IKARIKAR http://www.ikar.sk

Hudbomor (Ján Franko)27.3.2014
 

4
 počet hodnotení: 5
prečítané 272, Komentáre 6

 
Hudbomor
 V hostinci sa svietilo. Žlté štvorce okien prerážali polnočnú tmu a priťahovali nočný hmyz. Vnútri hral Koloman Bihári, čo bola v meste vždy veľká udalosť. Koloman bol staručký cigán s vráskavou pokožkou, snehobielymi vlasmi a s hudbou v srdci. Nikdy ste ho nemohli vidieť na koncertných pódiách, no mnoho veľkých majstrov chodilo obdivovať jeho umenie a ak privolil aj sa čo to podučiť. S husľami v rukách napĺňal srdcia ľudí vášnivou hudbou.
Obyčajne nevychádzal z osady, no dnes večer ho presvedčili a dotiahli do hostinca. Už vyše štyroch hodín stál a hral. Muži tancovali, zvŕtali rozradostené ženy, deti potajme počúvali za oknami a starcom sa v očiach znova leskla mladosť. Na stole pred ním pribúdali poldecáky. Už ich nebolo kam pokladať, no ľudia stále objednávali. V duši mali radosť a nevedeli ako inak sa odvďačiť úžasnému Kolomanovi. Tešili sa, že patrí k nim.
Zábava sa skončila okolo tretej v noci. Koloman sa pobral so svojimi druhmi do osady a unavení, vytancovaní dedinčania túžili iba po mäkkej posteli. Nik nepostrehol cudzinca, ktorý vkročil do mesta severno...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Anna Bernáthová 4.10.2014
 

Veľmi dobrá poviedka. Tiež som bola trochu smutná, že musel rozbiť husle. :(

Eksko29.3.2014
 

Ty Janko, pacilo sa mi to a dost, len nechapem, preco musel rozbit tie husle.

Ján Franko31.3.2014
 

Ahoj, ďakujem za pochvalu. Tie husle musel rozbiť preto, aby uvoľnil pani Hudbu a tá následne uväznila hudbomora do úplného ticha.

Ján Franko28.3.2014
 

A čo čiarky???? V poriadku? Teším sa. Ďakujem za hodnotenie

EF28.3.2014
 

sem tam je aj tam, kde netreba. ale podstatne si sa v nich zlepšil :)

EF28.3.2014
 

Ahoj
poviedka , páči sa mi, nemám jej čo vytknúť. Teším sa na ďalšiu.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec
 

Projekt

mediálne
podporujú: