IKARIKAR http://www.ikar.sk

Sledujte, čo počujete: Penelopin sen o dvadsiatich husiach (Ivan Hazucha)3.1.2021
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 3, Komentáre 0

 

Forma skreslenia vo snoch


Tvrdenie, že je nesprávny, je myslené formálne: výklad je neplatný. Problém s orlovým výkladom sna je, že nejde o výklad, je doslova súčasťou samotného zjaveného sna, a teda skreslenia. A čo je ešte horšie (napr. Viac naznačuje defenzívne skreslenie), je snom pripojený ku snu, akoby mal dať snu zmysel. V skutočnosti je interpretácia druhou obranou tej istej „pripojenej“ formy, prvou je doslovné doplnenie jej plaču, vyskytujúceho sa aj vo sne.


Sen sa vyskytuje v samostatných epizódach alebo aktoch. Najprv orol zabije husi a odletí. Potom Penelope plače a narieka „hoci vo sne“ a ženy sa zhromaždia, aby ju utešili. A potom sa orol vráti s výkladom. Interpretácia orla sa však formálne nelíši od orla samotného. Človek by nepredpokladal, že orol predstavuje skutočného orla. Ani výklad nie je skutočným výkladom. Výklad orla nemôže byť správny, pretože ho podal sen. Je to obrana.


Plodnejší prístup by vychádzal z toho, čo možno pozorovať, skreslenie, a nie z možných významov. Napríklad, ak má človek zjavne sexuálny sen, správnou otázkou by bolo položiť si otázku, prečo je  sexuálny? ...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Ivan Hazucha

O mne

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: