IKARIKAR http://www.ikar.sk

Kamenná dlažba úzkych ulíc (jana tichá)3.4.2012
 

4
 počet hodnotení: 11
prečítané 406, Komentáre 26

 

 
 
    „Kamenná dlažba úzkych ulíc mi pripomínala dno vyschnutej rieky. Ako meandre sa ohýbala na nárožiach starých domov a vlnila sa vo vyjazdených koľajach. V temnote najtmavších kútov a v priehlbinách mačacích hláv sa černeli zradné zátišia stojatej vody po včerajšom daždi. Ako vo vádí saharskej púšte, v ústrety osudu nakreslenom na skale, sme sa tichými krokmi zakrádali nočnou ulicou...“
    „Preboha, tebe to nedochádza? Sklapni už!“ zabrechala na mňa Beáta. Jej malé pevné telo si nadhodilo batoh a potom mi jej nôžka obutá v teniske výhražne kopla do členka: „ Tie tvoje debilné kecy ma už serú.“
    Bolesť mi vyvrela z očí a v horúcich slzách rozkmitala obraz Beátinej zloby. A pritom aké nežné žieňa by to bolo - neviem, či ma viac nadchýnala jej zanietená ráznosť, s akou dobývala moje srdce, alebo jej utajená krása, ktorú mi v náznakoch postupne a len neochotne odkrývala.
    „Andrej, ak budeš tak dupať a fučať ako postrelený slon, zarežem ťa, prisahám!“ Jej...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Jeremy26.12.2012
 

Janka, prečítal som obe poviedky i s komentármi. Nemal som problém akceptovať text v takej podobe a pochopil som ho tak, ako si ho vysvetlila Vasilovi. Poviedka Luster má zaujímavú i po technickej stránke pointu. Ak tam chceli mať aj minibar, bolo to i praktické. Janka, pár drobností: bolo mu zima,..., a keď ani o hodinu /2/, bývala dohromady na dvoch, troch,... ôsmich adresách /1/.

jana tichá3.1.2013
 

ďakujem Jeremy, máš naozaj bystré oko a cit pre gramatiku. :)

Maxima Gali18.7.2012
 

Ahoj, Jani.
Lyrické pojatie mi nevadí, trochu mi vadí dej. Mám rada inú akčnosť.
Vidím, že pán ... sa prejavil aj tu. :)
Luster nečítam, málo čítam, keď tvorím.
Vidím, že asi máš pekné básne, ale teraz na ne nemám potrebnú náladu, snáď sa zastavím, niekedy.
Na tú lyriku v próze to chce trochu silnejší dej, alebo niečo trochu silnejšie, môže to byť v určitom podaní veľmi príťažlivé. Len trochu chýba kus nápadu do celku, čo by to celé zosilnel. Možno otvoriť nejakú 13 komnatu, neviem.

jana tichá18.7.2012
 

Jéj, som rada, že si prišla :D V próze sa len hľadám, originálna sa veľmi necítim a štylizovať sa učím. Pokritizuj zakaždým, keď si niečo u mňa prečítaš, pokiaľ si teda nájdeš čas. Vďaka

salamanderv15.7.2012
 

kamena dlazba, nie. Podobnost s lustrom. Zena ovlada muza. Ti sibe? Sibe. Si nedorastla asi naozaj. Nie na mna. Na...pridi si na to sama. Neprides, uz je neskoro, si moc stara. Inak hviezdy dve. A dufam ze sa tesis vanku na mamtalente!

Salamanderv15.7.2012
 

V podstate ale keď sa jedná o feministický román tak ok, beriem späť.

Salamanderv29.6.2012
 

Ahoj Janka. Konečne som si prečítal od teba poviedku. Luster. Prečítal som si ju do konca, pri načatí Hory sa mi to bohužiaľ nepodarilo. Zhodnotiť pozitívne alebo záporne to neviem. Určite sa mi ale v podstate páčila.

jana tichá29.6.2012
 

Sali! Od teba sa to cení, že si moju prózu dočítal do konca. Hlavne pokiaľ k nej všeobecne veľmi neinklinuješ :)
(S Horou a jej podobnými poviedkami si nelám hlavu, tie sú len pre vyvolených)

PS. Prídem aj k tebe sa vykecať, len vydrž, ja ťa čítam. (budem hnusná) :DDDDDDDD

Salamanderv29.6.2012
 

Prečo si obhajuješ moju kritiku nejakou falošnou vyvolenosťou. Prečo ty mrcha, to nezoberieš ako fakt, že nič moc. Ja viem... iba auto obrana. Kto to píše? Ja. A ty nepotrebuješ odporúčania, rozhoduješ sa sama, a sama zbytočne mudruješ namiesto toho aby si dala úsmev, ako múdra! A kde mám tvoju fotku?

jana tichá29.6.2012
 

...a práve pre túto tvoju držkotlamu ťa beriem!
Je veľká, dobre sa do nej triafa.

Fakt je, že som priemerná, vo všetkom. Preto ani fotku nepotrebujem - nájdeš ma v každom obyčajnom ženskom xichte.

Os6.7.2012
 

JT. Prečo tá skromnosť? Nie si priemerná, inak by si nepísala, ako píšeš.:) Luster ma pobavil, ak si chcela iba pobaviť. Ak nie, prečítam ešte raz a budem hľadať pointu. :)

jana tichá7.7.2012
 

Os, AHOJ!!! Chcela som pobaviť, ale remeselne dobre. S hrôzou zisťujem, že to stále neviem. :D
Asi je načase, aby som....čo? No to keby som vedela.
:D

mooNy L.27.6.2012
 

Ahoj Jani,
nie som vyspelý spisovateľ, ani poét, ale veľa čítam a môžem povedať, že som sa na poviedkach dobre bavila, hlavne na prvej... :) Vôbec mi nevadilo vplietanie poézie do prózy. Naopak! Je to krásne a práve takejto prózy je tu málo! Existuje veľa kníh, prekladaných vo viacerých jazykoch, ktoré sú vysoko cenené práve pre spomínanú poetickosť v próze. To, že sa to niekomu nepáči neznamená, že to tak nesmie byť... malé chybičky nájdeš aj sama, ak si to po sebe prečítaš a veľké rady ti dať nemôžem, takže, nech ti to píše! :) :) :)
Jeden môj múdry výrok na záver: ak sa poézia vytratí len preto, že komerčné čítanie sa lepšie predáva, svet literatúry schudobnie...

jana tichá28.6.2012
 

mooNy,ďakujem za milý komentár. Pokojne ma na nejakú chybičku upozorni, hoci aj na jednu z x. Hádam sa ešte niekto nájde, čo by ma potom upozornil aj na druhú chybu z x, a tak ďalej....:)

oly ole24.6.2012
 

Ahoj milá Janka,
dlho som si plánovala prečítať tvoju poviedku. Konečne som sa k nej dostala. Postavy sú mi sympatické. Pripomína mi to moje mladé roky, keď som stvárala blbosti so svojou skupinou outsiderov. Keď o tom rozprávam príbehy môjmu manželovi, vždy hovorí: „Medzi slepými je jednooký kráľom.“ Poviedka je podarená. Čo mi chýba je úvod a záver. Text mi príde ako vytrhnutý z kontextu. Nemala som čas, spoznať poriadne postavy. Držím palce a teším sa na ďalšiu tvorbu.

jana tichá25.6.2012
 

ahoj oly ole, máš vlastne pravdu, nie je tam úvod ani záver v tom klasickom zmysle. Chápem, že to niekomu môže chýbať. Zamyslím sa nad tým pri tvorbe novej poviedky, ale nesľubujem nápravu. :) Ďakujem za názor, cením si.

Vasil31.5.2012
 

Pekná pointa. Zaujímavá. No... Záver ma akosi vykoľajil. Od lúpeže uplynulo štyridsať minút? A to ten troťko bol dovtedy kde? Ona lúpila a on? Proste, akosi mi to nesedí, hoci je to zaujímavé vyústenie príbehu. A navyše - mám jeden problém. Ja sa poézii nevenujem, takže sa mi asi nemôže stať, že by sa mi poetické myslenie plietlo do prozaického textu. Myslím, že Tebe sa pletie a mňa to vyrušilo. Snaha napísať pekný príbeh a využiť pritom zaujímavé jazykové prostriedky je jedná vec a reaita druhá. Neviem. Stále mám pocit, že tá snaa o poetickosť sa akosi nemiestne pletie do prózy a - nevylepšuje ju. Skôr naopak. A ešte pár takých drobností, ako napríklad - Andrej, a to si mi nemohol povedať, že tie schody BOLI hneď vedľa? Určite minulý čas, keď sú v prítomnosti? Nebolo byzrozumiteľnjšie - že tie schody sú hneď vedľa? A keď už sme pritom - prečo ju na ie schody neupozornil hneď? Načo sa štverať na nejaký múr, keď vedľa sú schody, oni utekajú, strácajú drahocenný čas. A pritom môžu pokojne prejsť po schodoch. Alogizmus. Chápem, že ten múr bol zaujímavý z hľadiska napätia v príbehu. V praktickom živote by to však sotva prebehlo tak. A to ma vykoľajilo. Ja by som nad tým ešte posedel, porozmýšľal. Lebo tie dva protikladné postavy sú milé, pôsobia živo. V inak vystavanom príbehu by zrejme pôsobili oveľa príťažlivejšie a možno na tejto ich príťažlivosti by možno bolo lepšie postaviť celý ten príbeh. Možno niečo na spôsob, že jej o tých schodoch nepovedal len preto, že ju chcel vnímať ako v nejakom filme, ako niečo, čo ho fascinuje, a tak jednoducho zabúda na úskalia a nebezpečenstvá reality a užíva si pocit hlbkej spriaznenosti a to ich nakoniec stojí - slobodu? Otázkou však ostáva - načo? Len pre adrenalín? Potrebu prežiť nebezpečentvo? Dobrodružstvo? No. Rozkecal som sa. Pouvažuj Myslím, že stojí zato posedieť nad tým motívom a pokúsiť sa pridať mu hlbší prežívaný zmysel. Držím palce.

jana tichá31.5.2012
 

Vasil, ďakujem, že si prišiel. Odozva a kritika (vyspelého) čitateľa je presne to, čo ma dokáže posunúť a v mojom snažení aj motivovať. Sama trpím na „provoznú slepotu“ a odosobniť sa od diela dokážem len po dlhom čase...

Pokúsim sa obhájiť a zdôvodniť ti jednotlivé body, ktoré si mi vytkol a začnem od začiatku:
1. Od náhlásenia lúpeže po chytenie uplynulo 40 minút: nikde sa nepíše, v akej fáze lúpenia ich kto a za akých okolností nabonzoval polícií, hl.hrdinovia a čitateľ o ničom nevedeli, takže to bol niekto skrytý, napr.suseda. Z bytu po ulici utekali x minút, plus otočka v smere kvôli dvom rovnako oblečeným mužom, lezenie cez múr, beh záhradou, kúsok druhou ulicou = 40 minút. Nechytilo ich komando, ale hliadka, ktorá bola poblíž (prvej hliadke ušli)
2. Troťko bol celý čas s Beou, myslel si, že jej pomáha so sťahovaním:)
3. snaha o poetickosť: súhlasím, román v podobnom duchu by som asi nedočítala, avšak, toto je krátky formát, a je to písané z Andrejovho pohľadu v ich forme, takže je to skôr na dokreslenie jeho charakteru. „Tie tvoje debilné kecy ma už serú“ - aj Beátke to išlo na nervy :D Ale asi máš pravdu...:(
4. schody boli, či sú: už som nad tým rozmýšľala, rozhodla som sa pre BOLI, pretože v kontexte v akom to bolo myslené, ich existencia a vzťah k prítomnosti už neboli podstatné. (niečo ako „bola u nás starká (na návšteve) – a už nie je.) Ale netrvám na svojej verzii.
5. Načo sa štverať na múr: Bea o schodoch nevedela, a Andrej netušil, že utekajú, a keďže miloval jej nápady, chcel sa prispôsobiť. Keby bola navrhla tango, bol by si s ňou zatancoval. Až keď si nevedel rady s múrom, tak jej povedal o schodoch, predtým nemal dôvod.
6. Chcel ju vnímať ako vo filme, lebo ho fascinovala, aj pocit hlbokej spriaznenosti sedí, aj potreba prežiť nebezpečenstvo, dobrodružstvo...ale platí to iba o Andrejovi. (nebol tak trochu z tohto sveta, no) Beátka si žila svoju verziu príbehu, o ktorej sa Andrej dozvedel až na konci.
7. Pridať príbehu hlbší zmysel? To asi ešte dlho nedokážem, lebo nie som celkom odosobnená, ale verím tomu, že by sa ešte kadečo dalo...

PS: pokiaľ nestranný pozorovateľ – čitateľ = ty považuješ poviedku za nedorobenú, tak
A, asi je naozaj nevydarená, nedorobená
B, nie si ten správny čitateľ
C, nečítal si pozorne
D, niečo si nepochopil, ale potom platí A

ešte raz vďaka Vasil, kiež by si chodil pravidelne...

Renáta Janesová11.4.2012
 

Páči sa mi to.

jt11.4.2012
 

:)

jana tichá3.4.2012
 

Dark, vďaka.

Salamanderv3.4.2012
 

Janula prepáč, raz si prečítam, teraz ale nemôžem. Daj báseň.

jana tichá3.4.2012
 

poetické suchoty teraz mám, pomóc! Ale len čo pookrejem, bude...

ale si ma teraz hlboko ranil, že si ani len neprečítaš prózu, bueee

DARK3.4.2012
 

Jana, pekne vypointovaný príbeh. A nielen pointa ma pobavila, ale aj celý text. Ak by som chcela niečo vytknúť v prospech neho, bolo by to:
obtrela si bradavky o moju chudú tvár, keď liezla – ak predpokladáme, že nebola nahá, tak si oň zrejme obtrela tričko, svetrík, čokoĺvek, čo mala oblečené, nie priamo tú časť tela, ktorú si zmienila, veď ani ucho mu neodrela palcom na nohe ale teniskou

A drobnosti:
40 – vypísať slovom
V predposlednom riadku za priamou rečou malé „n“, v poslednom riadku za „hlupák“ čiarka.
Kreslím 5 (slovom päť:)) hviezd.

osman3.4.2012
 

Skvelé!
DARK, mne tie bradavky až tak nevadia. Možno bolo chladno, boli vztýčené a...musel ich cítiť aj cez tričko.:)

jana tichá3.4.2012
 

už som ich skryla pod mikinu, a áno, presne, bola zima, boli vztýčené :)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

jana tichá

O mne

uvítam zmysluplnú kritiku
na moje výtvory, ktoré nie sú ani obhlodané na kosť pointy, ani roztomilo veršované
a isto im chýba to a hento
a všeličo inšie,
ale ja sa rada poučím a opravím chyby,
že z mojich výtvorov raz bude naozajstná tvorba...

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: