IKARIKAR http://www.ikar.sk

Kavarina cesta (Katha Morvai)12.7.2013
 

4
 počet hodnotení: 14
prečítané 1515, Komentáre 28

 
(1. časť)
 1.
„Dobre, posledný pokus,“ povedala to nahlas, i keď v lese bola sama. Našla si širší kúsok dreva a nožom doň vydlabala plytkú dieru. Potom vzala kúsok konára, priložila ho na vydlabanú priehlbinu a chytila ho oboma rukami. Pokúšala sa urobiť oheň už dosť dlho, ale drevo bolo navlhnuté po včerajšom daždi. Pomyslela si, že keď sa jej to teraz nepodarí, naozaj to vzdá a pohľadá si nejaký vhodný strom na prespanie. Bez ohňa bola úplne nechránená pred divokými zvermi, preto radšej trávila noci v korunách stromov. Tam ju mohli prekvapiť len veveričky alebo vtáci.
Trela drevenú halúzku medzi dlaňami až ju boleli a začali sa jej robiť pľuzgiere, ale spôsobila len letmý dym. Nahnevane odhodila drevo. Poobzerala sa okolo seba a až teraz si uvedomila ako veľmi sa zotmelo.
Vstala a začala si obzerať stromy. Neďaleko od nej bol vysoký ihličnan. Rozhodla sa, že bude pre túto noc vhodným útočiskom. Konáre mal hrubé a silné, a tak sa mohla vyštverať dosť vysoko. Dlhé vlasy sa jej zachytávali o vetvičky a ľutovala, že si z nich musela zložiť šatku. Ale nemala veľmi n...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Baja3.10.2014
 

Ahoj Kati,
síce som ešte nedočítala celé dielo, ale zatiaľ sa mi to veľmi páči aj napriek tomu, že moc takúto literatúru nečítam. Len tak ďalej, ide ti to super, možno ma tvoje písanie preonačí na takýto žáner ;-)
Je ťa škoda medzi tými mobilmi, je to super! :) :)

Laura =)4.1.2014
 

Ahoj Kati, vrátila som sa, ale v novej kapitolke ma štylisticky zaskočilo niekoľko vecí:
Prvé čo ucítila (bez čiarky),
opakuje sa ti slovo bolesť, nejak inak by som ho napísala.. skús nejaké synonymum,
...než by si kedy bola pomyslela... príde mi to také čudné... bežne na také veci asi nemyslíme, použila by som skôr ako kedykoľvek predtým,
ako sa dostala do tejto čudesnej situácie.. skôr by som použila, ako sa sem dostala - pretože píšeš, že sa rozhliadla okolo seba. okolo seba je priestor, nie situácia... :)

Katha Morvai4.1.2014
 

Ahoj Laura,
ďakujem moc za upozornenie. :) Už som si to opravila... teda aspoň do tej miery, do akej siahajú moje schopnosti. Ale nasadila si mi chrobáka do hlavy s tým \"než by si kedy bola pomyslela\". Tvoj argument je logický, ale na druhej strane je tam podmienka... alebo možno vhodnejšie by bolo napísať \"než by si kedy bola bývala pomyslela\"? Používa sa to vôbec v takomto tvare? Každopádne som to zmenila, pretože ak to vadí niekomu, kto príbeh číta, nemá to tam, čo hľadať, ale zapátram o správnom používaní takého spojenia.
A celkom zaujímavé bolo aj hľadať synonymum k slovu bolesť. Veľmi veľa ich nie je.
Óóó, aká si mi krutá, slovenčina rodná! :D

Martina Prepletana4.11.2013
 

Ahoj,
tak mňa si týmto získala :) nech je už čoskoro dalšia časť :)

Katha Morvai4.11.2013
 

Veľmi sa teším :)

Palo4.11.2013
 

Ahoj Khata, prečítal som zatiaľ iba túto kapitolu aby som mal obraz o písaní. Je to pútavé dielko a zaslúži si čitateľov. Akurát ešte by som pridal viac opisu, ináč super

Katha Morvai4.11.2013
 

Ahoj Palo,
ďakujem za podnet :) s opismi mám skutočne trochu problém. Keď som tak spätne listovala v tom príbehu, všimla som si, že niektoré pasáže si opisy priam pýtajú. Musím na ale priznať, že mám z opisov trochu strach. Nie je to až taká jednoduchá záležitosť, pretože opis môže byť chaotický a čitateľ sa stratí, alebo môže nudiť. Skrátka, odkedy som čítala Hugov Chrám matky božej v Paríži, mám rešpekt... Ale určite na tom zapracujem. Veď, kto sa bojí, nesmie do lesa ;)

Katha Morvai3.11.2013
 

Po dlhej dobe pridávam pokračovanie. Ospravedlňujem sa za odmlku. Dúfam, že to verných priaznivcov neodradilo. A nezabúdajte, že sa teším kažému komentu, najmä konštruktívnej kritike.

dasa9.9.2013
 

Uch, uch...az som sa zacervenala. Neviem sa dockat dalsich kapitol. Uz aby boli

Katha Morvai9.9.2013
 

Ach jo... poprosím všetkých ďalšíchkapitolchtivých priaznivcov Kavary o strpenie. Umrel mi počítač :( Takže teraz pracujem na vydolovaní dát z disku. Ale sľubujem, že najneskôr do dvoch dní pridám ďalší kúsok príbehu.

janaf3.9.2013
 

tak to prislo a rovno ako z hriesneho tanca :)..opravila by som opakujuce slova napr. spominany ukryt a hned v dalsej vete spominane miesto

Katha Morvai3.9.2013
 

Hriesny tanec... :D nj, chyba tam ta \"zvedacka\" :D
ale super, vdaka za podnet. \"spominany\" je uz opraveny.

Laura =)1.9.2013
 

Príbeh je veľmi príjemný, ale chcelo by to menšie \"kapitolky\". Väčšina z nás má iba máličko času, a tak prelúskať riadne dlhé texty môže byť problém. Pomaly ďalej zájdeme....

Katha Morvai3.9.2013
 

:) vždy ma poteší, keď sa niekomu ten príbeh páči. A ďakujem za radu, budem na to myslieť pri úprave textu.

janaf1.9.2013
 

chceme dalsiu kapitoluuuu..a truchu krvi:)..ale nie autorka to isto vymysli lepsie ako ja..je to zaujimavy pribeh a ak by aj nevysiel ja si to vytlacim, zviazem a nakreslim obalku

Katha Morvai1.9.2013
 

Dobre, dobre, zapracujem na tom :D a do tej doby zdravím všetkých krvilačných čitateľov

Adka Magočova31.8.2013
 

Dalšie časti,prosíííím....je to super

barca23.8.2013
 

....joooj keby bola cela kniha tak citam do nepricetna :) .... super tesim sa ako to bude pokracovat

Ivana22.8.2013
 

Katkaaa, kedy bude pokračovanie?? :) všetky časti som zhltla na jeden šup :)

Katha Morvai22.8.2013
 

:) intenzívne na tom pracujem. Ďalšia kapitola bude dnes večer

Katka13.8.2013
 

úplne super čítanie... :-D potešilo :-D

anna6.8.2013
 

Veľmi chytľavý príbeh.Po prečítaní prvej časti mi to nedalo a musela som prečítať naraz všetky zavesené časti:) Už sa veľmi teším na ďalšie :)

Katha Morvai8.8.2013
 

Dúfam, že ani ďalšie časti nesklamú :)
Pre všetkých Kavariných priaznivcov mám dobrú správu. Premýšľam, prepisujem, dopisujem a škrtám, a rozhodla som sa trochu pozmeniť zamýšľaný nasledujúci dej, takže príbeh bude o čosi dlhší, než mal byť pôvodne. Dúfam, že sa bude páčiť.

matasaska30.7.2013
 

Prvá kapitola za mnou, príbeh ma chytil. :) Budem pokračovať v čítaní.
Trochu by som v texte zredukovala bol, nebol, mal, nemal, lieta zopár čiarok, ale to vyrieši opätovné prejdenie textu a následná korektúra. črtá sa z toho zaujímavý príbeh. :)

matasaska30.7.2013
 

A ešte jednu technickú radu ti dám: ak si chceš získať viac čitateľov, pridávaj text postupne, trebárs 1-2x do týždňa. Ak budeš pridávať každý deň, bude to pre nového čitateľa veľa textu naraz. Možno sa budú tešiť tí, čo ťa už čítajú, ale nových to môže odradiť. Namotaj si ich pomaly, postupne, nech chvíľku čakajú na pokračovanie, nech sa tešia. :)
A uvidíš, že stúpne aj čítanosť, veď o to ide autorom, ktorí tu uverejňujú svoje dielka.

Katha Morvai30.7.2013
 

Super, super. Kritika je viac než vítaná :)Musím na tom veru zapracovať. S čiarkami je galiba. Ťažko sa mi to po sebe opravuje. Niekedy mám pocit, že aj chyba, ktorá bije do očí, mne uniká, ale niečo s tým spravím.
Čo sa týka tvojej rady - ďakujem, beriem na vedomie a budem sa tým riadiť. :)

Daška26.7.2013
 

Veľmi chytľavé, pútavé, nedokázala som prestať pri jednej kapitole a musela som čítať ďalej a ďalej :)

Katha Morvai26.7.2013
 

To ma veľmi teší. Dúfam, že aj pokračovanie sa bude páčiť.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Katha Morvai

O mne

Milujem tajomno a príbehy, ktoré ma unesú...

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: