IKARIKAR http://www.ikar.sk

Iný pohľad na život (Alexa)1.4.2014
 

3
 počet hodnotení: 1
prečítané 146, Komentáre 5

 
Iný pohľad na život
 
Nespím, len tak driemem. V poslednom čase preležím celé doobedie. Trápim sa. Už som pochopila, že osud nám občas nespravodlivo postaví do cesty niečo, čoho sa nedokážeme zbaviť. Chorobu.
Ležím na chrbte, uvoľnená, ale aj tak cítim intenzívnu bolesť v kĺboch. Vzlykám do ticha. Tá mrcha – bolesť – sa pravidelne hlási bez dovolenia. Pichne. Zabolí. Prichádza, a tak akosti sama odchádza do stratena. Prežívam čosi, s čím sa nedokážem zmieriť. Prirovnávam ju k tisícke červov, ktoré mi vyžierajú kosti z vnútra Vŕtajú do zbláznenia. Cítim ich. Posledné roky mi nedajú spávať. Pýtam sa sama seba. Skutočne končím s aktívnym životom?
Zmieriť sa s takým niečím nedokážem. Pre bolesť každej kostičky prestávam aktívne fungovať. Prisahám...začínam mať strach, pretože netúžim skončiť na vozíku. Odkázaná na pomoc druhých.
Modrý odraz svetla hodín pripomína púťovú žiaru strelnice. Odrážajúce tiene od všetkých tých drobných hlúpostí nazbieraných počas života, obyčajných lapačov prachov, ceria zuby po stenách. Nedovolia čiernej noci pohltiť ma. Sama zo seba som ne...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Marta B.3.4.2014
 

Alexa, píšem Ti 3*. Zaslúžiš si ich. Pokračuj, nevzdávaj sa... Áno, je to iný pohľad na život. A ten je skutočne veľmi rôznorodý. Podľa mňa tvorba môže obsahovať aj to, čo prežíva chorý človek... Ide len o to, k čomu tým smeruješ, ako to zasadíš do celkového kontextu. Aj iní píšu o chorobách a nie príliš vábnych veciach. Neviem aký kus reality je v Tvojich slovách. Ani to nemusím vedieť. Držím Ti palce do ďalšej tvorby!

Alexa4.4.2014
 

Ahoj Marta,
teší ma, že máme rovnaký názor:)

Alia S.2.4.2014
 

Alexa, toto čítať celé a poctivo znamená pokaziť si náladu na celý deň. Ľudia sa vyžívajú vo svojich chorobách, v ľutovaní sa a ty si to iba potvrdila. Musela som preskakovať, lebo ma každá veta deprimovala, nádejala som sa, že sa dočkám vtipného záveru, zvratu. Ale ty si sa potrebovala iba posťažovať. Najradšej by som ti odporučila, aby si sa išla posadiť do čakárne k lekárovi, tam nájdeš nejednu spriaznenú dušu. Toto nie, Alexa, sťažovať sa znamená čakať ľútosť. A to nemá s literárnym textom nič spoločné. Ako píšem - ak by si dala príbehu (krátkemu, nie celé odstavce vypisovania, čo všetko ťa bolí) údernú pointu, tak by text o niečom bol. Takto nie. Je to fakt zlé. Prepáč.

Alexa2.4.2014
 

Ahol Alia S,
musím sa ti priznať, že hneď prvá veta ma rozosmiala. Píšeš, že tento príbeh ťa deprimuje. A čo už má povedať tá chudera na posteli? Určite aj teba občas niečo zabolí, hoci len pokazený zub a čakáš od najbližších, že ťa poľutujú. Pofúkajú bolesť. Ľudia sú preto ľuďmi, lebo poznajú súcit, ale sú aj takí, ktorým naopak dokážeš pokaziť náladu na celý deň. Nehnevám sa, zdravím:)

Alia S.2.4.2014
 

No vidíš, Alexa, a o tomto to tu celé je - ja sa vyjadrím, aké mám pocity, ako vnímam dielo a autor mi odpíše, že to ja kazím náladu. Ale čo chceš/te počuť? Len chvály, chvály a chvály. Súcit nemá nič spoločné s tým, v akej kvalite je napísaný text. Ak chceš počuť, či mám súcit - mám a rozhodne nie malý a trúfam si tvrdiť že väčší ako niektorí, ktorí sa naň dokážu hrať a ktorí by ti tu popísali, ako si ich dojala. Ale dokážem oddeliť pocity z literárneho textu od rozprávania sa s človekom, ktorý trpí, ktorému sa naozaj stalo niečo vážne, ktorému treba pomôcť či ho aspoň psychicky podporiť. Pochopené, Alexa, o čom píšem? Predpokladám, že ti išlo naozaj len o prvoplánovosť, o vzbudenie súcitu, na ten si vsadila a zanedbala podstatné, teda to, čo text robí zaujímavým. Uvedomuješ si, že každý si nesie ten svoj kríž a sťažovanie si na všetko ubíja aj samotného sťažovateľa?
Ak ti teda šlo o prvoplánovosť, nie o pohľad na text, ktorý má svoju (inú ako súcitnú) hodnotu, tak si naozaj musíš počkať na iných divákov.
Som to jasne napísala už vyššie - ak sa potrebuješ posťažovať, text splnil účel. Ak chceš vedieť, ako pôsobí spracovanie, tak u mňa prepadák. Ja verím, že sa konečne rozumieme.
Pozerám, že nik nemal chuť ti venovať ani čiarku, ani hviezdu. Neviem, či sa im len nechce, ale sú tvojim textom nadšení, alebo vnímajú to, čo ja.
Uf, prečo sa každému snažím dokola vysvetľovať... vzdávam sa, fakt to nemá cenu.
Alexa, želám ti pozretie sa na svoje texty z tej druhej strany. Možno nájdeš cestu.
Všetko dobré a nehnevaj sa na mňa, že ti kazím náladu a nechválim.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec
 

Projekt

mediálne
podporujú: