IKARIKAR http://www.ikar.sk

Dotyky: Zaujímavý a perspektívny MámTalent.sk Celkový počet komentárov: 6
 

    Dvojmesačník pre mladú literatúru a umenie DOTYKY prináša opäť priestor aj autorom z portálu MámTalent.sk a tentoraz až šesť strán – básne autorky a poviedku autora. Kto sa dostal do najnovšieho čísla Dotykov? A prečo je MámTalent.sk vraj jeden z najzaujímavejších portálov pre začínajúcich autorov? Čítajte ďalej.

 

Čo tu do pekla robila?
Sú štyri pod nulou. Tak čo asi. Zaplávať si nechcela.
Ja im fakt nerozumiem.
To nemusíte. Robte čo viete a držte hubu.

     Takto sa začína poviedka Svedomie od Adama Bačka, tridsiatnika, ktorý inklinuje k military literatúre. Miluje Clancyho, Crichtona, Forsytha či Childa. Nečudo, veď býva hneď vedľa jedinej leteckej základne stíhacieho letectva na Slovensku:-)

     V najnovších Dotykoch nájdete aj básne Jeseň či Viem, že každá sa volá Magdaléna. Autorka Lýdia Džundová je síce momentálne na materskej, no pôsobí ako detská psychologička. So svojimi básňami uspela aj v rôznych literárnych súťažiach. „Píšem, pretože je to pre mňa spôsob vypovedania...“ tvrdí Lýdia.

 


     Dotyky okrem dvoch mámtalenťákov ponúkajú aj ďalšie zaujímavé články. Možno vás zaujme hneď prvý rozhovor s Hanou Lasicovou, ktorá je presvedčená, že „literárne bezchybný text plný referencií a významu nezaujme, ak je bez života...“ Hana má napríklad netradičný spôsob písania – na deň má presne stanovený počet strán s tým, že píše na viacerých miestach budúcej knihy naraz. „je to aj z dôvodu nudy a akéhosi strachu pred blokom. Takto si môžem byť istá, že keď ma jedno miesto omrzí, môžem bez problému pokračovať na inom,“ dodáva prozaička.

 

     Isto vás zaujme článok s titulkom „Na web, alebo do tlače?“ o internete ako alternatívnom publikačnom priestore pre mladých a začínajúcich autorov v oblasti súčasnej literatúry. Kloaka, Slavonica, Čítanie.madness.sk a iné... autor článku Marián Grupač si však myslí, že „v súčasnosti je jedným z najzaujímavejších, najperspektívnejších a taktiež najúspešnejších projektov internetový portál Mám talent.“

     V rubrike Povinne o literatúre nájdete Milana Rúfusa a Miroslava Válka. Dve cesty za mladou literatúrou vás zavedú za Jašíkom a Novomeským. „Úspešného spisovateľa overí až čas,“ myslí si nová laureátka Jašíkových Kysúc Zuzana Brossmannová. Prečítajte si rozhovor s ňou.

     Rubrika Konfrontácie a Polemiky ponúka zaujímavú dvojicu – autora Pavla Hiraxa Baričáka a kritika Igora Válka. V novom čísle Dotykov nechýbajú Míľniky svetového džezu, recenzie Ballu, Demčišákovej a Mička.

     A dobrá správa na koniec. Časopis pre mladú literatúru a umenie Dotyky dostanete za 1 euro už vo všetkých kníhkupectvách siete Panta Rhei. Ďalší krok k tomu, aby sa tento zaujímavý časopis dostal všade tam, kde ho chcú čítať a doteraz ho tam nevedeli zohnať.


 Komentáre

Lýdia J.22.1.2013
 

Kendží, mám radosť, možno aj Boj o štát raz bude.:) Blahoželám.

Kenji22.1.2013
 

Ďakujem, veľmi to potešilo :D

Miroslav Búran21.1.2013
 

Za prvé, autor tohto článku sprznil jeho meno, správne je to Ladislav Novomeský (nie Novomestský)
Za druhé, Adrián, keby aspoň tretina autorov na mamtalent.sk písala tak ako Novomeský, bol by som šťastný, mám doma jeho Básnické dielo a sú tam výborné veci, ešte stále sa je od neho čo učiť!!!

Adrián21.1.2013
 

Novomestský? nedajte sa vysmiať!

MámTalent.sk22.1.2013
 

Áno, Adrian, naša chyba, preklep - opravené. Ďakujeme:-)

Saša Alexandrová22.1.2013
 

Ále, Novomestský alias Novomeský. Či ako? Asi mi je to jedno. Hlavne, že po Lacovi sú aj ulice pomenované.:)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: