IKARIKAR http://www.ikar.sk

Jana Okatá (šéfka Media klubu) hodnotí rukopis Mrcha Celkový počet komentárov: 3
 

Hodnotí: šéfka Media klubu Jana Okatá
Rukopis: Mrcha (Gabriela Bernátová)

     Náš Miško si raz musel odskočiť práve na začiatku filmu, keď sa po pár minútach vrátil, smutne skonštatoval: „Tak, a teraz neviem kto je priateľ a kto nepriateľ....“ Pri čítaní Mrchy som sa cítila rovnako, ako malý Miško.

 

     Občas vyčítame začínajúcim autorom, že sa stratia v opisoch dejových súvislostí a postáv, že svojich hrdinov ani nenechajú rozprávať.

     Autorka sa síce tejto chybe vyhla, ale prešla do druhého extrému a nevysvetlila nič. Nechala ma do samého konca tápať. Nebolo mi jasné kto je kto, kto ku ktorej mafiánskej (?) rodine patrí, či tam bol aj nejaký policajt, a kde sa zrazu zobrali nové postavy, kam ich zaradiť.

     Väčšina textu pozostáva z rozhovorov postáv, ale nie je jasné, kto s kým hovorí. Ak tam bol opis, tak sexu alebo nákupov v značkových predajniach. V celej knihe som nenašla postavu, ktorej by som mohla fandiť, trošku sa s ňou stotožniť, nebol jasný „priateľ a ani nepriateľ“.

     Sympatická asi mala byť ústredná postava Lea – žena mafiána na trestnej výprave proti vrahovi svojej švagrinej. Ale nie je dôvod si ju obľúbiť, jej konanie je nepredvídateľné a charakter nejasný. Rovnako bez farby a chuti je aj Viktória, ktorú Lea zachráni z pazúrov inej mafiánskej sadistickej „rodiny“.

     Dočítala som do poslednej kapitoly, ale neviem o väčšine postáv povedať, akú úlohu zohrali v tomto vágnom príbehu. Mafiáni bezcitne zabíjali, rozhodovali o osudoch druhých, kuli pomstu (bez zjavnej príčiny). Zároveň ale verne a nežne milovali, túžili po deťoch a rodine, nezištne chránili slabších a utláčaných (hneď potom ako kohosi surovo odbachli).

     Zápletky boli naivné a neuveriteľné, konaniu postáv často chýbala aj tá najzákladnejšia logika. Keď na konci knihy začali poniektorí „vstávať z mŕtvych“, už ma to ani neprekvapilo.

     A ešte jedna poznámka – neviem či z autorky bude spisovateľka, ale aj v bežnom živote by jej prospelo, keby si zopakovala (aspoň) používanie mäkkého i v 1. osobe množného čísla. Toľko hrúbok som v texte už dávno nevidela.

 

Verdikt LC MT 2013
NEPOSTUPUJE

 

 

 Komentáre

Marta B.26.6.2013
 

Vážená pani Bernátová, pozorne som si prečítala Vaše hodnotenie. Neviem, či je vhodné \"hodnotiť hodnotenia\", ale to Vaše si zaslúži naozaj poklonu. Je vecné, poučné, neuráža, nezahanbuje... Analýza deja je trefná a poznámka v závere veľmi taktná. A hoci autorka bude zrejme sklamaná z verdiktu, musí uznať, že Vaše argumenty sú opodstatnené.

Marta B.26.6.2013
 

Veľmi sa ospravedlňujem, omylom som napísala pani Bernátová namiesto pani Okatá.

matasaska27.6.2013
 

Ahoj Marti, zdielam taktiez tvoj nazor. A zaroven sa pytam: kam si zmizla? Dlho som ta tu nevidela. :-) a ospravedlnujem sa za zneuzitie priestoru na sukromnu konverzaciu.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: