IKARIKAR http://www.ikar.sk

Fleonderovi potomkovia (Dominic Van Logen)11.12.2012
 

3
 počet hodnotení: 5
prečítané 129, Komentáre 7

 
Fleonderovi potomkovia- Večer ako každý iný, 1.Kapitola

 
1.Kapitola
Večer ako každý iný

Slnko práve zapadalo, obyvatelia malej dedinky (bez mena) na strmom svahu medzi kopcami pomaly začínali rozsvecovať vo svojich domčekoch sviece. Pridávali do krbov a ohnísk drevo, aby mali teplo. Na každom rohu rozvoniavalo pečené mäso, najmä baranina alebo hovädzina. V kotlíkoch sa varil štipľavý guláš a v hrncoch na pieckach bublala zeleninová polievka. Na stoloch v košíku bol prikrytý utierkou čerstvý chlieb, ešte teplý bylinkový čaj mal svoje miesto v kanvici uprostred stola, na tácke spolu s nízkymi ale širokými bielymi pohármi. Drevo v kôlňach bolo narúbané, malé záhradky poliate a všade naokolo panoval pokoj.
Inak to nebolo ani u Puntina [čítaj tvrdo]. Nízkeho, šedivého muža. Bol niečím ako starostom dediny. Vždy nosil peknú hnedú vestu, dlhý sivý plášť s kapucňou, bielu košelu a nohavice sýto zelenej farby. Vlasy a bradu mal krátku a vždy pekne upravenú. Pri srdci mal čosi ako znamienko v t...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Christian Heffner19.12.2012
 

Teší ma, že si rád, určite si nájdem čas, aby som si prečítal tvoje dielo celé.
Nie je zač, ak si tu nejaké dielo prečítam, tak vždy autorovi poskytnem kritiku, tentoraz zo strany čitateľa.
Ja som na tom s tým vekom podobne :D.

Teda len píš a píš, má to budúcnosť.

s pozdravom Christian Heffner

Christian Heffner19.12.2012
 

Prečítal som si len prvú kapitolu. Na viac som nemal čas, cez sviatky sa k tvojmu dielu vrátim.

Začnem s kritikou, dúfam, že ti pomôžem.

Negatíva.

- Prvá vec ktorá každému udrie do očí, sú zátvorky. Nemali by tu byť, ani vysvetlivky ako sa čo číta. To sa dáva pod stranu. Toto mi tak trochu na tvojom diele vadilo.

- Píšeš dobre, ale je tu jedna malá chybička. Zakaždým ked Puntin niečo urobil, si písal jeho meno. Je to nepotrebné, čitateľ vie o koho sa jedná.
Na jednej strane je to dobre, že sa nestratíš v texte, ale má to aj svoju zápornú stránku.

- Málo dialogov, toto mi tam chýba.

Viac som zatiaľ toho nenašiel, možno ti niečo napíšem, ked si prečítam ostatok.

Pozitíva.

+ Dobrá slovná zásoba.

+ Námet, nie je otrepaný, čo je pri fantasy dôležité.

+ Opisy, tie ti idú na jednotku.

+ Gramatika, chyby som tam nenašiel, ani žiadne preklepy.

Môj záver?

Dielo je pekné a koniec prvej kapitoly ma zaujal, určite si prečítam aj pokračovanie. Na tvoj vek je to výborné.
Mám takmer toľko čo ty, o chvíľu mám pätnásť.
Poteší ma ak mi kritiku opätuješ.

s pozdravom Ch.Heffner držím palce písanie ti ide, pokračuj.

(S hodnotením počkám, najprv si prečítam daľšie kapitoly.)

Dominic Van Logen19.12.2012
 

Milión krát ďakujem za kritiku, ktorej pozitíva ma potešili a negatíva beriem na vedomie.

-čo sa týka zátvoriek, viem, že by sa to dalo pekne zakomponovať do textu, ale niekedy mi príde, že to na niečo dôležité čitateľa upozorní, ale určite skúsim ešte niečo vymyslieť.

-opakovanie slova, to ja moja achilovka, na ktorú ma aj učiteľka stále upozorňuje. Určite to skúsim trocha obmedziť.

-Málo dialógov je len v prvej kapitole, pretože okrem troch stretnutí, v hostinci, u tej starej pani a u Bartona bol stále sám a snažil som sa opísať jeho život- nechcel som zbytočne odbočovať k rozhovorom s kadekým.

-za pochvalu slovnej zásoby môžem poďakovať len a len knihám. A samozrejme tebe.

-úplne najviac ma od teba potešila pochvala za námet. Ten som skutočne veľmi dlho hladal a snažil som sa vytvoriť nový príbeh, aký nebol ani v knihe, filme, piesni alebo v hocičom inom. Pretože sprvu mi napadlo, že príbeh bude o ceste za tým, ako budú chcieť zvrhnúť zlého kráľa tým, že budú musieť nájsť niečo, čo musia zničiť aby zomrel- lenže to tu bolo v Harry Potterovi ako HORCRUXY, v Pirátoch z Karibiku ako srdce Davyho Jonesa, dokonca aj v českej rozprávke tuším sa volala Vták ohnivák a mnoho iných. Takže to som hneď vylúčil a napadlo mi, že v jednoduchosti je krása a že to bude obyčajné, bez žiadnych veľkých zázrakov, len v snahe ľudí.

-za opisy ďakujem, to ma myslím si naučili knihy Thomasa Brezinu Klub záhad, v ktorých všetko geniálne opisuje, tak že mám pocit ako keby som tam bol.

-gramatika mi zabrala dosť času, aj keď mi word podčiarkne zlé slová, na nominatív množného čísla a podobne je krátky a bolo mojím základom, že keď príbeh tak bez chýb.

Som rád že ťa to zaujalo, kritiku určite opätujem a teším sa na tvoje hodnotenie. Ešte raz ďakujem!!

PS: Ešte vlastne nemám 15, až v januári, ale na mesiaci nezáleží :)

Nika14.12.2012
 

Veľmi pekné, zaujímava myšlienka a chytľavý príbeh. Myslím že používaš príliž veľa no, aj, ale čo vôbec nemusí byť. Mohol by si vymeniť moc (vplyv mojej slovenčinárky) za veľa, znie to krajšie. Ďalej napísal si na začiatku obyvatelia malej dedinky (bez mena). Tá zátvorka ma ruší. Taktiež - preto rozptávam \"znova\" je rušivé mohol by si to nahradiť celistvou vetou. Sem tam sa tvoj text číta ťahšie, napríklad som musela lúštiť čo myslíš tým už dlho nemal nič na práci. Nudil sa? Nemal prácu? Je to nejednoznačné a nepochopila som prečo si to tak vôbec dal. Dúfam že som ťa nevystrašila mojimi poznámkami, príbeh je krásny treba len zapracovať na štylistickej stránke ktorú autor väčšinou sám nevidí (rovnaké je to so mnou). Držím palce

Dominik Prokop14.12.2012
 

Ďakujem za kritiku. Tie slová ako moc, no atď., som nenahradil inými skôr preto, pretože (neviem prečo) mi to príde, akoby to bolo potom viac z tej doby, a nie teraz z moderna. Niektoré tie štylistické veci, na tie ma upozorňovala aj moja slovenčinárka, ale ak sa to týkalo priamej reči, alebo myšlienky postáv, odpovedal som jej, že ak to tak \"niekto povedal\", prečo by som to mal ja upravovať? Viem, že občas tam až svieti zlá pozícia slov vo vete, ale snažím sa skôr zameriavať na dej príbehu, než na kontrolu každej vety desať krát. Pretože si myslím, že mi bude nanič to, že budem vedieť písať bez chyby, ak nebudem mať žiadny príbeh. Tá zátvorka, dávam ich do knihy častejšie a tým chcem zdôrazniť niektoré veci. Práve o to mi išla, že ťa vyrušila, lebo ak by tam bola iba tak zakomponovaná, mohlo by ti to ujsť- nemyslím práve názov dedinky ale neskôr píšem do zátvoriek a dôležité veci, ale pripomeniem predošlé udalosti. To, že opakujem slová (ako teraz stále ŽE), s tým zatiaľ nič nenarobím aj keď ma na to stále upozorňujú. Tým, že \"Nemal nič na práci\", som to myslel tak celkovo. Od nudy až po nezamestnanosť. Len ja som si to nevšimol práve kvôli tomu, že som to bral tak, že keď práve píšem o jeho práci MAPÁRA, je to jasné. O tej štylistike viem, ale stým mi občas pomáhajú učitelia alebo príbuzný. Ďakujem, že sa ti to páči a držím palce rovnako ja tebe :)

Ervhat11.12.2012
 

Zaujímavé. Vždy som bol väčšmi uchvátený detektívkami a k podobným historickým fantasy príbehom som až taký veľký vzťah nemal, ale tento ma zaujal. A nato, že máš len 15 rokov, myslím, že máš talent. No uvidíme, ako sa ti pošťastí. Som zvedaví na ďalšiu kapitolu.

Dominik Prokop11.12.2012
 

Ďakujem veľmi pekne. Snažím sa a chcel by som sa v písaní posúvať stále ďalej, ale ešte to ide iba pomaly. Teší ma, že vás moja tvorba zaujala. Ďakujem.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Dominic Van Logen

logen.jpg
O mne

Som mladý chalan, ktorý by chcel začať s písaním. Ku knihám mám veľký vzťah a len ako pätnásťročný ročný ich mám prečítaných kopu. Čítane vo mne prebudilo určitú nutnosť písať, ktorú som odštartoval pred necelým rokom a teraz by som sa o ňu chcel s vami podeliť.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: