IKARIKAR http://www.ikar.sk

Helga a papagáj. 1. kapitola: Zoznámenie (Katarína Varsiková)20.10.2010
 

5
 počet hodnotení: 29
prečítané 2947, Komentáre 32

 

 
Jún 1928
Helga si pretrela ústa tehlovým rúžom, zomkla pery, uvoľnila ich a zblízka sa zadívala na svoj odraz v ťažkom cínovom ráme zrkadla, ktoré bolo takmer rovnako vysoké ako trojmetrové okná. Skúsila jeden zo zrkadlových výrazov a hodnotila výsledok zložitého mejkapu. „Dobre,“ povedala si a privrela orieškové oči takmer rovnakého odtieňa ako letné šaty bez rukávov. Hladký krk a ruky mala nedotknuté slnkom. Klopla podpätkom o parkety, obrátila sa a zapískala na zeleného papagája v klietke, čo stála na podokenici. Papagáj si ju nevšímal, prešľapoval z nohy na nohu a hľadel jedným okom cez otvorené okno. Júnové ráno bolo priezračné, teplý vánok povieval záclonou, hoci koruny jedlí v záhradách okolo sa ani nepohli.
„Bude krásne. Maj sa dobre, donesiem ti orech,“ povedala papagájovi a odklopkala z izby do kuchyne, kde stála jej matka Alica, pripravená do práce. Premerala si ju od hlavy po päty s výrazom sochára, ktorý odstúpi od svojho diela a vyhlási ho za hotové. Matka netesala kamene, ale členov rodiny a kohokoľvek ďalšieho, kto sa nechal. Stáli sp...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Ella E.14.4.2011
 

Milá Katka.

Musím sa priznať, že okolo Vašej Helgy som už nejaký čas chodila. Začítala som sa až dnes a musím povedať, že som unesená. Znova som objavila dielko, ktoré by som najradšej nenašla tu, ale rovno v kníhkupectve. Milujem dielka z ktorých na mňa prší minulosť:)

Vrátim sa. Určite:)

KV15.4.2011
 

Ďakujem pekne, Ella. Je to príjemný pocit - spojenie... Helga nie je dokončená, musím sa priznať. No povzbudenie pomáha udržať pozornosť. Prajem krásny víkend.

Vasil4.2.2011
 

Aj keď príbeh neponúka dramatické zvraty (nakoniec, ako väčšina reálnych životov), predsa je to príjemné čítanie naplnené akousi blízkou domácou atmosférou. Mne sa páči. Budem sa tešiť na pokračovanie. Prajem veľa trpezlivosti a invencie.

Lýdia J.26.1.2011
 

Katka, dlho som čakala, až sa vrátite. Mám radosť, teším sa na to, čo teraz čaká mňa vo Vašom príspevku.

Ivan Hankus26.1.2011
 

Príjemné čítanie, pre mňa trochu rozvláčne,ale to nie je chyba Vášho textu, ako skôr mojej netrpezlivosti. Blahoželám.

KV26.1.2011
 

To je v poriadku, ja som taká \"pomalšia\", začínam si zvykať. Nič nie je pre všetkých, a keď dvaja robia to isté, nie je to to isté... vravieval jeden môj známy. Sú to momenty Helginho života, raz to hádam dá súdržný obraz. Dúfam. Pekné popoludnie.

Elena Eleková17.12.2010
 

Dobrý večer, Katarína,
na Vašu Helgu sa chystám dlhšie, zaujal ma názov, obdobie a prostredie deja, ale aj Váš štýl, ba dokonca aj Váš autorský profil/ale ten starší:-)/ a napokon, aby som si bola istá, že nestrácam čas - aj mená pod komentármi. Zatiaľ rozhodne neľutujem, aj keď som ešte neprečítala všetko. Veľmi sa mi páčila hneď v úvode tá veta o úsmeve starej pani v okne, vlastne to konštatovanie za tým. V tomto ste sa prejavili ako dokonalá pozorovateľka:-)Teším sa až pridáte.

KV19.12.2010
 

Dobré ráno, Elena...nedeľné, adventné Ďakujem pekne za povzbudenie, má hodnotu svetla :) Píšem. Pozorujem. Pozorujem. Píšem. Ďalšie kapitoly Helgy sú zatiaľ v mojom počítači, ako som napísala Lýdii, nie je slušné ponúkať hostí nedopečeným koláčom. Krásne Vianoce želám

Lýdia18.11.2010
 

Katka, blahoželám k TIPke,
majte sa dobre

Lýdia16.11.2010
 

Katka,

včera večer som čítala deviatu až dvanástu kapitolu, a musím priznať, že pri 9. a 10. som sa trošku nudila. Zdalo sa mi veľmi málo priamej reči a z cesty po Európe som si odniesla akosi málo zážitkov a dojmov.

Okrem toho, už raz som pripomienkovala chronologickú postupnosť. Asi by bolo lepšie, keby kapitolky boli časovo následné, napr. deviata je z marca 1937, 11. kapitola z jesene 1936 a 12. z apríla 1937. Pri takýchto krátkych časových úsekoch to na mňa pôsobilo rušivo, musela som sa vracať späť. Takisto mi vadilo, že najskôr Helga išla pre Josephine na stanicu (9. Kap.) a až potom som čítala, že Jozefovi pán Miller ponúkol svoju dcéru ako opatrovateľku detí (11. kap.).

Ďalej v deviatej kapitole:
- cestou na stanicu - Helga s Elsou vyšli von s dvoma kočiarmi... neskôr ponúkla Elsa Helge, že ju vystrieda a Helga jej s úľavou prepustila tlačenie kočiaru. (???). To potom Elsa tlačila dva kočíky?
- V reštaurácii na stanici – prebieha rozhovor medzi Elsou a Helgou a zrazu: Elsa pokrčila plecami a odložila na spodnú policu dokonale vyutieraný polievkový hrniec.“ Neskôr som pochopila, že sme sa ocitli v kuchyni v Modre, ale ten text mohol byť aspoň oddelený odsekom. Nie je dobré, keď sa čitateľ musí vracať späť, aby pochopil uniknuté súvislosti.

Ďalej – smrť jedného z dvojčiat – je spomenutá iba tak - mimochodom. Chýbalo mi tu Helgine prežívanie.

Prosím, skúste si pozrieť rady (sú veľmi dobré), ktoré autorom dáva MT v Tvorivej dielni, najmä časť 4 – najskôr si urobiť chrbtovú kosť románu, využívať priamu reč, robiť odseky a nie jednoliaty text, v žiadnom prípade nedopustiť, aby sa čitateľ musel vracať späť...

Katka, dúfam, že som Vás priveľmi nezdeptala, prajem veľa, veľa elánu do spracovania zaujímavej témy, aj Vaša čitateľka


KV16.11.2010
 

V pohode, Lýdia, máte pravdu. Včera som rozmýšľala, že to nejdem ďalej dávať \"na verejnosť\", zoradím si kapitoly niekde v súkromí a podrobím ich ďalšej analýze. Nie je to fér, aby som vás ponúkala nedopečeným koláčom. Hej - aj tie Helgine deti si musím ujasniť. A blíži sa to - časovo - k obdobiu, keď pomery a vojna zasiahnu - a to si vyžaduje ešte väčšiu opatrnosť a pozornosť. Porušovanie chronológie je zámerné, ale ak mätie, tak nie je dobré. Ách...V pohode...Umožnite ľuďom čestne sa mýliť, hovorí istý klasik. Pekný deň Vám. Zostávam v kontakte

Lýdia16.11.2010
 

:)
ale nezostávajte, prosím, dlho v ústraní,
zvedavosť je niekedy hnusná vlastnosť a ja som zvedavá na osudy Helgy

KV16.11.2010
 

:) Spomalím tempo, budem redigovať, zhlboka dýchať. Vážnosť, ľahkosť a vtip - och, božská to kombinácia, možno raz na mňa zosadne :) A Ďakujem

Lýdia16.11.2010
 

možno ani netušíte, ako sa vytešujem na životopis Helgy, a možno aj...

KV17.11.2010
 

Milá Lýdia, prehodila som kapitoly do chronológie.Ďalšie postupne redigujem. Okrem iného ma motivuje aj snaha pochopiť, prečo môj otec (Leon) prežil život v strachu. Príbeh skladám z toho, čo mi nepovedal a nepovie, pretože ho zväzuje strach. Vymýšľam, hľadám motivácie. To, ako brutálne sa na ľudský strach nabaľujú celé režimy, systémy, do toho sa púšťam veľmi opatrne. Trochu optimizmu? Nuž, môj otec stále žije a v mnohom ho obdivujem. Okrem iného má zásluhu na mojej láske k slovám, textom. Krásne dni prajem.

Lýdia17.11.2010
 

Katka, ďakujem.
A Leonovi prajem pokoj v duši a aby ho stretávali už iba dobré veci,
majte sa krásne, obaja

Ivana Ondriová11.11.2010
 

Milá Katarína,

zakaždým ma upútaš tými niekoľkými vetami,ktoré svietia pri každej novej pridanej kapitolke tohto románu. Sú nádherné, už z nich je cítiť tvoj talent a cit pre literatúru.

Tak som nahliadla. Nuž a neľutujem. Príbeh je krásny, hltám ho s nádherným pocitom vo vnútri, ďakujem ti zaň a teším sa, čo bude ďalej.

Prajem veľa inšpirácie.
Ahoj

KV12.11.2010
 

Milá Ivana, cvičím si pokoru, a ľahkosť - pera, ale hlavne hlavy. Ďakujem vám. Idem zredigovať jednu kapitolku a šup s ňou tam :) Pekný víkend

DARK9.11.2010
 

Katarína,
prečítala som si zatiaľ prvú časť, umiestnenie do starých čias ma zaujalo. No vyrušila ma intímna spoveď a vŕtanie sa v \"tamtých\" intímnostiach, nenašla som žiadny dôvod, spojitosť (zostala vo mne iba nezodpovedaná otázka - prečo sa čitateľovi spovedať z takýchto osobných záležitostí?). Možno sa iba nevedelo, ako začať :-))). Nevyčítam, ani vlastne nechcem odpoveď, je to rozhodnutie autora. Ale nevylučujem možnosť, že si prídem prečítať pokračovanie.
Píšem hlavne z iného dôvodu - predpokladám (podľa Palisád), že dej je umiestnený do starého mesta bratislavského. V roku 1928 tam určite trolejbusy nejazdili, premávka bola síce spustená v roku 1909, ale trvala iba do roku 1915, obnovená bola v 1941 roku. V ostatných mestách Slovenska bola tolejbusová doprava spustená tiež ovela neskôr. Takže - buď presunúť čas príbehu, alebo vynechať trolejbusy. :-)

KV9.11.2010
 

Dobrý deň, hej, hej, ako hovorím, tento text je príliš široko koncipovaný, aby som ho dala dokopy sama. Edičné rady a návrhy sú viac ako vítané. Je to stále prvá verzia. Čo sa týka intímnosti obsahu - ide mi o vnútorné prežívanie hrdinky, viac ako o to, čo sa deje okolo nej, no ak to bude ťaživé a príliš, tak je to na zváženie. Reálie sa upravia, aby zodpovedali dobe, pravdaže. Vďaka, pekný večer.

Lýdia9.11.2010
 

Ahoj DARK - ideme polemizovať?
Ja som \"vŕtanie sa v tamtých intímnostiach\" pochopila akosi duchovnejšie - ako naznačenie určitého úseku životnej cesty - prerod dieťaťa na ženu, takže pre mňa to tam má opodstatnenie.

Pre Katarínu:
Katka, v odborných, historických... oblastiach Vám odporúčam, aby ste si DARK s vďakou vypočuli - má obrovské encyklopedické vedomosti,

majte sa obidve krásne

DARK10.11.2010
 

Ahoj Lýdia,
nepolemizujme, nechajme to na Katarínu (a ja aj tak budem tvrdiť, že tamtie záležitosti sa vôbec nemusia vyťahovať na svetlo čitateľsko-božie, že sú aj iné možnosti, ako zaujať a nainscenovať prechod medzi dvomi životnými etapami človeka:)))
Srdečná vďaka za odporúčanie i pomasírovanie môjho ega. Zas stúplo na svojom vlastnom rebríčku dôležitosti
;-). Priznávam, že medzery sú aj tak veľké, v zmysle obdratého \"nikto nevie všetko\", a zároveň priznávam, že máš pravdu - ešte raz vďaka. Pa.

Vasil9.11.2010
 

Pani Katarína, ja sa na MT dosť zle orientujem. Je tu príliš veľa talentov a ťažko medzi nimi nájsť také, ktoré budú vo mne vyvolávať akýsi súzvuk. Vás som \"objavil\" a som veľmi rád. Začal som čítať od začiatku a prichodí mi to veľmi kultivované, príjemné, milé čítanie. Budem pokračovať. Drobné prehrešky neberiem vážne, lebo dokonalosť dokáže byť nesmierne nudná. Vaše čítanie nie je. Prajem Vám dosť trpezlivosti pri hľadaní najlepších kombinácií slov, viet, myšlienok a pocitov. Držím Vám palce.

KV9.11.2010
 

Dobrý deň, pán Vasil, ďakujem pekne za prejavenie dôvery, je zároveň povzbudením. Príbeh o Helge umiestňujem preto, že už príliš dlho je v mojej hlave, a v mojom počítači. Potenciálne zdieľanie s inými ľuďmi je aj zodpovednosť, a tak triedim, redigujem, posielam. Po kapitolkách. Je to iná práca ako na poviedke. Poviedka rovná sa skôr fotografia, kdežto román je komplikovaný ako ľudská myseľ. Pekný deň prajem.

Lýdia8.11.2010
 

Milá Katka,

po týžni Vás vítam späť, aj Helgu. Bratislavu zbožňujem, pred časom som tam trávievala celé prázdniny, preto sa budem veľmi rada - pomocou spomienok vašej rodiny, vracať do starých, mnou nepoznaných, prešpuráckych časov.

Čo sa týka pripomienok - je ich veľmi málo, obsah sa mi páči, zatiaľ sa mi nič nezdá povrchné alebo vhodné na vyhodenie. Jediné, čo mám - viac by mi vyhovovao, keby spomienky nastupovali chronologicky - ak súhlasíte, potom stačí prehodiť kapitolku šesť (jeseň 1935) za sedem (jeseň 1934).

Aj gramaticky píšete celkom čisto. Už sa mi nechce vracať do prvých kapitol - 1. až 6. , iba som si všimla malé nedokonalosti, ktoré sa opakujú u väčšiny mámtalentov - a to najmä -kráty. Jedenkrát, prvýkrát, viackrát, niekoľkokrát - píšte ich spolu, nie oddelene. A myslím, že mi tam zavadil ešte jedno poschodový dom (alebo tak akosi) - dať spolu.


P.S. preklepy v kapitole 7:
- Dr. Herzog sa stalo... = stal
- ... čo sa tiahla od čela ž po temeno... = až
- tzv. bod G = nedávala by som skratku, radšej: takzvaný, alebo hovorí sa tomu...
- Zlepšenie intímneho života by sa mohlo prejaviť vo zťahu... = vo vzťahu,

krásny zvyšok dňa, čitateľka MT

Katarína8.11.2010
 

Ďakujem, Lydia, už som sem prenikla :) Fajn pocit, lebo sa cítm \"in\", akurát mi prihorela na sporaku večera, kým som sa tu tešila. Ďakujem za všetky postrehy. K

Lýdia29.10.2010
 

Ad: Kapitolka 6

Katka, do názvu kapitoly sa Vám vlúdil preklepový škriatok (i/6),

a ako vidím odpoveďový systém vo Vašom PC ešte furt nefunguje, ale to nevadí, intuícia funguje a viem, že komentáre čítate,
s Helgou sa teším na príjemný večer,
ďakujem, prajem pekný víkend

Lýdia26.10.2010
 

:)
ďakujem

Lýdia25.10.2010
 

Tak na toto som sa namotala, teším sa na skoré pokračovanie. Okrem iného, mi je Helga sympatická obdobnými fajčiarskymi návykmi (stanovený limit, preferovanie zápaliek pred zapaľovačom), pekný deň

Lýdia22.10.2010
 

Milá Katarína,
tak toto sa mi asi bude páčiť,
ďakujem, majte sa dobre, čitateľka MT

Lýdia22.10.2010
 

P.S.
Katarína, prosím, ku každej pridanej kapitolke dávajte aj hlavný názov románu, z denného prehľadu nie je celkom jasné - ku ktorému dielku pridávaná kapitola patrí, ďakujem

Lýdia22.10.2010
 

P.S. 2
to bola bleskovka, ďakujem :)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec
 

Projekt

mediálne
podporujú: