IKARIKAR http://www.ikar.sk

Imigranti (Elena Vincent)7.8.2015
 

3
 počet hodnotení: 25
prečítané 1093, Komentáre 114

 
...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Galamboška11.8.2016
 

Zana, mňa picne od šťastia, veľmi sa teším, pretože Imigranti sú mojou srdcovkou. Blahoželám a píšem do diára :-)

Zana17.8.2016
 

Miška ďakujem!Som rada, že sa môžem mojou prvotinou pripojiť k ďalšej oravskej autorke ;)

Gabriel Ambler - Rasťo9.8.2016
 

Gratulujem, čakal som to. Kvalita sa nakoniec presadí.

Zana17.8.2016
 

Ďakujem Rasťo, ešte raz i za to, že si čítal a komentoval, veľmi mi to pomohlo. A pevne verím, že i tvoj príbeh sa nakoniec \"presadí\".

Kristína Hušeková8.8.2016
 

Blahoželám a teším sa, že ďalší z mámtalenťákov sa objaví na pultoch kníhkupectiev :-)

Zana8.8.2016
 

Ďakujem Kristína. A čo ty? Dlho si nič nepridala? ;)

Oľga8.8.2016
 

Zana, pripájam sa k zástupu gratulantov. Verila som, že sa ti to určite podarí. Bolo to zatiaľ tvoje najlepšie dielo.

Všetko dobré.

Zana8.8.2016
 

Ďakujem pekne, Oľga. Aj tebe všetko dobré prajem.

SD7.8.2016
 

Zana,velmi ti gratulujem! Imigranti boli skveli a verim,ze budu mat uspech.Dufam,ze Nevera bude coskoro nasledovat:-) Naozaj skvela sprava!:-)

Zana8.8.2016
 

Vďaka Silvi. No uvidíme, ako dopadnú, hádam neskončia vo výpredajoch ;) A tie hviezdičky ma vyložene rozosmiali... No áno, niekto je asi poriadne frustrovaný, ale keď mu to pomáha, tak nech trávi čas zakladaním hoci aj ďalších desiatich účtov, keď ho nevie využiť zmysluplnejšie. Čítala som, že i tebe to vychádza v novembri, nie?

SD8.8.2016
 

Len jedna technicka-neboli tu vcera nahodou styri hviezdicky a dvadsat hlasov? To traja ludia stihli od vcera cele precitat? Wow.

Stella Maris28.11.2015
 

Milá Zana,
ani ja nemám rada useknuté konce, ale tie otvorené mi nevadia :) Tvoj román vnímam ako príbeh o hľadaní samého seba, alebo aj o tom, že niekedy nie je dôležitý cieľ, ale cesta k nemu :) Silvia tú cestu s Tvojou pomocou zvládla na jednotku, tak držím palce, aby ste ju úspešne zavŕšili na pultoch kníhkupectiev.

Zana29.11.2015
 

Ďakujem za krásny komentár, Stella. Neviem, či sa Silvii podarí dostať do knihkupectiev, ale ak by sa tam raz náhodou ocitla aj s tvojou Alicou, bolo by to určite milé :)) Stále čakám, že tu zavesíš nejaký oznam, hm?

Mária Blšáková24.11.2015
 

Gratulujem, Zana k dokončeniu knižky. Odviedla si kus poctivej práce a výsledok je veľmi dobrý. Už len, nech si toto dielo s nezvyčajnou témou všimne nejaké vydavateľstvo.

Zana24.11.2015
 

Majka, aj tebe patrí jedno veľké ĎAKUJEM! Tvoje podnety a opravy mi veľmi pomohli, vážim si ich aj tvoj čas, veľmi preveľmi :)

Gabriel Ambler23.11.2015
 

Koľko ľudí, toľko chutí, mne sa takýto minimalistický záver celkom páči. Páči sa mi, že epilóg je postavený ako istá forma kópie a zároveň kontrapunktu prológu. Škola sa končí, príbeh sa začína, príbeh sa končí, iná škola sa začína. A všetky dôležité otázky sú podľa mňa zodpovedané, aj keď nie priamo - ostáva v Írsku, chodí do školy, je s oveľa zaujímavejším chlapom. A či bude svadba, to je vo hviezdach...

Zana24.11.2015
 

Gabriel, veľká vďaka, presne si vystihol môj zámer, takto to bolo myslené. Som rada, že si to tak pochopil a ešte raz vďaka za čítanie i komentáre!

Oľga23.11.2015
 

Zana, som smutná! A toto je akýže koniec? Prečo si to tak odsekla? Tuším ty aj Alica máte ostré sekery.
Ja chcem čítať viac! Bola svadba? Silvia opäť študovala? Ostala v Írsku? Bože, Zana... no hnevám sa na teba!

Zana24.11.2015
 

Ahoj Olga, mrzí ma, že ťa záver nahneval. Gabriel to už vyššie vysvetlil, ako som to myslela, takže odpovede na časť tvojich otázok tam nájdeš. Len by som chcela dodať, že kniha mala byť hlavne o hľadaní si svojho miesta, domova a životnej cesty mladých ľudí v cudzine, to že k tomu Silvii pomohol J.P. a že tam bola aj nejaká romantika, to bola už len čerešnička. Nechcela som písať primárne love story a preto som chcela, aby na konci rezonovalo najmä to, kde sa nakoniec Silvia ocitla a nie to, či s J.P.im mali svadbu a deti a vášnivo sa pobozkali... :) Ďakujem aj tebe za komentáre a čas, ktorý si môjmu dielku venovala.

Michaela Galambošová23.11.2015
 

zana, škoda, že je koniec :-( Dielko sa ti vydarilo, mala by som však pár výhrad k epilógu. zdal sa mi taký \"useknutý,\" nemohla by si to trošku rozvinúť? prišlo mi to náhle, taký rýchly koniec...

Zana24.11.2015
 

Ahoj Miška, vysvetlenie o \"sekaní konca\" som už napísala vyššie. No neviem, ale asi keď si človek o niečom štvrť roka premýšľa a píše, je mu to na konci jasnejšie ako tým, čo to čítajú... Vlastne ani moc netuším, ktorú časť by som mala ešte rozvinúť? Mala som pocit, že som v epilógu odpovedala na všetky dôležité otázky. Ďakujem aj tebe, že si čítala a písala mi tu povzbudzujúce slová!

Michaela Galambošová22.11.2015
 

Shirley?! ej bisťu, dobre som si myslela, že niečo má s tým plešáčikom..

Gabriel Ambler21.11.2015
 

Je mi veľmi ľúto, že už končíš, ale rozpracované je to perfektne. Keby som bol šéf Ikaru, neváham ani sekundu. Napísané plasticky, emotívne, s nadhľadom a istotou, krásne opísaný vnútorný svet aj motívy postáv, dobrý záver - za mňa šesť hviezdičiek! Posledna veta 39. časti ma úplne dostala...

Zana23.11.2015
 

No toto, takýto komentár som nečakala, dostal si ma :)) Ďakujem ti zaň, veľmi!

Silvia20.11.2015
 

Mila Zana, asi nepotrebujes dalsi pozitivny komentar, ale jednoducho mi nedalo. Chvilu mi trvalo, kym som precitala vsetko, co si sem zavesila a je to fantasticke. Je mi len luto, ze uz to konci.

Zana20.11.2015
 

Milá Silvia, každý pozitívny komentár ma fakt veľmi poteší a nakopne do ďalších riadkov, som veľmi rada, že si ďalší človek, ktorému sa moje dielo páči, ďakujem, že si napísala!

Michaela Galambošová19.11.2015
 

Zana, prosím si ešte aspoň tristo strán. kľudne o tom, ako spolu Silvia spolu s J.P vychovala dvanásť detí. Nechcem, aby si skončila. fakt to je dobré :-)

Zana20.11.2015
 

:))) tak toto ma fakt pobavilo... hehe. Ale asi ťa nepoteším, pokračovania mi málokedy prídu vydarené a o deťoch sa mi veľmi písať nechce, stačí, že okolo nich celý deň pobieham, pri písaní Imigrantov som si od nich aspoň trochu mohla oddýchnuť :) Veľká vďaka za komentár!

Michaela Galambošová22.11.2015
 

to poznám :-) ja som podstúpila riziko a dopísala pokračovanie manipulátora, no som zvedavá, čo na to poviete :-)

Zana23.11.2015
 

Jéé, super správa, Jozef ma nikdy neomrzí. Len nechápem, kde na to písanie berieš čas, veď to nie sú ani dva mesiace, čo ti to niekto navrhol...

Oľga19.11.2015
 

Milá Zana, je to veľmi pekné. Len mi je ľúto, že to bude už končiť. A za druhé, je mi vždy ľúto, keď dočítam jednu kapitolu, že hneď nemôžem čítať ďalšiu. Veštím, že ti to určite vyjde knižne. Ešte ťa chcem poprosiť o jedno. Nemohla by si večer dať hneď novú kapitolu? Veľmi by ma to potešilo, lebo sa neviem dočkať, ako to bude pokračovať. Keby si dalo tak ju dopíšem sama, ale určite by sa to skončilo veľkou láskou. Také konce milujem.

Zana20.11.2015
 

Milá Olga, tvoj komentár mi \"spravil deň\" :) Veľmi si ma potešila, ďakujem! Kapitola už je na ceste...

Michaela Galambošová16.11.2015
 

Ahoj zana, pútavé, ako vždy. Len som pri čítaní uvažovala, v akej časti knihy sa nachádzame. či je to polovica, alebo to ide ku koncu, pretože neviem, či sa budem vedieť správne vyjadriť, ale akosi nemám tušenie, kde to smeruje. Držím palce, aby si to ustála. M.

Zana16.11.2015
 

Ahoj Miška, presne ma to dnes napadlo, že by sa hodilo dať nejaké avízo, že príbeh už je skoro na konci - predsa len sa človek trochu inak \"nestaví\", keď vidí, že mu do konca knihy ostáva už len zopár strán, že?

Mária Blšáková16.11.2015
 

Nie som si istá, ale tam, kde píšeš, že sa Jaro obšíva - asi ošíva. Pre istotu som hodila do googla:
ošívať sa expr. 1. rukami al. inými časťami tela robiť nepokojné pohyby (ako pri svrbení) • expr.ošipovať sa • poškrabkávať sa • škrabať sa • škriabať sa: pred tabuľou mlčí, iba sa ošíva• krútiť sa • vrtieť sa • hniezdiť sa • mrviť sa • expr. mechriť sa (celým telom): na stoličke sa nervózne krúti, vrtí, mechrí • nár. omínať sa: omína sa, akoby ju čosi štípalo
Ešte ma napadlo - mi
Zana, veľmi emotívna kapitola. Mala som celý čas slzy na krajíčku. Je mi ľúto Kate, Jara, ale i Silvie. Držím im palce, aby všetky útrapy zvládli a ustáli.

Zana16.11.2015
 

Majka ďakujem, že si si dala tú prácu a skontrolovala to za mňa :) Je to pre mňa pocta, keď sa mi podarilo vyvolať mojim textom v tebe emócie, ďakujem.

Michaela Galambošová12.11.2015
 

Zana, juj, dúfam, že Jaro pôjde na druhú koľaj, i keď je určite ťažké zahodiť pár rokov spoločného života.

Zana12.11.2015
 

Ale veď Jaro je dobrý chlapec z dobrej rodiny, katolík, slušne vychovaný a narozdiel od J.P.ho aj celkom fešák, čo proti nemu máš? :)

Michaela Galambošová5.11.2015
 

Kurnik, s tým odhlasovaním.. kým dočítam kapitolu, pretože stále odbehujem.. J.P je mi sympatickejší čoraz viac.. Minule som sa šúlala nad tancom, v ktorom si N. plieskala prsiami po čele, to ma dostalo. Fakt :-)

Zana6.11.2015
 

Som rada, že ťa niečo pobavilo. Ja sa nad tvojimi prirovnaniami bavim stale :) A odbehovanie od kapitol chapem, a nielen od nich, pri detoch clovek vlastne stale len niekam odbehuje ;)

Stella Maris3.11.2015
 

Milá Zana,
atmosféru v klube si opísala naozaj farbisto, pár tónov írskej hudby doľahlo až sem ku mne:) Som rada, že si Silvii prostredníctvom J.P- ho položila tie správne otázky. Hádam jej pomôžu nájsť stratený kurz :)
Našla som len pár drobností:
Študenti z najrôznejšími prízvukmi... – s najrôznejšími
celá tá veta sa mi zdá dosť dlhá, asi by som ju rozdelila.
Ju ani nenapadlo – jej ani nenapadlo
Tentokrát – tentoraz

Zana3.11.2015
 

Ach Stella, normálne sa hanbím... také školácke chyby, až mi je trápne. Občas sa príliš sústredím na obsah. Inak írska hudba zaznie aj v budúcej kapitole a Silvia sa pomaly začne rozmotávať :)

Stella Maris9.11.2015
 

To by sme sa museli hanbiť obe :) Školácke chyby sa v hojnom počte darilo robiť aj mne, hoci som si text prečítala niekoľkokrát po sebe. Vždy sa ľahšie hľadajú chyby u iných :)

Gabriel Ambler3.11.2015
 

Keby sa všetko neodohrávalo v Írsku, ale v Anglicku, a keby bol J.P. fešák, povedal by som, že píšeš o osôbke, ktorú veľmi dobre poznám. Tej po strastiplných dvoch rokoch preživorených v Birminghame a Londýne budúci manžel na kávičke, kde sa takmer zrútila a kompletne sa mu vyžalovala, pokojne povedal: OK, hlavne si musíš ujasniť, čo tu chceš robiť. Zarobiť prachy a odniesť ich domov, alebo žiť, so všetkým, čo k tomu patrí, nájsť nový domov? J.P. je rovnako dobrý psychológ, len tá vonkajšia krása, škrupinka, obal, dokelu...

Zana3.11.2015
 

No tak to je potešujúci komentár, nechcela som písať žiadne fantasy ;)) A pobavilo ma, že ako muž si uvedomuješ dôležitosť J.P.iho vzhľadu pre jeho úspech pri balení Silvie :)

Gabriel Ambler7.11.2015
 

S chlapmi máš asi pravdu, každý si myslí, že trochu od čerta krajší je fešák. Párkrát sa mi kamoši na pive vyplakávali, že čo tá krava vidí na Jožovi, je to síce vysoký atlét hispánskeho vzhľadu, ale jednoduchý, sebecký, kurevník... keď som im povedal, prečo sa teda radšej nezamerajú na milú, príjemnú a pohodovú Eriku, babu do každého počasia, reakcia bola: Tá? Veď má malé prsia/krivý nos/oči ďaleko od seba...

Maria Blšáková31.10.2015
 

... klobásy zo zubu - zuba
Ten bizňis je tam zámerne?
...okolo stolu - stola (aspoň si myslím :) Aj v pesničke sa spieva, že ide pieseň dokola, okolo stola :))
...od stolu... možno tiež ten prípad.

Chudák Jaro. Zana, už tradične z \"tvojho pera\" vyliezla dobrá uveriteľná kapitola. Nech sa ti darí i naďalej.

Zana31.10.2015
 

Majka, tri krát ďakujem! Za opravy, za pochvalu aj za prianie. ;)

Zana1.11.2015
 

A áno, bizňis je zámerne :)

Michaela Galambošová31.10.2015
 

Ajajajaj. A Jaro je vrici. Ale dobre, že mu to Katie povedala, aspoň vie, na čom je. Vieš, čo mi zišlo pri čítaní na um? že to musí byť aký prúser bývať v zahraničí s inými dospelými ľuďmi v jednom dome.súkromie o ničom..

Michaela Galambošová29.10.2015
 

Zana, tiež sa poctivo hlásim k tvojim fanúšikom. Kurnik, stále dúfam, že J.P ju pobozká a akosi nič. Musím sa na nich spýtať šimony...

Zana31.10.2015
 

Jeej, to ma teší! No ty by si šla na to ale zhurta s tým J.P.im... som zvedavá, čo ti na to Šimona povie. A pravdu máš, bývanie s inými ľuďmi mi chvíľami pripomínalo reality show typu \"Výmenu manželiek\" či \"Big Brother\" :))

Gabriel Ambler29.10.2015
 

Priznávam sa, že tvoj príbeh ma chytá za srdce stále viac a viac. Je to fakt dobré, aj forma, aj obsah. Trochu ma to vtiahlo do minulosti, nie priamo mojej, ale istej veľmi blízkej osoby. Dúfam, že Silvii sa všetko podarí vyriešiť rovnako úspešne ako jej, ale o niečo rýchlejšie a bezbolestnejšie. Hoci... pomalé a bolestné riešenia sú pre úspešný román vhodnejšie...

Zana31.10.2015
 

Gabriel, veľmi ma potešili tvoje slová, možno aj preto, že si muž a ja som nechcela napísať len čisto ženský román, som rada, že si v ňom našiel niečo aj ty... kapitoly sa krátia a koniec sa blíži, takže čoskoro sa dozvieš, ako to so Silviou nakoniec dopadne, a nielen s ňou samozrejme...

Oľga28.10.2015
 

Milá Zana.
Prečítala som všetky tvoje kapitoly. Tvoj príbeh je zaujímavý, pútavý a hlavne pravdivý. Zaujali ma, na začiatku tie state, kde opisuješ, aké ťažké je začínať v cudzom prostredí. Ja som generácia, ktorá to nezažila, preto to bolo pre mňa o to viac zaujímavé a vzrušujúce. Doslova som na tom \"mohla nechať oči\" a nezabudla som pri tom vzdychať a hromžiť.
Bola som tu v úlohe tichého hráča, čítala som, ale nekomentovala som. Teraz som sa rozhodla, že ti predsa len, napíšem, aká je tvoja práca dobrá.
Stále som zvedavá, ako to bude pokračovať a to je pre autora dobré znamenie. Tak rýchlo dávaj nové kapitoly, čitateľov tu máš dosť.

Zana28.10.2015
 

Ďakujem za povzbudivý komentár, Olga. Som rada, že sa ti môj príbeh páči. A máš pravdu, veľa v ňom čerpám zo skutočných udalostí.

Michaela Galambošová23.10.2015
 

Milá Zana,
dohnala som neprečítané kapitoly a robila som si k ním poznámky: keď bol Jaro na Slovensku, ostalo vo mne rezonovať vzájomná láska rodičov, ako otec dával na prvé miesto v živote ženu, matka (asi ako každá matka), syna. Pri čítaní mi až sťahovalo žalúdok, nad tým, aké sú v zahraničí pre imigrantov náročné existenčné problémy, hľadanie bývania, slušnej práce, čo možno generácia našich rodičov berie ako samozrejmosť. Priznám sa, Jaro mi ide na nervy, asi by som ho nezniesla ako partnera. Hranie Xboxu, chápem, že si potrebuje oddýchnuť, no ja by som takého chlapa trhala na kusy :-) A som rada, že sa tak pekne vynašiel s tou vzorkou moču :-)

Zana26.10.2015
 

Ahoj Miška, som rada, že čítaš. No je pravda, že Jaro nie je moc atraktívny typ, ale na rozdiel od tvojho Jozefa má naozaj dobré \"srdiečko\" a ten moč aspoň nepije :)))

Michaela Galambošová29.10.2015
 

:-D

Gabriel Ambler23.10.2015
 

Nuž, moja dobrodružná sestrička kedysi tvrdila, že chlapom toleruje veľa, ale nudu nikdy. Som zvedavý, ako to s naším párikom dopadne...

Zana26.10.2015
 

Ahoj, súhlasím s tvojou sestrou, niet horšia verzia ako nudný dobrák ;))

Stella Maris20.10.2015
 

Milá Zana,
niekedy nám život dá do cesty rôzne prekážky a keď si myslíme, že všetko je tak, ako má byť, vtedy sa niečo stane, a odrazu sa nám to javí v úplne inom svetle. Ktovie, ako dlho vydrží Sisa klamať samú seba, a kto ju nakoniec z toho sebaklamu vyvedie :)
P.S. Myslím si, že taká hypnóza by sa občas zišla aj mne, len neviem, či to funguje natrvalo:)))
Kudrnatá – kučeravá
Prehodila posmutne – prehodila smutne

Zana20.10.2015
 

Ahoj Stella, ako vždy, ďakujem za opravy. Nastolila si správne otázky, určite ti na ne odpoviem v najbližších kapitolách a aj to, čo spraví s Banshee hypnóza sa dozvieš :) Pekný deň ti prajem

Mária Blšáková18.10.2015
 

Zasa som sa veľa nového dozvedela, presne ako Silvia. Mám rada tieto príbehy inšpirované životom. Čítala som ťa už po polnoci a nemohla sa odtrhnúť. Ten monológ Silviinej vnútornej kontrolky bol veľmi dobrý. Tiež mám takú a niekedy mi poriadne lezie na nervy:)
Peknú nedeľu.

Zana18.10.2015
 

Majka ďakujem, tvoje komentáre ma vždy povzbudia i potešia. Aj tebe krásnu nedeľu prajem!

Stella Maris8.10.2015
 

Vôbec som nepredpokladala, že Sisa „podľahne“ Amoremu, i keď vzhľadom na jeho prezývku, to nie je až také prekvapujúce :) Očakávala som, že to bude J.P. :)
Hádam nájdu ubytovanie skôr, než si Amore navarí punču a pustí sa s Jarom do úprimnej debaty :)
Len jedna veta mi zaškrípala: ...s veľkou posteľou pre jedného prezentovaného ako menšiu posteľ pre dvoch... – skôr by malo byť „prezentovanú ako menšia posteľ pre dvoch,“ ale asi by som sa tú vetu pokúsila celú preformulovať. Je dosť dlhá a máš v nej dvakrát \"ako\".

Zana8.10.2015
 

Nie? Mne to bolo jasné už od prvej kapitoly :) Vďaka za pozorné čítanie, Stella, skúsila som to preformulovať, hádam to už znie trochu lepšie.

Mária Blšáková7.10.2015
 

Čert nám bol dlžný tento druh hladu, ktorý nezaženú halušky ani chladené pivo :) Pekne si vystihla rozpaky, výčitky i zvažovanie dôsledku jednej nerozvážnosti. Páči sa mi, že Silvia nehádzala v duchu všetku zodpovednosť na Amoreho, ale uznávala, že má tiež na rováši. Normálne ju ľutujem. Bude to mať teraz ťažké. Výčitky ju budú ohlodávať na kosť ako pirane.

Zana7.10.2015
 

Majka, teraz si ma rozosmiala, dobré prirovnania si dala ;) Tak tak... výčitky si z hlavy Silva len tak ľahko nedostane, pirane budú veľmi hladné ;)

Zana6.10.2015
 

Niekedy to režíruje život, inokedy stačí fantázia ;)

Gabriel Ambler4.10.2015
 

Veľmi smutné, ale krásne opísané. Vracajú sa mi spomienky na kamošove opilecké reči, ktorými ventiloval sklamanie zo straty životnej lásky. Dosť podobné, až na to, že sa to odohrávalo u nás na juhu a let mal byť z Viedne na Heathrow. Dievčina tam ostala, vraj sa má dobre a je šťastná, no a chalan je
už dnes šťastne ženatý s inou. Život je veľký režisér...

Gabriel Ambler21.9.2015
 

Nuž, už sa to vyvíja smerom, ktorý som očakával. Slovenskí junáci na britských ostrovoch veľmi nebodujú, teda aspoň u Sloveniek. Všetky zadané baby, ktoré som poznal a ktoré tam išli s partnermi, tam nakoniec zostali s novými boyfriendami. A nikto im to nemohol zazlievať.
Keď si už začala s tou írštinou, poznáš tento vtip?
Mladý Kim-Čang-Hung vyhral v Severnej Kórei lotériu, vďaka ktorej dostal právo vysťahovať sa do ľubovoľnej krajiny Európskej Únie. Naštudoval si, že najviac sa rozvíja ekonomika v Írsku, tak si zohnal knihy a s kórejskou usilovnosťou sa nadrvil írštinu.
Po roku priletel do Dublinu, vošiel do prvého pubu a opýtal sa čašníka, kde by našiel prácu. Chlapík len nechápavo vyvalil oči. Nešťastný Kórejčan to skúsil znovu, pomalšie, potom pri inom stole, ešte pri inom stole... po polhodinke ho konečne chytil za plece akýsi starý dedko a lámanou írštinou mu vysvetlil, že sa musí naučiť po anglicky, lebo írština už nikoho nezaujíma, nikto ňou nehovorí... sklamaný Kim zdrhol, no a pri vedľajšom
stole si dvaja starčekovia šuškajú po anglicky:
Počúvaj, poznám starého O´Connora tridsať rokov, spolu sme robili na farme, ale nikdy mi nepovedal, že vie po čínsky!

Zana24.9.2015
 

Anektoda to vystihla, i keď v niektorých regionoch stale \"krochtaju\" najmä írsky ;) No a čo sa týka slovenských junákov, tak nemôžem súhlasiť, ja som si tam ďakovala, že mám pri sebe koho mám a sme spolu dodnes :) Nebudem však prezrádzať, ako to dopadne so Silviou...

Zana21.9.2015
 

Ďakujem veľmi za pozitívne reakcie a už sa vrhám na opravy. Majka, ďakujem za opravy čechizmov, to je moja nočná mora po 12 rokoch v Čechách.

Stella Maris21.9.2015
 

Milá Zana,
verím, že podobný koncert si v Írsku skutočne zažila. Opísala si ho naozaj verne a navyše s vtipom, takže som sa pri tom ohromne bavila. Výborná kapitola, v tomto humornom duchu môžeš pokračovať aj naďalej :)
búchanie baličkou – asi malo byť paličkou :)

Mária Blšáková21.9.2015
 

...do pamätníčku - pamätníčka
... keď si tí dvaja moc nerozumeli... - veľmi (moc je čechizmus)
Milá Zana. Dnes si už druhá autorka, s ktorou žúrkujem a to som v práci :) Skvelý štýl. Píšeš pútavo a emócie v tvojom podaní vyznievajú úplne autenticky. Držím ti naďalej palce.

Kristína Hušeková21.9.2015
 

Zana, tvoj príbeh je pútavý a ako bonus pomáha spoznávať Írsko, o ktorom som toho doteraz veľa nevedela. Zaujímavé a dobré čítanie, len tak ďalej :-)

Zana21.9.2015
 

Všimla som si, že mi v predošlej kapitole (18) vypadol krátky úvodný odstavec, ktorý som tam práve dodatočne pridala. Vďaka, že čítate!

Gabriel Ambler11.9.2015
 

Ach, britské počasie! Raz sme prespávali v Birminghame v parku na lavičke, lebo kamoš nebol doma a nedal nám vedieť. Ráno sme boli premočení a uzimení, hmla, drizzle... z vedľajšej lavičky vstal bezdomovec, usmial sa na nás tromi zubmi a zahlásil: What a beautiful day! No nezabiješ ho?

Zana14.9.2015
 

haha...presne tak, to ich \"lovely weather t´day, innit?\" v čase, keď by si u nás ani psa nevyhnal, ma vedelo vždy dobre vytočiť :)

Stella Maris8.9.2015
 

Milá Zana,
pevnosť vzťahu preveria práve takéto „záťažové\" situácie, a som zvedavá, či ich vzťah Silvie a Jara ustojí. Veľmi pekne si opísala Sisinu bezmocnosť a smútok. Úplne som sa vedela vžiť do jej pocitov. Verím, že jej pripravíš aj krajšie okamihy a v jej okolí sa objaví svetlý bod :)
Ak smiem poradiť, len zredukuj používanie slov mal a bol.
Tentokrát – tentoraz

Zana9.9.2015
 

Milá Stella, vďaka za upozornenie na chybky! A máš pravdu, záťažových situácii tejto dvojici Írsko pripraví ešte pár... :)

Gabriel Ambler7.9.2015
 

Smutné, ale krásne opísané. Presne takto mi opisovala začiatky v Anglicku sestra. Fakt dobré.

Zana7.9.2015
 

Ďakujem za pochvalu, Gabriel.

Mária Blšáková5.9.2015
 

Zana, našla som len dve veci. Moje neobľúbené slovo snáď, by som nahradila slovom hádam. A vo vete: ... viac užiť, než vytrpieť by som dala radšej pretrpieť. Ozaj, ešte v závere, tých sto euro - eur.
Súhlasím s Miškou. Je to veľmi realistické a dobre sa čítaš :)

Zana7.9.2015
 

Vďaka, Mária! ;)

Michaela Galambošová4.9.2015
 

Veľmi ma to baví. Vieš realisticky vykresliť psychickú záťaž. a to som si myslela, že v zahraničí je tráva vždy zelenšia :-)
Možno by som pridala nejakú väčšiu zápletku..

Zana4.9.2015
 

To som rada, že ťa to baví, Miška. Zápletka coming soon, snáď bude dosť veľká :)

Gabriel Ambler3.9.2015
 

Veľmi zaujímavá téma aj spracovanie, budem pozorne čítať.

Zana4.9.2015
 

Vďaka Gabriel. Daj potom vedieť, ako sa ti páči/ nepáči.

Mária Blšáková31.8.2015
 

Chúďa Silvia. Normálne som cítila jej slabosť i bolesť hlavy, akurát som sa nerozkašľala. Zana, dobré. Som trochu v časovej tiesni, ale myslím si, že by som zbadala dáky kamienok v topánke. Iba umanutú by som zmenila na tvrdohlavú, či zaťatú.

Zana2.9.2015
 

Mária, ďakujem, že si dávaš tú námahu a čítaš pozorne, slovo som radšej upravila.

Stella Maris28.8.2015
 

Milá Zana,
nuž, niekedy je lepšie poslúchnuť slová školiteľa :) Veľmi ma potešilo, keď som uvidela od Teba ďalšie dielo. Tému máš výbornú a vysoko aktuálnu, navyše je vidieť, že vychádzaš z reálnych situácií. Pre mňa ako čitateľa je dôležité, aby som príbehu verila a tomu Tvojmu autenticita rozhodne nechýba. Na nejaké rady si netrúfam, len snáď, ak Ti môžem odporučiť, možno už nastal čas, aby si do príbehu vsunula zápletku. Zatiaľ mi to príde ako súpis zážitkov a momentiek zo života Slovákov v Írsku, čo je samo o sebe zaujímavé a jednotlivé situácie opisuješ naozaj pútavo, napriek tomu, ja by som tam dala nejaký konflikt resp. problém, ktorý dej skomplikuje. Je úplne jedno, či Sise vstúpi do života nový muž, alebo ju v práci začnú šikanovať, alebo sa stane podozrivou z vraždy :) No dobre, to som už trochu prehnala, ale ak dej niečím prifarbíš a okoreníš, minimálne mne urobíš radosť. No hlavný kuchár si Ty a budem sa tešiť, čo nám ďalej naservíruješ :)
čekni si slovo povysávala v predchádzajúcej kapitole

Zana28.8.2015
 

Ahoj Stella, som rada, že si sa začítala aj do môjho ďalšieho diela. Trafila si klinec po hlavičke, samozrejme mám pripravenú zápletku. Kapitoly už mám hotové, tak ich už nebudem meniť či skracovať - predsa len, stále je to prvá-surová verzia textu, čo tu pridávam. Takže prosím o chvíľku strpenia a už čoskoro príde, čo si želáš ;)

Kristína Hušeková28.8.2015
 

Príbeh je uveriteľný a zaujímavý, postavy sú dobre vykreslené - skrátka pútavé čítanie. Teším sa na pokračovanie.

Zana28.8.2015
 

Ďakujem za komentár, Kristína.

Gabriel Jon Reyes28.8.2015
 

Zatial dobre citanie, uvidime, kam sa to bude uberat dalej. Co sa tyka temy, tak aj ja som zazil niekolko mesiacov v cudzine kvoli praci, ale mne sa, nastastie, pacilo, mozno by som este na nejaky cas isiel. Tato tema je vsak aktualna aj z ineho hladiska, ved do Europy prudia imigranti aj z mimoeuropskych krajin, takze uvidime, ci ich Slovaci prijmu tak, ako Slovaci boli prijati v Nemecku, Svajciarsku, Cesku, Anglicku, Irsku, Rakusku a v inych krajinach, kde ich desattisice pracuju. Zatial v texte nenachadzam ziadnu vaznejsiu chybu, ak si nieco vsimnem, napisem.

Zana28.8.2015
 

Ahoj Gabriel, áno, už som to nižšie spomínala, prečo som sa rozhodla pre túto tému. Mne sa žiaľ v Írsku nepáčilo, ale každopádne to bola veľmi dobrá škola života. Ďakujem, že čítaš a ak napíšeš, aby si ma usmernil, ak sa niečo nebude zdať ok, budem veľmi rada.

ľudo herman26.8.2015
 

Zana veľmi dobrý a strhujúci štýl. Zdá sa, že vieš o čom píšeš, zaujalo ma to až tak, že som sa rozhodol prečítať čo si doteraz vytvorila. Zatiaľ ďakujem. 5*

Zana26.8.2015
 

Ďakujem, Ľudo! Pekný deň ti prajem

Mária Blšáková25.8.2015
 

Milá Zana, máš tu desať kapitol a prečítala som všetky. Uznávam, že keby som čítala po jednej, určite by som bola pozornejšia. Pre začiatok, dobrá téma. Párkrát mi napadlo, aké to asi je, keď idú mladí do cudzej krajiny za prácou. Ak by som ti smela poradiť, hlavne na začiatku máš viackrát po tri prídavné mená k jednému podstatnému. Tiež som s tým pri písaní mala problém, no niekedy to pôsobí kostrbato. Slengové slová sú spestrením a pridávajú na autenticite, ale len v priamej reči. Nepíšeš v prvej osobe v prítomnom čase, tak ustriehni, aby si nič nestrkala do vačku, ale do vrecka a pod :) Trochu ma zarazilo, aká bola Silvia totálne znechutená z prvého dňa. Začiatky bývajú ťažké a vždy sa to nejako utrasie. Trochu by som zmiernila jej zlosť i plač a primiešala tam zmienku o tom, že dúfa, že si na toto zvykne. Mimochodom, takmer celý čas som sa usmievala, samozrejme, ak som ju práve neľutovala, takže schopnosť pútavo písať ti rozhodne nechýba. Držím ti palce pri ďalšej tvorbe. Znova prídem prostredníctvom teba nahliadnuť do Írska :)

Zana26.8.2015
 

Milá Mária, veľmi ma potešilo, že si tu zavítala a nechala mi cenné pripomienky, to je to, čo potrebujem najviac :) Inak prvý deň Silvie je môj vlastný zážitok, aj so všetkým prežívaním zlosti a plaču...a aj keď by sa to v literatúre možno hodilo, mne osobne vtedy naozaj ani na sekundu nenapadlo, že si na to chcem zvyknúť. Ono väčšina z príbehov sa naozaj stala, i keď postavy sú samozrejme vymyslené. Dúfam, že sa ti budú páčiť aj ďalšie kapitoly. Ešte raz ďakujem.

Mária Blšáková26.8.2015
 

Pred štyri a pol rokom som tiež prežila takýto začiatok. Bez znalosti jazyka (len pár slov) v cudzej krajine, bez internetu, priateľov. Dodnes si spomínam, ako som ležala na vŕzgajúcej posteli. Nado mnou dvojmetrový svätý obraz. Vravela som si...Ježiši, ak sa toto na mňa zdrbe, bude to posledná noc pod poslednou večerou :) Mala som požičanú MP-3 a denne som si zapla len jednu pesničku, aby som nevyšťavila baterku a jedinou zábavou bolo pozorovanie ručičky na hodinách. Od trištvrte po dvanástku nie a nie vytiahnuť a potom po šestku dobiehala :) Začiatky sú strááášne.

Zana28.8.2015
 

:) viem si to predstaviť, ono začiatky sú strašné, ale v našom prípade to bolo strašné, až kým sme odtiaľ neodišli.

Michaela Galambošová25.8.2015
 

Ahoj Zana, príbeh som prečítala na jeden šup. Netušila som, že v Írsku je to také \"hardcore.\" Keď som čítala prológ, iba som sa smutne usmiala. Podobné plané nádeje nám vlievali do hlavy aj na doktorandských promóciách, pričom nevadilo, že takmer nikto z nás sa neuplatnil v odbore....

Zana26.8.2015
 

Miška, áno, bol to tam celkom hardcore ;), aj keď spätne sa z toho už len smejem. Ale súčasné negatívne debaty o imigrantoch ma donútili osviežiť si spomienky a ponúknuť ďalej aj tento pohľad z inej strany, možno sa bude pár ľudí na vec pozerať inak...ale samozrejme tu nechcem politikárčiť :)

Severína24.8.2015
 

Mne sa to tiež páčilo. Dobré ponaučenie. Ale ja by som tam dala trocha viac dialógov. Štýl - kde bolo tam bolo - mi veľmi nesedí. I keď je niekedy potrebný. Ináč prečítala som to, poviem to prostinko - na jeden hlt. Je to autentické, občas pri tom zabolí pri srdci a poviem si: ako hlboko musí človek klesnúť, aby zas mohol vyletieť.
Zana, je to dobré. Je tam cítiť smútok, radosť a vnútornú dušu ľudí, čo to prežívajú.
Palec hore.

Zana24.8.2015
 

Milá Severína, veľmi ma potešil tvoj komentár, ďakujem! Je pre mňa veľkým povzbudením do ďalších riadkov, budem sa snažiť ťa nesklamať. Vďaka.

Gabriel Ambler12.8.2015
 

Aj mne sa to celkom páči, hlavne téma - moja drahá sestrička s univerzitným diplomom tiež skončila v Anglicku a začiatky boli dosť kruté, niečo mi o tom porozprávala. Jej spomienky sú takmer identické s tvojimi prvými kapitolami. Mám jednu pripomienku - nesprávne dávaš čiarky pred \"ako\", hneď v prvej vete. Posielam text z pravidiel pravopisu:
Pred spojkou ako sa píše čiarka vtedy, keď sa ňou uvádza vedľajšia veta (napr. podmetová, prísudková, vetnozákladová, predmetová, prívlastková, príslovková, doplnková), napr. Našiel som spôsob, ako vyriešiť našu situáciu. – Nebolo to také ľahké, ako si predstavovali; keď sa ňou uvádza prístavok, napr. U nás rastú ihličnaté stromy, ako smrek, jedľa, borovica. Podobné pravidlá sa vzťahujú aj na porovnávaciu spojku než, napr. Si viac, než koľko vážiš. Čiarka pred spojkami ako a než sa nepíše v nevetnom prirovnaní, napr. Použil pri práci rovnaký spôsob ako ja. – Je to lepšie ako (než) vlani. Čiarka pred spojkou ako sa nepíše ani vtedy, keď sa ňou uvádza tesný prívlastok, napr. Jazyky ako slovenčina a čeština sú západoslovanské

Zana12.8.2015
 

Gabriel, ty si proste \"čiarkofil\" ;) ..nemyslím v zlom, vďaka za poučenie, budem si dávať pozor. Pekný deň prajem

Ella Lenart11.8.2015
 

Milá Zana, prečítala som tri kapitoly a možno budem musieť počkať na ďalšie, pretože zatiaľ neviem o čom príbeh bude. Dedukovať môžem iba podľa názvu. Ak to bude príbeh o tom, že slovenské vzdelané sofistikované ženy, musia odísť z tejto krajiny, pretože naša spoločnosť im nedokáže zabezpečiť adekvátnu prácu, tak sa teším na to. Pretože je to realita dnešných dní. Nechávame múdrych vzdelaných ľudí utiecť, resp. prinútime ich odísť a robioť podradné práce. Hawk! Okienko názorov na dnešnú spoločnosť ukončené. Budem sledovať rozvíjanie príbehu. A ešte jedna vec, píšeš nenútené, ľahko sa to číta.

Zana12.8.2015
 

Ahoj Ella, ďakujem, že si sa pristavila. Tému si tak nejak trafila, je to jedna z rovín, ktoré plánujem rozvinúť. Dúfam, že sa ti bude páčiť.

Milan11.8.2015
 

Podľa mňa je to celkom zaujímavé, určite máš talent. Niečo mi tam však predsa vadí - nadmerné používanie zámien.
Slzy jej neprestávali vytekať z JEJ krásnych očí.
Dávala do toho všetku SVOJU nahromaždenú energiu.
Používanie privlastňovacích zámien v prípadoch, keď je jasné, komu predmetná vec patrí, je základná začiatočnícka chyba. Ale to sa dá odstrániť, talent je dôležitejší. A pozri si ešte, ako sa dá nahradiť nespisovné slovo NAHROMAŽDENÝ.

Zana11.8.2015
 

Milan vďaka za pochvalu i správnu pripomienku, dám si na to väčší pozor. Som rada, že ťa text zaujal.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Elena Vincent

O mne

O čom inom teraz písať?

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: