IKARIKAR http://www.ikar.sk

Dobrodružstvá z krajiny Kuklapukla (Jaroslav Liptay)25.10.2010
 

4
 počet hodnotení: 6
prečítané 178, Komentáre 0

 

Ako mravce z kukly vykukli   (1)
 
Takmer „mravenčí“ príbeh z krajiny Kuklapukla

Za dedinou Tlakapaka, hneď na okraji lesa, bol v mravenisku od rána čulý ruch. Keby sme však povedali, že to v ňom hučalo ako v mravenisku, nebola by to pravda. A keby sme uviedli, že to tam hučalo ako v úli, tiež by to nebola pravda. Lebo mravce nehučia, nebzučia, nepískajú, nevydávajú ani iné hlučné zvuky. Možno pri práci od námahy vzdychajú, ale veľmi tichučko, lebo sú pracovití a na námahu zvyknutí. Možno ste si, milé deti, mali možnosť všimnúť, že taký malý mravček nesie náklad viacnásobne väčší ako je on sám. A viaceré mravce sú schopné uniesť aj veľké steblá trávy, lístie, drievka a vetvičky. Veď z čoho iného by postavili také obrovské mraveniská.
Tentoraz však čakala na mravcov významná udalosť. Chystali sa v tomto roku na ostatný svadobný let. Samčeky, len čo vykukli z kukiel, hľadali si kamarátov a spoločne obdivovali o niečo väčšie kráľovné – samičky. Aj mravec Akonavec sa zvedavo ohliadal okolo seba či neuvidí nejakého okrídleného samčeka. Dosť dlho sa však...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Jaroslav Liptay

Lednica2.jpg
O mne

architekt na dôchodku, ktorý profesionálnu dráhu zasvätil ochrane kultúrnych pamiatok
publikoval epigramy, aforizmy, fejtóny, úvahy a odborné články v tlači a na internete, detskú tvorbu uverejňoval v niektorých detských časopisoch (Zornička, Ohník, Mamatatajojo)

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: