IKARIKAR http://www.ikar.sk

Je neskoro... (Vizvo)31.3.2014
 

4
 počet hodnotení: 4
prečítané 291, Komentáre 9

 
Je neskoro...
 
Dopísal. S úsmevom na perách sa otočil k Nim. Teraz ho už musia prijať medzi seba. Vedel to. Skúšku zložil. Videl im to na očiach, je to správne...
Keď mu pred dvoma mesiacmi udelili Nobelovu cenu za matematiku, boli tam. Všimli si ho a pozvali medzi seba. Predtým už o Nich počul, o vizionároch, ktorí hľadia do budúcnosti takej ďalekej, že sa to nedá ani predstaviť. Všetci mali okolo päťdesiatky a Nobelovu cenu, viacerí dve. Fyzici, politici, chemici, spisovatelia, astronómovia, takmer každé odvetvie tu malo svojho zástupcu, no aula zívala aj tak prázdnotou. Cambridgská aula by mohla hostiť aj 500 poslucháčov, no boli tu sotva tridsiati. Matematik však žiadny. Potrebovali ho. Víťazoslávny úsmev mu roztiahol kútiky úst. Nechcel pôsobiť drzo, tak sklopil zrak aj tvár k zemi. Zbadal svoje ruky, špinavé od čiernej fixky, ktorou písal na bielu plastovú tabuľu. Celý vzorec svietil cez projektor na stene. Zaberal štyri riadky, vysvetlenia premenných ďalších šesť. Vytvoril ho iba včera...
Pozvánka mu prišla pred dvoma týždňami domov do Nice. Tešil sa na teplo, more, svo...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Eksko20.4.2014
 

Mne sa to páčilo. Takto nejako si predstavujem začiatok slušného sci-fi filmu. Je fakt, že sa tam našli najivné momenty a možno ani úloha, ktorú dostal, nie je určená výlučne pre matematika, ale odhliadnuc od toho, myšlienka aj jej podanie bolo na úrovni.

Vizvo24.4.2014
 

Ahoj Eksko. Ďakujem za koment aj za hodnotenie Možno je celá poviedka naivná, ale išlo mi predovšetkým o pointu a o to priviesť čitateľa za ruku až k nej. Na tak malom priestore som inak ani nemohol. A že prečo teda píšem také krátke poviedky? Za prvé preto, že mám na srdci veľa tém, ktoré ma naozaj trápia a na ktoré chcem takto poukázať. A za druhé preto, že ľudia málo čítajú. (Aj tebe samému radili, aby si kapitoly skrátil. Naopak ja si VTÁČKARa prečítam, až keď bude dopísaný.) Taktiež úplne naivne dúfam, že v ére smartfónov a mobilného internetu si aspoň niektorí čakanie na autobus a cestu do práce spríjemnia jednou z mojich poviedok. Ešte raz ti ďakujem za hodnotenie, toľko hviezd som si asi ani nezaslúžil.

Felis Catus1.4.2014
 

No, je viac-menej jasné, čo si tým chcel povedať. Ibaže to vyznieva trochu smiešne. Jednak Nobelova cena sa za matematiku neudeľuje. A okrem toho, matematici málokedy niečo počítajú, a už vôbec nie ručne. Je vôbec naivná predstava, žeby čosi podobné dali nejakému zrátať, na to sú počítačové modely a pod.

Vizvo1.4.2014
 

Ďakujem za prečítanie.
Ak je budúcnosť planéty a ľudstva smiešna, tak potom ja sa smejem viac-menej v jednom kuse.
Ďakujem za upozornenie, že Nobelovka za matiku sa neudeľuje, skúsim niečo vymyslieť.
To, že teraz sa už všetko robí v počítači je jasné aj deťom od troch rokov, išlo mi práve o ten ľudský faktor. Ako veľmi chcel prikrášliť výsledok, keď pochopil zadanie. Ako veľmi chcel niečo zmeniť už keď je skaza neodvratná.
Ešte raz ďakujem za kritiku, samé pochvaly ma dopredu neposunú.

Felis Catus1.4.2014
 

Ahoj, ja si nemyslím, že budúcnosť planéty je smiešna. Smiešne vyznieva len tvoja poviedka, pretože dosť zjavne nemáš predstavu o tom, o čom píšeš. Takéto zadanie sa nedáva nejakému, hoci geniálnemu matematikovi zrátať za noc v hoteli, jednoducho preto, že sa to nedá. Veď si len uvedom, aké ťažké je čo len predpovedať počasie na dva týždne dopredu! A predpoveď v tvojej poviedke by musela obsahovať predpoveď počasia aspoň na 6 rokov dopredu, aby mohla byť ako=tak spoľahlivá, a to vôbec nevravím o celej kope iných zložitých parametrov...

Ale mohol by si to skúsiť nejako inak. Mohol by to byť tím ľudí, s najmodernejším vybavením, a mohol by tam byť aj matematik, ak chceš, ktorého prevratný objav umožnil naprogramovať lepšie fungujúce modely a oveľa rýchlejšie výpočty... a tú nobelovku mohol dostať tiež, za využitie nappr. v biol§ogii alebo fyzike. A ten ľudský faktor by tam mohol byť tiež, veď počítače sú koniec koncov len nástroj, ako tabuľa a fixka...

Pekný deň.

Vizvo24.4.2014
 

Ahoj Felis Catus. Po zrelej úvahe ( však vidíš sama, že ti odpisujem až po troch týždňoch ) som sa rozhodol, že celú poviedku nechám tak, ako je. Naozaj nie som arogantný, namyslený ba ani nahnevaný. Chcel som len pointu „zabaliť“ do poviedky, nikdy to nemala byť policajná zápisnica. Bola to jedna z mojich prvých, tak som si trochu tej fantázie doprial. Zároveň sľubujem, že pri ďalších budem viacej googliť. Ešte raz ti ďakujem za tvoje postrehy a návrhy na riešenie, len mi prepáč, že tento krát vyjdú nazmar.

Felis Catus28.4.2014
 

Ahoj, ja som vlastne len chcela vysvetliť, prečo som ti napísala, že to pôsobí ,,smiešne\'\' a ako by to podľa mňa mohlo byť. Určite som nečakala, že to podľa toho prepíšeš, božechráň! Len si myslím, že by tvoje myšlienky mohli mať väčší impakt, keby sa trochu viac držali reality. To je všetko, a nech ti to píše :)

Tanny31.3.2014
 

Veľmi dobré. Ani neviem, čo mám vlastne povedať. Je to na zamyslenie a myslím si, že nad týmto dielom sa niektorí naozaj zamyslia. Myslím si, že svoje si dosiahol aspoň, čo sa mňa týka :)

Vizvo1.4.2014
 

Ďakujem za prečítanie a komentár, potešil ma. Chcel som len dosiahnuť to, aby sa ľudia zamysleli nad svojím konaním, pretože stále dúfam, že EŠTE nie je neskoro. Ešte raz ďakujem.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec
 

Projekt

mediálne
podporujú: