IKARIKAR http://www.ikar.sk

Za Stodolou (Roman Borušovič)6.11.2017
 

2
 počet hodnotení: 4
prečítané 25, Komentáre 2

 

Kapitola 5. Dobrodružstvo v hore


Dobrodružstvo v hore


 


Od rána pršalo. Nika s Dominikom unudene vysedávali v kuchyni a z času na čas sledovali kvapky dažďa, pomaly stekajúce po okne. Obaja mali v hlavách obraz toho, čo videli predošlý deň a všetko ostatné im pripadalo nepodstatné a nezaujímavé. Babka práve zavárala jahodové kompóty a dedko lúštil krížovky, keď zazvonil Nikin mobil.


„Asi volá mama,“ povedala babka a pohľadom sledovala Niku, ako zodvihla telefón a potom chvíľu doň niečo rozprávala.


„Pozdravuje vás všetkých mama... A babka sa vraj má už lepšie a možno ju dokonca zajtra pustia z nemocnice domov,“ oznámila po chvíli. Potom si vytiahla zo svojej tašky hrubý zošit, do ktorého si kreslila vlastné návrhy šiat a začala si v ňom listovať. Po chvíli ju niečo napadlo a odbehla do svojej izby.


Keď prestalo pršať, bolo už poobede a Dominik s Nikou opäť oznámili, že sa idú pohrať do stodoly.


„Len nech na vás v tej stodole niečo nespadne,“ povedala babka, „už dávno sme ju mali zbúrať,“ dodala a zachmúrene sa zahľadela na dedka.


 


Obaja sa však v stodole veľmi neohriali. Len čo za se ...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Alia S.12.12.2017
 

Text, písaný pomocou zbytočných slov, nezaujme. Ak je aj bez zápletiek, tým horšie. Tento akoby písalo dieťa.
Škrtať, vymyslieť zaujímavé záplety, komplikovať text, vyhodiť obdraté frázy, zdynamizovať.
Nahradiť \"dnes\", \"teraz\", ktoré do deja minulého v reči rozprávača nepatria, dodržať čas minulý.
Kdesi-čosi \"Zmokovia\" unesú Kronu, ostatní škriatkovia zmätene pobehujú, namiesto toho, aby ju šli hľadať. Spravia tak až na druhý deň v spoločnosti detí (prečo vlastne?) a vyzerá to, že ju budú hľadať niekoľko kapitol a zas sa nič neudeje. V podstate sa veci odohrávajú len tak, bez hlbšieho zmyslu. Čo vlastne robia škriatkovia okrem toho, že jedia, pobehujú a ukážu sa deťom, aby im odhalili svoj svet do detailov, hoci nikdy tak neučinili a nik o nich nevie? Aké majú poslanie?
Škriatkovia majú podivné mená, raz vychádzajúce zo slovenského základu - Bútľava, Klepko, inokedy nič nehovoriace (Chorbus, Krona, Maron...), skôr drsné ako evokujúce malé milé postavičky. Aj dlhé a krivé nosy musia vyzerať desne.
Všetko má mať svoj zmysel, tu mi akosi unikol.

Roman B.12.12.2017
 

Dakujem za komentar, presne pre toto je tento portal dobrou pomocou pre autorov. S vacsinou pripomienok co ste uviedli suhlasim, cele sa to momentale pre troch zaprasenych rokoch nanovo prepisuje a upravuje. Este raz dakujem.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Roman Borušovič

O mne

Nieco o mne - povedzme ze obcasny spisovatel so zaciatkami este v skolskych laviciach, kedy som pocas vyucovacich hodin pisal najprv basnicky na vsetkych profesorov, neskor aj poviedky :-). V pokrocilom veku som pisaval poviedky (uz o inom), povacsine zo zivota a ako postupne prisli deti, tak som sa vratil ku svojim oblubenym rozpravkam. Kazdy vecer som detom pred spanim nejaku vymyslel az sme si vytvorili svoj vlastny svet s rozpravkovymi postavickami a ich pribehmi. Po dlhsom case tvorivej absencie som to dal "na papier" a doteraz z toho dielka (100 stran) citavam detom. Mam naozaj rad rozpravky a svet fantazie, kde nie su ziadne hranice (iba tie, ktore si sam vytvorim) a vsetko je mozne. Kolko detskych zasnenych oci pri pocuvani takychto pribehov - tolko rozpravkovych svetov v nich.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: