IKARIKAR http://www.ikar.sk

Druhýkrát Ti to nedovolím... (Petra Paľová)10.10.2013
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 92, Komentáre 2

 
Druhýkrát Ti to nedovolím... (10 kapitol)
 1. KAPITOLA
 
Keď sa na seba pozriem v zrkadle, vždy si pomyslím – Prečo musím mať ryšavé vlasy a tie pehy na tvári práve ja? No keď vidím moju maminu, hneď mi je jasné po kom som ich zdedila a na nej mi akosi vôbec nevadia. Povedala by som, že jej dokonca pristanú a sú jej prirodzenou súčasťou. Okrem týchto spoločných čŕt máme ešte aj rovnaké meno – Simona. Nepáči sa mi nejak extra, ale za tých 17 rokov života, som si už naň zvykla J  No a čo sa týka našich pováh? Ako keby som ani nebola jej dcérou, pravý opak.
Žijeme v priemernom panelákovom trojizbáku v Košiciach – ja, mama a ocino. Áno, som jedináčik a neviem prečo si každý toto slovo spája s predstavou rozmaznaného dieťaťa. Peňazí sme nikdy nemali na rozhadzovanie, ale naši sa mi vždy snažili dopriať všetko, no nerozmaznávali ma. Aj keď otec pracuje ako školník v základnej škole a nezarobí bohviečo, prízvukuje mi, že na prvom mieste je moje vzdelanie a do toho sa oplatí investovať aj posledné pe...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Daisy11.10.2013
 

Ahoj, Petra,
rada nad zlato: Nedávaj naraz desať kapitol, nikto to totiž neprečíta. Väčšina ľudí má málo času a dlhý text odrádza od čítania a aj komentovania.
Druhá rada: Si tu zrejme nováčikom, a ak nechceš, aby Tvoj román zapadol prachom, skús sa zapájať do diania na portáli. Čítaj aj druhých autorov, komentuj, pretože napokon - všetci sme tu autormi a ak sa nebudeme čítať a komentovať navzájom, portál stratí význam. Čoskoro prídeš na to, že je len veľmi málo diel, ktoré bez zapojenia sa do Literárnej ceny dostali hodnotenie od profesionála, a teda - všetko je len na nás - autoroch amatéroch - aby sme si pomohli vylepšiť tvorbu.
A teraz niečo k Tvojmu príbehu. Pozri si písanie priamej reči - takmer každý tu s ňou má problém. Pokiaľ je veta v úvodzovkách oznamovacia, neukončuješ ju bodkou, ale čiarkou a až tak ide uvádzacia veta. Pr. - \"... odvahu osloviť ma v piatok v Eláne,\" odpovedala som im...
Tebe, Ti, Tvoj a podobne sa píšu s veľkými začiatočnými písmenami iba v korešpondencii a podobných prípadoch, v románe to nemá čo hľadať - pokiaľ neprepisuješ nejaký list...
Vstala už o 7mej - takto sa čas nepíše. Buď to vypíš slovom - o siedmej, alebo potom použi 7:00 h, ale v žiadnom prípade nie o 7mej.
Vyskytlo sa tam zopár preklepov typu bodka uprostred vety, taktiež chýbajúce čiarky... Nech tento komentár vyznie akokoľvek negatívne, text nie je zlý. Vety sú celkom pekne vystavané, nevšimla som si opakovanie slov, ktoré by mi pílilo oči, avšak kvôli dĺžke pridaného textu som sa ďaleko v deji nedostala.
Prosím Ťa, z mojej kritiky si nerob ťažkú hlavu. Chyby, ktoré som Ti vytkla, sa týkajú v podstate gramatickej stránky, ktorá sa dá raz-dva opraviť. Ťažšie sa opravujú chyby v dejovej línií, nedostatočná motivácia postáv, nedôveryhodnosť a podobne.
Zatiaľ s pozdravom
Daisy

Petra13.10.2013
 

Ahoj Daisy,
no som tu nováčik,tak neviem ako to tu chodí. Myslela som, že ak dám jednu kapitolu alebo dve, že to nikto ani nezačne čítať :) Určite sa chcem zapájať aj do hodnotenia iných príbehov, len vrámci časových možností, momentálne nestíham.
Ďakujem za všetky postrehy. S tou priamou rečou, som si vedomá, že to nie je úplne ako má byť, posnažím sa to opraviť, aj to ostatné. Tak snáď sa čoskoro dostanem tu na dlhšie a prečítam zopár kapitol. Dik ešte raz.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Petra Paľová

O mne

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: