IKARIKAR http://www.ikar.sk

Hybaj na pokec! (Mária Blšáková)15.3.2013
 

5
 počet hodnotení: 67
prečítané 7758, Komentáre 398

 
Hybaj na pokec! 1 (upravené)
 
Kapitola 1
Neverila vlastným očiam. Stála uprostred... Bože... fakt svojho.
Môj hrad -  opakovala si v duchu. Jasné, jej priatelia a známi, čo o tomto vedeli, si o jej kráľovstve mysleli svoje, ale načo jej kaziť radosť. Aj tak by si nedala povedať. Kocky sú hodené...
Veľkú cestovnú tašku položila na zem a priam zbožne sa poobzerala. Pohľadom sa pristavila na plote, ktorý vyzeral ako chrup starého človeka. Polámané doštičky čas namaľoval rôznymi odtieňmi žlto – hnedej farby. Na krivo  visiaca, nedovierajúca sa  bránka pri každom trochu silnejšom závane vetra vydávala škripotavé zvuky . Nerovný povrch v záhradke ešte viac narúšalo niekoľko starých krtincov. Dvor plný lístia z minulej jesene. Povaľujúce sa haluzie. Poriadne ošumelá popolnica. Rozdrobený chodník, ktorý viedol ku vchodovým dverám.  Všetko okolo, spolu s ošarpaným domom malo veľký predpoklad návštevníka vydesiť, no ona mala chuť padnúť na kolená a pobozkať pôdu, na ktor...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Denisa18.3.2017
 

Už je v mojej knižnici. Má krásnu obálku. Kedysi som ju prečítala tu na MT, ale ešte si ju znova prečítam.

Mária Blšáková3.4.2017
 

Nechaj si na poličke miesto i na druhý diel, Deniska <3

Gabriel Ambler - Rasťo6.3.2017
 

Ahoj Majka, super, gratulujem! Ak budeš zase dávať niečo nové, určite si prečítam. Občas sa tu ešte zastavím, ale keďže moje osvedčené kone sú už neaktívne, tak väčšinou rýchlo prejdem na zmysluplnejšie aktivity.

Mária Blšáková6.3.2017
 

Ďakujem, Rastík. Dávala som dokopy Oheň a ešte jednu knižku o autizme, ktorá o pár dní vychádza. Faktom je, že som teraz naozaj začala písať niečo nové, ale je to vážna téma zaoberajúca sa pedofíliou, tak by sa to tu veľmi nehodilo. Tiež tu teraz chodím málo, ale napriek tomu mi táto stránka prirástla k srdcu.

Zana1.3.2017
 

Majka dnes som tu klikla po strašne dlhej dobe a hneď na mňa vyskočila takáto krásna novinka. Gratulujem ti k ďalšej knižke, nech sa jej darí! Máš môj veľký obdiv za tú činorodosť :) Držím palce, nech sa darí!

Mária Blšáková1.3.2017
 

Ďakujem, Zana. Som strašne zaneprázdnený človek, ale večery sú dlhé, či už som doma, alebo v práci a písanie je nenáročný koniček. Dúfam, že na knižnom nebi čoskoro bude niečo i od teba. A možno že už je, len pod civilným menom. Ak mám pravdu, daj vedieť.

Zana3.3.2017
 

Aj tak, nechapem, odkial mas tolko napadov, ked uz mas teda ten cas :)) Uz som tu davala aj ja oznam,mozno si prehliadla. Imigranti vydal Slovensky spisovatel pod nazvom Zostan so mnou v Irsku, vyslo v novembri :)

Mária Blšáková3.3.2017
 

Jéj, už som si vygooglila. Krásna obálka. Taká nezvyčajná.
Nápady... neuveíš, ale niekedy iným závidím autorské bloky. Len raz sa stalo, že som jednu knižku písala a druhú opravovala a povedala som si, že nikdy viac. Že musím pekne po poriadku. Najprv jedno a potom ďalšie. Ale čo s tými, čo sa podsúvajú a začínajú si v mojej hlave pekne na hromádke žiť svoj život? Práve som napísala prvú kapitolu novej knižky a cez tinitusové ucho mi do hlavy vliezol nový nápad. Teraz som z toho nervózna. Najradšej by som bola, keby obe moje hemisféry mohli tvoriť nezávisle :)

Amadeo28.2.2017
 

Blahoželám Mária, je to pekný úspech.

Mária Blšáková28.2.2017
 

Vďaka, Amadeo. Ako si na tom ty? Môžem sa tešiť na nejakú zbierku od teba? Pristala by mojej knižnici. :)

Kristína Hušeková28.2.2017
 

Výborne, Majka, teším sa z ďalšieho mámtalenťáckeho knižného diela. Z teba je úspešná spisovateľka, dúfam, že budeš takto pokračovať :)

Mária Blšáková28.2.2017
 

Ďakujem, Kristínka. Stále niečo smolím. Mimochodom, aj ja sa veľmi teším z každej knižky, ktorá vzišla z MT. Táto stránka má fakt niečo do seba.

SD27.2.2017
 

Majka, gratulujem!!! Konecne sa Agata dockala:-) Nech sa jej dobre dari:-)

Mária Blšáková27.2.2017
 

Ďakujem :) Trochu ma mrzí, že je rozdelená do dvoch častí, ale hlavné je, že sa dostane k čitateľom.

xwctdl22.10.2016
 

Dobry den. Pokracovanie nenajdem? Paci sa mi tento pribeh.

Jana22.10.2016
 

Som sa zle podpisala..:) Jana

Mária Blšáková22.10.2016
 

Milá Janka. Veľmi ma potešil tvoj komentár. Tento príbeh prechádzal a ešte stále prechádza kľukatými cestičkami, ale verím a dúfam, že čoskoro dôjde i na neho. Prajem ti krásny víkend.

Evka21.4.2015
 

Dobrý :) som tu nová a toto je prvá kniha, ktorú som si dnes prečítala..je to naozaj úžasné a zaujala ma hneď po prvej kapitole :) Som smutná ale že to nemá pokračovanie... Dá sa niekde vyhľadať? :)

Mária Blšáková21.4.2015
 

Príjemné, čítať takého slová vo chvíli, keď je Hybaj už takmer zabudnutý. Napísala som toho odvtedy dosť, ale toto som tvorila s nesmiernou láskou a veľakrát prerábala. Zatiaľ kompletná verzia driemká v mojom počítači, ale neprestávam dúfať, že sa raz vyberie \"do sveta.\"

Evka21.4.2015
 

Naozaj sa k celku nedá nejakým spôsobom dostať? :)

Mária Blšáková21.4.2015
 

Viem, nie je to odo mňa veľmi profesionálne, ale máš ho v maily, tak ako Deni. Príjemné čítanie :)

Evka22.4.2015
 

Waau, ďakuejem kráásne :) určite ešte napíšem reakciu na celok :) Teším sa :)

Deni18.4.2015
 

Och,zacala som citat a nevidim nikde pokracovanie,len 15 kapitol. Viem ho niekde najst?

Mária Blšáková18.4.2015
 

Milá Denisa.
Tvoje meno som si našla v administrátorskej časti. Hybaj na pokec som stiahla po dokončení vo chvíli, keď som ho ponúkla vydavateľstvám. Tvoj komentár ma veľmi potešil, pretože viem, aké je ťažké preklikať sa dvoma-troma kapitolami tu na stránke a ty si prečítala celých pätnásť. Preto som sa rozhodla dať ti malý darček. Nájdeš si ho v mailovej schránke :)

Laura =)18.11.2013
 

a musíííím ti to napísať.... ak ty máš takého Martina.. tak aj ja mám takého Martina.. ale nevolá sa Martin.. volá sa inak... TAK JA PEVNE VERÍM, že to nie je ten istý chlap !! Maji.. super.. tlieskam, teším.. a ten koniec .. uplny, uplny, uplny, koniec.. je presne taký, o akom sme sa bavili, keď som sa tu zastavila naposledy...a vieš čo?? rýchlo to vydaj.. ja to tomu svojmu \"Martinovi\" (môžeme ho tak pre tento účel volať) kúpim ako darček.. len tak z lásky.. aby vedel, že ho milujem.. :)

Mária Blšáková18.11.2013
 

Bože... Eviku, to bolo krásne vyznanie pre tvojho \"Martina.\" Veľmi pekne ďakujem aj za pochvalu pre mňa.

Keď som začínala písať Hybaj a v hlave si dávala do kopy,o čom vlastne bude, rozmýšľala som,čo človeku najviac okrem lásky chýba.
Z môjho pohľadu mi vyšlo, že najviac potrebujeme nádej.
Nádej a dúfanie, že raz bude všetko lepšie, alebo aspoň, že nebude horšie.
Ďakujem, že si ma čítala :)

matasaska16.11.2013
 

Predpokladám, že táto kapitola bola naozaj posledná... no možno sa aj mýlim. Chcela som len napísať, že je neskutočne krásna. Ach! Ja nie som veľmi na romantiku, sama neviem prečo. Možno jej neverím, respektíve viem, že netrvá večne(zvyčajne). Ale táto kapitola... mnou pohla. Ak by si mi naložila ešte o takých pár slov naviac, asi by som mala mokré oči. Od dojatia, od radosti, od lásky, ktorá z toho liezla, nie, priam vyskakovala priamo na mňa. :)
Nádherná kapitola. A ešte som ti chcela napísať, že Agáta je neskutočná osôbka a myslím si, že skutočne existuje a má hlavne tvoje črty a vlastnosti. Napriek tomu, že ťa nepoznám osobne, myslím si to. Pretože aj tvoj prejav v komentároch je úplne totožný s vyjadrovaním Agáty. Tak ja budem pevne veriť, že tak ako Agáta, si veľmi šťastná aj ty. Že tieto tvoje písmená nie sú len zbožným želaním, ktoré ostalo nenaplnené, ale že sú reálne.
Majka, nenapíšem nič viac iba jedno veľké GRATULUJEM! Toto pôjde na papier, aj keby si nechcela :D Musí, pretože tieto písmená tam jednoducho patria...

Peter16.11.2013
 

Nebola posledná... Ja viem ako sa to končí... čítal som to minulý rok v auguste... ešte bude minimálne jedna... pozri si môj komentár...

Mária Blšáková16.11.2013
 

Maťka!
Prečítala som si tvoj komentár, no pracovné záležitosti ma odvolali a tak som skackala od radosti ako koza a občas si pošúchala ramená, aby som si do nich zatlačila zimomriavky... Toto má Agáta po mne.:) A ešte môj často takmer chorý zmysel pre humor. Viac som z neho nadelila Júlii.
Píšeš, že veríš, že Agáta existuje a máš pravdu. Kúsok z nej je v každej z nás. Snívame, veríme, pochybujeme, dúfame, smútime a smejeme sa. Niekedy všetko naraz. A máme priateľky. Spriaznené duše, ktoré nás vypočujú a často nám i vynadajú, keď je treba.
Veľmi si cením, že si to s mojími babami vydržala do konca (takmer do konca.)Dúfam, že jednu krátku kapitolku ešte zdržíš.:) A aby som nezabudla, ďakujem za všetky tvoje povzbudivé i pripomienkové komentáre. Veľmi mi pomohli a hlavne potešili.:)

Peťo!
Ty by si si zaslúžil cenu za statočnosť a odolnosť, lebo ako jediný si prečítal úplne všetko, čo som za posledné dva roky napísala. Dokonca aj to, pri čom ti často tŕpnú zuby. Mám na mysli moje neorginálne odpovede na tvoju častú otázku: Čo si dnes varila Mňamka? :)Mal by si sa pustiť do tej kuchárskej knižky.:)

Kristína Ježovičová15.11.2013
 

Super. Zhltla som ti každé jedno slovo. Dokonca, aj to že mali Čičavu a nie čivavu :D
Tie hlášky jej matky... uškŕňam sa... Moja mamina mala v rodnej dedine susedu, ktorá umierala dvadsať rokov...

Mária Blšáková - vycerená15.11.2013
 

Hrom do palice!!! Toto som tam napísala?
Asi to neuhrám na novú rasu - kríženca Čiče a Vavi, že? :)
Mastím prepísať. Srdečná vďaka za postreh Kristínka.

dotyčná osoba15.11.2013
 

Teda ti poviem Majka, tá matka, ma dnes úplne dorazila, nemá kúsok súdnosti tá žena??
akože, s tým čajom, to už fakt prehnala, neznášam ju!
:D

Mária Blšáková15.11.2013
 

:)Rozosmiala si ma osôbka.
Niektorí ľudia majú talent na protivnosť a schopnosť uvádzať iných do rospakov.
Konkrétne túto osôbku by si mohla stretnúť na ulici, lebo zdroj mojej inšpirácie v reáli existuje :)

dotyčná osoba14.11.2013
 

Veľmi sa mi to páčilo Majka :)
aj to sa mi páči, že to skončilo takto šťastne všetko :D
výborný román.
Ďakujem :)

Mária Blšáková14.11.2013
 

Ešte bude niečo ako bodka. (na dve kapitoly) Niekedy, keď dočítam knižku, vravím si, že keď si autor dal námahu napísať trebárs tristo strán, prečo nepotiahol ešte o jednu - dve naviac a záver odbavil pár vetami? :) Preto som sa snažila, aby mala moja knižka rozsiahlejší záver.
Aj ja Ďakujem.

Laura =)14.11.2013
 

Majulka... Niekedy aj ja mám podobný pocit.. že by sa ešte žiadal úplny záver... a niekedy je fakt super, ked autor knihu nechá polootvorenú, len preto, že si svoj záver môžem domysleiť úplne sama :)

Mária Blšáková14.11.2013
 

Súhlasím. Máš pravdu. Faktom je, že okrem dotiahnutia záveru v predstavách, tam vzniká i priestor na pokračovanie. No čítala som aj také, kde bol záver, akoby niekto zatiahol ručnú brzdu.:)

dotyčná osoba14.11.2013
 

teším sa a dúfala som v to :)

je mi ľúto že to končí

Eny13.11.2013
 

Konečnéééé, Imriško a Julka :D zbožňujem ich aj Agátu a Martina :D

Mária Blšáková13.11.2013
 

Priam horím nedočkavosťou, ako na teba zapôsobí zajtrajšia kapitola.

Palo13.11.2013
 

Mária, ty si ranný vtáčik však

Mária Blšáková13.11.2013
 

Uverejňoval si predomnou, tak ty si ešte rannejší :)

Palo13.11.2013
 

Priznávam bez mučenia, ale ja mám iba zopár trápnych riadkov

Mária Blšáková13.11.2013
 

Nič trápne som tam nenašla. Tvoje básne sú ako romantické rovnice.

Mima11.11.2013
 

Máme finále. Som o krôčik po predu pred ostatnými čitateľmi, ktorí čítajú upravenú verziu, tak som trochu smutná. Aj z blížiacého konca, aj z.. Dúfam, že som nič neprezradila.

Mária Blšáková12.11.2013
 

Neboj, nič si neprezradila :)

Kristína Hušeková11.11.2013
 

Strašne fajn sa to číta, prečítala som si aj tvoju vitalistickú poviedku, normálne mi to zlepšilo náladu. Super!

Mária Blšáková11.11.2013
 

Kristínka. Tú knižku o pozitívnom myslení som čítala s kamarátkou. Ona si z nej zobrala omnoho viac, ako ja.
Karin z tej poviedky sa vracia na scénu i v poviedkách Branko a Čistá duša.:)

Mária Blšáková11.11.2013
 

Oprava - Rande na ruby a Čistá duša.
(Toto je niečo ako reklama) :)

Kristína Hušeková11.11.2013
 

Práve som podľahla reklame a idem si prečítať :)

Mária Blšáková11.11.2013
 

:) Som dobrááá :)
Žartujem.
Stvorím človeka a potom sa s ním neviem rozlúčiť. Extra Karin mám veľmi rada :)

Kristína Hušeková11.11.2013
 

Prečítala som. Mária, tebe ešte naozaj nevyšla žiadna knižka? Lebo ak nie, tak je to trestuhodné. A myslím to vážne, neopováž sa brať to ako kompliment!

Mária Blšákoá11.11.2013
 

:) Si zlatá Kristínka :) Teším sa neskutočne, že sa ti moja tvorba páči :)
V r. 2000 som mala jednu knižku milimeter od vydania. Volala sa Za dverami číha život a bola o autizme. Nič smutné, skôr naopak. Bola plná nezvyčajných riešení a pohľadov z trochu inej strany. Žiaľ, investor mal požiadavky, ktoré som nemohla splniť. Nebrala som to ako tragédiu ani vtedy, ani dnes:)

Palo11.11.2013
 

Milujem dlhé šteklivé vlasy

Mária Blšáková11.11.2013
 

...len nech niesú v polievke a nešteklia v hrdle :)))

Eny11.11.2013
 

Juuj, Majulienka, konecneee! Prekrasna kapitolka.

Mária Blšáková11.11.2013
 

Ďakujem :) Od teba pochvala teší dvojnásobne :)

Jurgen Smatanovský11.11.2013
 

Dala mu. Sláva Bohu na výsostiach. :-)
Som chlap, ale aj ja si tu knižku kúpim :-) Škoda, že existuje len tu. Mám tri netere, čo v kuse sedia na pokeci. Mal by som vybavené Vianoce :-)

Mária Blšáková11.11.2013
 

Milý Jurgen! Som rada, že si sa dočkal:)
a tiež ma teší, že si čítal až doteraz, napriek tomu, že je to fakt skôr babské čítanie :)

Mária Blšáková11.11.2013
 

Blázniš? V žiadnej knižke som sa o nás chlapoch nedozvedel viac, ako práve v tvojom dielku. Často som sa skoro urazil, ale nakoniec som uznal, že máš v mnohom pravdu. Nikde som si sebareflexiu nepocvičil tak, ako tu.

Kristína Ježovičová11.11.2013
 

Jurgen, pomyslela som si: Buď trpí Majka schizofréniou, alebo si sa schválne práve podpísal jej menom? Dobrý marketingový ťah:DD

Mária Blšáková11.11.2013
 

Znova použijem slová môjho milovaného švagra...Očila som gule :))))))))

J.S11.11.2013
 

xixixi písal som dcére, pod akým menom ťa nájde:-)))) a naťukal som ho aj tu:-))))

Jurgen.S11.11.2013
 

Super. Tak dámy sa zabávajú na pánovi v strednom veku :(

Eny10.11.2013
 

To bolo vyznanie Majuška, doma sa smejú na tom, že a sa smejem :D, ale to e len dobre. Supernééééé, som veeeeľmi zvedavá ako sa to skončí :P

Mária Blšáková10.11.2013
 

Gabika, ešte mám pár strán, ale už mám absťák z toho, že nebude čo opravovať :)

Eny10.11.2013
 

Treba začať písať niečo nové :D, veď ty si šikula :P

Eny9.11.2013
 

Majuška, konečne sme sa posunuli, geniálna kapitolka, som zvedavá, ako sa k Martinovi Agátka zachová, ale dúfam, že mu to prepáči :D

Mária Blšáková9.11.2013
 

Dúfajme.:) Veď Agáta je v podstate dobrý človek, ktorý neodsudzuje príliš unáhlene. Zároveň ju treba pochopiť, že sa cíti dotknuto. :)

matasaska9.11.2013
 

Bože! Ako dlho som čakala práve túto kapitolu. A je tu. Napísaná bravúrne. Teraz sa teším na jej pokračovanie, snáď na neho Agáta nebude zlá. :-)

Mária Blšáková9.11.2013
 

Dohovorím jej? Ešte môžem :)
Maťka, teraz už rozuzlenia nasledujú v rýchlych sledoch a odpoveď na tvoju otázku sa dozvieš už zajtra:)

Laura =) (Eva Hrašková)9.11.2013
 

Maji ja si stále hovorím, že už nebudem čítať.... vieš prečo? papier pod prstami vy vyhovuje viac... takže kedy sa dočkám??

Mária Blšáková9.11.2013
 

Evi:) Dúfam, že si toto nepovedia tvojí čitatelia, že radšej počkajú na knižku :)
Jedna múdrosť vraví, že: Lepší vrabec v hrsti, ako...:) poznáš.
Pri vaších dielach tu na stránke si vravím presný opak. Vaše príspevky sú pre mňa veľmi cenné, lebo som svedkom zrodu niečoho, čo sa mi páči, čo ma oslovilo a čo môžem dokonca aj svojím komentárom málinko ovplyvniť :)
A k tvojej otázke. Evička, vôbec nemám ani šajnu, či Hybaj výjde, ale snívam, že áno :)
Dík, že ešte čítaš:)

Eny8.11.2013
 

Krásne si to vysvetlila, budem prvá, ktorá si kúpi tvoju knihu :P

Mária Blšáková8.11.2013
 

Nie že ťa napadne odísť:) Ešte mám 20 strán:)

dotyčná osoba8.11.2013
 

Začítala som sa včera večer a čítala som prosím pekne do pol štvrtej do rána. Nevedela som skončiť a po každej kapitole v neskorých nočných hodinách som sa prehovárala aby som to už vypla a zároveň, že teda ešte jednu, už poslednú. Okolo druhej som si hovorila, že už je to aj tak jedno, nevyspatá dnes budem tak či tak. Som asi v polovici. Na víkend odchádzam mimo pc, normálne ma to mrzí :-)
Román je úžasný a zaslúži si, aby z neho bola kniha. Ja sama viem už teraz ktorým kamoškám by som ho kúpila.
Krásne..úžasné prepletené, fantasticky spracované charaktery aj vzťahy medzi postavami, napätie, dojatie, lyrika. Príroda a atmosféra, všetko je opísané tak, že som sa cítila, akoby som tam stála, nazerala a nechcelo sa mi odísť domov spať.Výborné :)
Poznáš ten pocit, keď čítaš dobrú knihu, že aj chceš vedieť ako to dopadne aj ťa mrzí, keď vidíš že sa kniha končí? Tak ja som len v polovici a už ma to mrzí :D
Takýto pocit vo mne už dávno nič nevyvolalo.
Chválim a tlieskam

dotyč8.11.2013
 

A ešte som si spomenula, že niekedy nad ránom :-)) hoci zmysly už boli značne oťapené, ma vyrušila jedna vec. Anton kde opisoval, že bohvieako chlapci nevaria a bola tam spomenutá sáčková polievka. Tak si nie som istá, že či vtedy už boli takéto vymoženosti :) možno áno, neviem, nevyznám sa.. ak boli, beriem späť.

Mária Blšáková8.11.2013
 

:) Boli veru :) V Československu sa vyrábali v Kralupoch nad Vltavou od r. 1929 a v Prievidzi od r. 1959 :)
Svojho času som na nich žila. Hlavný chod slobodární:)

Palo8.11.2013
 

Na polievky si pamätám aj ja

Mária Blšáková8.11.2013
 

Ak máš dvadsať, tak to nieje ťažké:)
Aj ja si na nich pamätám úplne od malička. Super vec na prežitie:)

Palo8.11.2013
 

S polievkou slávime spolu narodky, samozrejme s tou v Prievidzi hehe

Mária Blšáková8.11.2013
 

Ja zas s prvou transplantáciou srdca:)
Bola som si istá, že máš okolo 2O-tky:)

dotyčná 8.11.2013
 

tak som sa nové dozvedela :) ďakujem
MT pôsobí výrazne edukačne :D

Mária Blšáková8.11.2013
 

:) O polievkách, či Paľovom veku? :)
Len doplním, že prvá transplantácia srdca bola uskutočnená v r.1967 :)

dotyčná 8.11.2013
 

tak všeobecne :D

xy9.11.2013
 

Dotyčná? Čím ďalej, tým viac ma zaujímajú Tvoje komentáre.:) Iba tak, mimochodom - niekto z talentov nepokračuje v písaní. Prečo? Bol varovaný? Verím tomu, aj keď ho osobne nepoznám. Aj ja by som mala strach z nebadaného, aj keď to teraz nie je až tak cítiť ako v deväťdesiatych rokoch.

dotyčná osoba10.11.2013
 

xy :) teší ma, že ťa zaujímajú moje komentáre, ale zvyšku toho čo si napísal/a, nerozumiem :)
nevadí..
prajem krásny zvyšok víkendu :)

xy16.11.2013
 

Ach, jaj! Kebysi čítala aspoň Mt,tak vieš.:) A ja teraz skúmam, či budú klepy.:)

Mária Blšáková8.11.2013
 

Naskočili mi zimomriavky. Nevieš si ani predstaviť, akú radosť cítim z toho, že moje písanie nieje márne a že vie čitateľom niečo odovzdať, či inšpirovať.
S opravami končím, tak sa nedaj zlákať vidinou rozuzlenia :)
Veľmi pekne ďakujem za krásny komentár.

Guliver7.11.2013
 

Efektne ukončená kapitola. Ako dlho bude Mariške trvať, kým sa vyprázdni a povie nám viac? :-)

Mária Blšáková7.11.2013
 

Myslím, že do zajtrajšieho poludnia by to mohla stihnúť :)

Eny7.11.2013
 

Kohút skrížený s pštrósom? To si zabila, aj moja mama sa smiala, keď som jej to teraz pri obede čítala :D

Mária Blšáková7.11.2013
 

Snažila som sa nenechať sa strhnúť, preto som volila jemnejšie prirovnanie:)

Eny6.11.2013
 

Uchmatla som si tristý komentár :D, to len tak medzi rečou

Mária Blšáková6.11.2013
 

Som polepetko. Mala som na mysli päťsté prečítanie. (To bude tou nočnou hodinou) :)

Mária Blšáková6.11.2013
 

:))))))))))
Ja som si u Kikušky \"uzurpila\" päťstý:)

Kristína Hušeková6.11.2013
 

Ahoj, som tu nová, len dnes som sem pridala svoju prvú poviedku a tak neviem, ako to tu chodí. To, čo som si práve prečítala, sa mi páči a chcem sa opýtať, kde si to môžem prečítať celé?

Mária Blšáková6.11.2013
 

Milá Kristínka!
V prvom rade ťa tu vítam a prajem veľa inšpirácie i fantázie.
A teraz k tvojej otázke. Prihlásiš sa ako návštevník a potom klikneš na dielko, ktoré ťa zaujme. Objaví sa ti posledná kapitola a vtedy dáš zobraziť celé dielo. Potom si pod príspevkom môžeš preklikávať od prvej po poslednú uverejnenú kapitolu.:)

Kristína Hušeková7.11.2013
 

Ďakujem za privítanie aj za inštruktáž :)

H.Q6.11.2013
 

A už je to tuším tu. Povedz Mária, dozvieme sa, alebo ešte mieniš napínať? :-)

Mária Blšáková6.11.2013
 

Hybaj je v cieľovej rovinke. Všetko španovateľné už bolo našpanované a ja v žiadnom prípade nechcem prešpanovať, takže už budem len a len objasňovať, prezrádzať, aby si si mohla (mohol) povedať - Aháá, takže takto to bolo:)

Eny6.11.2013
 

Majuš, každá nová kapitolka, je lepšia a lepšia, keby som mohla, za každú ti dám päť hviezdičiek, takže aj teraz :D

Mária Blšáková6.11.2013
 

Pre mňa je odmenou a ocenením to, že ešte stále čítaš:)

Eny6.11.2013
 

Tak to sa ani nedá, nečítať, je to skvelé ako môj obľúbený veterník :D

Lýdia J.6.11.2013
 

Eny, už nepreháňaj. Aj tak viem, že Hybaj je dobré, chcem ho mať. Mimochodom, veterník - dnes som si kúpila až dva.:)

Eny4.11.2013
 

Júúúj, to je krásna kapitolka, Julka musela byť celé bez seba, keď ho uvidela :D

Mária Blšáková4.11.2013
 

Gabika, ty si rýchlik:) Ledva som to zavesila a už je tu komentár :)
Veru, to musela. Nemala čas \"hrať formu\" a možno už ani nechcela:)
To bolo len prvé z prekvapení.

Eny4.11.2013
 

Ja som lepšia, než IC vlak, ale teraz od zvedavosti nebudem ani spať, :D, budem tu stále zavesená a pozerať, či pribudla nová kapitolka :P

Mária Blšáková4.11.2013
 

Zas sa smejem na celú izbu. OK ty moje IC-čko. Sľubujem, že zajtra o tomto čase dostaneš veľa odpovedí. Dozvieš sa aj o kufri.

Eny4.11.2013
 

Šinkansen sa teší novému prívalu informácií a zajtra o takejto hodine bude pristavený na stanici MT Hybaj na pokec! želáme vám príjemnú a ničím nerušenú cestu, do krajiny milých postáv a úžasných inšpiratívnych nápadov.

Eny2.11.2013
 

Jáááj, moja také krásne Vianoce, to tento rok neprežijem, my sa chystáme na peknú dovolenečku, takže ten zhon ma obíde :D

Mária Blšáková2.11.2013
 

Ja budem tento rok na Vianoce v práci, fňuk :)

Eny2.11.2013
 

Tak aj to občas býva, boli časy, keď som aj ja trávila sviatky v práci, ale chvala bohu, sú už preč :D

Mima1.11.2013
 

Skvelé načasovanie. Dušičkovská kapitola na Dušičky. Dievčatá písali o tom, ako ich inšpiruješ v tom, či tamtom. Mne po dnešnej kapitole napadlo, že chcem svoju Marišku.

Mária Blšáková2.11.2013
 

Aj ja ju chcem.
Mariška je stelesnením niečoho, čo potrebuje takmer každý. Spriaznena chápajúca duša, ktorá nesúdi a ktorá je akýmsi azylom v tomto rýchlom a často bláznivom svete. :)

Amanita1.11.2013
 

Ahoj, Majka, je to čítavé, obdivujem Ťa, nikdy nie som schopná napísať dlhý útvar. Som leňoch a tak skončím pri krátkych básničkách.

Mária Blšáková1.11.2013
 

Je jedno, koľko slov má to čo osloví iných. Si skromná ako Palo. Aj ten tvrdí niečo podobné a pritom dokáže upliecť s pár viet niečo krásne.
Amanita, ak smiem poradiť, nepridávaj básničky samostatne, ale ako zbierky. Neoberaj sa o priestor.

matasaska1.11.2013
 

Majka,ešte teba upozorním. Mám pocit,že aj ty si dala nejakú poviedku do súťaže Vitalizmus. Mám pocit,že nestačí premenovať názov poviedky,resp.že ju musíš vložiť ako samostatnú ooviedku,lebo ju nenájdu. Teraz som zadala do vyhľadávača slovko vitalizmus(skús to) a tvoja tam nie je. Bobra(terezku)som už upozornila a ona to zmenila,je tam. Pozri sa na to.:-)

Mária Blšáková1.11.2013
 

Fú ha. Tak to je škoda, lebo už nemám voľný pľac. Iba ak by som nejakú už existujúcu vymazala.
Potom by sa však moja optimistická poviedka objavila medzi príspevkami odznova a čitatelia by si pomysleli, že mi už načisto haraší:)

matasaska1.11.2013
 

Tak daj slovo vitalizmus pred názov zbierky poviedok a zároveň pred názov tej konkrétnej, ktorú daj ako prvú v poradí,aby ju nemuseli hľadať. Poradie zmeníš jednoducho v nastaveniach,veď vieš.:-) A nemusíš nič mazať :-) Bola by škoda,keby si ju neprečítali.

Mária Blšáková1.11.2013
 

Maťka, veľmi, veľmi pekne ďakujem za radu. Upravila som a už ju zobrazuje. Si poklad.
Ešte raz srdečná vďaka.

matasaska1.11.2013
 

Snehuliak s dvomi guľami naviac :-DDD nechápem, prečo sa tak nestavia odjakživa :-P

Mária Blšáková1.11.2013
 

Takže inšpirácia? :) Decká by sa asi tvárili dosť prekvapene:)

matasaska1.11.2013
 

Chudák snehuliak,takého bezpohlavného ho vymysleli. Pritom dve gule naviac,by hravo poriešili obe pohlavia.Záviselo by už len od toho, na ktorú z veľķých gulí by sa umiestnili. Samozrejme,tento variant by stavali len dospeláci, deťom stačia tri gule, hrniec a mrkva.Keď sme pri tej mrkve...:-D
Nepokračujem,haha.Ale ty si to začala,Majka. Tvoja vina :-D

Mária Blšáková1.11.2013
 

MRKVA - Raz chcela moja kamarátka v autobuse pochváliť jednej pani klobúk. Zvolila na to tieto slová:
\"To je ale krásny klobúk a ako vám pristane. Moja teta tiež také nosila, no Bohužiaľ, už je desať rokov MRKVA (mŕtva)\"
Určite si vieš predstaviť výbuch smiechu, ktorý vtedy tamtá mrkva spôsobila:)

Tak vidíš, všetky mrkvy na rováši nemám, ale za tú tvoju rada prevezmem zodpovednosť:)
(Trochu čierného humoru na Dušičky) :)

Dalila1.11.2013
 

Tvoje poviedky mám prečítané všetky. Tuším som tam zanechala aj nejaké komentáre. Román som stále obchádzala. Nerada sa púšťam do dlhých vecí, keď niesú na papieri a nemôžem si dať za prečítanú kapitolu záložku.:x)
Minule som si čítala v tvojích komentároch a povedala som si, do pekla, toto musí byť dobré a tak som sa zahryzla.Teraz máš na svedomí všetko, čo doma nestíham.:x)
Dala si život nádherným ľuďom.

Mária Blšáková1.11.2013
 

Vitaj, staro - nová čitateľka:)
Aj u mňa všetko stojí.:)
Muž maľuje obývačku a ja opravujem o dušu. Ďakujem za komentár a za čas, ktorý venuješ mojím dielkam.

Eny31.10.2013
 

Super kapitolka Majuš, normálne každý deň čakám ako v rade pred Tuzexom :D, kedy sem pridáš pokračovanie :P

Mária Blšáková1.11.2013
 

Eny... máš to tam. A nie že sa teraz pustíš do lúskania orechov, či vypekania orechovníkov :)

Palo31.10.2013
 

Bože môj toľko slov nenapíšem ani za rok, naposledy na diplomovke. Musí ťa to veľmi baviť. Aj ja chcem domček

Mária Blšáková31.10.2013
 

:) Otvorím si realitku a ty s Eny budete mať zľavu... o moju províziu :)

Eny30.10.2013
 

Majuš, ty si Inšpirácia, normálne si ma týmto tvojim dielkom, tak navnadila, že intenzívne rozmýšľam nad kúpou nejakého starého domčeka, ktorý si budem pomaličky prerábať, keď ti to vydajú, tak realitní makléri budú mať kopec roboty s hľadaním starých domčekov pre bláznivé baby ako som ja :D

Mária Blšáková31.10.2013
 

Rozosmiala si ma:)
Keď Hybaj prečítala moja kamarátka, tvrdila to isté. Vraj na prechádzkach obzerá staré domy a rozomýšľa, v ktorom by chcela žiť.
Agátin dom poznám dôverne. Mnohokrát sa mi o ňom snívalo. Možno som v ňom žila v minulom živote:)

Eny31.10.2013
 

Som rada, že som ťa rozosmiala, ale ja to s tým domom myslí, vážne, už som si aj dala hľadať :D xixi, potom by ti realiťáci mali platiť províziu z predaja :D

Kristína Ježovičová31.10.2013
 

Dúfam, že onedlho... i bez toho, aby sme si museli kupovať staré domy... budeme ho mať my všetci na poličke v knižnej podobe. Nepochybujem o tom, že Hybaj na pokec! má nato, aby bol bestsellerom:)
Eny... na grilovačku prídem. A nie len raz za rok.

Mária Blšáková31.10.2013
 

Aj ja chcem ísť na grilovačkúú.:) Ďakujem mojej obľúbenej autorke, že mi tak verí.
Kristínka, sama ti ju na tu policu vytrepem, ak víjde:)

Eny30.10.2013
 

Pekná kapitolka Majuška, Evka s Adamom sú super :D

Mária Blšáková30.10.2013
 

Sú dôkazom, že nikdy netreba vynášať predčasné verdikty, pretože nik do nikovo nevidí. :)

Mária Blšáková30.10.2013
 

Oprava - nikoho:))))

matasaska29.10.2013
 

Nie,nie nie. Nebudem opakovať dookola, že si dobrá. Načo aj. Všetci to vedia. :D
Ja mám rada aj tie tvoje gramatické chyby, Majka :D
Najmenej je opraviť ich. :)
Si dobrá, čo dobrá, výborná si.

Mária Blšáková30.10.2013
 

Ďakujem Maťka. Keby mi tie centimetre o ktoré pri takýchto komentároch podrastiem ostali, už by som menila žiarovku zo zeme a nepotrebovala by som stoličku.:)
Agáta je v cieľovej rovinke. Bude mi chýbať. :)
Ešte raz ĎAKUJEM.

Eny29.10.2013
 

Jupííííí, Majuška moja mám to celé prečítané, no nevedela som sa od toho odtrhnúť, neviem sa dočkať ďalšej kapitolky :D

Mária Blšáková29.10.2013
 

Eny... Veľké písmenká. Na tvoje želanie - pre teba:)

Eny29.10.2013
 

Ďakujem Majuška, za splnenie môjho želanie, ale v 52 kapitolke, to ako sa rozpráva Agáta s Jakubom máš tam \"miss Word\" neviem či to je zámer, ale ak nie mal by tam byť miss world , to len tak na okraj

Mária Blšáková29.10.2013
 

Ďakujem dobrá víla. Už je to opravené. :)

Eny29.10.2013
 

ešte slovíčko \"kôli\" všimla som si to vo viacerých kapitolkách, správne sa píše \"kvôli\"

Mária Blšáková29.10.2013
 

Ale dávam tomu gramatikovi po boku :)
Ďakujem. :)

Lýdia J. 29.10.2013
 

Eny? Nevšimla si si doteraz? Kôli je bežný výraz - niekde zo Severu. Už neviem, či Kysuce, alebo Orava. Iba my to przníme na - kvôli. Mám ich rada.:)

Eny29.10.2013
 

Lydia, vsimla, vsimla, ale kedze ja povacsine vsetko citam cez mobil, tak sa pri tom moc nepozastavujem; aj teraz pisem cez telefon, a s tym slovickom kôli, tak to som naozaj nevedela, ale nieco som sa priucila :D

Eny28.10.2013
 

Majka moja už som na 51 kapitolke, za chvíľu budem stíhať s ostatnými, sranda, som veľmi zvedavá ako to dopadne s Martinom a Agátou :D

Mária Blšáková28.10.2013
 

Že si to ty, tak ti prezradím :)
(Samozrejme žartujem):)
Si poriadne rýchla. Len toť si bola na 35-ke.

Eny28.10.2013
 

Baby ha vás za tie krpaté písmená zaškrtím, viete čo to je čítať to v autobuse a v prítmí? Šup, šup zväčšiť :D

Mária Blšáková28.10.2013
 

:) To ti verím :)
Aj mne sa lepšie čítajú tie väčšie písmenká, ale už sa blížim k záveru a tak nechcem špekulovať so zmenami. Vydrž to Eny:)

H.Q28.10.2013
 

Mám to chápať tak, že uverejníš celý román?

Mára Blšáková28.10.2013
 

Jasné:) Možno to nieje veľmi taktické, ale Hybaj v pôvodnej verzii na MT už celý bol. Táto upravená verzia bola poctená nárastom čitateľov a myslím si, že by bolo nefér, nechať ich (vás) bez záveru.

Lýdia J.31.10.2013
 

Skvelé, Mária, tento Tvoj postoj. A vôbec sa nemusíš obávať, že by ubral na kupovanosti knihy. Skôr naopak.

Mária Blšáková31.10.2013
 

:) Ďakujem

Laura =)27.10.2013
 

Maji, musím sa priznať, že na ja na pokec vôbec ale vôbec už tuším niečo cez 6 rokov nechodím... Ale hoci ťa nepoznám, včera som si na teba spomenula. Kráčala som na návštevu k svojim známym, a pred vchodom som stretla chlapa (už dospelého a možno aj zrelého), s kt. som si písala na pokeci (asi tak 10 rokov dozadu). on bol iný lámač \"dievčenských sŕdc), myslím, že takýto prototyp hrdinu by riadne okorenil knižku :) Dám nick :D :D :D

Mária Blšáková27.10.2013
 

Pred šiestími rokmi som netušila, že nejaký pokec existuje, tak verím, že pred desiatími r.tam bolí... ako vraví môj syn \"iní páni\":)
Nick - Keď som začala písať, každý jeden som konfrontovala s vyhľadávačom a takmer každý som musela upravovať, lebo už taký bol. Potom som to nechala tak. Už len čakám, kedy mi niekto vynadá, že som použila ten jeho nick :)

Marta B.28.10.2013
 

Ahoj Majka, po dlhšom čase som tu opäť. Medzitým Ti tu pribudla - okrem upravených kapitol - aj Tvoja fotografia. Tvoj postoj na nej mi hovorí: Len sa opováž nájsť nejakú chybu, už stačilo! Predpokladám, že už to naozaj nie je potrebné. Podstatný je obsah. Prekvapila si ma však s tými nickmi, že to nemáš \"ošetrené\". Neviem, či by sa mi páčilo, keby niekto verejne publikoval moje \"kecy\" na pokeci :-))) Držím Ti palce až po výsledný produkt. Samozrejme, že sa ešte zastavím.

Mária Blšáková28.10.2013
 

Milá Marta!
V prvom rade ťa srdečne vítam. Tvoja poézia mi veľmi chýba. Určite nie len mne a tak dúfam, že nás čoskoro niečim potešíš.
Fotka je trochu rambovská:), ale ubezpečujem ťa, že som naďalej vďačná za každé upozornenie, nie len z gramatiky, ale aj z obsahovej stránky. Potvrdia ti to aj moje odpovede na komentáre. Nenájdeš ani jediný, kde by som reagovala nevďačne, či dokonca poprhlene:)
Ku nickom. Možno som to nevysvetlila dosť dobre, alebo si ma zle pochopila. Keď sa ktokoľvek registruje na pokeci, musí zadať nick. Je takmer isté, že meno, ktoré si vymyslíš už existuje a tak ti ponúkne inú variantu, pri ktorej pridáš číslo, dva, či tri.
Všetky moje nicky sú vymyslené a asi tak do polovice rukopisu som ich overovala. Ak by som chcela na sto percent vylúčiť, že meno ktoré použijem nikdy nevznikne, musela by som za každý pripojiť aspoň desať miestný číselný dodatok a to by nevyzeralo ani ddobre, ani vierohodne. Raz som skúsila overiť už overený nick a zrazu už figuroval v zozname účastníkov. To znamená, že za veľmi reálneho predpokladu, že denne pribudne možno sto nových nickov, nemám šancu sa do nejakého netrafiť. Stavím sa, že existuje trebárs aj Marta.B a som si istá, že to niesi ty.:)
Pokecová komunikácia je výplodom mojej fantázie, i keď veľa viet podobného znenia prišla mne, alebo ľuďom, ktorých poznám. Ale v živote by som si nedovolila zverejniť skutočnú pokecovú hlášku spolu s nickom z ktorého prišla.
Takže, jediné možné riešenie... za predpokladu, že by bol \"Hybaj\" niekedy vydaný, by bolo uverejniť upozornenie práve na toto. Niečo na spôsob že \"podobnosť či zhoda\" je čistá náhoda:)
Ďakujem za komentár. Dúfam, že sa mi podarilo vysvetliť dostatočne:)

Laura =)25.10.2013
 

v tej vetičke... že lásky vždy boli a budú, by som doplnila SÚ.... znelo by to úplne super... že lásky vždy boli, sú a budú... Lebo aj ja jednu mám... =)

Mária Blšáková25.10.2013
 

Máš úplnú pravdu. Ďakujem Laura :)
Idem to doplniť.

Eny24.10.2013
 

Tak Majus, sedim v buse a citam, cestujem osem hodin, chcela som sa na 35 kapitolke straaaasne zasmiat, vies tak ako doma, \"ha,ha,ha\", kedze by som tym porusila nocny autobusovy pokoj, jedine co mozem tak zadusat sa smiechom a mat v tvari totalne stupidny usmev, ked sme na chvilu zastali tak som to nevydrzala a normalne sa rozrehotala moj prisediaci na mna pozrel ako na idiota, ale s tym som zmierena, aj moj frajer tak na mna pozera. Ale kedze mám vela casu, tak dufam, ze sa dnes dostanem k poslednej kapitolke :D

Mária Blšáková24.10.2013
 

Pre zaujímavosť som si 35-ťku naklikala.
Rande s Evženom.:)
Takže ja s tebou teraz vlastne cestujem? A ja že, čo ma tak natriasa:)
Je mi potešením, robiť ti na ceste spoločnosť :)

Eny24.10.2013
 

Tak som sa do toho začítala, že neviem skončiť, ale už ani poriadne nevidím ,dnes celý deň len cestujem, od ráno som bola v Hornej Maríkovej a Považskej Bystrici, prišla som domov až o 18:15 a o 21:55 som nastúpila na bus do Plzne, a keď že sa mi nechcelo spať, zaumienila som si, že doženiem čítanie, lebo som oproti ostatným hodne pozadu :D, ale polovica je už za mnou :D

Mária Blšáková25.10.2013
 

A už je \"zajtrajšok.\" :) Prehupli sme sa do nového dňa. Dnes som tiež strávila kopu času čítaním. Je čas na peliešok.
Šťastnú cestu vášnivá čitateľka. Bolo mi cťou rozosmiať ťa :)

Eny24.10.2013
 

Pardon, za tú diakritiku, písala som cez mobil, keď ma potom napadlo, že mám zo sebou aj laptop :P, a ja krava som sa trápila s čítaním cez mobil

Mária Blšáková24.10.2013
 

... a teraz sa rehocem ja :)
(Hodina duchov. Ten správny čas na čítanie) :)

Palo24.10.2013
 

Prišiel som na pokec mojej usilovnej včely

Mária Blšáková24.10.2013
 

Vitaj :) Zadaj nick a heslo :)
Dík za pristavenie :)

Eny22.10.2013
 

Majuška, už mám prečítanú skoro polovicu a zakaždým, keď to čítam, tak sa neviem odtrhnúť. Frajer a mňa pozerá ako na blázna, že čo sa stále smejem :D, no povedz ako mu to mám vysvetliť, keď sa stále uškŕňam pred monitorom

Mária Blšáková22.10.2013
 

Radšej mu povedz, že sa smeješ na hrubiciach, lebo keby sa domákol, čo moje baby vedia na mužské pokolenie natárať, už by ťa sem nepustil:)
Teší ma, že ti môj román stále robí lifting tváre:)

Eny22.10.2013
 

No to robí poriadny lifting, :P, ja mu hneď poviem na čom sa smejem, on sa skôr zabáva na mojom stupídnom úsmeve, hlavne keď si ani nevšimnem, že vedľa mňa stojí a potom urobí to vážne \"Hm\" a ja sa zľaknem

Mária Blšáková22.10.2013
 

Niečo ti prezradím. Vieš, čo ma teší veľmo, ej veru veľmo? Že sa na mojích pisačkách dokáže zasmiať aj niekto o polovicu mladší, ako ja:)
Znamená to, že môj zmysel pre humor na rozdiel od zbytku môjho ja nestárne:)

Eny22.10.2013
 

To sa ani nedá nezasmiať :P, niektoré hlášky stoja fakt za to, klobúk dole, ako si to celé dokázala pojať s humorom :D

Lýdia J. 21.10.2013
 

Blška? Poliak je s veľkým písmenom - Poliak. Tak, ako každý príslušník nejakého štátu. A - u nás tentokráty neexistujú. Taká malá výnimka - iba tentoraz. Inak - kráty sú spolu a razy oddelene.:)

wpanfg22.10.2013
 

Milá Lydka, až budem chcieť jazykové okienko zajdem na inú stránku. Tu na tejto stránke, skôr ako forma, je dôležitejší obsah, toho ste sa vo svojom komentári ani netotkla. Toto sú talenťáci a veľký talenťáci, možno búdúcnosť slevenskej literatúry, toho si treba hlavne všimnúť. Gramatickú úpravu spraví jazykový editor za pár hodín.

Lucia Javůrek22.10.2013
 

Palec hore :-)súhlasím. Konečne niekto kto nebazíruje na gramatike a všíma si obsah. Vhodné upozornenie síce môže byť fajn, aj pomôcť, ale buzerácia v štýle \"Máš tam 1! gramatickú chybu\" nemá zmysel a veľmi nemotivuje. Text aj tak pred vydanín prejde úpravou a veľmi často nespisovné slová môžu aj pomôcť aspoň mne sa viac páči, keď postavy v príbehoch hovoria ako živý ľudia naokolo a nie ako slovník spisovných slov.

Mária Blšáková22.10.2013
 

Lucka. Hej, viem o čom píšeš a nad niečím sa dá privrieť oko. Napríklad, keď niekto napíše \"mylujem\" s tvrdým, ale, niekedy sa nad svojou produkciou vážne zahanbím.
Často si napíšem sporné slovo s obidvoma íčkami a často mi nesedí ani jedno:)
Mám čo doháňať. Zatiaľ sa snažím odvracať pozornosť od mojej gramatickej negramotnosti obsahom a som vďačná za akúkoľvek radu.:)

Lucia Javůrek23.10.2013
 

jasne :-) rozumiem. Aj tak som už čítala lepšiu hrubku ako spomínaš úžasné bolo napríklad slovo žyvot, alebo cygareti :-) máš sťastie na super ludí okolo seba. Je rozdiel, či chce niekto skutočne poradiť, alebo si zvýšiť sebavedomie. Ja som mala šťastie na druhú skupinu. Až teraz som sa odvážila po dlhom čase znovu uverejňovať. Prajem aj naďalej toľko sťastia na ľudí a veľa radosti pri tvorení. Už som v polke príbehu. Agáta a spol mi skrášľujú dni :-) Skvelá terapia pre osamelých :-)

Lýdia J. 22.10.2013
 

Vďaka za úsmev.:) Aj keď niekedy smutný, lebo sa potvrdzujú slová Miloša Kopeckého. Neviem, už si to dobre nepamätám, iba niečo vo mne zostalo - keby hlúposť nadnášala, tak tu poletujeme ako holubičky. Dokonca aj Dietl dal tento výrok do scenára.:)

P.S. To neplatí na Hybaj!!! Viem, že raz ho budem mať v knižnici. Lebo to je čítavé a niečo prináša.

Mária Blšáková22.10.2013
 

Veľmi pekne ďakujem, že Hybaju veríš. Ten výrok poznám. Skoro sa mi chce povedať, že škoda, že nenadnáša, lebo často by som si zalietala... a bez letenky i letiskových poplatkov:)

Lýdia J.31.10.2013
 

Mária, nikdy si nezalietaš ako holubička - bez letiskových poplatkov. Lebo nie si hlúpa. Čo už.:)

P.S. a už prestanem kecať, lebo by sa mohlo stať, že mi preskočíš Uľu.:))) Že je Hybaj za ňou, sa mi celkom pozdáva.

Mária Blšáková15.12.2013
 

Z nostalgie a možno so samožerstva som sa prišla potúlať do komentárov a našla som tu niečo, čo som nečítala :)
Bola som sa pozrieť o čom to píšeš.
Uľa. Román, na ktorý si už dlho brúsim zuby, len... mám toho veľa rozčítaného a ešte smolím aj \"Prepnitie\":)

Mária Blšáková22.10.2013
 

Milý(a) wpanfg!:)
Mám rada jazykové okienka. Chýbajúca čiarka... budiš, ale niekedy nech robíme čo robíme, nachytáme gramatické nezmysly, čechizmy, slengy a iné beťárstva, ktoré kazia dojem a narúšajú pohodu pri čítaní.
Jedna (dúfam) z budúcností slovenskej literatúry ďakuje za komentár :)

Hugo22.10.2013
 

Predchádzajúci príspevok som omylom podpísal kódom - sorry - alebo radšej prepáč, keď už máme to jazykové okienko. Isteže si treba slovenčinu chrániť, to je správne. Len v tomto momente mi to prišlo ako drôt v oku :)

Lýdia J.22.10.2013
 

Milý Hugo, ďakujem za ponaučenie aj pobavenie. Už dávno som sa tak schuti nezasmiala.:)))

Hugo22.10.2013
 

:):):)

Mária Blšáková21.10.2013
 

Srdečná vďaka za rady Lydka. Fakt som v tom mala poriadný zmätok. Už si to hádam zapamätám.
A... myslím, že aj ostatné čitateľky ocenia info, že Poliak je s veľkým:)

Guliver22.10.2013
 

Aj Slovák je s veľkým. Taká jedna malá zaujímavosť, černoch je s malým.

Mária Blšáková22.10.2013
 

Aj slon je s veľkým. S malým by sa nenajedol.
Slováci mužského pohlavia sú ti isto teraz povďační za reklamu. Černosi na šťastie nevedia dobre po slovensky a neriešia či s malým, alebo veľkým...
Vybavil sa mi ten, čo dojí dúhu:)

Kristína Ježovičová21.10.2013
 

:DDDDD hahaha hahaha. Spustila som infantilný výbuch smiechu.

Palo21.10.2013
 

Poľský jazyk je veselý..

Mária Blšáková21.10.2013
 

Raz jeden poliak povedal mojej kamarátke - Ty še mi podobaš. Okomentovala to - Ko... jeden nosatý.
(Znamenalo to, ty sa mi páčiš)
:) Ponaučenie - veľa romantiky umiera na rečovej bariere :)

Eny20.10.2013
 

Jejda nenky, smejem sa kapitlka po kapitolke, nemám to ešte celé prečítané, ale tvoh Hybaj! stojí za to :D skvelá práca

Mária Blšáková20.10.2013
 

Eny. Vyprodukovala si dvestý komentár pod mojím Hybajom. Mali by sme to zapiť :)
Daj vedieť, keď budeš v LM :)
Len medzi nami. Tentokrát som si fakt pomyslela, že som prešpanovala. Keď som zbadala prírastok v komentároch, prikŕčila som sa :)

Eny20.10.2013
 

Majka, píšeš veľmi pekne, a tie opisy, že wau, ja na opisy moc nie som, preto ich ani toľko nemám, teda ako v čom, ale opísať niečo iné než sex, je pre mňa márna snaha, ty v tomto vynikáš :D

Mária Blšáková20.10.2013
 

A ja chcem vedieť opísať séééx...
alebo sa aspoň naučiť variť poriadné halušky :)
Pri opisoch... trebárs pri tých, kde popisujem, ako sa kto tváril, alebo ako kto gestikuloval často bežím pred zrkadlo a skúmam, čo vlastne chcem odzrkadliť v písmenkách.
Neboj, nespýtam sa, ako to robíš, že tak skvelo píšeš o... všeličom :)
Ďakujem, že ma čítaš.

Eny19.10.2013
 

No téééééda, Majka, neviem sa od toho odtrhnúť, bude mi ešte nejaký ten čas trvať, kým prečítam všetky kapitolky, ale je to jedno super dielko. Vynikajúco sa to číta :D

Mária Blšáková19.10.2013
 

Jupí... Kristínka, aj ja mám novú čitateľku.
(Prepáč Eny, musela som sa najprv pochváliť) :)

Milá Eny!
Pri písaní \"Hybaja\" som sa neskutočne tešila a niekedy aj smútila, pri spomienkach, čo všetko ma inšpirovalo. Pre mňa je najväčšou odmenou, keď sa spolu somnou zabavíte aj Vy - moji čitatelia.
Ďakujem za komentár. Veľmi potešil.

Kristína Ježovičová20.10.2013
 

Ale hybaj! Podľa mňa je jedno na čo tu čitatelia klikajú... i tak vždy skončia na pokeci! :DDD ani sa im nečudujem :)

Mária Blšáková20.10.2013
 

Bola som ťa čítať a až teraz som si všimla tvoj komentár. Keď vidím slovo Hybaj, napadne ma... habybaj :) je to po hebrejsky.

Lucia Javůrek17.10.2013
 

Ufff :-) dakujem, ale sa mi ulavilo. Od strachu som sa spotila, zabudla podpisat aj som sa bala asi hodinu zase prihlasit :-) som velmi rada ze Agata zostava stale sama sebou aj po upravach a tie one, nazory :-) mi ako sa hovori mastia brusko. A vcera som objavila uzasnu vetu, ze naco malovat certa na stenu, ked si tam mozes dat plagat Haberu :-) este teraz sa smejem. To nema chybu.

Mária Blšáková17.10.2013
 

Jééj, tak už poznám tvoju skutočnú identitu. Aj som si vravela, že na matrike museli mať riadnu šouku, keď ťa vaši zapisovali ako mgjpss :)
Aj mne sa občas podarí podpísať heslom.
Názory- mám kopu kamarátok a keď si čítajú, častokrát sa niektorá spozná. Ďakujem Lucka za čas, ktorý venuješ Agáte.

mgjpss17.10.2013
 

ahoj :-) komentare nepisem, som sralo :-) ale toto mi nedalo, hmm len pocity nejdem sa hrat na dedka vsevedka. Nebite ma :-) Pre mna je pisanie o pocitoch. Pribehu. Ako kedy a v com. Pre mna nie je pisanie a sutazeni, ziadne dostihy ani olympiada. Ani sutaz kto da ciarku na lepsie miesto. Mam rada, ked v pribehu citit autora, to ako zije, mysli, vnima svet. Ked pribeh smrdi clovecinou. Preto rada citam Hybaj na pokec. Je mi fuk, ze nepostupil do akejsi miestnej sutaze, viem si ho predstavit ako knihu a ak sa tak stane tak si ju urcite kupim. Len dufam ze okrem kozmetickych uprav sa v nom vela nezmeni pacia sa mi tie originalne vtipne prirovnania, pribehy v pribehu aj pribeh taky aky je. Keby skoncil poprepisovany nejakym redaktorom, rovnaky ako vecsina pribehov, co teraz vychadza a su ako keby ich jedna mater mala, bola by som sklamana. Myslim, ze pribeh zije, ked ma citatelov a nie opravarov a kritikov aj ked vhodna poznamka urcite veci pomoze. A tvoj pribeh ci uz bude, alebo nebude raz v knihe je zivy, pretoze si nasiel citatelov, nezomrel v sufliku a ty ako jeho mamina sa mozes len tesit :-) ze sa mu tak dari. Ja idem citat. Kazdy vecer si dam kusok pred spanim miesto cokoladky. Pekny den a a pohodove pisanie prajem.

Mária Blšáková17.10.2013
 

Ježiši, tak keď ma teraz Parom od radosti neuchytí, tak už prisam vačku nikdy.
Moment! Trikrát si podskočím a dopíšem.

Opravy - V podstate som rada, že mi redaktorka vytkla to, čo vytkla, lebo pri opravách robím Hybaj ešte o čosi reálnejším, veľa dopĺňam a častokrát dostávam hubovú polievku za... povedzme že (frustrované feministické) názory :)
Nič z pôvodnej Agáty nevynechávam, škrtám len trochu z omáčky a pridávam viac informácií o hlavných hrdinoch.
Nesmierne ma teší, že ťa môj \"Hybaj\" zaujal. Veľmi som dbala na to, aby nebol vyumelkovaný, aby bol ľudom blízky a aby si mohli povedať... fú, tak toto som tiež zažil(a). Veľmi ďakujem za komentár. Potešil maximálne.

Jurgen Smatanovský17.10.2013
 

Si vtipná a orginálna nie len v tvojích dielach, ale i v komentároch.
(A, len tak medzi nami, dobre sa na teba pozerá):o)

Mária Blšáková18.10.2013
 

Ďakujem :)

Palo15.10.2013
 

Toľko veľa písať a ešte ku tomu dobre je zase pre mňa nedosiahnuteľné.

Mária Blšáková15.10.2013
 

Za pokus nič nedáš, tak skús :)
Ďakujem.

Mária Blšáková15.10.2013
 

Vďaka zbrklosti mne vlastnej som včera preskočila list od Alžbety, takže ho uverejňujem teraz a včerajšiu kapitolku, ktorú moji verní prečítali včera, uverejním zajtra, spolu s novou.
Pekný zmätok :)
Ďakujem za trpezlivosť :)

Jurgen Smatanovský14.10.2013
 

Silná káva, podaná s citom a taktom. Možno na tom naozaj niečo je.

Mária Blšáková15.10.2013
 

Ďakujem. Potešilo :)

Kristína Ježovičová13.10.2013
 

Maji super. Veľmi dobre poznám tie reči o potetovaných a lezú mi na nervy. Moja babka , keď zbadala bráškovo tetovanie, poznamenala, že tetovania priťahujú drogy. Pritom môj brat si ledva vypije, nieto ešte aby na niečo inšie pomyslel. Aaaa ako vždy super kapitola.
Super som sa zasmiala dnes večer. Ďakujem MT priatelia. Najprv tvoje Hybaj, potom Janove predvianočné upratovanie, Enyna Čarovná minulosť, ani Graya som nevynechala. Idem pokračovať... Maji... prepáč, že Ti tu trepem takéto ďakovačky:) Pekný večer.

Mária Blšáková13.10.2013
 

:) Hej veru. Ľudia sú plní predsudkov. Aj ja som si z dovolenky doviezla kerku :) Síce len takú hračkársku, nakreslenú, ale zamachrovala som.

Aj ja som mala dnes čitateľský deň. Tvoja dnešná kapitola bola odvážna :) Smiala som sa ako puk. Potom som si s Laurou posedela v reštaurácii a s Jankom zabrúsila do niečoho vážnejšieho.
Ďakujem za komentár. Veľmi ma potešil :)

Laura =)13.10.2013
 

Kočky, opakujem sa, ale kúpim trochu voľného času, keby sa mi ušlo... :) nech to tu aj ja poriadne preskúmam :P

a aj ja som si priniesla kerku... a keby ste ešte vedeli kde!!! (v časoch silnej puberty, no dobre.. doznievajúcej :D :D :D vtedy sa tu ešte o kerkách nechyrovalo... teda o henových nie, o tých ozajstných áno :P

Mária Blšáková14.10.2013
 

ČAS. Prisam vačku, aj ja by som brala aspoň štyri hodiny denne na viac.
Napriek tomu, že ho mám stále málo, snažím sa čítať nie len moje srdcovky, ale tiež nových autorov, pretože si veľmi dobre pamätám, ako som pred desiatími mesiacami... po registrácii na tejto stránke tancovala odzemoj nad každým hlasom, o komentároch ani nehovorím.
Prajem vám úspešný nový týždeň Talenťáci.

Mima14.10.2013
 

Milá Majka!
Okrem toho, že veľmi dobre píšeš, nedá sa ti uprieť tiež ďalšia vec. Tvoje texty vždy rozpútajú debatu. Je jedno, s akou témou prídeš.
Nie tak dávno si poštuchala do osieho hniezda opačného pohlavia so 42-kou, potom sa tu rozpútala debata na margo halušiek. Ani urologické a všie problémy neostali bez povšimnutia a teraz kerkujeme.
Moja dcéra má na pleci škorpióna. Tiež si myslím, že to nezmení jej povahu.
Vďaka za tvoje texty.

Mária Blšáková14.10.2013
 

Mima. Chystám kapitolu na tému - Prečo sú muži šťastnejší, ako ženy. Je dosť pravdepodobné, že zas sa budem uhýnať:)

Lýdia J. 14.10.2013
 

Blška, doparoma! Ja si tú 42-jku ešte raz musím prečítať. Tam sú halušky?

Mária Blšáková14.10.2013
 

:) V 42-ke mala Zuzana monológ na tému : Chlapi a ich odrbávacie metódy :)

Michaela.R7.10.2013
 

Naposledy som ti písala, keď si opisovala problémy s močovým mechúrom a vši sú tiež téma, čo ma prinútila reagovať :-))))
Píšeš o veciach, ktoré poznám, ktoré bežný smrtelník zažíva, preto si taká čítaná. Mám čo robiť, aby som stíhala prečítať všetko. Často čítam tri kapitoly naraz, ale stojí to za to.

Mária Blšáková8.10.2013
 

Veľmi sa teším, že ťa môj \"Hybaj\" neomrzel :) Ďakujem za komentár :)

Laura =)6.10.2013
 

Ahoj Majka,

nedal mi tvoj dnešný príspevok nezanechať stopu (48). Páči sa mi tvoj štýl písania, možno by som ešte trošku vložila viac srdca do tej prvej časti. lebo keby mne takto niekto aj len cez písmenká chcel pomôcť dostať sa z trápenia kvôli otcovi... roztrhala by som list na milion časti a hodila do rieky... bolesť by nevyliečil, iba znásobil... (ale to vec názoru :) takže si vôbec nemusíš toto brať k srdcu...)

Z technického hľadiska: dlhé vety.... moja rada:

...človek by ho nemal používať pričasto. Hlavne v súvislosti .... (rozdelila som ti tú vetu na dve, viac sa mi to tam hodí)
---blízkych žiadnu stopu. Len trpké spomienky (tým, že rozdelíš aj toto, tie trpké spomienky zdôrazníš)

.... kt. netuší, čo som je skutočný život. Veď keby ... (aj tu mi tá bodka viac sedí, lebo tá veta je veeeľmi dlhá, a stratila som sa v nej :) ) Toľko moje skromné rady....

Mária Blšáková6.10.2013
 

Dlhé vety boli vždy mojím veľkým problémom, aj keď sa to snažím ustriehnúť. Využila som tvoje rady a preťala tie tri vety.
Zamyslela som sa aj nad prvou časťou, ktorú by si ty roztrhala na milion kúskov :) ale rozhodla som sa nechať ju tak.
Alžbeta píše: Už teraz sa mi zdá, že táto prvá veta znie divne... Chcela by som byť taká múdra, aby som našla tie správne slová...
(uvedomuje si, že nepozná spôsob, ktorým by najúčinnejšie zmiernila jeho bolesť)
Nechcem z nej robiť druhú Matku Terazu. Nieje dokonalá a presne takúto ľudskú aj s chybami ju chcem ponechať.
Ďakujem za stopu i postrehy:)

Lýdia J.8.10.2013
 

Ja by som Blšákovej odpustila všetky gramatické a štylistické kotrmelce. Vie písať čítavo. Ale, jeden - predsa len nie! Kde sú tie božské halušky? Akosi zostali ticho.

Mária Blšáková8.10.2013
 

Nahlas som sa rozosmiala. V práci si pomyslia, že mi hrabe. Sľuboško sa neozval. Už mi len ostáva, naučiť sa ich variť, i keď ani tie moje niesú zlé.

Lýdia J.9.10.2013
 

Aha! Môžem si začať robiť chúťky? Budú Mariškine?

Mária Blšáková9.10.2013
 

Ak ti nebudú chutiť, pôjdeme na Dechtáre... (pri dialnici z RK do LM) :)

matasaska4.10.2013
 

Táto bola dlhá, super. Zopár gramatických. postrehov pre \"kolegynku\":
Ide sa na to!- keď zavelil, hodí sa mi tam výkričník.
v kotle- nie v kotly
kvôli..plotu skaličil-chýba v
pubertiak- viem, že aj to je nespisovné, ale nejako viac sa mi pozdáva
stál na dvore celý hlúčik- chýba dĺžeň na stál
dva razy- myslím, že má byť zvlášť
bronzovú-dĺžeň
Neviem, Martin- čiarka
Nie si- medzera
pokope- spolu
Bozk, ktorý jej dal, bol ľahučký- čiarka.
Inak fajn, ako vždy. Trochu mi ale chýbalo pokračovanie po puse. Tak to surovo sekla. Jednou vetou..:(
Pekný večer aj víkend, Majka.

Mária Blšáková5.10.2013
 

Opravené :)
Maťka, ten bozk... pre Agátu je Martin iba priateľ. Berie ho ako jednu z kámošiek. Netuší, že práve s ním si píše cez internet a naviac... naša ryšavka je tak trochu dinosaurus. Niektoré veci jej dochádzajú pomaly.
Sľubujem, že bude ďalší bozk, ktorému dám väčší priestor na rozlet :)
Veľmi, veľmi ďakujem za postrehy.

Kristína Ježovičová3.10.2013
 

- do predu - píše sa spolu, či?
- z kuchyne do spálne - máš tam s.

Píšeš tak... prirodzene...od srdca :) Veď vieš. Včera som plakala a dnes sa smejem. Cicky sa mi páčili najviac...

Mária Blšáková3.10.2013
 

Dvakrát som spojila i rozdelila a nesedelo mi ani jedno, ani druhé:)

Ku \"cickám\"... Júlia a Mariška sa mi píšu ľahko. Mám rada takíchto ľudí i v skutočnom živote:)

matasaska3.10.2013
 

Vytiahnuť- preklep, Vážení-mäkké, kvôli-v, bicyklovať- prehodené i/y. Agáta má okolo seba skvelú partiu.:-)
A ty super dielo.

Mária Blšáková3.10.2013
 

Dík Maťka za opravy.
... a aj za \"super dielo,\" tešííím :)

matasaska2.10.2013
 

Ty pridávaš tak rýchlo, že nestíham sledovať! :D
Mariška je podobne veselá, ako jej menovkyňa. A úplne legálne. Super. :)

Mária Blšáková3.10.2013
 

Chcem dokončiť opravy čím skôr a všetko opravené hneď pridám, nech nemám zmätok:)
Mariška je moja virtuálna rodina, tak podobnosť nieje čisto náhodná:)

Kristína Ježovičová2.10.2013
 

Kriste, tá Mariška a tie jej komplimenty:))) Som zvedavá na Alžbetkinu odpoveď.

Mária Blšáková3.10.2013
 

Eľte to chvíľu potrvá. Teraz sa ide stavať plot :)

Mária Blšáková3.10.2013
 

Oprava - ešte :)

Jozef2.10.2013
 

Veľmi podnetné dielo. Autorka má veľký potenciál. Možno by to mohla skúsiť aj inde. Ja odporúčam www.bookport-sk.webnote.sk/o-nas/

Mária Blšáková2.10.2013
 

Ďakujem veľmi pekne. Takýto komentár by potešil každého autora.

Lýdia J.9.10.2013
 

Mária, mňa by toto, ak by som bola mámtalentom - nepotešilo.

Mária Blšáková9.10.2013
 

Už to doplo dokonca aj mne :) Takýto, či podobný komentár sa za jeden večer objavil pod viacerými príspevkami. \"Pán musí čítať rýchlosťou svetla\" :)

Kristína Ježovičová2.10.2013
 

Rozplakala si ma, veľmi smutné. Môj obľúbený dedko umrel v tom veku, azda bol o rok starší. Stalo sa to 5.12., pol hodinu pred polnocou. Mala som vtedy jedenásť, pamätám si ako som v škole na Mikuláša plakala na dievčenskom záchode. Trápil sa dlho, mal rakovinu pľúc. Ani teraz neviem.. čo je horšie? Či dedova smrť, či tá Antonovho otca. Pripomenula si mi dedka, i on mi mnohé vysvetľoval...

Mária Blšáková2.10.2013
 

A teraz možno neuveríš... Rozplakala som aj seba. Pri písaní tejto kapitoly som si uvedomovala, ako niektorí ľudia veľmi chýbajú, keď odídu, no za života nám ich výnimočnosť nedochádza.
Sľubujem,že ďalšie kapitoly budú veselšie.

Jurgen Smatanovský30.9.2013
 

Pozerám, že som sem zablúdil v ideálnom čase. Mám na mysli štyridsaťdvojku.
Ja som sa poriadne zasmial.
A k tomu som tvoj 700 čitateľ.

Mária Blšáková1.10.2013
 

Ďakujem Jurgen. Teší ma, že si sa bavil. :)

Michal.S30.9.2013
 

To sme vážne také zvieratá? :O)

Mária Blšáková30.9.2013
 

Animoterapia je super vec :) To bol pravdaže vtip. Michal! Hybaj je plný postáv, ktoré majú rôzne povahy, presne tak, ako v živote.

Saša30.9.2013
 

Nie, Michal, nie ste.: To si iba Zuzka nevie usporiať v hlave.:-)) Spočiatku vrele dávajúca energiu, neskôr ubíjajúca mindrákmi.

Mária Blšáková30.9.2013
 

Saška! Viem, toto bolo adresované Michalovi, ale nedá mi. :)
Zuzana má v hlave upratané až príliš. Jasné, jej \"poriadok\" sa odvíja od jej životných skúseností a nemusí sa páčiť všetkým, ale stojí si za svojím a nemení názor... (zatiaľ). Keď budeš mať čas, skús prečítať viac a dáš mi za pravdu :)

Saša30.9.2013
 

Rýpajúca Blška.:-)) Asi sme naraz reagovali, lebo tvoju odpoveď Michalovi mi nezobrazovalo, keď som do neho ja nebadane rýpala.:-) Alebo? Kapitola 42 je adresovaná Michalovi! Uf!:-))) Dobre, skúsim prečítať viac.

Mária Blšáková30.9.2013
 

:) Nepoznám Michala :) a nemala som ani konkrétnu predlohu, ktorá by mi poslúžila ako fackovací trenažér, i keď podobných príbehov od mojích kamarátok som si vypočula dosť.
Dnes mi jedna kamarátka povedala, že všetky sme niekedy Zuzy.:)

(ka)ma(ra)t(k)asaska30.9.2013
 

A trvám na tom.:D

Mária Blšáková30.9.2013
 

Ospravedlňujem sa všetkým mužom, ktorí budú túto (42) kapitolu čítať.
- Páni, zahoďte tie kamene :)

Kristína Ježovičová30.9.2013
 

No Maji... uff... ktovie, či zahodia. Pravda predsa len bolí:))) Pozdravujem všetky výnimky :)

Mária Blšáková30.9.2013
 

Tuším ma jeden už trafil :)
Dík, že si naďalej mojou vernou čitateľkou. Práve som dočítala tvoju novú kapitolu :)

matasaska27.9.2013
 

Málo mi je... :) No pridávaš často, tak ti odpúšťam.

Mária Blšáková27.9.2013
 

Po posledných dvoch komentároch sa cítim, akoby ste mi zatlieskali a ja idem ešte raz s radosťou pokloniť:)
Tak teda Hybajme na pokec!

matasaska27.9.2013
 

:* ďakujem, teraz som \"uspokojená\". :)
Chybičky: uviezť-uviesť(niekde na začiatku)
čiarka vo vete:... správny smer, utíchne v radosti z niečoho
čiarka vo vete:... moci, čo možností.
Vôbec ma však nerozhodili. V tvojom diele idem zásadne po príbehu a títo \"chybičkoví škriatkovia\" mi neprekážajú.
P.S. odpoveď s vojenskými kanadami... keď som si to v reáli predstavila :DDD

Mária Blšáková27.9.2013
 

Ďakujem dobrá víla... Opravené tu i v orginály :)

Lachcovya27.9.2013
 

Prečítané. Chúďatko Mariška.
A v ďalšej kapitole pohybajujeme na pokec? Kedy? Už sa teším.

Mária Blšáková27.9.2013
 

Chcela som pridať ďalšiu až zajtra. Pridávam jeden ako-tak ucelený kúsok denne, ale keďže sa tešíš, tak ťa nenechám čakať :)

Laura =)24.9.2013
 

Zapínať počítač pri nedopitej fľaši červeného bude asi nebezpečné... :)

Mária Blšáková24.9.2013
 

:-) To si piš Lara :) Vlastne, to mi aj písalo (hoc bez vína) Mala by som si nejaké dať, po 12-tich hodinách cestovania, na oslavu čítanosti.

Mária Blšáková25.9.2013
 

Ešte aj meno ti skomolím milá Laura =)
Tak som jej z vínka dožičila len pol pohára, aby Na pokeci nepopísala beťáriny :)

Michaela.R20.9.2013
 

Kapitola o koščúrikovi je veľmi realisticky napísaná. Môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti. A bombový bol aj vtípek hovnový. :O)

Mária Blšáková21.9.2013
 

:) Ďakujem za komentár. Takmer všetky to poznáme. Aj jedno, aj druhé :)

Guliver19.9.2013
 

Môžeš pridať recepty na Mariškine halušky a tú kuracinu?
Dévuška moja, poviem ti, prečítať si teba, to je ako pozrieť si Agátu Christie po Kriminálke Las Vegas. Dúfam, že je jasné, v čom spočíva môj kompliment.

Mária Blšíáková19.9.2013
 

Na kuracinku môžem... (face) a na halušky, keď budem s Mariškou v ďalšom schizofrénickom spojení, poprosím ju nech dá... beťárka jedna.
Ku komplimentu... hmm... alebo žeby radšej nie? Dúfam, že nezrovnávaš podobizne:)

Guliver19.9.2013
 

Ja si Myslím, že tá Mariška si ty. Však je to tak?

Mária Blšáková19.9.2013
 

A je to vonku synak. :)

Lýdia J.19.9.2013
 

Kurňajs, ten recept na halušky som aj ja už dávno chcela! Zabudla som si pýtať, čo už?:) Mária, mala by si dať. Urob radosť čitateľom, prosím.

Mária Blšáková19.9.2013
 

A som v pr..lííí... Ešte že nepíšem o erotike :)
Lýdia... Moja susedka z východu,nebožka Anča by povedala: Dievka moja, to si vezmeš oné... asi tak štyri litrový, naonáčiš tam vodu a postavýš na oné... Vyonáčiš na trojku. Do misky dáš oné a vondieš tam vajco a zonáčiš na trelku švábku a trochu oné. Všetko to zonáčiš do kopy. Rozonáčiš bryndzu z alobalu a potom do vriacej vody naondieš halušky. Slaninkiu naonáčiš na malé kúsky a zoškvaríš. Vriacé halušky zľahka preondieš cez cedidlo a zonáčiš do kopy s haluškami. Na vrch naondieš škvarky a už len kyslé mliečko a oné sú hotové...
(Odporúčam mať na dosah voľnú zasadačku)

Kristína Ježovičová19.9.2013
 

Ja ako čistá západniarka som ti porozumela len to oné :))))

Mária Blšáková19.9.2013
 

Ja som vždy vedela, že si múdre dievča čo vie odlýšiť podstatné od nepodstatného:)

Lýdia J. 19.9.2013
 

Mária, tak asi spolovice som Ti porozumela. Našťastie, mám kolegyňu Východniarku. Ale radšej sa spýtam na recept jej, pre istotu, aj keď máme k dispozícii až dve zasadačky - malý aj veľký klub práce.:)

Mária Blšáková19.9.2013
 

Fakt sme mali susedku... nech sú jej zem i halušky ľahké, ktorej \"oné\" v rôznych obmenách tvorilo polovicu slovníka. Oné, sa nazonáčuje a človek len onáči, kým sa nedoonáči...
Ja nedávam ani zemiaky, len múka, vajce, soľ vo vláčnej konzistencii a hádžem cez trelko, nie z lopátika:)

Mária Blšáková19.9.2013
 

:) A hlavne halušky s haluškami... ale čo, nik nieje dokonalý:)

Kristína Ježovičová19.9.2013
 

No a? Veď aj moja maminka mieša halušky s haluškami. Veď predsa vlažná várka s horúcou:)

Mária Blšáková19.9.2013
 

Niet nad miešanie vlažného s horúcim. Už mi plecia nadskakujú po plafon :))))

Lýdia J.19.9.2013
 

Samozrejme, nikto nie je dokonalý. Ale, východniari? Akosi - aj na MT... Sú lepší, uznávam.:)

Kristína Ježovičová19.9.2013
 

Toto vôbec nepatrilo mne a to celkom priamo! :)) Ale ďakujem Ti Lydka, pretože... pretože Ti mám chuť dokázať opak:))) Ale nie, teraz vážne. Vedieš si nejaké štatistiky? :)

Maťa a teraz celkom priame vyznanie odo mňa: Rob to oné rýchlejšie, lebo ja chcem to oné rýchlejšie dočítať... si výborná (tí, ktorí ste to nezistili, prečítajte si!) a nevyprávam to preto, aby som dopovala tvoje sebavedomie.

Maji prepáč, že tu u Teba chatujeme, ale ty si začala s tými haluškami s haluškami. Ja robím zo zemiakmi cez to kovové oné. Díky za tip na zajtrajšie varenie.

Guliver20.9.2013
 

Musím sa Majky zastať! S haluškami som začal ja milé dámy. Vy ste tú tému rozvinuli na moje potešenie do dokonalosti. Viem o salaši, kde varia BOZSKE HALUSKY. Kde nechám telefónne číslo na mňa? Pozývam.

Lýdia J.20.9.2013
 

Guliver? Naozaj vieš o božských haluškách? Pozvi ma, možno nás táto autorka skontaktuje.

matasaska20.9.2013
 

No! A teraz to vyzerá tak, že som si šikovne vynútila dva komplimenty :D
Ale aj tak sa slušne poďakujem :))) Ďakujem, baby, potešili ste ma. A vraciam prihrávku: Platí to aj na vás. :)

Kristína Ježovičová20.9.2013
 

ha ha oprava: so zemiakmi:)

Mária Blšáková20.9.2013
 

Ja viem, že to... one, nepatrilo mne, ale nemohla by som si z tých komplimentov niečo uchmatnúť? Vaď aj ja som Východňiarka:)
Kikuš, kľudne si poslúž, raz sme si takto zašantili u teba:)
Hej veru, ja som začala.:)

matasaska19.9.2013
 

Toto asi nepatrilo práve mne, no ale aj ja som Východniarka, takže som sa rozhodla, že sa úplne neštandardne(keďže moje sebavedomie na tom nie je práve najlepšie) šupnem do tohto vreca a slušne, pokorne ti ďakujem za nepriamy kompliment.:D
Myslím, že toto nie je výchorniarske nárečie, skôr zo Stredu, nie, Majka? A ja som rozumela všetko. :D bo kedz hutoriš, to inač čuje. :D

Mária Blšáková19.9.2013
 

Maťka, onáčiť sa dá všade :)
Je to skôr nejaký zlozvyk, ako súčasť nárečia.
A moja zlatá Mariška melie piaté cez deviate, lebo má korene na východe, je líznutá maďarčinou, vyrastala na Liptove a vydala sa do Trenčína:)
(K nepriamemu komplimentu... Si dobrá Maťka. Toto je priamy kompliment)

Lachcovya17.9.2013
 

Tuším sa aj ja zaregistrujem. Dúfam, že je to tam rovnako zábavné ako v tvojej knižke. Čítam, čítam...

Mária Blšáková17.9.2013
 

Skús a potom daj vedieť :)

Kristína Ježovičová12.9.2013
 

- prikryté - chýba dĺžeň
-slovo krabica sa desaťročia hodnotilo ako subštandardné, hoci ho všetci radšej používame. Správne je škatuľa.
- veta: Okolo, na tráve boli rozložené tri deky, na ktorých bolo pohodených pár vankúšikov. To druhé bolo by som na Tvojom mieste zabila:) a to nasledovne: Okolo, na tráve boli rozložené tri deky, na ktoré pohodili pár vankúšikov. Alebo teda tak nejak. Po Dvojníčke sa tomu slovu vyhýbam a používam ho len v nevyhnutných prípadoch.
- viem, že máš v Hybaj na pokec veľa postáv, ale táto kapitola sa mi vidí akási preHankovaná. Čo tak použiť trebárs: oslávenkyňa, novopečená tridsiatnička a podobne.

Áno, láska je veľmi dôležitá:)

Pekný deň!

Mária Blšáková12.9.2013
 

O tej krabici viem, ale škatuľa mi príde ako nadávka a keď nemusím, vyhýbam sa tomuto slovu:)
Na tie deky a vankúše mrknem a niečo s tým určite urobím.
A... beťárka Hanka, nechápem, že sa mi tam toľkokrát narvala. Žeby preto, že to bola jej oslava? :)
Pozriem, či s tým niečo viem urobiť. Srdečná vďaka po niekoľkýkrát. :) Veľmi mi pomáhaš.

Mária Blšáková12.9.2013
 

Neskutočné. Mala si pravdu. Hankami sa to v tejto kapitole len tak hemžilo. Tieto upozornenia majú nesmiernú cenu, lebo autorovi pri tvorbe kadečo ujde.
Opravené. Ešte raz ďakujem :)

Kristína Ježovičová10.9.2013
 

Majka,
-niekoľkokrát sa píše spolu
-a ešte slovosled vo vete: Potom plánujem vrátiť sa domov... Potom sa plánujem vrátiť domov.
- prihoď Antonovu fotku :)))))

Mária Blšáková10.9.2013
 

Opravené:)
Verila by si, že pôvodne som mala spolu? :)
A k fotke. Skúsim poprosiť Janka, či nám Antona nenakreslí? :)
Ďakujem veľmi pekne Kristínka za upozornenie i za čas, ktorý venuješ \"Hybaju\" :)

Kristína Ježovičová10.9.2013
 

Niet začo.
Ak si taká ako ja, tak áno, verila:)
Skúsiť to môžeš. A veruže Janko by bol dobrým dvorným
\"MT- kresličom\".

Mária Blšáková10.9.2013
 

Veru. Janko by sa kľudne uživil aj ako animátor, nie len spisovateľ:)
Pánbožko niekomu nadelí talentu za tri fúriky.:)

Zema.Er.10.9.2013
 

Predpokladám, že bude nasledovať list od baníka Antona. Už sa neviem dočkať toho, čo zosmolil :-) Kedy sa dočkám?

(Mimochodom, tie dva listy som zhltla tak, akoby naozaj pochádzali zo starého kufra a nie zo súčastnej mladej hlavy) :-)

Mária Blšáková10.9.2013
 

Zas až taká mladá moja hlava nieje :)
Chcela som ho pridať zajtra, ale... teda, nech sa páči. Dúfam, že ťa nesklame.

Zema.Er.10.9.2013
 

Nesklamal:-) Anton je zlatíčko.
Bola by som veľmi drzá, keby som ťa poprosila o tvoj celý román? Videla som ťa na f. Pošlem pre istotu kontakt na moju maličkosť :-)

Mária Blšáková10.9.2013
 

:) Považuj za vybavené :)

Mima5.9.2013
 

Rehocem sa. Ty mi tak vieš zodvyhnúť náladu :D Kde je tá vináreň? :D

Mária Blšáková5.9.2013
 

Teší ma :)Tá vináreň... viem, že taká existuje, ale nikdy som tam nebola :)

matasaska2.9.2013
 

Zlá Agáta,zlá!Zvedavec jeden!:-D Bože!Všetci sme teraz porušili listové tajomstvo! Nádherné neotesané vyznanie. Mária, super písmená dávaš na papier. :-) Ďakujem

Mária Blšáková3.9.2013
 

Presne.. :) Všetci, čo prečítali túto kapitolu sú Agátinmi spoluvinníkmi a kto je bez viny, \"ta naj ruci s kameäom.\" :)
Agáta fakt pchá noc niekam, kam by nemala, ale ja ju chápem. (Musím, keď som ju vymyslela.):) V svojom súkromnom živote veľa lásky nemá, tak čerpá takto sprostredkovane. Teší ma, že čítaš ďalej.Bála som sa, že takýto seladónsko - historicko - naivný výlev odradí :)

Mária Blšáková3.9.2013
 

Oprava - pchá nos, nie noc :)

Kristína Ježovičová3.9.2013
 

Maji, ja kebyže dostanem takýto list... no proste... ja takéto historicko - naivné výlevy môžem. Do prčíííc, kam sa podeli takýto chlapi??!! Existovali vôbec?
Len drobnosť... v tom liste je: Dúfam, že sa na Jožka kôli tomu nebudete hnevať - má byť kvôli. Ale azda, keďže je to list, mohol sa Anton i pomýliť, no nie?

Mária Blšáková3.9.2013
 

:) Existovali a verím, že stále existujú :)
Antonovi nedovolím gramatické pomýlenia. Má mamu učiteľku a to by bola zlá reklama :) Škoda, že tá moja nebola učiteľka:)
Ďakujem Kristínka za postreh. Pelášim opraviť:)

Kristína Ježovičová3.9.2013
 

Maji, tak potom...nechcem rýpať :) Ale ak jej vyká malo by byť správne : Mali ste biele šaty a nie mala. Ja som mala na základnej takú učiteľku slovenčiny, ktorá keď sme sa jej spýtali napr. Mohla by ste si to prečítať? Hneď nás prosto karhala, že jej tykáme... Škoda, že som si i ostatné veci tak nezafixovala:)

Mária Blšáková3.9.2013
 

Opravené. Milá Kristínka! Takto môžeš \"rýpať\" koľko len chceš:)Som ti vďačná za každý postreh. :)

Laura =)30.8.2013
 

Mňa skôr zaujíma, kedy knižka výjde??

Mária Blšáková3.9.2013
 

... a mňa, či vôbec výjde :)

Ján Mrva4.9.2013
 

Ná jakož? Vyjde :)

Mária Blšáková4.9.2013
 

:) Milé

matasaska30.8.2013
 

Dobré ránko, Mária,
je super, že si takto skrátila kapitoly. Ja som ťa síce čítala aj predtým, ale takto to je stokrát lepšie. :)
Z tvojich písmen veľmi cítiť srdce...
Zdieľam rovnaký názor ako dievčatá predo mnou, že si mala byť vo finále... nevadí. :)
Aspoň vieme, že tvoje slová budú raz šušťať pod prstami...a na to sa teším.

Našla som dve menšie chybičky:
v šiestej kapitole vo vete Podľa mami... má byť podľa mamy
a napadlo ju-správne napadlo jej.
Čítam a popritom spomínam na detstvo a prázdniny u babky na dedine. :)

Mária Blšáková30.8.2013
 

Opravené :) Ďakujem Maťka za tvoje bystré oko i za čas, ktorý venuješ mojím písmenkám.
Aj ja som trávila počas prázdnin kopu času u babky a o to ľahšie sa mi teraz opisujú povaly, šopy, stodoly :) Babka bola skvelá ženská a keš som napísala, že... Pánbožko musel mať radosť, keď pribral Agátinu babku do svojho košiarika, myslela som na tú svoju... zlatú, drobnú, milú, láskavú.

Alexandra Hentz29.8.2013
 

Prečítané až do konca! Teda...po šiestu kapitolu. Kedy bude ďalšia?? :)))
Alex H.

Mária Blšáková29.8.2013
 

Bude stačiť zajtra ráno? :)

Alexandra Hentz29.8.2013
 

Samozrejme. Teším sa :))

Mima28.8.2013
 

Verila by si, že to čítam od znova? :-)
Tieto kratšie časti sú naozaj lepšie. Páči sa mi aj oživenie pôvodného textu.
Stále nejdem preniesť cez srdce, že niesi vo finále.

Mária Blšáková29.8.2013
 

Usmievam sa. Si naozaj verný fanúšik Mima a to druhé pusť z hlavy, veď aspoň popracujem na lepšej verzii, ktorá sa k tebe tak či tak dostane. Či už v papierovej, alebo tejto podobe. :)

Kristína Ježovičová28.8.2013
 

Mima, viem, že komentár nepatril mne, ale i tak si dovolím reagovať na poslednú vetu.
Verím, že to prenesieš a rovnako i ja, keď budeme držať Majkinu knihu v rukách a listovať v nej:)

Mária Blšáková29.8.2013
 

Ste zlaté :) Keď som začala písať Hybaj... ani vo sne ma nenapadlo, že si ju prečíta a bude komentovať ťoľko ľudí. Je to pre mňa veľká výhra.

Kristína Ježovičová27.8.2013
 

Ahoj Maji, čítam! Takéto krátke kapitolky sa omnoho lepšie čítajú a je to prehľadnejšie. Je dobre, že pracuješ na texte. Držím palce:)

Mária Blšáková27.8.2013
 

Konečne som sa do toho pustila a celkom si to užívam, len dúfam, že opravím k lepšiemu, nie naopak :)

Alexandra Hentz27.8.2013
 

Ahoj Mária (dúfam, že môžem tykať?)
Na tvoj román som si klikla zo zvedavosti (upútal ma názov a anotácia) a potom som sa začítala do začiatku prvej kapitoly. Rada by som si prečítala jej pokračovanie, no akosi ho neviem nájsť. Na druhej stránke mi vyskočila hneď 16. kapitola :-/
Budem sledovať, či sa udeje nejaká zmena a budem môcť v deji pokračovať tam, kde som skončila :)
Zatiaľ prajem príjemný deň a veľa inšpirácie
Alex H.

Mária Blšáková27.8.2013
 

Milá Alex!
Môj román bol na stránke celý. Po odporúčaní redaktorky, ktorá ho posudzovala, som sa pustila do opráv a tak som prvú časť, ktorá bola mega dlhá nahradila upravenou prvou kapitolou. Ďalšie, dúfam že lepšie časti ako pôvodné budú nasledovať. Ďakujem za pristavenie a sľubujem, že na pokračovanie nebudeš dlho čakať :)

Laura =)27.8.2013
 

Mám podobný problém, tak aj ja čakám, či sa bude dať románik prečítať bez technických problémov. Inak sa mi zdá veľmi nápaditý =)

Mária Blšáková27.8.2013
 

Bude sa dať milá Laura=) (Aj ja ťa čítam)

Zema. Er.12.8.2013
 

Gratulujem autorke ku vydaniu.
Do tohto románu som sa pustila až po prečítaní hodnotenia a súhlasím s hodnotiteľkou. Pútavé, vtipné, svieže a pre mňa aj návykové. Dúfam, že to výjde. Držím palce.

Mária Blšáková12.8.2013
 

Ďakujem, ale vydanie ešte nieje isté. Dúfam, že sa mi podarí upraviť text do prijateľnej podoby. Teší ma, že sa ti páči :)

Lýdia J.23.7.2013
 

Ahoj, Mária. Vraj veľmi dobre píšeš, tak som si vytlačila prvú kapitolu (cca 55 strán). Možno budem mať zasa večer čo čítať.:)

Mária Blšáková24.7.2013
 

Nech sa ti páči Lýdia :)

Lýdia J.24.7.2013
 

Ďakujem.:) Včera som sa začítala, dobré to je (napriek tomu, že som občas vyskočila kvôli hrubkam z textu).
A v prvom okne máš až 15 kapitol, veľa si naraz dala. Už mám román natlačený až do konca, takže zasa bude čo čítať. A vymaž si tu okníčka 14 až 16 (v 14. sa opakuje od 1. kapitoly).

P.S. Si niekde z okolia TN?

Mária Blšáková24.7.2013
 

Keď som sa zaregistrovala na tejto stránke, nepoznala som jej zákonitosti, či zvyklosti. Myslela som si, že ak chcem dať svoj rukopis do súťaže, musím z neho uverejniť jeho najlepšiu časť. Keďže ho čítaš, isto už vieš, že dej sa skladá z viacerých línií. Jednou je život hlavnej hrdinky a jej priateliek, druhou listy z minulosti a tou treťou zas svet virtuálnej komunikácie. Keby som vytrhla niečo, čo sama zvážim a posúdim ako najlepšie, čitateľ by v tom mal guláš, :) preto som uverejnila takú veľkú časť.
Každý autor chce čitateľa čo najskôr uviesť do deja a začiatky... či chceme, alebo nie, sú takmer vždy trošku nezáživné a často rozhodnú o tom, či ten čo číta bude pokračovať, alebo odloží bokom :)
O hrúbkach viem :)a mňa samú tnú riadne po očiach, len... som neskutočne vyťažený človek a keď potrebujem oddych, radšej píšem, ako opravujem.
Nenechaj sa odradiť a nájdi si v tom niečo pre seba, či zo seba. Príjemné čítanie prajem.

Lýdia J.24.7.2013
 

Už sa nenechám odradiť.:) Lebo sa mi to páči.

...miau...9.6.2013
 

A som tu...tento román som čítala ešte za chladnejších mesiacov...a nevedela som prestať čítať...ale musela som, nakoľko som našla čítanie, ktoré som si chcela šetriť na pohodu...pomaly vychutnávať...prestať...aby som pred ďalším čítaním mohla pri zaspávaní rozoberať postavy...vžívať sa do nich a domýšľať si sko to bude ďalej...Majka skvelo zvládla postavy, dej, ktorý mal gradáciu, ani v jednom mieste nenudil...čitateľ sa stával súčasťou v mnohých momentoch, ktoré sám pozná zo svojho života a okolia...metafory, slovne spojenia, štýl, epickosť, línia deja...to všetko a ešte mnoho ma na tomto romániku zaujalo a musím podotknúť, že som v tomto dielku nenašla ani jednu časť, ktorá by ma nudila, zdala sa mi ako klišé...naopak, bolo to tak realistické, že veľa ráz so si povedala\"\"bože, veď tak sa správam aj ja, takú rp som dostala, tak by som odsekla a tu by som odklikla, ignorovala, rehotala sa...atď...atď...a ten opis domčeka...chcela by som taký...škaredý, aby som ho tak krásne, ako Agátka, prerábala...toto vydať...ľudia by POKEC videli ináč...je len tým, čím si ho sami ľudia robia...pritom je to len obyčajná stránka, kde sú aj normálni snívajúci, veselí, romantikou šmrncnutí ľudia...u mňa na JEDNOTKU...bavila som sa...žila som ako Agátka a spol...

Mária Blšáková10.6.2013
 

Bože, to sa skvelo čítalo. Moje maličké sebavedomíčko si práve nakŕmila na prasknutie:) Agátu som ti posielala s malou dušičkou. Peter mi po jej prečítaní tvrdil, že by ťa mohla osloviť, no aj tak som sa bála, že sa ti \"moje dieťa\" nebude páčiť. Som rada, že sa moje obavy nenapľnili... A ešte na margo pokecu. Keby nie jeho, tak nepoznám takých skvelých ľudí, ako si ty a Peter. Ďakujem za krásny komentár.

...miau...10.6.2013
 

...presne to som tým chcela povedať...ako si napísala na záver...a platí to aj u mňa k Vám dvom...a k mnohým iným...

Mária Blšáková10.6.2013
 

Záleží od človeka a nie od portálu. Aj ja tam poznám kopu skvelých ľudí.:)

Mima3.6.2013
 

Výborné. Trochu som sa obávala, ako ukočíruješ toľko postáv, ale zvládla si to skvelo. Teraz by to chcelo, prečítať si všetko pekne postupne a nerozkúskovane. Na niektoré postavy som totiž pozabudla a tu sa hľadá dosť ťažko. Zo srdca prajem tvojmu románu veľa šťastia. Budem Ti držať palce.

Mária Blšáková4.6.2013
 

Milá Mima! Veľmi pekne ďakujem za tvoj čas, ktorý si strávila nad mojou tvorbou a povzbudivé slová.

Peter30.5.2013
 

Tak a je to „vonku“ celé... Ako vidím, mnohí tu na to čakali... Nedá mi sestrička, aby som to teraz nezhodnotil zo svojho pohľadu tak, ako ťa poznám ja, a ako vnímam okolnosti za akých sa román pomaly počas minulého roku rodil. Tento tvoj debut ako začínajúcej autorky sa podľa prvého dojmu vyvolaného jeho názvom dotýka najsúčasnejšieho fenoménu modernej spoločnosti, ktorou je prostredie virtuálnej reality a virtuálnej komunikácie. Napriek názvu odkazujúcemu na známy a rozšírený chatový internetový portál, virtualita netvorí výlučnú, ani hlavnú obsahovú alebo dejovú líniu príbehu, ale vystupuje ako jedna z nových komunikačných foriem a zdrojov, viac-menej ako kulisa príbehu. Je fajn, že hlavným obsahovým aj dejovým rámcom a zameraním sú vzťahy, myšlienky, emócie, sny a túžby, straty a nálezy zobrazovaných postáv, pričom sa nerušivo prelínajú retrospektívne obrazy príbehu dávnej lásky z minulosti zachytené v listoch so súčasným dianím a prežívaním hlavnej postavy príbehu – Agáty. Pri čítaní listov z minulosti nachádza paralely s dianím a priebehom vlastného života. Agáta podobne ako ostatné hlavné i vedľajšie postavy príbehu sú veľmi súčasné, ľudské, doslova „normálne“ so svojimi kladmi i zápormi, aké môžeme stretávať každodenne vo svojom okolí. Snáď ich normálnosť a obyčajnosť ich robí výnimočnými, zaujímavými a blízkymi... Ako vidím podľa doterajších komentárov, veľmi rýchlo si dokážu získať priazeň a záujem čitateľa a vtiahnuť ho tak do deja. Tomu výrazne napomáha aj nesmierna sugestibilita rozprávaného príbehu Agáty a jej priateliek, ktorá už po chvíli energetizuje záujem čitateľa takým spôsobom, že ho „núti“ čítať v očakávaní ďalšieho vývoja príbehu. Aj keď si „len“ začínajúca autorka v celom príbehu máš veľmi dobre zvládnutú práca so slovom, ktorá do veľkej miery odráža aj tvoju životnú reflexiu a prežité empirické poznanie. Obdivuhodný je tiež zmysel pre detail v ktorom každý aj nepatrný prvok príbehu zapadá do seba v priebehu deja ako časti puzzle, plasticky tak modelujúc príbeh a jeho atmosféru, ktorá nevdojak dokáže vylúdiť jak úsmev na tvári čitateľa, tak mu aj vohnať slzy do očí.
Myslím, že je zaujímavé, že príbeh končí rovnakými slovami ako začína. Slovami, ktorými sa Agáta rozhodla napísať dianie života svojho a svojich priateľov za posledný necelý rok od zlomového rozhodnutia kúpy starého domčeka, čím sa dejový kruh akoby završoval a dával mu ďalší rozmer - rozmer trvácnosti. Tvoje svieže dielko je v súčasnej slovenskej literatúre svetielkom osvetľujúcim nielen vplyv nových moderných foriem komunikácie na náš život, ale tiež optimistickým vyjadrením presvedčenia, že bežní, normálni ľudia ešte žijú medzi nami a oplatí sa o nich písať. Tento príbeh tým pomáha zapĺňať biele miesta na mape našej literatúry. V tejto bravúrne zvládnutej snahe je tvoj prínos určite nesporný.

Mária Blšáková31.5.2013
 

No...ci pana! V prvom rade sa Ti chcem veľmi poďakovať za toto megazhrnutie, plné superlatív, ktoré si hádam ani nezaslúžim. Z tvojích riadkov je jasné, že niesi náhodný čitateľ, ktorý občas nakukne do niektorej z kapitol. Agátou si sa prelúskaval po častiach počas procesu jej vzniku a neskôr si ako prvý prečítal kompletné dielko. Tvoje sympatie k hlavnej hrdinke a jej priateľom pripisujem tomu, že som ťa do ich životov priplietla a ty si tak mohol naživo sledovať ich vývoj a smerovanie. Na súde by si bol zaujatým svedkom :) Tu to nazvem veľmi milou neobjektívnosťou, dúfajúc, že sa mýlim a Agáta si nájde viac takých zanietených čitateľov, ako si ty. Nedá mi ešte nepripomenúť fakt, že napriek tvojmu vzdelaniu si ma ani raz nesfúkol za moju gramatiku, čo je jasným dôkazom tvojej veľkej tolerancie. A na záver ešte jedno veľké poďakovanie braček za Tvoju podporu a vieru vo mňa.

Marta B.7.6.2013
 

Majka, ja by som to hodnotenie od Petra nazvala: múdro-odborno-fundovane-objektívno-sugestívne atď. a na dôvažok \"vše objímajúce\" :-) Viem si takéto hodnotenie predstaviť na záložke Tvojej knihy, ktorú bezosporu vydáš. Zatiaľ je síce otázne kedy a kde, ale v tejto chvíli to nie je podstatné. Opätovne pripomínam ako veľmi Ti držím palce! A bodaj by to aspoň trošíčku pomohlo. :-)

Mária Blšáková7.6.2013
 

Marti, neuveríš, ale keď som si jeho komentár prečítala, normálne som sa zľakla. Každého poteší pochvala, ale napriek tomu, že nesmierne rada píšem, viem o svojích slabích miestach. Neprečítala som ani ň z odporúčanej literatúry,ktorá je určená pre začiatočníkov. Má ma rád. Inak si to neviem vysvetliť :o)

Marta B.25.5.2013
 

Milá Mária, tak Ti držím palce, aby sa všetky tu publikované Tvoje písmenká stretli v jednej knižke, že Ti už ani nepíšem ďalšie komentáre. :-) Už len nedočkavo čakám na ortieľ poroty. Odviedla si kus poctivej práce. Vidno, že s tvorbou to myslíš vážne. Mám pocit, že ďalšia taká včelička pracovitá sa na MT sotva nájde. Klobúk dole! Píšeš aj nádherné poviedky a neodpustím si pripomenúť, že najmä Tvoja poviedka \"Moje srdce vidí\" je u mňa na 1. mieste, skrátka je majstrovským dielom.
Pekný večer a naďalej držím palce!

Mária Blšáková25.5.2013
 

Zatiaľ čakám a poctivo čítam hodnotenia kníh, do ktorých tvorcovia určite vložili to najlepšie zo seba. Pri každej pripomienke či výtke redakcie si vravím... za toto si podajú aj mňa :) Myslím že niekde od Kristínky som čítala vetu \"už ma majú v rukách.\" A veru majú. Ak aj Agáta nepostúpi, viem, koľko veselých večerov nenápadne sa prehúpnucích do nocí som s ňou strávila. Keď som ju dopísala, chýbala mi, ako niekto z reálneho života.
Ďakujem ti za jeden viacerích tvojích povzbudivých komentárov. Mimochodom, mám vlastný výber postupujúcich čo ma oslovili a je ich o dosť viac ako je limit.

Marta B.25.5.2013
 

P.S. Mám ešte taký malý návrh, či by si nemohla presunúť značnú časť textu z por. čísla 1 do dvojky, aby sme nemuseli dať dlhooooo posúvať text, kým sa dostaneme ku komentárom. Čo Ty na to? S tým by nemal byť problém. Alebo áno?

Mária Blšáková25.5.2013
 

Už mi to niekto spomínal. Tuším DARK. Máš úplnú pravdu. Dať takýto kusisko na začiatok nebolo príliš šťastným rozhodnutím, ale na MT som štyri a pol mesiaca a skočila som sem po hlave, bez toho, aby som mala skúsenosti na nejakej podobnej stránke, či si poriadne odkukala od ostatných, ako by to bolo čo najpohodlnejšie pre čitateľa. Teraz som mimo domov, ale keď nebudem odkázaná na net cez USB, pozeiem sa na to a skúsim upraviť. Dík. :)

Marta B.29.5.2013
 

Mária, hneď je to tu \"vzdušnejšie\", ľahší prístup :-) O to rýchlejšie Ti môžem napísať ako ma potešilo, že si prešla prvým sitom hodnotenia.

Mária Blšáková30.5.2013
 

Bola som v šoku, keď som zazrela info o rovno 25-tích románoch čo neprešli. Teším sa z toho, že som nevypadla medzi prvými, no na druhej strane si vravím, že je to asi tým, že som ešte neprišla pod ruku :) Ďakujem za podporu. Veľmi si to cením.

Mima23.5.2013
 

Táto kapitola sa mi páči... Školáčka vo mne kričí: Bude aj sex? Myslím, že bude. Tých dvoch sledujem už celkom dlho a ak im konečne nedopraješ, budem smutná aj ja :D Tak ako? Žeby v ďalšej kapitole?

Mária Blšáková24.5.2013
 

Vydrž Mima. Školáčka vo mne huláka \"jááák by som im to mohla odoprieť?\" ale... keďže viem, že to čítaš priebežne, isto vieš, že zámer mojej knižky nieje, pritiahnúť čitateľa na sex, ale na... povedzme, že diania, aké život prináša. (Jasné že bude :o), ale zatiaľ nevrav nikomu)

Jurgen Sm.21.5.2013
 

Pozerám, že tebe málo priamej reči vytknúť nemôžu :D Tu na stránke sa trochu nepohodlne číta, hlavne keď je to rozkúskované a ledva sa človek zžije, už je koniec. Potom do zverejnenia zabudne predchádzajúce, ale páči sa mi štýl, sviežosť a dynamika deja. Držím ti palce v súťaži.

Mária Blšáková22.5.2013
 

Ďakujem Jurgen za tvoj čas i povzbudivé slová.

Marta B.18.5.2013
 

Dobré dialógy, alebo aj monológy, aj keď niektoré slová v nárečí môžu byť pre niekoho neznáme. Som ešte ďaleko od konca, ale v deji kvitujem \"zaľudnenie\", aspoň je o čom :-)

Mária Blšáková19.5.2013
 

Nechcem si prihrievať polievočku... Prisam dva vačky, že nie :-) ale napriek tomu, že je tam postáv ako špendlíkov v ihelníčku, keď sa to prečíta v kope, orientácia je ľahká. Nech už dopadnem, ako chcem, po uzávierke súťaže ti ju pošlem celú. :-)
Vždy ma poteší komentár od teba. Nie kôli pozitívu, ale kôli tomu, že je zjavné, že to, čo komentuješ, naozaj čítaš:-) Ďakujem.

Guliver17.5.2013
 

Dej sa schyľuje k záveru. Je dobre spracovaný. Tiež si prisadám k poslucháčom ku Mariške a natrčam ušiská.

Mária Blšáková17.5.2013
 

:-) Zvláštne, že to tak sleduješ, i keď samozrejmä, teší ma to. Ale... nedá mi. Je to predsa len o babách a poriadne besných. Je dosť ťažké predstaviť si, ako sa do toho textu púšťa chlap. Ale opakujem, veľmi ma to teší. Ďík za komentár.

Guliver18.5.2013
 

Treba urobiť prieskum v nepriateľskom tábore :D Žartujem. Často sa túlam na tejto stránke. Niečo ma pobaví, nad niečim pokrútim hlavou, ale niečo aj naozaj zaujme. Niekedy komentáre viac, ako samotný dej.

Mária Blšáková18.5.2013
 

Súhlasím. Aj ja rada čítam komentáre pod príspevkami a niekedy nevychádzam z údivu. Konštruktívna kritika je fajn vec, ale niekedy sa zdá, že si tu niekto živí draka tým, že sa doslova na niekom vybúri :-)

DARK18.5.2013
 

Ale no! :)

Guliver21.5.2013
 

Ale hej :D

Mária Blšáková18.5.2013
 

To som si požičala od súdruha Saučenka. Živiť draka je niečo ako... prikŕmovať si svoje sebavedomie. :-)

Mária Blšáková17.5.2013
 

Ja som tam vážne švihla široké ä? :-)

Janka S.9.5.2013
 

Majka verím, že táto kniha ti výjde a zaručene bude súčasťou mojej knižnice.Je úžasná.

Mária Blšáková9.5.2013
 

Kiež by sa tvoje želanie splnilo Janka :o) Agáta má pred sebou ešte dlhú cestu a kto vie, či dôjde zdarne do cieľa. Ďakujem za komentár. Potešil.

Marta B.2.5.2013
 

Táto 34. kapitola začína poeticky, páči sa mi. Už sa teším ako vykreslíš Vianoce, keďže si už rozbehla ich prípravy. Pristavila som sa pri niektorých slovách: napr. v úvodnej časti s kým \"trávieva\" Vianoce by som uprednostnila s kým ich trávi, resp. s kým zvykne byť na na Vianoce alebo niečo podobné. Asi v strede chýba a pri: \"pollitrík slivovičky stromček\"; 3. r. odspodu: \"nieje\" sa píše zvlášť; \"strápňovala\" by stačila strápnila, keďže je tam pripomínala. To sú však len také drobnosti. Celkovo je to úsmevné.

Mária Blšáková3.5.2013
 

Milá Marta! Mám rada takéto konštruktívne komentáre. Pôjdem to opraviť. Agátiné Vianoce budú pre ňu a jej priateľov plné prekvapení. Konečne sa všetci dozvedia úplný a pravdivý príbeh Antona a Alžbety. Okrem toho sa \"utrasie\" a vysvetlí pár ďalších nedorozumení. Pre niekoho, čo nečítal predchádzajúci dej to asi bude guláš:-) Dúfam, že ťa budem baviť aj naďalej. Ďakujem za pripomienky.

Lídia30.4.2013
 

Začala som poviedkami a toto dielko som si nechala na koniec. Čítam postupne. Šetrím si :-) Si naozaj dobrá. Nenudím sa ani chvíľu.

Mária Blšáková1.5.2013
 

To ma veľmi teší Lídia, lebo som sa pri písaní tiež poriadne zabavila a dúfala som, že to prejde aj na čitateľov. Ďakujem za tvoje slová i čas, ktorý mojím príspevkom venuješ.

Sladká19.4.2013
 

Milá Mária, som nadšená z tvojej knižky, nie som pravidelným čitateľom,ale náhodou som sa začítala do tvojej knižky a veľmi ma zaujala. Veľmi sa mi páči, ako vieš opísať reakcie a cítenie obyčajných ľudí. Páči sa mi celé zoskupenie hlavných protagonistov a závidím im to puto, čo ich spája. Prajem ti, aby tvoje dielko dostalo knižnú podobu. Rada si ju kúpim.

Tomáš Kováč24.5.2013
 

Tiež som tu zablúdil. Viete, ako to je. Posadia starého otca za počítaš a povedia - zabav sa dedo, ale len mne daj hviezdičky. A tak si po večeroch čítam, murdujem, občas si poviem - toto ujde, a niekedy sa aj nadchnem a čítam až po tú čiaru nad hviezdičkami. Toto sa mi dobre čítalo. Takú dederonovú susedku mala aj moja babka. Vlastne, všetky vtedy boli dederónové. Vrátim sa sem autorka!!!

Mária Blšáková24.5.2013
 

:-)))))) Tak toto je super komentár. Nie kôli uznaniu, ktoré sa dalo pomedzi riadky vytušiť, ani podľa stotožnenia vašej minulosti s mojou knižkou ...v niečom, ale celkovo. Ďakujem veľmi pekne pán Tomáš za váš čas, ktorý ste nad mojím románom strávili. Teší ma vedomie, že píšem aj pre vás. (Ospravedlnujem sa do predu za nadávky, na ktoré pri čítaní natrafíte ) :-)

Mária Blšáková26.4.2013
 

Takže mám už dvoch potencionálnych zákazníkov :o) Teší ma, že ťa Agáta baví. Ďakujem za komentár.

DARK27.4.2013
 

Aj mňa neuveriteľne baví, akurát som sa ešte nezmienila. Ale to preto, že ma neskutočne tuší množstvo chýb. Lenže to je vec odstrániteľná.
Blcha, vliezla si mi pod kožu, svrbíš ma všade, len škoda kazenia textu spomenutým mínusom. A že je vložený naraz, nie po častiach.
U mě dobrý :D

DARK29.4.2013
 

ruší, nie tuší - dobrý prebrept, čo?

Mária Blšáková29.4.2013
 

Všimla som si a isto \"tušíš\", že ma ten preklep po tvojom komentári poriadne rozveselil :o)

Mária Blšáková27.4.2013
 

Ja niesom Blcha, ale blšák (trh, kde všetko nájdeš za lacný peniaz :-) Rozosmiala si ma. S chybami máš svätú pravdu. Ku dlžke vloženého textu - nieje tam celý, ale vkladám ho po megačastiach. Skúsim spomaliť :-)Ďakujem za komentár.

DARK29.4.2013
 

No hej, Blšák, tak som myslela, že dlhé megačasti - spomaľ. Lepšie napísané - skráť.
Tých chýb je škoda, kvôli nim ti budú vydavatelia text rovno hádzať do koža. Nespoliehaj na to, že každý spisovateľ má niekoho, kto to zaňho spraví - ak dobre zaplatí, spraví. A uvidíš, že ti to v hodnotení vytknú, že to kazí text. Tak sa polepši, Agáta! :))

Mária Blšáková29.4.2013
 

Chvíľu mi trvalo, kým som sa zorientovala na stránke a pochopila nejaké zákonitosti.Napríklad pridávanie kapitol. Myslela som, že sa skrátka dá pridať 10x a dosť, preto dlhé príspevky z Agáty. A čo sa týka chýb :o) viem, že mi naložia, keď sa ku mne dostanú :O)

Mima17.4.2013
 

Dá sa do kopy Agáta s Martinom? Vymaní sa Zuzana zo svojho minulého života a čaká ju niečo ďalšie? Prestane sa Júlia hrať na tvrďáčku? Ako dopadne Hanka po jej sklamaniach a uverí konečne Zuzana, že všetci muži niesú svine? (pardón za to príkre slovo)
Učím slov. a pôvodne som si myslela, že do tohto komentára napíšem niečo o gramatike a interpunkčných znamienkach, ktoré sú asi tvojím nepriateľom, ale potom som sa začítala a beda mi:O) V tvojom románe spoznávam seba, svoju sestru, svoju švagrinú, svoje priateľky. Si autentická. Neprikrášľuješ život a zároveň ho neochudobňuješ o dôležité postrehy. Vôbec mi nevadí tvoj \"ostrý jazyk\" :) Je to také reálne, akoby som sa rozprávala s preiateľkou a ver mi, že častokrát ma napadlo, že je škoda, že niesom súčasťou tej šestice. Ak ti raz táto knižka výjde, budem chcieť podpis.:-)

Mária Blšáková17.4.2013
 

Čo napísať?! Mima. Po tvojom komentáti mi nabehli zimomriavky. Vie, viem...Interpunkčné znamienka :-) Agátu čítalo pár mojích zmámich. Jední boli nadšení dejom, druhí mi pripomenuli, že slov. jazyk má svoje dannosti a zákonitosti:-) Faktom je, že aj ten najsamlepší autor má človeka čo jeho texty upravuje. Je to niečo ako trebárs súťaž superstár:-)Známy interprét naspieva pieseň na stokrát a odborníci mu to prifarbia. Dieťa čo víjde na pódoium a ide na ostro je podrobené ostrej kritike :-) Teší ma, že si sa oslobodila od limitov gramatiky a čítala si obsah... Veľmi, veľmi ma potešil tvoj komentár. Srdečná vďaka

Lachcovya16.4.2013
 

Teším sa, že pribudla ďalšia časť knižky. Práve som dočítavala druhú a zvažovala, že sa spýtam, ako to vyzerá s pokračovaním. Veľmi sa teším. Zas sa budem mať na čo tešiť. Nech sa ti tvorba osudov Agáty a jej kamarátok aj naďalej tak darí.

Mária Blšáková16.4.2013
 

Knižka je zotová a ja ti sľubujem, že kým prelúskaš túto tretiu časť, dám na stránku aj jej záver. Teší ma, že ťa moje prostoreké dievčatá zaujali.

Mária Blšáková24.3.2013
 

Z knižky Hybaj na pokec je tu slabá štvrtinka a uznávam, že v tejto prvej časti listy z minulosti môžu pôsobiť ako niečo, čomu venujem veľa priestoru, ale utvárajú základ na neskoršie rozuzlenie príbehu lásky z minulosti so súčastnosťou. Veľmi pekne ďakujem za komentár. Potešil o to viac, že je od takej skvelej autorky.

Marta B.30.3.2013
 

V prvom rade ďakujem za tú \"skvelú autorku\" neviem čím som si to zaslúžila... Také označenie patrí skôr Vám. Verím, že ste svoje rozsiahle dielo stihli dokončiť do uzávierky súťaže. Určite Vám nemožno uprieť pracovitosť, zaujímavý štýl a zmysel pre detail. Stále v ňom nachádzam ďalšie a ďalšie príťažlivé pasáže. Veľmi Vám držím palce, aby sa Vám podarilo dotiahnuť ho do knižnej podoby. Všetko dobré! Zároveň Vám želám príjemné veľkonočné sviatky!

Mária Blšáková1.4.2013
 

Ano, stihla som to, aj keď si veľké šance nedávam, ale treba skúsiť. Konečne si idem v pokoji a pomaly vychutnať tvoje príspevky, lebo výnimočne niesom na nete cez USB. Vždy si len tak v náhlivosti prebehnem. (Konečne je po sviatkoch) :o)

Marta B.1.4.2013
 

Tak naozaj držím palce!

Marta B.24.3.2013
 

Obdivujem koľko ste sem toho stihli dať v takom krátkom čase a plus ešte dlhú poviedku. Nestíham, preto som si prečítala iba niektoré úryvky. Naozaj ma to zaujalo, pretože ste načreli dosť hlboko do minulosti a tú je dobré si pripomínať. Zaujímavé spojenie s novodobým fenoménom komunikácie (najmä v titulku). Listy zo 60. rokov sú pre mnohých niečo, čo nezažili, takže opäť ozvláštnenie. Len tých \"písomností\" sa mi tam zdalo hodne. Ale bol to Váš zámer, preto ho akceptujem. Želám Vám ešte veľa zaujímavých námetov a tvorivých síl.
A dnes peknú nedeľu :-)

Mária Blšáková19.3.2013
 

Tvoj komentár ma veľmi potešil. Agáta je často trúba a pri jej písaní som ju chvíľami mala chuť nakopať do zadku, ale poznám veľa Agát a podobných dievčat, ako sú jej kamarátky. Chcela som, aby tam každy našiel kúsok zo seba.

GEMINI W18.3.2013
 

Týmto maličký príspevkom chcem vzdať hold tomuto veľkému dielku ktoré záujme hneď po pár riadkoch a každého tvrdí v tom že autorka má nielen talent ale aj cit vystihnúť realitu a a pretransformovať ju do takéhoto príjemného čítania - ďakujem

Lýdia J. 21.10.2013
 

Aj ja ďakujem autorke za \"vitalistický\" literárny smer.:)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Mária Blšáková

Snímka0908.jpg
O mne

Písanie ma neskutočne teší. Je zaručeným liekom proti samote.

albertkaLM@gmail.com

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: