IKARIKAR http://www.ikar.sk

John Green: Živil som sa čítaním zlých kníh Celkový počet komentárov: 3
 

Spisovateľa Johna Greena netreba slovenským čitateľom osobitne predstavovať, veď jeho román Na vine sú hviezdy už mesiace vystupuje na popredných priečkach v zoznamoch bestsellerov. V rozhovore pre magazín Huffington post sa rozhovoril o tom, kde najradšej číta, ktorá bola najhoršia kniha, čo prečítal a čo by nechal čítať stredoškolákov.

 

Kde radi čítate a ktorú knihu ste si tam prečítali naposledy?

V tomto kresle v obývačke, ktoré predstavuje najdrahší kus nábytku, aký kedy budem mať. Vlastne ani neviem, či je také pohodlné, lebo stále myslím na to, čo ma stálo a preto v ňom chcem toľko sedieť. Naposledy som v ňom čítal skvelý životopis Davita Fostera Wallaca od D. T. Maxa. Je to pravý opak kníh od Wallaca, pretože je to veľmi priamočiaro, remeselne napísaná kniha.

Spisovateľov si všetci akosi romantizujeme. Pamätám sa, že ako dieťa som si stále vravel, že „chcem byť ako Kurt Vonnegut“. Pritom som vedel, že Kurt Vonnegut sa pokúsil o samovraždu, nebol šťastný, bolo to preňho veľmi ťažké a byť spisovateľom nie je nevyčerpateľným zdrojom šťastia. Predsa som bol však taký, chcel som žiť ako Kurt Vonnegut. Na tomto životopise sa mi páčilo, že keď som si ho prečítal, bol som Davidovi Fosterovi Wallacovi vďačný za jeho písanie a odvedenú prácu, ale ani za ten svet už nechcem byť Davidom Fosterom Wallacom. Donedávna som chcel. Nie je jednoduché byť mnou, ale byť Davidom Fosterom Wallacom, to by asi bolo fakt bohovsky ťažké.

 

Ktorú knihu by ste odporučili komukoľvek?

Stále som ohromený zo skvelej romantickej knihy pre mládež Deň čo deň od Davida Levithana. Je o človeku bez pohlavia a vlastného tela, ktorý sa každý deň zobudí v tele iného človeka. Autor si vynikajúco poradil so skvelým nápadom.

 

Ktorú klasiku by podľa vás mal prečítať každý stredoškolák?

Gatsbyho. Veľkého Gatsbyho sa nedá mať nerád. Sú v ňom najlepšie vety, no, vlastne vôbec.

 

Ktorá bola najhoršia kniha, akú ste kedy prečítali?

To je ťažké, prečítal som stohy zlých kníh. Živil som sa hodnotením kníh a v tomto povolaní prečítate tony príšerných kníh. Z klasík sa mi zrejme najmenej páčil Ethan Frome. Edithu Whartonovú mám rád, nepáčil sa mi len Ethan Frome. Zdalo sa mi, že každá z udalostí si tam vyžiadala priveľa textu, než sa niečo stalo, trvalo to príšerne dlho. U nás ale patrí medzi povinné čítanie, pretože je kratšia ako iné, lepšie knihy od Whartonovej.

Práve som dočítal Bradburyho 451 stupňov Fahrenheita. Je to dobrá a zaujímavá kniha, ale pomyslel som si, že do povinného čítania ju zaradili, lebo má len 157 strán. Mal by som napísať novelu! Mal by som napísať Srdce temnoty!

 

Na čom práve pracujete?

Začal som s náčrtom postáv, ale keby som vám o tom niečo povedal, zrejme by som vám klamal, pretože sa neskôr zmenia.

 

Čo vám v súčasnosti dodáva inšpiráciu?

Koncept „bytia samým sebou“. Ako všetci opakujú, že „treba byť sám sebou“ a potom si získate priateľov a frajerky a kým „nebudete samým sebou“, nepodarí sa vám to. Je to šialené, pretože ak nie ste samým sebou, tak potom kým? Vzťahy medzi vykonštruovanými a autentickými identitami ma fascinujú. Veľa o nich premýšľam.

 

 Komentáre

Lýdia J.20.9.2014
 

Myslím, že tohto autora treba predstavovať, nepoznám, čo napísal.

P.S. Trochu sa čudujem, že moji ľudia začali čítať, a aj kupovať tie - ničnehovoriace - drísty. Knihy so zlatou nálepkou - Svetový bestseller. Okej, reklama je reklama, iba škoda, že nie je cielená na kvalitných slovenských autorov.

Voltech Svočák17.9.2014
 

....aj ja, chcel by som byť sám, sebou, ale asi to nedokážem.

Najlepšie by som sa predával na letisku

Áhá sviňa bezcharakterná

Milujem sa

Mária Blšáková17.9.2014
 

Na letisku sa najlepšie predávajú autá. Keď som bola prvýkrát na Schwechate, pomyslela som si...ci pana, jaký veľký obchod s autami. Aj mi ťa ľúbime sal :)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: