IKARIKAR http://www.ikar.sk

Keď neviete zaspať, tak len ležte (Peter Milošovič)12.5.2013
 

4
 počet hodnotení: 4
prečítané 360, Komentáre 2

 

Tik. Tak. Tik. Tak. Emil začal uvažovať, prečo vôbec vlastní také hlučné hodiny. Síce ho ráno spoľahlivo budili, no momentálne mu aj celkom účinne vytvárali nepríjemné prostredie. Pohrával sa s myšlienkou, že hodiny rozmláti kladivom. Skúsil sa upokojiť. Nádych. Tik. Výdych. Tak. Tik, tak. Povzdych. Vstal a rozhodol sa ísť na balkón. Kdesi čítal čosi o spánku a matne si spomínal na dôležitosť čerstvého vzduchu. Možno keď sa trochu prevetrá, tak zaspí ľahšie. Oprel sa o zábradlie a pozrel do sveta.
Prevažnú časť jeho zorného poľa vypĺňal supermarket, vhodne postavený na bývalom ihrisku. Dostavali ho nedávno a zopár chlapcov z ulice doň chodilo prostetne hrávať futbal. Na parkovisku pred veľkým obchodom krúžilo akési auto. Veľmi pomaly, ale vytrvalo, po tej istej dráhe. Emil prižmúril oči, aby zaostril. Zdalo sa mu, že auto krúžilo okolo nejakého človeka. Z balkóna postava najviac pripomínala starú ženu. Snažila sa asi dostať do auta, pretože špirálovite postupovala dopredu. Ešte chvíľu sa pozeral a napadlo ho, že najskôr to bude pes. Postava bola totiž s autom spojená reťazou. Situá...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

E.E.14.5.2013
 

Konečne niečo neotrepané, prekvapivé, vťahujúce, vtipné, ale nie nasilu, alebo sem-tam aj áno?? Rozmýšľam, či krkolomný názov je zároveň pointa a dá sa mu to odpustiť. Ale inak fakt dobré. A páčil sa mi výber mien. Emil bolo úplne najsamlepšie:-)

Samo13.5.2013
 

Na začiatok pripomeniem, že sa jedná o celkom vkusnú poviedku. Nebudem tu vyťahovať pestré chvály, ktorých by sa nahrbilo hneď niekoľko, počnúc krásnym zvučným štýlom, ktorý sa číta jednoducho, končiac poddajnými opismi.
Pre každého začínajúceho autora by mala byť prvoradá kritika a pohľad čítajúceho, bárs i desiatich, dvadsiatich.
Niečo k textu:
- spoľahlivo prepojené jednoslovné pasáže hneď na začiatku, typu Tik. Tak. Povzdych. - jednoznačne by som ich vyznačil kurzívou a dal ich osobitne do riadkov, aby tomu dali príležitostný šmrnc
- zozačiatku mi to prišlo príliš opisné, pohľad hlavného hrdinu na svet bol síce aktuálne, ale až príliš bizarný (v poviedkach musí byť prepojená skutočnosť s fantáziou, nič otrepané a pod.)
- autor sa vie hrať so slovami, je to sčítaný človek, na konte s desiatkami úspešne prečítanými románmi (NEPOCHYBNE!)
- štylistickú chybu, ktorú som postrehol, bol jedine ten začiatok s tým tik, tak...
Čo sa týka vecne o texte, zopár slov bolo nevhodných, ktorý buď rušili dojem alebo samotnú estetiku. Téma bola vybraná správne, čo neusudzujem o nejakej fantazírovosti, ale o príslušnom autorovom spracovaní (t.j. autor vedel o čom píše, tým dosiahol danú literárnu uveriteľnosť)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Peter Milošovič

O mne

Čítam, počúvam a pozerám kadečo. Písať ešte len začínam, no stať sa spisovateľom bol jeden z mojich najväčších snov. Hneď po práci dobrodruha a čítača večerných rozprávok v slovenskom rozhlase.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: