IKARIKAR http://www.ikar.sk

Hodnotenie 2 rukopisov, ktoré majú šancu na vydanie Celkový počet komentárov: 23
 

 

Hodnotí Rachel Almanová, vydavateľstvo Ikar
rukopis Hybaj na pokec (Mária Blšáková)

     Podrobný obsah je uvedený v anotácii, takže poďme k hodnoteniu.
     Autorka ma presvedčila, že rukopis je hodný dočítania až po samotný záver. A nie preto, že je to povinné. Od prvej strany pútavé, čítavé, miestami ma prekvapovali originálne a trefné vyjadrovacie schopnosti. Jasné, ide o lásku, rozohranú na viacerých frontoch naraz, no autorka to celkom vhodne scenáristicky prestrihala pokecovou konverzáciou, ktorá pôsobí max. autenticky, listovou „konverzáciou“ z minulosti a súčasným životom hlavných hrdiniek.

     Zaskočil ma fakt, že všetci členovia povahovo nesúrodej bandy sa s rovnakým nadšením nevedeli dočkať listovej lásky zo starého kufra na povale. Agáta, empatická duša – k nej mi to pasovalo. No pri potetovanom, opirsingovanom Imrichovi (aj keď bol členom rodiny „z kufra“) či pri bláznivej, mimoriadne akčnej a vtipnej Julke som zrozpačitela. Neviem, asi je všetko možné. No nepôsobilo to presvedčivo. Skôr ako násilné „zlyrizovanie“ moderného sveta.
Pri vedľajších dejových líniách bolo cítiť rezervu. Hlavnému námetu autorka venovala dostatočný priestor, no životu vedľajších postáv dožičila pár viet. Opisných, napochytro zhrnutých. Asi aby sme vedeli, že aj ostatným (okrem Agáty) sa dobre darí:-).

     Na postup do finále LC MT určite neodporúčam, rukopis ešte nespĺňa kritériá, ktoré by ho tam posúvali. No po konzultácii s redaktorom, preškrtaní, doplnení a „doladení“ jednoznačne vhodný adept na vydanie. Myslím, že knižka by dobre zapadla do edície Príbehy z kabelky.
 

Verdikt LC MT 2013
NEPOSTUPUJE

 

 

 

Hodnotí Nataša Ďurinová, spisovateľka a redaktorka
rukopis Horiace peklo (Radovan Dunaj)

     Radovan Dunaj aj v druhej knihe (v roku 2012 mu vyšli Pruhované beštie) vychádza zo svojich skúseností pracovníka väzenstva. Opisuje životy ľudí, ktorí musia v zariadení prevýchovy buď pracovať, alebo sú v ňom zavretí. A oboje nie je nič príjemné. Najťažší zločinci sa rozhodli v roku 1992 dostať z najstráženejšej väznice Slovenska.

    Tentoraz sa autor v porovnaní s knihou Pruhované beštie pokúša aj o hlbší prienik do systému väzenstva a skúša načrtnúť, ako sa vôbec mohlo stať, že k vzbure väzňov prišlo.
     Prvé strany sa autorovi rozbiehajú dosť ťažko. Ustavičným pejoratívnym zdôrazňovaním oslovenia súdruh čitateľa text zvádza k úvahe, že ide o politickú satiru.
     Občas zopakuje momenty aj z predošlej knihy, ale toto sú veci, ktoré skúsený redaktor vychytá.
     Rukopis zaujme najmä mužov. Ide o príbehovú prózu, akčnú, s prvkami trileru. Po dôkladnej redakcii textu rukopis na vydanie rozhodne odporúčam.

 

Verdikt LC MT 2013
NEPOSTUPUJE

 

 

 Komentáre

Marta B.10.8.2013
 

Majke Blšákovej gratulujem, že jej rukopis Hybaj na pokec je \"jednoznačne vhodný adept na vydanie\". Nevadí, že až po \"doladení\". Len by ma zaujímalo, aké sú tie kritériá, ktoré posúvajú rukopisy do finále. Možno by sme sa aj my ostatní radi poučili a vyvarovali sa nedostatkom.

Mária Blšáková10.8.2013
 

Ďakujem veľmi pekne Marti. Už som aj zabudla, čo všetko som tam popísala, tak pred dolaďovaním sa budem musieť prečítať :)

Marta B.10.8.2013
 

... nedostatkov (oprava).

Hugo6.8.2013
 

Napriek vyradeniu Agáty z účasti vo finále, necítim smútok. Skôr naopak. Je to radosť, že sa román dostal tak ďaleko a našiel si svoj nemalý okruh čitateľov. Dúfam a verím, že sa dočká knižnej podoby. GRATUĽUJEM

Mária Blšáková6.8.2013
 

Veľmi pekne ďakujem Hugo. Budem teraz trochu vyjednávať. Povedz, že si ju kúpiš a ja ju pretvorím do bravúrnej podoby! :) (Žartujem).
Je veľmi príjemné čítať toľko povzbudivých slov. Skúsim urobiť maximum pre to, aby môj román naplnil aj očakávania odborníkov na slovo vzatých.

Lýdia J.6.8.2013
 

Ad: Hybaj na pokec

Páči sa mi hodnotenie. A teším sa na knižku, blahoželám, Mária.

Mária Blšáková6.8.2013
 

No, nemám ja zlatých čitateľov?
Aj toto je veľká výhra. Ďakujem Lýdia J.

Lýdia J.6.8.2013
 

Mária, zneistila ma Tvoja deňtrvajúca sklamanosť pod matasaskiným komentárom. Fakt si myslíš, že toto má na LC? Neviem. Píšeš veľmi čítavo, ale ber ohľad aj na kritiku. Okej? Aby sme Ťa mohli kupovať. Ja budem.:)

Mária Blšáková6.8.2013
 

:-) Milá Lydka. Fakt by ma zaujímalo, ako si sa dostala ku tomu deň trvajúcemu sklamaniu :-) Včera som nakúkala na talent a keď som už mala zbalený kufor do práce a môj odchod bol otázkou pár minút, nakukla som poslednýkrát. Bolo tam hodnotenie aj s komentárom od Maťky. Takmer celú noc som precestovala, tak nebolo kedy komentovať.:-)
Niekedy sú príčiny jednoduché.

matasaska6.8.2013
 

Presne tak som to myslela aj ja, Lýdia. Ďakujem.
Mária, to že si nepostúpila je isté sklamanie, uznávam. Ale mne keby kritik napísal, že moja tvorba má šancu obliecť sa do knižnej podoby, skákala by som po plafón. Preto to moje blahoželanie. Čo viac si začínajúci autor môže priať... :)

Mária Blšáková6.8.2013
 

Som potešená hodnotením a tiež ma potešila tvoja gratulácia. Niesom domýšľavá, ani prehnane samoľúba a pravdu povediac, čakala som, že mi vytknú oveľa viac. Napríklad gramatiku a občasné vulgarizmy :)

Kristína Ježovičová6.8.2013
 

Maťa, i ja by som dala menší brejkdensový tanec radosti v rámci možností našej obývačky. Veď najmä to si všetci prajeme, aby naše knihy vyšli a našli si čitateľov...:)

Lýdia J.6.8.2013
 

Matasaska? Ako tento úspech môže brať niekto sklamane? Nechápem, asi...:)) Prílišná inšpirácia, ešte aj dva námety sa stretli. Ale, dá sa to čítať. Vieš?:)

Mária Blšáková6.8.2013
 

:-) :-) Toto bolo pre Maťku, ale nedá mi nezareagovať. Prečítala som si znova všetky komentáre a našla som tam len to o pár hlbokých výdychoch a nádychoch :-)
Fakt vám všetkým pekne ďakujem a opakujem, nie, niesom sklamaná.

matasaska6.8.2013
 

Lydka, Mária svoj rukopis neprihlásila na posúdenie, ale do súťaže. A tam nepostúpila. Preto by sa to dalo považovať za sklamanie, chápeš? Samozrejme, že to mrzí menej, keď je odpoveďou na nepostup možnosť vydania knihy. :) Iba to som tým chcela povedať. :)

Kristína Ježovičová5.8.2013
 

Moja milá Majka! Nepostúpila si a priznám sa, že som z toho mierne povedané rozčarovaná...pretože som si veľmi priala, aby si bola vo finále, ale i napriek tomu nie som zarmútená, lebo máš šancu na vydanie! A to je skvelé! Už mám na teba pripravené miesto v knižnici sestrička. Tvoj štýl písania je bezprostredný a osviežujúci. Tvojou rukou napísané písmenká sa čítajú veľmo dobre....To jednoducho musí vyjsť.

Mária Blšáková6.8.2013
 

Si zlatá. No povedz, ako mám byť teraz smutná z nepostupu, keď mi to takto komplikuješ?! :)
Ak môj román nevýjde, budem si pýtať od Janka nájomné za môj pľac na tvojej poličke. :) Ďakujem Kika za podporu a naďalej \"veľmo\" držím palce.

Kristína Ježovičová6.8.2013
 

Ale hybaj! :) Načo by mi boli doma dve rovnaké knihy? A preto píšte píšte, miesta je dosť. V knižnici i v srdci :)

PS: Smútok nie je na mieste...Vyjde to.

Mária Blšáková6.8.2013
 

Naozaj nieje :) Kristínka, myslím, že ma už poznáš celkom dobre a aj môj zmysel pre humor, tak isto vieš, že si tu neobhrýzam nechty po lakte :)

Ján Mrva5.8.2013
 

No, je mi ľúto, že si nepostúpila Majka, ale kritika je veľmi pozitívna - tvoje texty sa čítajú naozaj skvelo a ak ťa vydajú, hádam to bude pre teba dostatočná satisfakcia.

Mária Blšáková6.8.2013
 

Ďakujem Janko. Jedno ohnivko v ohni ešte máme a ty isto vieš, ktoré :)
Do opráv Agáty sa určite čo nevidieť pustím.

matasaska5.8.2013
 

Blahoželám, Mária!:-) postup síce nevyšiel, ale reálna vyhliadka na vydanie tam je. Teším sa s tebou.

Mária Blšáková6.8.2013
 

Ďakujem Maťka. Keď som si prečítala tvoj komentár, v prvom rade ma napadlo, že niet k čomu. Po pár hlbokých výdychoch a nádychoch si však uvedomujem, že to mohlo dopadnúť oveľa horšie. :)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: