IKARIKAR http://www.ikar.sk

Interpretácia a umenie Celkový počet komentárov: 6
 

Interpretácia a umenie

Interpretácia je pomstou intelektu nad umením (Susan Sontag)

 

 

     Každý skúsený autor radí tomu mladšiemu, neskúsenejšiemu najmä čítať, čítať a čítať. O tom, koľko z tých mladších spisovateľov to naozaj robí, písať ale nechcem. Pretože ľudí s neochvejným egom bolo a vždy bude asi päťsto krát viac ako ozajstných spisovateľov. A verte tomu, že každý spisovateľ je v prvom rade náruživý čitateľ. Čítanie množstva kníh so sebou prináša nový prístup k literatúre. Otvára oči a rozširuje obzory. Čitateľ – autor potom vidí oveľa ďalej ako len na svoje prsty na klávesnici, alebo na pero v svojej ruke. Je naozaj obrovské množstvo kníh, ktoré by si človek mal prečítať. Každý z nás má na to osobitný názor, pre každého je dôležité niečo iné. Pre mňa osobne sú to skvelí Rusi, Nemci, Francúzi, magickí realisti, Saganová, Američania prvej polovice 20. storočia, severania, slovenskí naturisti, a mnohí mnohí ďalší. Times dokonca zostavil rebríček 100 románov, ktoré by mal človek prečítať než zomrie.


     Sú to všetko knihy, ktoré prinášajú radosť z čítania a vyvolávajú v človeku pocit, že takto nejako by asi dobré literárne dielo mohlo vyzerať. Sú však i také knihy, ktoré pomôžu zamyslieť sa nad literatúrou z trocha inej pozície. Knihy o interpretácii textov, rôzne teórie literatúry, či slovníky. Tie ukazujú literatúru z pohľadu ľudí, ktorí sa ňou zaoberajú ako „problematikou“. A niekedy je dobré vedieť i to ako rozmýšľa človek, ktorý bude vaše dielo čítať a hodnotiť.


     Niektorí ľudia sú interpreti literatúry bez toho, aby o tom vôbec vedeli. V jednej z takýchto kníh, Jak interpretovat text Kennetha M. Newtona, sa doslova píše, že „každý kdo se věnuje četbě literatury a pokouší se sdělit svou reakci někomu jinému nebo s ním o ní debatovat, se nevyhnutelně bude snažit zdůvodnit nějakou svou konkrétní interpretaci nebo druhého přesvědčit o její platnosti“.

 

     Nie je potrebné študovať literatúru, aby sme si všimli, že Newtonove slová nie sú ďaleko od pravdy. Stačí sa pozrieť na rozvité vlákna komentárov na FB stránkach, alebo i v komentároch na našom webe. Každý z tých ľudí, čo sa do podobných konverzácií zapoja, je interpretom literárneho textu. Ešte raz, nie je potrebné študovať literatúru, ale je potrebné čítať knihy. A popritom – mať ich rád. Rozprávanie o prečítanom, jedným slovom - interpretácia, je potom už len ďalší samozrejmý krok. V dnešnej dobe sa akoby roztrhlo vrece s ľuďmi, ktorí nemôžu vystáť to alebo ono, ale napriek tomu to či ono neustále čítajú, stále o tom alebo onom píšu, reagujú na to a dokola omieľajú svoj názor na jedinú dobrú literatúru.

 

     Práve literatúra nie je a nikdy nemôže byť niečím kanonickým, v čom je dobré biele a zlé čierne, v čom treba písať toto a takto a naveky amen. Nesnažme sa teda dať literatúre takúto uniformnú tvár a skryť kvalitu za absurdné požiadavky „postmodernej“ súčasnosti. Interpretácia robí umenie umením. Ak tomu tak nie je, je zle. Potom sa umenie stáva pomstou intelektu nad všetkým.
 

 

Mária Stanková

Doktorandka na Katedre slovenskej literatúry a literárnej vedy, FiF UK

Redaktorka časopisu DotykyKomentáre

SG8.3.2014
 

prosím ako sem mám vlastne pridať tú knihu?? idem cez ADMIN, pridám príspevok označím že ide o román a pošlem kapitolu, ale tu sa mi to nikde nezobrazuje prečo???

zany1.7.2014
 

mne to tiež nejde, zobrazuje sa Text, potom veľká prázdna plocha ale nijako sa to tam nedá vložiť.
Ak mi viete niekto poradiť, prosím o reakciu

Jeremy9.1.2014
 

Dobrý text, čítal som ho až dvakrát...

Libusa Palesova14.11.2013
 

Znova sa vam chcem podakovat .Ale už vam nebudem pisat všetko sa mi vracia že vaša stranka nekzistuje iba mam zbitočne nervy .Budem si hladat niekde inde.aspon som mala šancu.

Libusa Palesova12.11.2013
 

libusapalesova@azet.sk

Libusa Palesova12.11.2013
 

AK teda mi možeš poradit velmi pekne ta prosim posielala som basne na www.mamtalent.sk zaregistrovali ma ale moje basne vracaju ja tomu nerozumiem alebo mi prosim porad kde by som mohla posilat moje basne možno nemate zaujem ja som dufala že mam šancu dakujem libusapalesova@azet sk

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: