IKARIKAR http://www.ikar.sk

Kamil Peteraj: Vrelo odporúčam! (19.7.2010) Celkový počet komentárov: 0
 

     Tak ako sme sľúbili, už čoskoro vyjde zbierka poézie z portálu Mám talent. Momentálne sme vybrali 9 autorov, od každého niekoľko básní a začína sa rodiť ich usporiadanie do ucelenej antológie. Básne týchto deviatich autorov pomáhal vybrať aj najznámejší slovenský textár a básnik Kamil Peteraj, gestor poézie na Mám talent.

     Aby sme vás trošku ponaťahovali, ešte vám neprezradíme konkrétne mená autorov a názvy ich básní. Postupne ich prirodzene budeme kontaktovať, čoskoro prídu na rad perovky, úpravy, radenie... a Kamil si zbierku prečíta ešte raz. A zrediguje.

     Zatiaľ si teda prečítajte, čo hovorí na výber talentov z Mám talent:


     Mám talent? Nemám?

     Píšem len také obyčajné básne, ktoré sa mi síce páčia, ale okrem môjho vzplanutia im chýba to najdôležitejšie - práve tá neobyčajnosť, čiže objektívnejší literárny rozmer...

     Takúto alebo podobné otázky si iste položilo viacero autorov, ktorí píšu básne a možno aj to bol dôvod, prečo začali písať na literárny portál Mám talent.


Skúsme byť trocha zvedaví a zbystrime pozornosť, pretože dôvod tu nepochybne je.

     A nie hocijaký. V knižke debutuje 9 (v tejto chvíli ešte) predovšetkým neznámych básnikov a poetiek, ktorí vzišli práve z tohto portálu. Viacerí vzbudzujú nádej, že to nebudú iba chvíľkoví návštevníci v krajine poézie, ktorá, našťastie, nezaniká a obrodzuje sa každým talentom, ktorý prichádza na literárnu scénu.

 

     Dnes sú ešte zoradení na rovnakej štartovnej čiare.

     Nachádzajú sa v štádiu prvotného hľadania sa a hľadania zmyslu toho hľadania. Sú presne tam, kde majú byť básnici v ich veku. Zisťujú rimbaudovské - ja je niekto iný.

 

     Sympatické na nich je, že nepodľahli (resp. snažia sa nepodľahnúť) trendu snobskej a intelektuálsky sa tváriacej poézie, ktorá žije uzavretá v začarovanom kruhu svojich vykladačov na piesku nečitateľných časopisov. 

     A ešte sympatickejšie sa mi zdá, že u viacerých pozorujem návrat k bohatej obraznosti, pretože obraznosť je šťavou poézie, ona vytvára jej krásu, pôsobivosť a jedinečnosť. A o to vždy ide: sprostredkovať zázrak nevšedného pohľadu na svet. Zájsť tam, kde nemôže
ani veda, ani filozofia.

     Priznám sa, že pri čítaní týchto básní som sa veľmi potešil a verím, že viacerí z týchto autorov majú všetky predpoklady čoskoro vstúpiť do slovenskej poézie s veľmi peknými knižkami.

 

     Takže, zbystrime na chvíľu pozornosť.

     Časť mladej, ešte neznámej poézie je tu a hlási sa o slovo.

     Hľadá si svojho čitateľa, ktorým budete možno aj vy.

     A ja ako jeden z prvých čitateľov tejto antológie môžem len dodať: vrelo odporúčam.

     Možno v týchto veršoch objavíte svojho budúceho obľúbeného autora.

 

KAMIL PETERAJKomentáre

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: