IKARIKAR http://www.ikar.sk

Keď mám blog, tak si ho mám zrušiť, ak sa chcem zapojiť do súťaže? (Janka) Celkový počet komentárov: 3
 

Janka sa pýta:

Dobrý deň. Keď mám blog na sme.sk, tak si ho mám zrušiť, ak sa chcem zapojiť do súťaže?

 

Mám talent:

     To rozhodne nemusíš. Aj preto sme nedávno v Pravidlách doplnili bod 5, ktorý hovorí o tom, že príspevok nesmie byť publikovaný v žiadnom celoslovenskom médiu (tlačenom), ak neudelí autorovi výnimku organizátor. Príspevok alebo jeho časť môže byť zverejnená na internete (blogy, vlastné stránky, literárne portály), nemôže byť však prihlásený do akejkoľvek súťaže, ani nemôže zaň autor dostávať honorár.

     Je tiež na posúdení samotného autora, či pošle/vloží svoj príspevok na viaceré podobné stránky a či je to podľa neho férové (napríklad voči ostatným autorom). Aj v žurnalistike, ak ste na voľnej nohe, platí pravidlo, že materiál nikdy neponúkate viacerým redakciám súčasne. Vždy ho ponúknete jednej redakcii a až keď tá odmietne, skúsite ďalšiu. Je to etickejšie a férovejšie, podobnú filozofiu môžete uplatniť pri príspevkoch na Mám talent.

     Môže sa stať, že niektorý posudzovateľ sa začíta do vášho diela na stránke Mám talent a po pár stranách si uvedomí, že to kdesi už čítal. Neskôr si potvrdí, že to čítal na ďalších dvoch-troch portáloch a možno by napísal pozitívne hodnotenie, no tento váš krok „rozhodím to všade a snáď sa niečo ujme“ ho znechutí a odradí.

     Preto by sme odporúčali nasledovné: ak je na blogu len časť danej knihy (poviedky, novely, románu), môže to tak aj zostať. Ak by však malo byť na MT a na inej stránke takmer to isté (rozsahom i obsahom), mala by si pouvažovať, ktorá stránka je pre teba prioritná a zamerať sa na ňu.
 Komentáre

Adhara22.2.2011
 

Veľmi ma teší, že nastala takáto zmena v pravidlách. Napokon, aj ja som chcela mať na iných stránkach len úryvky a tu celé dielo.
Ale prečo by malo niekoho odradiť, keď sa celé rozsiahle dielo nachádza na niekoľkých stránkach súčasne? Všade sa teraz hovorí, že základom úspechu je dať osebe vedieť a toto mi nepripadá o nič menej vhodné ako iný spôsob. Chcieť od niekoho, aby mal svoje dielo len na jednej jedinej stránke je ako dať knihu,ktorá práve vyšla, len do jedného jediného kníhkupectva. Hoci aj veľkého.
Blogy sú dosť neúrodná pôda, preto neodsudzujem nikoho, kto rozhodí dielo všade a čaká, že sa niekde ujme.

Broňa25.2.2011
 

Adhara, zaujala ma Tvoja posledná veta: \"Blogy sú dosť neúrodná pôda.\"
Ako to myslíš? Viem, že táto otázka aj odpoveď sú zamerané inam, ale mňa zaujal tento fragment.
Moje dielo tu na MT vzniklo tak, že som písala blogy s dosť veľkou čítanosťou a čitateľky ma dotalačili k ich spracovaniu vhodnému na knižku , citujem: \"ktorú by sme mohli mať pri posteli a večer si ňou pred spaním pohladili dušu\".
Pre mňa sú blôogy úrodnou pôdou- cvičím sa v písaní, získavam širokú spätnú väzbu, spoluzdieľam svoj život, postoje, nápady, kreativitu...a dozviem sa, ako to chutí iným, podobným alebo aj protichodne naladeným ľuďom.
Pravda, ak za úrodu považujeme vydanie knihy, tak je to zrejme úplne odlišný pohľad ako ten môj.
Ja si myslím, že sa z blogu dá vyčítať mnoho o autorovi a jeho spôsoboch písania a ak zaujme, ľahko nájdeš jeho inú tvorbu a budeš sa ňou zaoberať. Dokonca si myslím, že blog môže byť vstupnou bránou- je príťažlivý krátkosťou textu, obvykle prezradí schopnosť písania a vypointovania. Prepáč, že som sa rozpísala, iba ma zaujalo a zaujíma, čo niekto iný vidí ako úrodnú pôdu, respektíve, čo ej z Tvojho pohľadu \"úrodou\". Ďakujem za zverejnenie Tvojho pohľadu.

Adhara25.2.2011
 

Úrodou sú z môjho pohľadu komentáre. Áno, blogy by mali poskytovať spätnú väzbu od čitateľov, cvičisko, miesto na zdieľanie názorov, presne ako píšeš. Lenže... pre koľkých ľudí tomu tak skutočne je?
Všimla si si niekedy, ako málo diel na MT tu má vôbec nejaký komentár? A koľko z nich má aspoň jeden komentár od cudzej osoby a k veci, komentár vytýkajúci konkrétne nedostatky či chváliaci konkrétne veci, konštruktívny komentár? Áno, niekto má to šťastie, že mu ľudia od začiatku píšu podnetné komentáre. Ale tento jav je skôr vzácnosťou ako pravidlom. Toto som myslela pod tým, že blogy sú neúrodná pôda. Koľkokrát príde mladý neskúsený autor, s tlčúcim srdcom zavesí niekde svoj prvý príspevok a – nič. Nijaká odozva. Počítadlo zobrazuje zopár kliknutí, ale názor žiadny. Autor je zmätený, nechápe, kde je problém, často si sám napíše komentár: „prosím, zanechajte mi už nejaký odkaz...“ aj ja som z toho zmätená a doteraz neviem, prečo je totálna ignorácia na blogoch taká rozšírená. Na kvalitu príspevku myslím vinu zvaliť nemožno. Jeden môj príspevok na jednom blogu dostal od množstva čitateľov viacero oslavných ód (a keďže ide o môj príspevok, viem, že som si ich nenapísala sama, z čoho sú autori často aspoň v duchu obviňovaní) a na inom si ten istý príspevok vôbec nikto nevšimol. Prečo? A nie je to len môj prípad – mnohé diela horlivo diskutované na jednom mieste sú inde prechádzané úplne bez povšimnutia. Niekto má od začiatku šťastie a hneď prvý blog, na ktorom sa zaregistruje, naplní jeho túžbu po odozve. Niekto ale môže zažiť obrovské sklamanie a frustráciu a pritom môže písať skutočne dobre – len na začiatku nenastala priaznivá „reťazová reakcia“, ktorá by ho doniesla na výslnie. Ja osobne som skončila kdesi medzi úplným naplnením očakávaní a totálnym sklamaním. Podnetné komentáre sa objavili, ale až po dlhšom čase je ich kvantitatívne málo. Preto si myslím, že treba skúšať, treba rozosievať svoje semienka a keď niekde nevyklíčia, nevzdať sa a zasiať ich inde. Ale asi je férové voči ostatným užívateľom neplodné semienka po sebe pozbierať, poupratovať, čiže vymazať – staré nekomentované príspevky aj tak nikto nečíta a zbytočne okupujú miesto na serveri.
A inak, blog vraj k vydaniu knihy môže výrazne pomôcť – nemyslím len tento blog, ale všeobecne. Nie je ojedinelé sa dnes stretnúť s vydanou knihou, ktorá má kdesi vzadu napísané, že tento text pôvodne vychádzal na tých a tých stránkach a pre veľký ohlas čitateľov bol vydaný. Ak by som mala na nejakom blogu román s obrovským množstvom pozitívnych ohlasov, rozhodne by som sa o tom nezabudla zmieniť vydavateľovi. Žiaľ, nemám.
Vidím, že ja som sa rozpísala ešte viac ako Ty, ale chcela som čo najlepšie zodpovedať Tvoju otázku.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec 

Návštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: