IKARIKAR http://www.ikar.sk

Keď Boh vraždí (Soňa Hrtánková)14.4.2017
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 117, Komentáre 1

 
...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Alia S.8.7.2017
 

Sonička, ovládať slovenský jazyk je základ. Ďalším predpokladom písania je stavba viet, správne písanie priamej reči, interpunkcie. Okrem spomenutých nedostatkov máš v texte mnoho prísloviek, zámen i prídavných mien. Príklad:
„Avšak než vôbec niekto stihol rozlúštiť túto chorú nápovedu (nespis.), na stole v márnici už mali ďalšie telo.“ – Než stihli rozlúštiť odkaz, v márnici ležalo ďalšie telo.
Zostručniť, neobaľovať.
Príklad 2.: „Síce to nespadalo do Erikovej kompetencie, ale potom (v tomto prípade „po tom“) ako videl na stole v márnici pitvať ďalšiu osobu, rozhodol sa pomôcť pri pátraní.“ Vhodnejšie: Vyšetrovanie nespadalo do Erikovej kompetencie, ale keď videl na prosektúre ďalšiu obeť, rozhodol sa pomôcť.
Tvoja veta obsahuje nielen zbytočnosti, ale aj nesprávny pojem: márnica v spojení s pitvou. V nej sa predsa nepitve.
Vŕta mi v hlave ešte jedna vec: nespadá do jeho kompetencie, ale rozhodol sa pomôcť. Zvolila si cudzie prostredie, o ktorom nič neviem, ale predpokladám, že aj tam má oddelenie kriminálnej polície náčelníka, ktorý poveruje podriadených úlohami, prípadmi. Ak sa jeden z nich rozhodne nepracovať na svojej úlohe, ale na cudzej, niečo nie je správne. Kriminalista, ktorému máme uveriť, musí byť v prvom rade sám uvedomelý a disciplinovaný.

Ak píšeš čokoľvek, čo vyžaduje hlbšie znalosti, musíš byť aspoň krok pred bežným čitateľom. Nemôžeš napísať: boli povolaní „všetci možní policajti“, čo boli po ruke. Mám si myslieť, že aj dopravní, aj finančná polícia, aj väzenská či colná? „Polícia“ je široký záber a najskôr musíš ovládať jej zložky a fungovanie, aby si ich mohla posielať do boja proti zločinu podľa jeho charakteru.

Max so svojim týmom = tímom. Tým a tím je veľký rozdiel.

Oslovujeme Max, nie Maxi.

Opisy sú veľmi školácke, chcú byť miestami dramatické, ale nepodarilo sa, ich patetickosť vyvoláva úsmev: strašidelný nádych, schody hlasito protestovali, obaja sa mohli prepadnúť nevedno kam (a veruže vedno, ak vystupovali z prízemia na prvé poschodie, tak sa mohli prepadnúť jedine na prízemie), bolo to tiché znamenie smrti (škrípanie dvier).

V budove si nechala kvapkať vodu. Ak je neobývaná, s „kvantom visiacich pavučín“, je predpoklad, že je v nej aj odstavená voda, aby majiteľ nemusel vodárňam platiť za odber. Dokonca si ju nechala kvapkať z „potrubných rúr“ – potrubia sú skryté v múroch, v podlahe, tak neviem, ako z nich môže kvapkať voda a ako sa ju dá vidieť.

„Jediné svetlo zaniklo v prachu“ = je úplná tma. V tme nemohol vidieť jeden druhého prikývnuť. Ani pod lupeňmi ruží mŕtvolu.
Povolajú všetky možné jednotky, aj „jednotku rýchleho nasadenia“, napriek tomu sa „vyšetrovatelia“ púšťajú do akcie, pri ktorej nemajú čo hľadať. Aby si nemusela pátrať, skopírovala som ti prácu vyšetrovateľa:

policajný vyšetrovateľ:


Aká je jeho úloha?
Úlohou policajného vyšetrovateľa je vyšetrovať zločiny.
Aké pracovné činnosti vykonáva?
Vyšetrovanie na mieste spáchania zločinu - vypočúvanie obetí, svedkov a podozrivých osôb - výber zo získaných informácií, analýza vyšetrovaného zločinu - práca s registrami recidivistov a s inými počítačmi podporovanými pomôckami pre vyšetrovanie zločinu - predpokladané väzby - vypočúvanie osôb vo väzbe - zostavovanie správ o vývoji vo vypočúvaní - postupovanie vyšetrovaných prípadov prokurátorovi - prípadne podávanie svedectiev na súd - prípadne informovanie médií o zločine, o pokroku a výsledkoch vyšetrovania, ak nie je prítomný tlačový hovorca - spolupráca s inými policajnými útvarmi (v prípade medzinárodných zločinov so zástupcami polície iných krajín alebo s ich tlmočníkom, prípadne s inými inštitúciami, napr. úradmi vlády, armády atď.
V akom prostredí pracuje?
Buď v kanceláriách alebo v podobných miestnostiach, alebo priamo na mieste činu, ktorým môžu byť rôzne miesta.

Čerpám zo slovenských zdrojov. Síce si umiestnila príbeh do anglicky znejúceho prostredia, pritom použila český slang: „brácho“, ale nepredpokladám, že niekde vo svete sa vyšetrovatelia miešajú do roboty „jednotkám rýchleho nasadenia“, u nás je to „útvar osobitného určenia“, prípadne „pohotovostný policajný útvar“, čo je podobné ako to prvé, s trochu iným určením. Vieš si predstaviť, že by šli elitné jednotky, t.j. kukláči, do nasadenia a pod nohy sa im motali pánkovia z kancelárie? Asi by veľa neodhalili, veľa zločincov nezatkli.

Na detektívku si príliš mladá, ber moje rady ako návod k premysleniu si, aké prostredie zvolíš, ako pomenuješ útvary, či necháš jedného z „vyšetrovateľov“ po nasadení a nájdení mŕtvoly trieskať päsťou do steny, keď nevie, či sa v okolí nenachádza páchateľ/lia, trhavina a pod. Vyšli na poschodie, v úplnej tme videli pavučiny, kvapkajúcu vodu. Dokonca aj to, čo by neodhalili ani netopiere so svojimi radarmi. Našli mŕtvu a jeden z nich vystrája ako spitko na kolotočoch. Premysli i to, či ponecháš, že sa tí „všetci možní policajti“ rozdelia na skupiny, dvaja najhlavnejší hrdinovia kancelárski prehľadajú prízemie, vyjdú prehľadať poschodie. Čo vlastne robia ostatné skupiny, som nepochopila.
Nájdu dievča pod lupeňmi a on ten nedisciplinovaný, čo nepracuje na svojom prípade, ale na cudzích, trieska do steny a vykrikuje: „Tomu hajzlovi (s mäkkým i) nestačilo, že ju vytrhol z náručia (aké patetické!) rodičov a kamarátov, musel ju zneužiť a zabiť?!“ – Aj to videl v tme pod lupeňmi? Ešte nevedia, či je to ona, tá osemnásťročná, ale on už vie, že bola zneužitá. Na dôvažok jednu riadnu uštedril nadriadenému, ktorý vrazil do stolíka – „súčasti izby“. Nadriadenému prebehlo hlavou, že kolegu asi zabije a vrahovi prestrelí hlavu „brokovnicou“. Vyšetrovatelia majú sedieť na ritiach v kancelárii, nie behať po objektoch s pavučinami, kde podriadený sfacká nadriadeného a ten ho, nedisciplinovaného kreténa, za to asi zabije a vrahovi prestrelí hlavu brokovnicou. Načo Beretu či Čezetu, broková zbraň s metrovou hlavňou je lepšia. Nafasoval ju, tak ju musí použiť.
Ešte že ho v tej tme pohltila „oslobodzujúca tma“, inak neviem, neviem.

Detektívke nestačí len vymyslieť mŕtvolu, popridávať scénky a efekty, vytrhnuté zo zahraničných kriminálok, premiešať, pridať neposlušnosť, zúrivosť, fackovanie nadriadeného len tak z plezíru a chuť vraždiť podriadených a vrahov.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Soňa Hrtánková

17842488_1312607698819313_1648272616_n (1).jpg
O mne
"Stačí len veriť v svoje šialenstvo."
Clive Barker

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: