IKARIKAR http://www.ikar.sk

Jozef Banáš odpovedá Celkový počet komentárov: 2
 

 Jozef Banáš o písaní

Prečítajte si odpovede na Vaše otázky!

 

     Poznáte projekt Mám talent? Zablúdite niekedy na túto stránku?
Prirodzene tento projekt poznám, dokonca som posudzoval niektoré knihy začínajúcich autoriek. Ikar už vďaka tomuto projektu objavil niekoľko nových literárnych prísľubov a treba vydavateľstvu zložiť poklonu za takúto podporu začínajúcich autorov.

 

 

     Skúsite po Kód1 aj nejaké „severské krimi“?
Nie, Jo Nesbo, či Larssona som čítal, sú to skvelí autori, ale mňa stále viac lákajú historické témy a tak i ďalší román bude mať podobný historický záber.

 

 

     Máte nejaký tajný recept proti „kreatívnej blokáde“?
Áno – behanie. Mám to odskúšané, keď sa „zaseknem“, tak nič netlačím nasilu, proste sa vyberiem do neďalekého lesa a ručím vám za to, že sa dialóg, či scéna, ktoré sa zablokovali, posunú. Čistá hlava je pre spisovateľa dôležitá a to beh poskytuje. Je pre mňa veľmi inšpiratívny.

 

 

     Aký je váš obľúbený slovenský autor?
Zo starších Kukučín, Ľudo Ondrejov, Tatarka, zo súčasných Feldek, Vilikovský, Karika, Anton Baláž a najnovšie Adela Banášová.

 

 

     Máte vo svojej knižnice scifi, fantasy, hororovú knižku, ktorú preferujete napriek jej žánru a beriete ju do ruky rád? Ak áno, ktorá to je a prečo.
Rád čítam veci od Umberta Eca, Kena Folleta, Dana Browna, Grishama. Ale dajakú špeciálnu hororovú či fantasy lahôdku nemám.

 

 

     Ako to bolo s vydávaním vašich kníh? Bolo to viacmenej bez problémov?
Moje prvé dve knihy – Idioti v politike a dnes najprekladanejší slovenský román Zóna nadšenia som vydal vo vlastnom vydavateľstve Kelion, keďže ich jedno renomované vydavateľstvo odmietlo a tak som ich vydal sám. Potom som prišiel do kontaktu s Ikarom, ktorý mi vydal román Zastavte Dubčeka!, ktorým začala moja spolupráca s týmto parádnym vydavateľstvom.

 

 

     Kedy ste našli záľuby v písaní? Bolo to už na škole, či neskôr, keď ste mali námety svojich kníh možno „nažité“?
Na základnej škole som vynikal v písaní slohových prác, neskôr som mal skvelú slovenčinárku prof. Valehrachovú na strednej škole, ktorá ma v písaní povzbudzovala. No a s prvým víťazstvom v súťaži o pôvodný televízny scenár pre mládež – s hrou „Nebráňme vtákom lietať“ prišiel dosť rázny posun smerom k systémovejšiemu venovaniu sa písaniu.

 


     Ako to všetko stíhate (písanie, politiku, rodinu, a všetko ostatné)?
Politike sa už chvalabohu nevenujem a tak mi ostáva len písanie a „to ostatné“, spočívajúce najmä motaní sa okolo domu, v záhrade a športovaním. Stíham a stíhal som všetko najmä vďaka skvelej manželke, ktorá dokáže vytvoriť doma úžasnú tvorivú atmosféru. Po odchode oboch dcér z domu sa o mňa stará príkladne, za čo som jej úprimne vďačný. Obdivujem ju, že popri starostlivosti o čajovňu, dom a mňa si nájde ešte čas na svoje povolanie – modelovanie sôch. Takže pre začínajúcich autorov hneď prvá rada – dobre sa ožeňte!

 

 

     Ako vyzerá váš pracovný (tvorivý deň)? Máte nejaký pevne stanovený režim, alebo píšete len vtedy, keď máte o čom a ste toho plný?
Píšem len vtedy, keď mám o čom a to je vlastne stále. Mám v hlave i na papieri toľko tém, že by som tu potreboval byť ešte aspoň päťdesiat rokov, aby som to zo seba dostal. Autor je ako studňa, ktorá sa stále čerpá, prečisťuje a tým sa voda pravidelne dopĺňa. Isteže mám prísny režim - vstávam po celý život ráno o piatej a každý deň bezpodmienečne aspoň tri – štyri hodiny píšem. Keď som v plnom nasadení, tak aj desať hodín. Ale disciplína je základným predpokladom úspechu v každej činnosti nielen v písaní. A ešte tajná rada – pijem veľa zeleného čaju.

 


 

 Komentáre

Lýdia J.14.12.2013
 

Ad - rada: Zelený čaj

Aj ho ho mám rada.:)

Áno, aj ja mám dojem, že Ikar projektom mamtalent.sk veľa talentovaným autorom pomohol dostať sa k čitateľom. Alebo bol za tým iba M. B.? Napriek všetkému, stvoril úžasnú vec. Ale, vytáča ma, že čítavé veci nechali ujsť k iným vydavateľom.

Anna Hrabalová12.12.2013
 

Dobrý večer pán Banáš, vydali ste dve knižky vo vlastnom vydavateľstve. Prosím, mohli by ste prezradiť, ako ste knihy dostali v tom čase do obchodov. Alebo ste predávali iba na prezentácii? Ja som tiež vydala dve knižky vo vlastnom vydavateľstve a knižky ktoré sa dostali k mojim čitateľom na prezentácii sa im páčia.
Viem, že ste boli v našom meste a mali ste natrieskané. Bohužiaľ, nebola som prítomná, čo ľutujem. Počula som veľké chvály na Vašu prezentáciu.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: