IKARIKAR http://www.ikar.sk

Drama Queen (Iva Matte)31.1.2016
 

2
 počet hodnotení: 4
prečítané 326, Komentáre 8

 
Drama Queen - Prológ
Mohla by si sakra začať myslieť aj na iných!" Zvrieskol mojím smerom. Až som poskočila.
"Mohla, to máš pravdu, ale nechcem!" Oponovala som mu.
"Kto ti to urobil? Kto s tebou vydrbal emocionálne a mentálne tak veľmi,že pošleš do prdele každého, kto sa ti snaží pomôcť. Nerozprávaš o svojich pocitoch, posielaš milých ľudí preč a prijímaš tých negatívnych,zlých. Odmietaš sa otvoriť a nechať niekoho, aby ťa miloval alebo sa o teba staral. Kto ti to kurva...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Raniya5.3.2016
 

Ahoj, Iva,
prečítala som si poslednú pridanú kapitolu a mám zopár pripomienok.
Myslím, že by pomohlo, keby si niektoré vety úplne vyškrtla. Začiatok je zbytočne rozpísaný, pričom sa tam nič nedeje. Nie je potrebné popisovať ako sa oblieka, kde má veci uložené, ako si pretiera mihalnice, či nanáša korektor. Predpokladám, že tvojou cieľovou skupinou by mali byť dievčatá a tie toto všetko ovládajú, každý deň to absolvujú, preto nie je žiaduce tieto detaily dopodrobna popisovať.
Odporúčala by som ti prejsť priamo k akcii, zamerať sa na zvraty, údernosť, zjednodušiť niektoré súvetia.
Potom priama reč má vyzerať takto:
\"Zlyhala si,\" povedala so širokým úsmevom na tvári.
To znamená, že po priamej reči dáš čiarku a pokračuješ malým písmenom. Ty si tam mala bodky a potom veľké písmeno.
Taktiež číslovky sa píšu slovom a oslovenie - tykanie a vykanie (ty, vy...) píšeme malým, pokiaľ to nie je list.
Zatiaľ toľko. Drž sa.

Iva Matte5.3.2016
 

Ahoj Raniya,
ja viem. Som si toho vedomá, lenže kapitola bola písaná z čistej nutnosti, keď zajtra to bude mesiac, čo som napísala kapitolu 4 a sama nie som s 5 apitolou stotožnená, ba priam sa mi začiatok ani nepáči, šlo o to aby som niečo vydala a to bola chyba, uvedomujem si to. Čo sa týka tej priamej reči, áno, musím si odvyknúť to písať takto, mali sme to aj v škole, ale nejako si neviem navyknúť na čiarky a malé písmená. Ak som niekde dala oslovenie s veľkým tak to idem hneď opraviť, toto viem, len mi to asi nejako ušlo.
Zatiaľ vďaka.

Marek7.2.2016
 

Ahoj Iva,
priznám sa, že som nedočítal poriadne, preskakoval som odstavce, ale nedávam to za vinu tebe, skôr sebe. Mám teraz na mt rozčítaného veľa, tvoj román by, zdá sa, stál za prečítanie, tak snáď neskôr sa k nemu vrátim.
V prológu mi však vadili nadávky. Viem, že ľudia v bežnom živote tak hovoria, ale mne do beletrie nepasujú. Iste, sú miesta, postavy zvlášť, kde nejaká tá hrubá nadávka padnúť \"musí\", ale tu mi to prišlo prehnané. Nie som svätuškár, pri pive sa vyjadrujem ako dlaždič, ale v knihách sa snažím ostrým slovám vyhnúť.
Prečo je názov v angličtine? Má to nejaký zmysluplný dôvod? Vôbec by nevadilo, ak bude slovenský. Kráľovná drámy, to neznie zle :)
Ok, už nerýpem. Nech sa ti darí.

Iva Matte7.2.2016
 

Ahoj Marek,
budem rada, ak sa k nemu vrátiš a prečítaš si ho, možno do vtedy bude mať viac kapitol a dej sa viac rozbehne.
čo sa týka tých nadávok. Ja ich v osobnom živote nepoužívam vôbec, keďže sa mi to nepáči, ale vzhľadom k situácií som ich použila. Ide o to, že vy ako čitatelia neviete, prečo hádka vznikla, viem to len ja. Pochopíte to však vtedy, ak vydržíte čítať ďalej. :)
Názov mi v angličtine znie lepšie. Uznávam, že aj samotný príbeh by bol v angličtine lepší a preto sa pracuje na preklade. Kráľovná Drámy neznie zle, ale stále sa mi to páči viac a angličtine.
Myslím si, že to nie je rýpanie, ale slušné vyjadrenie názoru, ktorý si ja cením.
Naozaj vďaka a dúfam, že sa k tomu možno o pár mesiacov vrátiš. :)

Andrej Hofer1.2.2016
 

Ahoj,
poznáš ten pocit, keď k niečomu vymyslíš sakra trefnú poznámku, ale nie si si istý, či jej vyslovenie vôbec stojí za všetku tú drámu, čo spôsobí? Nuž, predpokladám, že očakávaš názor na tvoj text, takže let\'s drama. Let\'s Drama Queen!
Názov ma zaujal z celého textu najviac. Je taký... neviem to celkom presne pomenovať, skrátka dobre púta pozornosť.
Jeden dobre známy hollywoodsky režisér raz povedal čosi v zmysle, že keď tvoríš množstvo filmov, ktoré svet miluje, môže sa ľahko stať, že sa ich zápletky stanú zaujímavejšie ako tvoj život. V prevedení na tvoj text: \"Ľahko sa stalo, že názov je zaujímavejší ako samotné dielo.\"
Prepáč, prosím, ak som začal tvrdo, no som zástancom toho, že by autor mal dostávať úprimnú spätnú väzbu. Sám som tu raz odmietol prijať kritiku kohosi, kto síce podáva svoj názor veľmi špecifickým, možno dokonca tvrdým, spôsobom, no po čase musím uznať, že sa vlastne autorka komentáru k môjmu textu vtedy veľmi nemýlila.
Teda, v texte ti chýba kvantum čiarok. Používaš nevhodné slová alebo nevhodné vetné konštrukcie. Vykáš po česky, nie po slovensky (teda správne je \"mohli\", nie \"mohol\" a pod.). Dialógy sú nevyvinuté a nezaujímavé. Atmosféra, ktorú sa pokúšaš navodiť v rozhovore hlavného hrdinu so sekretárkou tam v konečnom dôsledku chýba, necítim tam hnev, strach, zmätok, nič, v podstate žiadnu zreteľnú emóciu. Postavy ti aspoň ja osobne neverím, nie sú mastné, nie sú slané, nie sú sladké ani kyslé ani horké ani nijaké, proste len sú.
Čo oceňujem je, že sa vyhýbaš opakovaniu slov, aj keď niekedy ich nahrádzaš pomerne nevhodne.
A tak.
Prosím, necíť sa dotknuto ani pobúrene, nechcel som ťa uraziť ani zvoziť pod čiernu zem, na také čosi nemám najmenšie právo, keďže aj ja publikujem na tomto portáli a stále sa učím. Chcel som len poukázať na dosť podstatné nedostatky v tvojom texte. A myslím si, že ak ich opravíš a budeš sa textu venovať (pretože očividne máš rozpracovanú myšlienku aj príbeh), dokážeš napísať niečo zaujímavé a kvalitné.

Iva Matte1.2.2016
 

Ahoj,
naozaj Ti ďakujem za tvoj názor. Práve preto som sa rozhodla zverejňovať to aj tu, keďže viem, že tu ľudia dokážu napísať kritiku, vďaka ktorej budem zlepšovať moje písanie. Píšem len niečo cez rok a som 14 ročné dievča, ktoré sa snaží a potrebuje aby mu radili skúsenejší, a preto Ti naozaj ďakujem. Určite sa budem vyvarovať tomu, čo si napísal a bola by som rada ak by si mal ku každej mojej kapitole poznámku, keďže mi to určite pomôže.
Nemám dôvod cítiť sa dotknuto.Bolo to niečo, za čo som vďačná.
Ja mám so slovenčinou problémy. Veľmi ťažko sa mi rozpráva, nie to ešte píše. Trvalé bydlisko mám v Británií a denne rozprávam len anglicky a francúzsky, čo znamená, že aj čiarky sa snažím doháňať a naozaj robím, čo môžem. Preto aj to vykanie je pre mňa dobrá poznámka a budem si dávať pozor.
Verím, že keď sa dostanem ku koncu knihy, bude medzi prvou a poslednou kapitolou v mojom písaní i gramatike obrovský rozdiel a ja si budem môcť povedať, že som to zvládla.

Lenka31.1.2016
 

Celkom zaujalo, ale vies, ze uz existuju aspon dve knihy s nazvom Drama Queen? a dalsia bola sfilmovana, the confessions of a teenage drama queen alebo nieco podobne.

Iva Matte1.2.2016
 

To som rada. Nie, naozaj som o tom nevdela, v takom prípade by som vymyslela do názvu niečo iné.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Iva Matte

O mne

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: