IKARIKAR http://www.ikar.sk

Drobné poviedky (Ľudo Herman)9.5.2015
 

3
 počet hodnotení: 22
prečítané 2136, Komentáre 70

 
Ako falusy, jeden väčší ako druhý
Ako falusy, jeden väčší ako druhý
 
     Blahútová chodila po dedine, akoby mala na chrbte vrtuľu. Bola drobná a stále kamsi náhlila. Pôsobila vetcho a vystrašene. Zdravila úplne každého, ...radšej aj deti. Aj tak sa však neubránila posmeškom. Keď umrel starý Blahút, akoby sa jej chôdza ešte viac zrýchlila. Ktovie kam sa ponáhľala, možno za ním. Pravidelne upratovala v kostole aj s Eliášovou. Ešte vyhodiť mokré rohožky na lavice pred kostolom a hotovo. Bola drobučká. V tmavých sedliackych šatách si to zvykla skracovať chodníčkom pomedzi záhrady, okolo Pražienkových. Stretol som ju pri kostole, ometala kamenný kríž s Kristom.
     Otočila sa aby ma n...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

p.balam31.1.2017
 

ad Moja osamelosť ...V poslednej vete mi Nejako mi prekážajú čiarky pred a z výrazom ... ,snáď nakoniec, ..., ale nie som odborník na čiarky.
V tejto zime sa akosi ťažko predstavuje to teplé obdobie púpav ...už aby bolo. Skrátka pekná skica k zachovaniu istého pocitu života ... v niečom je univerzálny a tak občas nie si v ňom jediný.

ľudo herman31.1.2017
 

Týmto komentárom si mi zabránil, aby som sa zmysluplne a pravdivo vyjadril k Tvojmu textu, ktorý si dnes tu na MT uverejnil. Z pochopiteľných dôvodov sa k nemu už nemôžem vyjadriť, pretože by to vyzeralo, že sa Ti chcem mstiť. Škoda, mohol som sa vyjadriť hneď ako som si Tvoj text prečítal. Teraz to už nejde, aj keby si ma o to zrovna požiadal ty sám. Papa, maj sa krásne Balám.

ľudo herman31.1.2017
 

Ahoj Balám, neber to osobne ...pretože si ťa za Tvoju všímavosť (nielen tu u mňa) vážim, ale čiarky a pravopis absolútne neriešim. Verím, že i napriek tomu, snáď budeš mať nejaký osoh z mojich textov a formálne veci nepochovajú posolstvo, ktoré, snáď, je v mojich slovách obsiahnuté. Niekde to píšem, že som silný dyslektik, takže asi tak...

Ak však trváš na dokonalej forme autorského textu, tak to mi je naozaj veľmi ľúto, viac v rámci editácie svojich vlastných textov nedokážem už viac spraviť. Aj keby som ako chcel.

p.balam1.2.2017
 

Komentár k môjmu textu si viem domyslieť, myslím že ťa celkom úspešne predbehla Alia.S :). Pozri, toto tu ma neživí a odkedy som na gymnáziu prežil komentár k mojej písomnej maturitnej práci, tak viem, že podobnými výtkami nesmiem byť prekvapený a že sú objektívne.
Raz som videl na českom webe stránku na učenie cudzieho jazyka, volala sa Težce a pomalu ... takže asi tak by som charakterizoval môj vývin písania.

Čo sa týka akože mojich upozornení na tvoje čiarky a pod., je to iba snaha upozorniť ťa na drobnôstky, ktoré by sa mali z môjho pohľadu odstrániť ... na bielom plátne vidno aj maličkú sadzu ... takže aby malá špinka nekazila ten dojem. Nič viac v tom nie je, nevyžívam sa v detailíkoch, keby ich bolo neprimerane veľa, napr. ako v mojom texte, tak ich u druhých neriešim.

p.balám13.1.2017
 

Gratulujem :). Možno dakedy na podnet tejto tvojej poviedky si aj ja sám pre seba napíšem takú nejakú spomienkovú - takú Hermanovskú :) poviedku. Len musím v sebe znovuobjaviť niečo, čo si ty našťastie ešte nestratil ...

P.S. zaujal ma výraz \"piatňajšie\" ... U nás sa vždy vravelo piatkové. Ale ten tvoj je možno výstižnejší súvislosti so zábavou, veď predsa bývali a sú \"sobotňajšie\" zábavy. To len bratia Česi majú možno občas Sobotkovú zábavu ...

ľudo herman13.1.2017
 

Balám, veľmi pekne Ti ďakujem za gratuláciu. Teším sa ak budem môcť čítať Tvoj príbeh o ktorom hovoríš tuná. A za komentár Ti pekne ďakujem.

Alica9.1.2017
 

Škoda, že sú také krátke... ale majú hlboké myšlienky. :)

ľudo herman9.1.2017
 

Milá Alica, skúsim možno aj trochu dlhšie texty, aj keď neviem.

Hlboké myšlienky asi nie, som pomerne jednoduchý človek.

Za tvoj koment veľmi pekne ďakujem, potešil ma.

Beatrice Cooper 9.1.2017
 

Zamrelo mi srdce. Milujem takýto štýl písania. Vždy mi to pripomenie, že hra so slovíčkami nie je jednoduchá a vydláždená cesta plná ústretovosti a pochopenia. Tí čo pochopili, chápu, viac im netreba. Len tak ďalej. Určite sa ešte zastavím. :)

ľudo herman9.1.2017
 

Milá Beatriče, vďaka za Tvoj milý komentár, teším sa z neho ako malý chlapec. A áno, príď. Budem veľmi rád, ak opäť prídeš.

Mám to ešte ťažšie, než píšeš vo svojom komente, som totiž silný dyslektik. Myšlienky mám v hlave a robí mi obrovské problémy ich dostať do písomnej podoby. A to ešte musím vynechávať niektoré slová, ktoré by sa do textu omnoho viac hodili, ale neviem ich, nedokážem ich správne napísať. Text mám premyslený okamžite, za pár sekúnd, ale napísať ho, to mi trvá aj celé hodiny.

Beatrice Cooper9.1.2017
 

Máš moj dvojnásobný obdiv. Si jeden z tých svetiel na konci tunela, ktorý dokazuje, že keď človek chce, zvládne čokoľvek.
A už dosť teplých slov :)

ľudo herman10.1.2017
 

Ďakujem pekne.

p.balam9.1.2017
 

Poznámky k textu Hneď po Silvestri príde Armagedon.

Táto poviedka je skôr prozaicky písaná poézia vyjadrujúca, opisujúca tvoj istý momentálny duševný a pocitový stav, aspoň tak to vnímam. Takže môj komentár sa zameria na moje pocity, ktoré poviedka vyvolala.

Vcelku zaujímavý a konzistentný text je z môjho pohľadu pocitovo rušený použitím výrazu \"ringišpíl\", obrazom starostu škriabajúceho vajcia a obrazom erotického obchodu ... Ale je to iba môj subjektívny pocit.

A ešte jedna \"technická\" poznámka, nebolo by vhodnejšie vetu : \"Chvíľu svištia, keď sa ...\" formulovať : \"Chvíľu svištia, kým sa ...\" ?

ľudo herman9.1.2017
 

Ďakujem, p. balám za pripomienky. K technickej poznámke o svišťuváni: opravené.

K miestam pocitom rušenia: Zdá sa mi, že tie rušivé miesta text zciviľnujú a \"znormálňujú\", preto som ich tam vložil. Uzemňujú nadýchanosť a akúsi vzletnosť textu.

Vravíš poézia. Potešil si ma... ďakujem pekne. Som básnik! Hej, ľudia, som básnik. No nie je to krása. Ďakujem Ti pekne.

zsodod9.1.2017
 

Neviem či je potrebné \"zcivilňovať\" ten text ... čitateľ, ktorý akceptuje pocit a obrazotvornosť prvej vety to nepotrebuje a čitateľ, ktorému by to zcivilňovanie malo byť určené, aby sa uspokojila jeho obava, že nečíta \"normálny text\" to myslím po tieto \"znormálnené pasáže\" nedočíta ... Dávaš tým textu trochu priveľký pocitový kontrast - porovnaj navzájom prvú vetu a potom vetu o starostovi. Ten sprízemňujúci pocit ten text podľa mňa nepotrebuje. A čo sa týka pasovana za básnika ...nooo , ja nie som ten, kto má oprávnenie na to pasovanie, len skrátka myslím, že takéto textové útvary majú blízko k tomu, čo sa obvykle vyjadruje poéziou ... nejako si spomínam na výraz \"lyrizovaná próza\", ktorým sa takéto niečo označovalo.

ľudo herman9.1.2017
 

Už som tu ...veci som vybavil a tak môžem trochu obšírnejšie. Škriabanie sa po vajciach nie je iba škriabanie si vajec, ale je to výraz pre vyjadrenie pohody, istej nedotknuteľnosti, individuality a nejakého seba-názoru. A čo sa týka toho decka vedľa erotického shopu, dáva to do kontrastu nevinnosť decka a nemravného spôsobu života mnohích. Tiekto veci tam proste musia byť, či sa to Tebe páči alebo nie. Je to podstatné pre vyjadrenie rozporuplností sveta. Ak raz príde nejaký \"súd\" na ľudstvo, budem sa tešiť, ak to bude pre nezáujem o druhých ľudí, nespolupatričnosť, ignoranstvo a ľahostajnosť - to predstavuje tých, čo sa škriabu po vajciach, alebo ak už súd, nech už je v akejkoľvek podobe (od súkromného súdu v rámci nášho osobného svedomia, cez zničujúcu nukleárnu vojnu, až, trebárs, po súd mocného Jahweho, vykonaný na bezbožnom ľude), to by mohlo predstavovať príčinný obraz toho malého nevinného decka papajúce kamienky, učupené na námestí, obraz daný do kontrastu erotického obchodu. Dieťa sa hrá vedľa pornoshopu. To je všetko.

ľudo herman9.1.2017
 

Ty si veľmi múdry pán, moc Ti v tomto nerozumiem. V takýchto filozofických sférach text neposudzujem. Som len laický robotník slova. Píšem skôr pre seba, nie pre ľudí. Ak sa to niekomu páči, teším sa. Ak nie, nevadí mi to. Skôr sa mi zdá, že cítim z Tvojich slov puritánstvo. Možno sa mýlim, ale vypadá to tak. A tam nepomôže žiadne vysvetľovanie, ani keby si sa zrovna rozkrájal. Idem, upchal sa nám záchod a tak potrebujem ísť. A ešte navyše sa mi chce aj na záchod. Je to veľmi zlá situácia. Prepáč mi.

p.balam10.1.2017
 

Tak som aj pobavil na tom mojom puritántve.
Inak, tá tvoja predošlá odpoveď mi niečo objasnila, skrátka rozumiem, že isté nepochopenie textu nemusí byť zapríčinené autorom, ale môže to byť vyvolané i \"vinou\" a \"nechápavosťou\" čitateľa. Používaš skrátka svoju pomerne širokú osobnú pocitovú paletu a to je OK, tak to má predsa byť. Je skrátka správne, že si stojíš za svojím rukopisom.

Trochu poznám ten pocit, ktorým akože prekvapuješ tým pocitovým kontrastom ... moja dcéra tiež krútila hlavou, že dokážem v aute počúvať napr. Horkýže Slíže a o chvíľu na to vážnu hudbu ...A mám rád seriál South Park.

ľudo herman10.1.2017
 

Ahoj Balám, ďakujem pekne za porozumenie. Teším sa.

p.balam9.1.2017
 

myslím že som v komentárinmiesto podpisu dal prepis kódu :)

p.balam1.12.2016
 

Pozrel som námatkovo tvoju tvorbu a oceňujem, že prvý komentár k mojej práci je od niekoho, kto dokáže napísať také niečo, ako \"A svet o ničom nevie\". Náhodný výber tvojej jednej poviedky ... V tejto súvislosti musím ale už teraz napísať, že som ju čítal dnes prvý krát a to čo tu ja budem zverejňovať je už dávno napísané ... Takže až po nejakej dobe budeš snáď čítať koniec mojej poviedky, pochopíš túto moju dnešnú prekvapenú a divno pripadajúcu reakciu ...

ľudo herman2.12.2016
 

Ahoj, ahoj, ahoj, p.balam, ďakujem pekne za komentár a za \"ocenenie\". Prajem Ti všetko dobré.

Janka29.3.2016
 

Super

ľudo herman29.3.2016
 

Ďakujem pekne Janka.

Ján29.3.2016
 

Smrtonosná krása mi pripomenula:
Existuje povesť o vtákovi, ktorý zaspieva iba raz v živote, sladšie ako ktorýkoľvek iný tvor na zemi. Len čo vyletí z hniezda, začne hľadať strom s tŕňmi a neoddýchne si, kým ho
nenájde. Potom si sadne do nehostinnej koruny a vrhne sa na najdlhší, najostrejší tŕň. A keď umiera, premôže smrteľné bolesti a zatrilkuje krajšie ako škovránok či slávik nádhernú pieseň, za ktorú zaplatí životom. Ale celý svet zamĺkne a načúva a Pán na nebesiach sa usmeje. Lebo to najlepšie je vždy vykúpené veľkou bolesťou... Tak aspoň vraví povesť.
Vtáky v tŕní, Colleen McCulloughová, Slovenský spisovateľ, Bratislava 1991.

ľudo herman29.3.2016
 

Ahoj Jano, zaujala ma Tvoja ochutnávka, objednal som si to na Martinuse, ...ďakujem Ti. Nech sa darí.

Roark20.3.2016
 

Tvoja tvorba ma naďalej oslovuje. Tvorba. Poézia v próze je potravou pre moju dušu. Malé chyby strávim.

ľudo herman20.3.2016
 

Roark, veľmi pekne ďakujem za Tvoju reakciu, veľmi ma potešila. Bude, si dávať pozor, aby som nerobil chyby. Ďakujem Ti pekne, milá Roark.

ľudo herman18.3.2016
 

Ak ja trpím \"samomluvou\" tak potom Ty neexistuješ, alebo nechceš existovať, už máš toho dosť, akú tu máš povesť a najradšej by si sa niekam zahrabala.

Tvoja hrubosť, nekompetentnosť, jednoduchosť a prázdnota je Tvojim osobným podpisom, nikam sa neschováš, nech napíšeš čokoľvek.

Neotváraj vo mne zlé stránky osobnosti... a ako som napísal vyhni sa mi. Teraz už Ťa nechám Tvojej samote a klamu.

ľudo herman18.3.2016
 

Pretože poznám Tvoju tvorbu, neberiem Ťa príliš vážne, to ani náhodou. Vlastne v poslednom období Ťa tu na MT neberie vážne nikto, to si si už asi všimla. Mnohí ťa už vyprevadili zo svojich kont, takže aj ja Ťa poprosím aby si sem viacej neliezla, hlas smädného na púšti nikam nedoletí.

nie18.3.2016
 

trpíš samomluvou?

nie18.3.2016
 

Mama:
ďalší grafomanský = prázdny článok.
Ale aspoň zabával hneď odzačiatku:
\"Krása ma sprevádzala počas detstva. Keď ju /krásu/ otec zbil, mama naskladala čistý riad do drezu..... tu a tam zastala, pozoroval som ju, bola krásna. mama bola krásna. poznal som v škole dievča. chcela /TO dievča/ tancovať. mama ma naučuíla presvedčivé figúry. bola krásna. zastal som kričať v plači , aby sme sa presťahovali. ukázala na gramofón. krása bola súčasťou môjho života.\"
píš, píš, píš, lebo ťa zje myš!


Kamila12.3.2016
 

Veľmi sa mi páči: Pohár vína a kusisko depresie, pocukrovanej smútkom a výčitkami. Zatiaľ som prečítala len \"Na druhej strane\" ale určite sa ešte vrátim. :)

ľudo herman13.3.2016
 

Kamila, ďakujem pekne a teším sa, že ešte dojdeš. Prajem peknú nedeľu.

Cui bono?22.2.2016
 

Biblia si nezaslúži stáť vedľa slovných zvratkov ako škrabanie sa v rozkroku a iných hlúpych vyjadrení. Použitá ako zástena k zvrátenostiam... šiatrovo nevkusné.
Prvý plán je očividný, hodnota riadkov minimálna.

ľudo herman10.3.2016
 

Som si ťa všimol, ...prosím Ťa, mala by si si to prečítať ešte raz a poriadne. A možno niekoľkokrát za sebou. Ja som si všimol už dávnejšie, že máš obrovské problémy pochopiť písaný text. Usudzujem tak, na základe Tvojich často, veľmi málo vystihujúcich a nebojím sa povedať, často nesprávnych komentárov. Len také malé našepkanie: V celom texte sa vyznávam k obdivu k biblii a rozhodne nemám ani v najmenšom záujem dehonestovať ju. Niečo si pozri o tzv. kontrastnom vyjadrení. Ale, dopredu vravím, všetko nenájdeš na Googli, nie vždy si s ním vystačíš. Ale vravím, zjavne máš veľké problémy s porozumením textu. Napriek tomu Ti ďakujem za komentár.

Gabriel Ambler - Rasťo22.2.2016
 

Tvoja próza je nesmierne poetická, používaš krásne obrazy. Ale ešte viac ma zaujala tvoja Esej, čo sa stane s chlapcom a jeho otcom? Dokončíš to a dáš to sem? Bol by som veľmi rád.

ľudo herman22.2.2016
 

ahoj Rastík, ďakujem Ti pekne za pochvalu, moc si ju cením. Esej sem dám, ale nebude to skoro, mám teraz kopec roboty, dobieham nejaké resty, ak mi rozumieš. Určite sa k Eseji vrátim ...sľubujem. Maj sa pekne.

Bastien21.2.2016
 

krásne! Veľmi ma oslovili obrazy, ktoré používaš!

ľudo herman22.2.2016
 

Bastien, ďakujem Ti pekne.

Zuzana20.2.2016
 

Krásne a silné zároveň. Asi si moja krvná skupina. Ďakujem

ľudo herman21.2.2016
 

ďakujem pekne

Oľga20.2.2016
 

Panebože, Ľudo! Kam si sa stratil, skoro rok si bol preč! Ostal si nám dlžný nedokončenú - Esej. Ľudia nezabúdajú! Občas sa mi stalo, že som na teba myslela. Kde si sa schovával? Veľa ľudí odišlo a veľa nových zas prišlo.

ľudo herman20.2.2016
 

ahoj Olinka, mal som kopec roboty a trochu som cestoval ale nakoniec som rád, že som tu. Dúfam, že sa máš dobre Oli. Esej dokončím.

Oľga20.2.2016
 

V rámci daných možností to ujde. Zdravie ma trocha trápi /kolená, kĺby/ - staroba.
Ale stále píšem. Ruky mi zatiaľ fungujú aj hlava našťastie.
Ja som neverila, keď som videla tvoje meno na obrazovke. Myslela som, že mám vidiny, keď si len tak bez varovania z jedného dňa na druhý bol fuč.
No dobre. Teším sa, čo nám nové ponúkneš, možno nejaké zážitky z ciest, dáš na papier. Čo ty na to?

Vizvo + vizvo3.6.2015
 

ča Ľudo. Prečítal som všetky tvoje krátke poviedky a páčili sa mi. Je pravda, že ešte stále máš niekde chyby, ale štýl písania je dobrý a pointy príbehov skvelé. Mne osobne sa najviac páčila hneď prvá: \"A svet o ničom nevie.\"
Dávam 3 hviezdy.Len ta ďalej...

ľudo herman13.6.2015
 

neviem čo myslíš tým 3 hviezdy, akože som ja hviezda? Som ale naši to ešte nevedia, vlastne to ešte nikto nevie. Inak ďakujem pekne.

Zana29.5.2015
 

Ahoj Ľudo, zaujímavé čítanie táto posledná minipoviedka... Každopádne to vo mne vyvolalo emócie a asi to bol aj zámer. Akurát ma tam trošku vyrušilo pár vecí, napr.
\"...spokojne sedel a umýval sa. Z úst mu penila krv.\" Ako sa mohol umývať, sedieť pri tom a zároveň byť spokojný, keď mu z úst pení krv?
No, ono je to ale vlastne trochu nelogický sen, takže je to asi aj jedno, že? ;) inak ďalšie pekné čítanie

ľudo herman29.5.2015
 

Dobrý večer Zana, som rád, že si sa pristavila. S tou časťou Borgiu ako sedí na stolci a umýva sa, som tam mal pôvodne že sedí na stolci a serie do neho, ale z nejakého dôvodu sa mi to tam nepáčilo a atak som tam dal, že sa umýva. Ale ty si sa skôr pýtala na to, že spokojne sedí a vzápätí na to vravím že mu penila huba. No a ty si nevidela takých čo sú napohľad v pohode a pritom penia a vyčíňajú. Moja žena je taká furt. Veľmi pekne Ti ďakujem za pochvalu ani nevieš ako dlho sa budem s tejto smietočky priazne vytešovať. Vydrží na dlho. Vďaka.

Kristína Hušeková29.5.2015
 

Poviedka \"A svet o ničom nevie\" má teda silu! Až ma mrazilo, keď som ju čítala. Kde ty chodíš po tie námety...

ľudo herman29.5.2015
 

Kristín, napísal som ju už pred pár rokmi a veľmi Ti ďakujem, že si sa zastavila. Som naozaj rád. Pekný víkend Ti prajem.

laba 20.5.2015
 

Ahoj, Ľudo. Viac-menej sa mi páči Tvoje písanie. Vidím v ňom paralely s tým mojím. Na MT sa však už nevyjadrujem. Tvoj posledný komentár pod Prvou ligou GAmblera ma primäl ozvať sa. Pre prístup, hĺbku, priamosť. Napíšeš mi? cezpribehy@cezpribehy.sk

ľudo herman20.5.2015
 

Nie nenapíšem, žena mi zakazuje komunikovať so ženami po internete. Nedávno ma prichytila, mali sme sex po internete s jednou pani po šesťdesiatke. Odvtedy nesmiem klikať na adresy žien na internete. Verím, že túto situáciu pochopíš a nebudeš sa na mňa hnevať. Ak keď viem že my dvaja by sme nešili na kameru, aj tak mi nechce dovoliť. Už som bol preto pár krát bez večere. Milujem jesť a tak nechcem byť zase bez večere. žena ma dokonca niekedy aj bije. No nič zase som sa rozhovoril... Som taký ukecaný. Labka maj sa pekne. A možno ani nemáš kameru... no radšej idem.

s.r.o.21.5.2015
 

aký šikovný odfajč :)))

.... na doternú nutkavosť robiť si reklamu v cudzom katastri....

laba21.5.2015
 

Mala som sa podpísať Hugo. O písaní, len o písaní...

Napriek tomu si Tvoju knihu raz kúpim. A teraz radšej idem.

Mária Blšáková17.5.2015
 

Veľmi sa mi páči poviedka Smútok. Nie, nie som masochista, len oceňujem, ako je napísaná. Čítala som už niekoľko tvojich príspevkov, no tento sa mi páči najviac.
Pekný večer

ľudo herman18.5.2015
 

Asi myslíš tu V slzách sa rozpúšťa... Ďakujem pekne Mária Blšáková. Od Teba si to vážim tisíckrát viac.

Ella Lenart17.5.2015
 

Ahoj Ľudo, pri čítani \"V slzách sa rozpúšťam...\" som na chvíľu zapochybovala či je to poviedka.Nevyznám sa v poézii, ale rada si ju čítam a táto kapitola mi vyznela Ako poézia. Dokonca by som ju rada čítala v odstavcoch, čím by mi umožnila nádych mysle a väčší čas pochopenia tvojich slov.Neuvažoval si o tom?Zatiaľ pre mňa najkrajšie z tvojej tvorby, aj keď paradoxne je to o žiali a smútku.

ľudo herman17.5.2015
 

Ahoj Ella, som rád, že si si prečítala, teším sa z Tvojej návštevy, aj by som Ti ulial, keby sa dalo. O veršoch tohto textu som nikdy neuvažoval. Cítim sa silnejší v próze i keď je pravdou, že som sa pokúšal i o poéziu, ale próza ma baví omnoho viac. Za Tvoje slová ďakujem a ak budeš mať chvíľu času Ella, príď zas.

Alica16.5.2015
 

Ahoj, Ludo. Neuvazoval si o pouzivani vacsieho pisma? Ja som v prvom romane pisala v trojke, ale v patke sa to cita ovela lepsie. Len tolko.

ľudo herman16.5.2015
 

Alica, ahoj. Budúci príspevok nahrám s väčším písmom. Ďakujem.

Kristína Hušeková15.5.2015
 

Ľudo, máš zaujímavý štýl. Nie sú to prvoplánové texty, musela som ich čítať opakovane, ale oslovili ma.

ľudo herman15.5.2015
 

Kristínka ďakujem pekne, potešila si ma.

Tomáš Jurik12.5.2015
 

Ahoj Ľudo,

najviac ma zaujala poviedka \"Ten film už dopremietali\". Musel som si ju prečítať dvakrát a to z toho dôvodu. Pri prvom čítaní mi vadilo strašne veľa \"som\". Asi po siedmom som už nevenoval pozornosť textu, ale počtu. Druhýkrát som zase venoval pozornosť textu.

Možno ešte nemám dostatok skúseností, aby som mohol písať nejakú kritiku, pripomienky, postrehy, ale toto mi ako prvé udrelo do očí. :)

ľudo herman12.5.2015
 

Milý Tomáš, nemôžeš sa vyhnúť slovu SOM, ak text píšeš v prvej osobe jednotného čísla a to ani náhodou. Odstrihnem prvé vety Tvojho komentára, v ktorom píšeš o nadužívaní SOM. Zostávajú 2 posledné vety Tvojho komentáru, ktoré sú už takpovediac neutrálne. V každej z týchto viet máš aj ty po jednom slove SOM. Ak píšeš za seba, ani to inak nejde. Ale nad Tvojimi slovami sa zamyslím. Ďakujem.

Alia S.13.5.2015
 

Ľudovít, aj so \"som\"-ami, ako aj s bol-mi, mal-mi, aj s inými nadbytočnosťami: už, ešte, nejaký... sa dá spraviť veľa.
Tvoja veta: Obrovské mihalnice sa jej otvorili (nie príliš vhodné, keďže sa mihalnice neotvárajú), začul som šum mora.
Návrh: Doširoka roztvorila oči. Z diaľky k nám doliehal šum mora.
Alebo: Chytil som sa. Začal som sa rehotať...
Návrh: Chytil som sa, začal rehotať...
Aj z nasledovných dvoch viet sa spojením v jednu dá vyhodiť jedno \"som\". Nie je to také ťažké, len náročné na čas a premýšľanie.
Nemôžeš sa \"som\"-u vyhnúť, ale znížiť počet určite.

ľudo herman12.5.2015
 

Veľká vďaka, Alia.

Alia S.13.5.2015
 

Nech ti moje rady padnú na úžitok.

Alia S.12.5.2015
 

Ten film už dopremietali - na mňa zapôsobilo. Až na tie chyby, nevypísanosť, zbytočné slová (už, naše, svoj...), bol, čiarky, zdvojené informácie - rozkašľal som sa. začal som sa dušiť kašľom.
Lopotný nie je vhodne zvolené slovo, znamená síce ťažký, ale skôr je vhodné spájať ho s prácou či celkovo s úmorným životom.

Prečo jej podal namiesto peňazí kreditnú kartu? Možno z roztržitosti, z neúplného prebudenia sa zo sna, čo neznie nelogicky, no volila by som radšej bankovku, aby kreditka neznela zavádzajúco, aby nevyvolávala nepotrebnú otázku, veď aj tak s ňou nezaplatí, keďže čašníčka nepozná pin. Netreba odvádzať pozornosť od témy, ktorá má rezonovať.

Určite by som inak pôsobivú a s odkazom poviedku prepracovala. Je teda podmanivá, no stráca sa v nánose nedostatkov, nepozornosti a zbytočností.

Alia S.12.5.2015
 

Ľudovít, tvoje diela sa zle čítajú vzhľadom na množstvo chýb, ktorých sa dopúšťaš. Nie je priestor vypisovať všetky.
Upozorním aspoň na to, že trikrát si čitateľa informoval o tom istom: bola drobná, pôsobila vetcho (vetchý = chatrný, starý, biedny), bola drobučká. Stačí raz.
Keď som pri tých \"bol\"-och, snaž sa nahrádzať ich. Hoci je najjednoduchšie napísať: bol taký či onaký, znakom vypísanejšieho autora je vynechávať ich tak často, ako sa dá.

Čiarky - tiež žiadna sláva. Aj o nich odporučím aspoň trohu si naštudovať, aby sa nedostávali aspoň tam, kde kolú oči: s odvrátenou hlavou, som prešiel okolo.

Bez premostenia skáčeš z obrazu do obrazu: Z latinčinárky sa stala učiteľka (učiteľkou) pracovného vyučovania. Ešte vyhodiť mokré rohožky.
Inde: Ešte vyhodiť mokré rohožky. Z dôchodku jej skoro nič nezostávalo.
Možno je to zámer, ale pôsobí kontraproduktívne. Teda spoň na mňa.

Cestu si skracovala uzučným chodníčkom (zdrobnenina chodníček = úzky pruh na chodenie, netreba teda slovo: uzučký) pomedzi záhradami (= pomedzi záhrady).

Podobné neznalosti dosť vyrušujú.

Nepochopila som spojitosť jej živopta, všetky podané informácie o nej, s falusmi. Nadpis i posledná veta teda vyznievajú úplne odveci. Ak by sme sa z textu dozvedeli, že vetchá starenka bola za mladi i v starobe \"chtivica\", pointa by zrazu nabrala inú váhu, určite by zaujala, korunovala by krátku poviedku - ešte aj na posvätnom mieste, kto chce, stará Blahútová tým dupľom, vidí, čo chce, vetchá ženička je teda uložená medzi ne, vidí na ne, má ich aj po smrti pred očami.
Preto sa veta zdá nevhodnou, nežiadúcou, asi ako monokel na oku.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Ľudo Herman

O mne

neprezradím...

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: