IKARIKAR http://www.ikar.sk

Joy Fieldingová: „Chopte sa každej príležitosti!“ Celkový počet komentárov: 10
 

     Jej knihy sa vo svete predávajú v miliónoch, preložené boli v desiatkach jazykov. V slovenčine vyšlo od nej 20 kníh, z ktorých sa predalo vyše 270.000 kusov, čo sa podarí máloktorému zahraničnému autorovi. Kráľovná kanadského trileru Joy Fieldingová je v týchto dňoch na Slovensku a pre MámTalent.sk prezradila aj všeličo o tom, ako píše.
 

Autori sa musia predať sami!

     Joy Fieldinfová práve cestuje po viacerých krajinách sveta, aby predstavila svoju poslednú knihu Teraz ju vidíš. V Európe je to podľa nej úplne iné ako v Amerike. „Keď idem do Európy, všetci vydavatelia veľmi dobre zorganizujú promo mojich kníh, pripravia to starostlivo a zodpovedne. V USA je to naopak – vydavatelia robia pre autora málo, možno nanajvýš pri prvej zmienke o knihe. Všetko promo je tak na autorovi.“

     Dokonca aj úspešní autori si promo svojich kníh zabezpečujú sami, na vlastné náklady, aj keď za nimi stojí veľké vydavateľstvo. Vložia do toho peniaze, svoj čas, prípadne si niektorí najmú na vlastné náklady agentúry, aby za nich to promo urobili. „Vydavateľstvá majú svoje PR oddelenia, ale čoraz viac je propagácia na samotných autoroch. Od vlastnej stránky, ako mám aj ja - joyfielding.com, až po knižný trailer. Práve teraz robím so svojou dcérou trailer ku knihe Teraz ju vidíš a určite to tak bude aj pri ďalšej mojej knihe,“ tvrdí svetoznáma spisovateľka.

 

Ťažké začiatky

     Joy poslala svoj prvý príbeh do časopisu Jack and Jill už ako 8-ročná, ale odmietli jej ho. Jej prvé literárne pokusy pokračovali písaním príbehov, ktoré však tiež väčšinou zamietli.

     Joy sa preto stala herečkou, účinkovala vo viac ako 20 divadelných predstaveniach, cestovala po štátoch ako herečka na voľnej nohe. Keď hrala v Los Angeles v epizóde Gunsmoke, pobozkala Elvisa Presleyho. Po návrate do Toronta sa opäť vrátila ku svojej prvej láske, písaniu a urobila dobre. Sama hovorí:

"Milujem písanie, pretože je to jediná chvíľa v mojom živote,
keď cítim, že mám všetko pod kontrolou.“

     Od tej chvíle už písanie neopustila.

 

Ako píše Joy Fieldingová?

     „Som veľmi disciplinovaná spisovateľka, píšem takmer denne. Minimálne päť dní v týždni aspoň štyri hodiny, niekedy aj sedem hodín,“ popisuje kanadská spisovateľka. Nemá žiadny špeciálny zápisník, ale zapisuje si nápady, lebo keby to neurobila, zabudne ich.

     „Niekedy mi napadne prvá veta knihy, ako to bolo pri Uteč, Jane! Tá prvá veta ma prenasledovala celých osem rokov, kým som sa konečne pustila do písania samotnej knihy. Ale niekedy dopíšem prvú vetu príbehu až po dokončení knihy. Proste, kedykoľvek mi čosi zaujímavé a nezvyčajné napadne, zapíšem si to na kúsok papiera...a potom dúfam, že sa mi nikde nestratí:-)“

 

Spisovatelia a kritika

     „Špeciálne my, spisovatelia, sme tak trochu citliví na reakcie okolia – keď už čosi napíšeme, chceme, aby sa to páčilo každému,“ hovorí Joy Fieldingová. „Proste nemáme radi kritiku a najradšej by sme počuli: waw, to je super:-) Najmä ak sa to nepáči niekomu blízkemu, rodine, tak to berieme osobnejšie, ako keby išlo o niekoho neznámeho.“

 

Spisovateľ musí byť pripravený!

     Jej manžel je úspešný právnik, no príliš často s ním nekonzultuje písanie svojich kníh. „Je komerčný právnik a ja skôr využívam trestné, kriminálne právo,“ vysvetľuje Joy. No využíva iných poradcov a má stále otvorené oči i uši. „Spisovateľ musí byť vždy pripravený a chopiť sa každej príležitosti,“ myslí si Joy Fieldingová. Aj preto si už do batožiny zbalila mapu Bratislavy, ktorú mala v hotelovej izbe. V nedeľu sa takmer dve hodiny prechádzala po našom hlavnom meste so sprievodkyňou a Bratislava jej učarila. „Možno niektorú svoju ďalšiu knihu umiestnim do Bratislavy, tak ako som povedzme príbeh Teraz ju vidíš zasadila do Írska,“ dodala s úsmevom Joy.

 

Postavy sú mimoriadne dôležité!

     Joy Fieldingová je úspešnou autorkou množstva románov, ktorých príbehy sú plné ťažkých ľudských osudov, skúšok a náhod, ktoré musia hlavné hrdinky prekonávať. Niekedy až tak, že musia prekonávať samé seba. Vyniká výborným rozprávačským talentom, zmyslom pre gradáciu deja, napätím a výstižnou charakteristikou jednotlivých postáv. Ich konanie je výsledkom dokonalého pozorovania ľudí, ktoré vychádza z ich vnútra; z vnútra ktoré je neustále zmietané strachom o najbližších.

     „Vždy som nadšená, keď sa čitatelia stotožnia s mojimi postavami; keď sa do nich vžijú. Existuje množstvo kníh napísaných z mužskej perspektívy, a ja som sa vždy snažila vyrozprávať zaujímavé príbehy o skutočných ženách z pohľadu ženy. Píšem najmä príbehy o obyčajných ľuďoch, ktorí sa dostanú do mimoriadnych situácií; o ľuďoch, ktorých životy sa ocitnú v kríze a oni sa z toho musia dostať,“ približuje svoje knihy Joy Fieldingová.

 

Pre MámTalent.sk napísal Milan Buno
 Komentáre

Klaudy23.10.2012
 

Zlatá pani. Knižky som síce ešte nečítala, no podľa toho, čo hovorila v Teleráne a čo som sa dočítala tu, tak hovorí samé múdre a užitočné veci :). A páči sa mi,že sa stále usmieva :).

Gargala24.10.2012
 

Po navsteve Slovenska sa mozno prestane:-)

Gargala17.10.2012
 

nepoznam

Lýdia J.18.10.2012
 

Gargala? Toto meno nepoznáš? Potom usudzujem, že nemáš všeobecný prehľad. :)) Ja ju už nečítam, to zn. - nekupujem, lebo po Jane, uteč - som sa bála.:) Nesmierne.

Gargala18.10.2012
 

Lydia J.? Ani Teba nepoznam. Co pises, resp. co si uz napisala?

Lýdia J.19.10.2012
 

Ja nepíšem, iba čítam.:)

mooNy L.20.10.2012
 

jóóój, tak dobre som sa zasmiala na tomto dialógu... :D

krásny deň

Gargala23.10.2012
 

Smiech lieci. Z toho vyplyva, ze budes zrejme chora:-)

Lýdia J.21.10.2012
 

To som rada, mooNy L.:)

Lýdia J.15.10.2012
 

Fieldingovej názor na kritiku sa mi páči. Je potvrdený praxou.:)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: