IKARIKAR http://www.ikar.sk

Jeden de? (Ruth Less)23.4.2019
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 11, Komentáre 1

 
Jeden deň
Jeden deň Martha sedí v autobuse. V ušiach slúchadlá, zrak upretý na mihotajúce sa mesto. Myšlienky na druhom konci sveta. Cíti, ako sa človek sediaci vedľa nej snaží predrať von. Očividne vystupuje. Nechápe týchto ľudí. Vystupujú na druhej zastávke, ale i tak sa natlačia do autobusu prví. S nevôľou sa postaví a dovolí asketickému chlapcovi vystúpiť. Zostane stáť, sú to už len tri zastávky.
Konečne sa prederie von. Nadýchne sa čerstvého vzduchu a pridá do kroku. Pravdepodobne mešká, no nechce si to overovať hodinkami. Jednoducho napochoduje do učebne a sadne si. Možno si vypočuje prednášku o tom, ako má myslieť na ranné zápchy a vypočítať svoj príchod presnejšie. Jedným uchom dnu a druhým von. Nikto to neberie vážne. Hodina prebieha ako vždy. Niektorí študenti spia, niektorí si horlivo píšu, niektorí sa rozprávajú, veľa z nich si prezerá instagram a Martha ich, ako vždy, pozoruje. Záľuba, ktorá pretrváva od základnej školy. Prechádza očami z učiteľa na spolužiakov a späť. Prvé minúty hodiny nevníma, aj tak učiteľ opakuje, čo povedal už minule.
I pri plnom sústreden...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Alia S. 25.4.2019
 

Ruth, napísala som iba pre teba nasledovnú poviedku – kratšiu, ale dúfam, že...:


Jedno poobedie

Jedno poobedie

Jedno poobedie sedí Thess na balkóne. V ruke cigareta. Zrak v diaľke. Lány sa vlnia. Kochá sa. Pod balkónmi smiech detí. Vie, že mama potrebuje nakúpiť. Zhasne cigaretu. Postaví sa. Nadýchne sa. Oblečie si sveter, zoberie tašku, peňaženku. Vyjde na schodisko. Stretá Edda. Brata. S kamarátmi Bretom, Brendom a Buddom. Zostane stáť. Edd povie, že stratil kľúč a ona mu podá. Nadýchne sa pridá do kroku. Vpochoduje do obchodu. Berie si vozík. Nákupný. Nákup prebieha ako vždy. Niektorí ľudia nakupujú, niektorí aj obzerajú, porovnávajú ceny.
Mrkne na mobil. Nik jej nepíše. Pozrie na lístok. Kúpi potrebné. Zaplatí a predavačka sa pýta, či má drobné. Thess premýšľa. Vyberá z peňaženky, platí.
Vonku stretá Klaud. Rada s ňou tancuje aj popíja. Zoznámili sa v škole. Zaspomínajú si na brigády. Klaud ju pozýva na čaj. Odchádzajú k nej.
Mama čaká na nákup. Chce variť večeru. Thess nedbalo pozrie na hodinky. Zisťuje, že už mala byť doma. Pridá do kroku.
Vo vestibule stretá susedy Smitht, Brow, Pattt. Pozná ich od detstva. Rozprávajú si smutné príbehy. Pozdraví. Ony odzdravia.
Zaklope. Potom zazvoní. Otvoria jej Bret a Brend. Pozdravia a tešia sa na zmrzlinu.
V chodbe si vyzlečie sveter. Na kredenc položí nákup. Napije sa vody z vodovodu. Mama sa usmeje. Thess sa posadí na balkón. V ruke cigareta. Stále ju to baví.
....

Dúfam, že sa ti tá krátka bezobsažná poviedka nepáčila (písala som ju 5 minút a 12 sekúnd), nič v tebe nezanechala a nudila ťa, lebo sa v nej nikomu nič nestalo, nič sa ne(vy)riešilo, nemá prekvapivý, nečakaný záver ani nepriniesla žiadny odkaz alebo ponaučenie, takže si sa nemala nad čím zamyslieť, zasmiať či smútiť - veď ako bolo na začiatku, tak je i na konci.


Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Ruth Less

O mne

Študentka. Večný snílek, milujúci šport a všetko živé.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: