IKARIKAR http://www.ikar.sk

Emma Tekelyová: Moje písanie riadia hormóny!
 

     Nie som z rodiny literátov, ani z takej, čo sa na intelektuálov hrajú, a tak písanie asi nebudem mať v genetickej výbave. A tiež je čudné ( možno až choré), že v škole som bola asi jediná, ktorú bavilo povinné čítanie. Neštudovala som kulturológiu, ani slovenčinu, ani literárnu vedu. A to je zrejme dobre, lebo neriešim, čo správne je a čo nie je a píše sa mi jedna báseň.

     Dlho som nevedela, čo riadi moje grafomanské sklony, lebo prvú básničku som napísala ako každá baba, keď som sa v 15 tich zaľúbila. Lenže ja nie do chalana, ale do učiteľa ( Ježišííí, bol taký krásny!) Mladý telocvikár. Kvôli nemu som začala hrať za školu volejbal. Paradoxne, po tréningu mi požičiaval knihy a hustil do mňa, čo mám čítať. Stále sme si len vymieňali knižky, a vymieňali, a vymieňali, až z toho vznikla jedna veľká knižná platonická láska.

     Raz som mu do jednej šupla básničku a čakala, čo bude. Nebolo nič. Zasklil ma. A tak som s básničkami skončila. Jedno leto, keď som už bola na gymnáziu, som sa opäť raz nešťastne zamilovala a zo zúfalstva som napísala poviedku. Lenže neposlala som ju ( poučená z minulosti) objektu svojho srdca, ale do súťaže. Tá poviedka bolela... Hmmm, stráááášne! Ale súťaž vyhrala. A ja som bola odrazu šťastná ako blcha a pochopila som, že moje písanie riadia hormóny.

     Som škorpión a kto sa vyzná v zverokruhoch vie, že mnou teda lomcujú hlava nehlava. Lenže práve toho dňa, keď ma zastavila riaditeľka vydavateľstva Ikar, so mnou hormóny nelomcovali, a preto ma prepadol strach. Gabika Belopotocká povedala iba jednu jedinú vetu, ktorá znela ako mantra: „Vy napíšete knihu!“ Zo všetkých ohlasov na môj odvážny knižný debut Byť ženou je úžasné, si pamätám jediný. Samozrejme záporný: „Čo nám tá blondína chce povedať?“ Kniha sa však ako natruc stala najpredávanejším titulom roka. No a nedávno som pokrstila šiestu – "Ženy nebláznite! Vek je len číslo“.

     Neviem, prečo píšu iní, ale ja musím. A poznáte to: Keď musíš, tak musíš. Alebo: Keď miluješ, nie je čo riešiť.

 

Emma Tekelyová

     po skončení Právnickej fakulty pôsobila v televízii ako moderátorka, redaktorka a scenáristka. Venuje sa najmä oblasti životného štýlu, módy a šoubiznisu. Je zakladateľkou experimentálneho združenia módnych tvorcov, Štúdia módy (1986), 1. školy modeliek (1990), garantom medzinárodnej súťaže v módnej tvorbe časopisu BURDA na Slovensku (1993). Pôsobí ako imidžová poradkyňa a módna publicistka.

     Na knižnom trhu sa presadila troma titulmi pre ženy Byť ženou je úžasné (1998), Byť milovaná je úžasné (2000), Žiť je úžasné (2003), za ktoré získala ocenenia Zlatá a Platinová kniha. V roku 2005 prekvapila románovým debutom Sláva na splátky.

     Jej najnovšou knihou je kniha rád a odporúčaní ako žiť kvalitnejšie a príjemnejšie: „Ženy, nebláznite! Vek je len číslo.“

 


Návštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: