IKARIKAR http://www.ikar.sk

Hľadám Tvoj tieň (Lýbia)2.2.2015
 

3
 počet hodnotení: 2
prečítané 218, Komentáre 3

 
Hľadám Tvoj tieň
Hľadám Tvoj tieň
 
Si moja láska, si môj sen.
Neprejde minúta, hodina, či deň.
aby moje srdce nehľadalo Teba či Tvoj tieň.
Túžim byť Tvojim tieňom, Tvojou múzou deň čo deň.
Je to môj sen.
Sen ktorý snívam s Tebou - byť na veky chcem,
pretože moje srdce vie, že patrí Tebe len.
 
 
Láska ako motýľ
 
Láska je ako farebný motýľ, nedaj si ju vziať.
Nepusti lásku a nedaj si ju odohnať.
Lebo láska pre život veľký zmysel má,
je krásna, nádherná a potrebná.
 
Bez lásky je srdce prázdne, preto za lásku bojuj a chráň si ju na veky.
Je to niečo zmyselné, čo potrebuješ na životné preteky.
Drž si lásku pevne - na veky.
 
 
Opakom štetca
 
 
Opakom štetca plátno si pretkám, 
napíšem to, čo srdce mi šepká.
 
Šepká a dušu mi hľadí,
na plátno položím to,
čo ma ťaží či blaží.
 
Opakom štetca písať chcem román, 
čo vychádza z duše mi len.
 
Opakom štetca všetko vyjadrím,
nech si na tele a duši uľavím.
 
Opakom štetca srdce mi vraví,...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Natália20.2.2015
 

Lýbia,na týchto stránkach som už písala a možno sa budem opakovať,ale nedá mi ti to napísať. Básne nemajú vychádzať zo žiadnej duše, poézia je umenie, pomocou ktorej autor prezentuje v duchaplných spojeniach myšlienok a filozofických úvah tvorbu, čo má priviesť čitateľa do emocionálneho vzrušenia a fantázie, a to sa dá dosiahnuť iba vedomosťami autora, intelektu ( IQ , EQ ) a jeho talente. To trápne klišé, čo si tu vycapila, nie je ani odvar z poézie, ale len tisíckrát počuté slaboduché rýmovačky. To je môj názor

Lýbia20.2.2015
 

Alia S. ako sa hovorí aj zlá reklama je reklama. Ak si si dala takú námahu že si mi napísala taký dlhý komentár, podľa mňa to znamená, že to nebolo až také zlé. To čo som napísala na stránku MT som písala na základe mojich známych, ktorí mi povedali aby som skúsila svoju šancu ako uverejniť moje básne. Ja viem, že nie som profesionál a že sa nikdy nebudem živiť písaním básní ale básne ktoré som napísala mi vychádzali z duše. Podľa teba nie je zaujímavé písať o láske a však keby sme sa pozreli lepšie okolo seba by sme si uvedomili, že lásky je stále málo a preto láska nebude nikdy ošúchaná téma. Nebolo by toľko násilia. Mali by sme si denne hovoriť, že sa máme radi, že si vážime jeden druhého.

Alia S.12.2.2015
 

Lýbia, umenie je čo najmenej používať pojmy, dávané do popredia všetkými amatérmi: láska, srdce, motýľ, sen, tieň, deň, duša, bolesť...
S nimi treba narábať veľmi opatrne, už milióny krát ich totiž niekto spomenul a úspech zaznamenali len u tých, ktorí ich vedeli zakomponovať do textu s citom, nie iba preto, že sa im hodili do rýmu.

Mala by si vedieť, že sen/deň, tieň/deň, sen/len, rok/krok... v podstate nie sú rýmy, resp. sú bez hodnoty.

Mala by si vedieť, že umenie je písať o niečom a pritom to nespomenúť, resp. okrajovo, vtedy, ak vieme povedať niečo zmysluplné, nie opakovať do obťažujúca.
Ak by si mala do tohto výtvoru pridať zopár riadkov, stavím sa, že by ešte otravnejšie opakovali slovo „láska“ dokola. Prečítaj si nasledovné aspoň trikrát po sebe a premysli, či je naozaj poéziou a nie bohapustým tliachaním :

Láska je ako farebný motýľ, nedaj si ju vziať.
Nepusti lásku a nedaj si ju odohnať.
Lebo láska pre život veľký zmysel má,
Je krásna, nádherná a potrebná.
Bez lásky je srdce prázdne, preto za lásku bojuj a chráň si ju naveky.
Je to niečo zmyselné, čo potrebuješ na životné preteky.
Drž si lásku pevne – na veky.


Tak čo, páči?
Odpoveď určuje tvoje ďalšie smerovanie.

Mala by si vedieť, že gramatický rým (vyjadrím/uľavím, vraví/baví...) je tiež lacnota.

Mala by si vedieť používať správne pojmy, aby čitateľ ocenil tvoju slovenčinu (pretkať nie je zvratné sloveso, hľadiť = hladiť).

Mala by si vedieť, že inverziou písať je v dnešnej dobe prežitok, vyznieva smiešne, tak sa písalo i hovorilo sto a viac rokov dozadu.

Mala by si toho vedieť veľa. Preto by si mala poéziu čítať, z toho, čo si nasmolila, nekričí do popredia, že ju máš rada.
Prosím, čítaj ju, ber si z nej to, čo máš vedieť, neklaď k sebe slová iba preto, že pasujú, cíť rytmus – a už nikdy obecenstvu nenúkaj, čo si ponúkla.
Málokto, resp. úplný laik dokáže oceniť to, čo sám vytvorí počas pár minút bez hlbšieho premýšľania. To, čo si napísala, nie je poézia, je to skôr tliachanie ako umelecné vyjadrenie.
Nič si nepovedala, čo nevieme, nič nezatajila, nepokúsila si sa tvoriť v metaforách, nepriniesla si posolstvo (nie generalizovanie), nápad, ničím si neozvláštnila slovník. Tam, kde sa hodilo, zrýmovala si, tam, kde nie, nie. Tlačíš, silíš sa do rýmovania a vytváraš riadky plné arytmie. Raz skáču tak, potom zas ináč. Asi to necítiš, netušíš, o čom píšem, a to je to.
Treba sa rozhodnúť – buď písať voľným alebo viazaným veršom. A treba si zistiť, ako sa poézia tvorí.

Sme dospelí,
rýchlo sme dospelí...
.......
život beží ako voda
zastaviť sa nedá
....
– vypichujem ucho režúce riadky, ale takých sa dá nájsť veľa. Vlastne nie je v tvojich textoch jediný premyslený riadok, ktorý by čitateľom niečo dal a oni mal pocit, že si starostlivo pracovala so slovom.
Neverím ti, že básne „miluješ celý život“, ako píšeš v profile. Ak by si ich milovala, tak by si ich čítala kvantá. A to sa nedeje. Prezrádza ťa mnoho detailov. Napríklad aj to, že by si si všimla, aj bez načítania teórie, že v texte (poézii ani próze) sa veľkým T v tebe, ti, ťa a pod, píše iba ak sa jedná o list, v ostatnom texte nikdy.

Prepáč, že takto natvrdo, ale každý, kto píše, by najskôr mal vedieť, že poézia je umenie, že má spôsobovať pôžitok, že nemá len tak do vetra hádzať slová. To dokáže každý, no človek, ktorý to myslí s poéziou vážne, k nej s plnou vážnosťou aj pristupuje.


Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Lýbia

O mne

Básne milujem celý život. Len v živote sú prednejšie veci a hlavne deti. Básňam som sa začala naplno venovať až pred 3 rokmi. V noci keď ma napadne nejaká myšlienka musím ju ihnď napísať. Moje básne sú väčšinou písané o láske, ktorej nikdy nie je dosť.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: