IKARIKAR http://www.ikar.sk

Dvere (P.BALÁM)8.1.2018
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 79, Komentáre 7

 
Dvere (upravený text)

Bol zvedavý na zrenovovanú renesančnú časť hradu. Chcel si ju nerušene prezrieť, zdržal sa preto v spojovacej chodbe. Keď ho ostatní návštevníci obehli, pobral sa za nimi. 
Na konci chodby zbadal pootvorené dvere. Zvedavo nimi nazrel do neveľkej miestnosti. Bola prázdna. 
Opatrne vkročil dnu a dvere za sebou zľahučka privrel.  Potlačil výčitku, že nemal vstupovať a aj podvedomú výstrahu,  keď sa dvere po chvíli samé zavreli. 
Spôsobil to prievan, napadlo ho. Nevetraný vzduch, s ostrou vôňou čerstvej omietky, však naznačoval, že okná nie sú otvorené. Prezrel ich, bolo tak. Uvidel cez ne ozdobné mreže a temnotu prichádzajúcej búrky. 
Drobnú záhadu zavretia dverí už neriešil. Sústredil sa na to, čo videl okolo seba.
Harmóniu renesančných budov vždy obdivoval. Aj tu ju cítil v tvaroch a rozmeroch miestnosti, stropu, okien i dverí. Tie boli otvorené a pozývali do ďalšej miestnosti.
Nechcel sa zdržovať a rýchlo do nej prešiel. Bola rovnaká, no nie prázdna. Stála v nej stará stolička. Dvere na opačnom konci boli zavreté.
Skontroloval či je naozaj sám...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Alia S.12.1.2018
 

Uvidela som „upravený text“, a tak som porušila sľub.

Čítalo sa lepšie, z textu si poodstrihoval vytŕčajúce pahýle – a hľa! Nechýbali.

Popravde ešte je čo okresávať, napr.:
(Drobnú) záhadu zavretia dverí (už) neriešil.
Sústredil sa na to, čo videl (okolo seba).
Nestál tam (ale) nik. (Však, ale, už a ešte sú všetky navyše).
Vykročil (sa) do stredu (chyba z nepozornosti).
Opatrne ju viackrát stlačil (nadol) – Kľučku stlačiť nahor nemožno, len nadol.

Desiatky krát vytknuté „tu“ sa znova opakuje. Nič nie je tu (zámeno ukazuje na blízkosť hovoriaceho) v blízkosti čitateľa ani autora, príbeh sa stal tam kdesi v diaľke na neznámom hrade, postavenom v renesančnom slohu.
Rovnako nevhodne vložené „tentoraz“.
Podobne je to s „dnes“ – ako môže byť niečo dnes, keď sa príbeh odohral v minulosti?

Napadlo mu, nie napadlo ho.

„Skontroloval, či je naozaj sám.“ – Zbytočne. Dozvedeli sme sa, takže on to vedel tiež, že v miestnosti nebolo vôbec nič okrem stoličky. Netreba kontrolovať, je tam predsa na prvé pozretie jeden jediný kus nábytku.

V texte je oveľa viac chýb a nedostatkov, ako som vypísala.

Veľa viet je kostrbatých. Ak sa niečo dá napísať jednoduchšie, treba tak spraviť.

Neprepínaj z minulého času do prítomného, ak je vety možné napísať v čase minulom v súlade so zvoleným štýlom.

„Stal sa svedkom niečoho“ – nepochopila som čoho. Nič v texte nie je, neudialo sa, čoho by mal byť svedkom. Zatiaľ má iba pocit, že ho niekto sleduje.

O čom príbeh vlastne bol? Pointa ma neohúrila, nebola šokujúca ani nečakaná.
„Za chrbtom pocítil oči tvora, ktorý sa hral na mačku.“ Dokonca nám bola prezradená vopred.
A čo s tým? Malo zistenie na dovtedajší dej zásadný vplyv? Čo sa zmenilo v závere oproti začiatku? Veď sme vedeli, že sa deje niečo neuchopiteľné a že sa s hrdinom zahráva nadprirodzeno. Otázok sa vynára viac.

Žiadna akcia, žiadne prekvapenie sa nekonalo. Chce to domyslieť, dotiahnuť a vety preštylizovať do jednoduchej podoby. A hlavne vymyslieť POINTU.

P. B.13.1.2018
 

Úprimne dakujem. Aj mne sa to ostrihané a uvedené začína páčiť.
Môžem poprosiť o názor k textu \"Laco\" ? Je to tretí text v súbore \"Voľné preklady myslel.

Alia S.13.1.2018
 

Máš to tam.
Fajn, že sa ti začínajú pozdávať dynamickejšie a čitateľnejšie texty osekané o bezvýznamné vypchávky.

Alia S.12.1.2018
 

Ešte jedna vec:
Názov nie je výstižný, o dvere v poviedke nešlo. Či ony boli tou záhadou, nosnou myšlienku, aktérom alebo dôvodom k napísaniu? Podľa mňa sa nadpis obišiel so zámerom.

p.balam10.1.2018
 

Ďakujem za komentár i za ukážku, akú by mohol mať text podobu. Skúsim si to podľa nej dakedy \"prerozprávať\" ...

Alia S.10.1.2018
 

P(eter(, (avol), (atrik), neverím ti. Už som ti to písala, upozorňovala na viac nedostatkov, napriek tomu si sa nikam nepohol. Ani o pol kroka. Prosto sa ti páči písať (možno aj čítať) vleklé príbehy, ktoré dnes nie sú v móde. Čitateľ sa potrebuje na čo najmenšej ploche dozvedieť čo najviac. Sú i výnimky, ale je ich máličko. Respektíve skôr sú to čitatelia, ktorí majú radi popisnejšie situácie, ale neverím, že vŕtanie sa v každom detaile, zdržovanie deja, obaľovanie podstatného do vaty absolútne všade, im robí potešenie. Neviem si predstaviť, že by si pri doterajšom prístupe písal román.
Nemôžem ti diktovať, píš, ako chceš.
Ja sa viac nebudem v tvojich textoch vŕtať, ani ich čítať. Bola, je a bude to pre mňa len strata času. Najhoršie je, že bez úžitku.

Alia S.9.1.2018
 

Prievan, pomyslel si, keď pocítil podivnú silu. Pomohla mu zavrieť dvere. Výstrahu, že žiadny pohyb vzduchu neucítil, potlačil ako výčitku, že podľahol zvedavosti nebadane opustiť prehliadku hradu, v chodbe otvoril bočné dvere a vošiel. Miestnosť patrila k renovovanej časti renesančného hradu. Ovanula ho prenikavá vôňa vápennej maľovky - žiarila v svite zamračenej oblohy za zamrežovanými oknami. Schyľovalo sa k búrke. Zavreté okná vysvetľovali intenzitu vône nevyschnutej omietky. Nachvíľu o prievane zapochyboval. Všimol si ďalšie dvere. Predpokladal otvorené okná za nimi. Ticho rušila ozvena jeho krokov v prázdnom priestore. Zastal. Poobzeral sa. Trámový strop, tmavohnedé rámy okien a široké zárubne dverí jednoduchými tvarmi a vyváženými proporciami vyvolávali harmóniu. V interiéroch starých stavaní ju obdivoval.

- takémuto textu by som uverila viac. Udržal by ma v pozornosti. Niečo sa deje, návštevník hradu sa odklonil od prehliadkovej trasy, príbeh (zrejme) povedie k nečakanému záveru. Keďže ten tvoj bol rozťahaný, vnútil mi myšlienku, že autorskou motiváciou je snaha natiahnuť ho čo najviac, nie spád. Umelo vsádzané dodatky (vrátane zbytočných prídavných mien) jej totiž uberajú na údernosti.
Balast pochoval príbeh, zavčasu mi vzal chuť byť zvedavá. Netúžila som po pointe, naopak, túžba opustiť otravne dlhé vety bola silnejšia.
Ohlodaj príbeh na kosť, hoci len do pár odsekov. Škrtaj. Skôr zaujmeš.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

P.BALÁM

O mne 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: