IKARIKAR http://www.ikar.sk

 Kláštor Le Marveille (Anna Zara)6.2.2010
 

Hodnotenie vydavateľstva:

Žáner historického románu s výnimočnou ženskou hrdinkou, dobrodružnými prvkami a silným romantickým nábojom považujem za čitateľsky mimoriadne príťažlivý. Prirodzene, len ak ťažkotonážna kombinácia „pátos – sentiment – melodráma“ neprebije jeho základné piliere, ktorými sú hodnoverná opora v dešifrovateľnej historickej scenérii, presvedčivé akčné scény a primerané množstvo poetizujúco zobrazenej erotiky.
(Celé hodnotenie nájdete v sekcii Hodnotenia)

ZUZANA BELKOVÁ, literárna publicistka a moderátorka

5
 počet hodnotení: 103
prečítané 1021, Komentáre 105

 

                                                 &...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

ava15.7.2010
 

:-D ...divoška... :-D

P.S. Uži si dovolenku, Anna, nech je čo najkrajšia. :-)

Anna Zara16.7.2010
 

hej bejby, v každom z nás je kus niečoho divokého :D však?
Ďakujem, užijem....ale písať budem aj tak.

Tina VdH9.7.2010
 

Veľmi pekné, Anna :) Krásne metafory. Tak, ako si začala, stále si držíš veľmi vysokú úroveň. Som rada, že u tvojho diela v LC visí poznámka - potenciál na Vašu šancu. Určite áno. Ten opis milovania v a pri mori je taký krásny, až ti ho (v dobrom slova zmysle) závidím - zišiel by sa aj do Bejby sníva o mori ::))) Čítam, čítam!

Anna Zara11.7.2010
 

Ahoj Tina!
Ďakujem za poklonu. Som rada, že stále čítaš. Budem sa snažiť udržať si svoj štandard.. aj keď, nie vždy je to ľahké. Priznávam. :)

ava6.7.2010
 

...jemná, jemnučká pieseň lásky; milovania. Páčila sa mi, Anna.

Anna Zara6.7.2010
 

...ďakujem

Lýdia23.6.2010
 

Dobrý deň Anna Zara,
kedy asi bude koniec? Vyčkávam už od februára, či môžem začať čítať. Asi by trafil šľak, keby ma Vaše dielko chytilo a ja by som ho nemala celé k dispozícii. Takže v rámci prevencie abstinenčného syndrómu len vyčkávam a vyčkávam.
Veľa chuti do písania, majte sa dobre, Vaša budúca čitateľka

Anna Zara23.6.2010
 

Milá Lýdia,
v prvom rade by som chcela napísať, že práve dnes som na Vás myslela. Priznávam sa čestne, že som uvažovala, prečo ste ešte nepridali svoj názor pod môj rozpísaný román. Mierne ma zarmútila predstava, že sa Vám zrejme nepáčil, alebo Vás jedoducho nezaujal. Takže si ani neviete predstaviť aký úsmev mi teraz zdobí tvár.
Asi Vás ale nepoteším. Tento príbeh má ešte veľa nevypovedaného. Neviem si predstaviť koľko strán to bude, ale prinajlepšom ubehli tri pätiny príbehu. Rozhodnutie začať, či nezačať čítať ponechám na Vás, ale ak sa rozhodnete vyčkať, budem silno dúfať, že to nebude zbytočné čakanie. Ak nie, tak verím, že Vás čaro príbehu udrží v pozornosti a prečítate si aj ďalšie pokračovania.

jarah23.6.2010
 

Nemôžem si pomôcť, ale vášeň k historickým románom z minulosti vo mne ožíva, keď čítam tvoje kapitoly. Naozaj skvostné.

Anna Zara23.6.2010
 

Skromne sa skláňam a vrelá vďaka za slová, čo pohladia dušu, každého autora - amatéra.

jarah18.6.2010
 

Anna Zara, tvoj príbeh ma vtiahol do svojich uličiek. Neviem sa od neho odlepiť, aj keď mám povinnosti. Tretinu mám za sebou, dnes večer ho dočítam a budem netrpezlivo očakávať pokračovanie. Zatiaľ je to nádherne vyfabulované. Prajem veľa tvorivosti.

Anna Zara20.6.2010
 

jarah,
vďaka za čas, ktorý si strávila nad mojím románom. Keďže už zopár strán má, isto to nebola iba chvíľka. O to viac si vážim, že ho čítaš. Nesmierne ma teší fakt, že ta zaujal a tiež ďakujem za ocenenie deja. S prehľadom privítam kritiku a pripomienky. Veľmi sa radujem z toho, že som získala nového čitateľa. Ale môže ťa tešiť, že aj ty :D.

Vesna3.6.2010
 

Ahojky Anna,
Tvoj príbeh ma zaujal a prečítala som ho na jeden dych. Veľmi sa mi páči aj preto, že to nie je len sladká love story. Vžila som sa do postavy a prežívala jej utrpenie spolu s ňou. Už sa naozaj neviem dočkať ďalších častí a hoci utrpenie v príbehoch má svoje čaro, dúfam, že osud Tvojej hrdinky bude mať šťastný koniec. Prajem veľa energie na písanie a ďalšie skvelé nápady.

Anna Zara3.6.2010
 

Ahoj Vesna,
Ďakujem za Tvoj čas aj za Tvoj komentár. Som rada, že sa si Ti môj príbeh páči a záver prezrádzať nemôžem. To by nebolo ono. Takže, treba vydržať, ešte máme pred sebou dlhú cestu.

Vesna11.6.2010
 

Aj ja čítam, čítam:-) A je to stále zaujímavejšie.

ava30.5.2010
 

Drahá Anna,
s príbehom sa pohrávaš, mierne sa začína zamotávať a ja sa teším, čo za dobrodružstvo pre nás pripravíš.
Píš lebo sa vždy rada vraciam:-)
Ahoj a prajem pekný, nový týždeň, ktorý je už pred dverami.

Anna Zara1.6.2010
 

Ava, ďakujem, Tvoj komentár vždy poteší a zahreje... Len dúfam, že sa v príbehu nezamotáme a že ho dokážem postupne aj rozmotať.

Marek J. Kolcun21.5.2010
 

Snáď mi to Anna odpustí, no nemohol som sa skôr prinútiť prečítať toto dielo. Hold, každý máme svoje vrtochy, obľúbené a neobľúbené prostredia a viktoriánske obdobie, ktoré mi názov nepriamo evokoval, patrí k mojim najmenej obľúbeným. Priznávam, istý podiel viny na tom má aj zaľúbenie mojej mamy v presladených filmoch z tohto obdobia a ktoré som nechtiac nasával v mojej mladosti z televízie, ale mužské pančucháče, našuchorené parochne a dekolty nabité ako lodné delo mi aj tak nikdy nesedeli.

Napriek tomu všetkému som sa ale prekonal, zahryzol si do pery a dal sa do čítania. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa pristihol o pár hodín ako si zahmlievam monitor plytkým dychom a hltavo prijímam riadok za riadkom príbehu, ktorý by sa napriek predsudkom mohol odohrávať od raného stredoveku až po polovicu osememnásteho storočia. Reálie sveta, v ktorom sa dej odohráva, sú naznačené iba mlžne a popravde, vôbec to nevadí. Pred očami sa nám totiž odohráva dráma v malom, nešťastný príbeh nešťastnej mladej ženy, ťažko skúšanej osudom, a to všetko medzi múrmi jedného opátstva.

Skliesnenosť prostredia si čitateľ ani neuvedomuje, pretože to, o čo sa román upiera, je senzuálne vnímanie okolia popisovaného hlavnou postavou, mladou Allyanou. Bohaté a pestré opisy čohokoľvek nás sprevádzajú každým rohom kláštora, každou minútou života medzi chladnými múrmi. Povedal by som, že miestami sú opisy až priveľmi kvetnaté a keby autorka trošičku šetrila slovami, vyhrotenejšie situácie či krízy by vyzneli ešte dramatickejšie. Napriek tomu ale k opisom nemôžem povedať viac krivých slov, autorka vie, o čom píše a podáva to prijateľným, ľahko stráviteľným spôsobom.

Príbeh odsýpa pozvoľna, nikam sa neponáhľa a aj keď dospeje do nejakej vypätej situácie, autorka šikovne dej spomalí retrospektívnou vsuvkou, ktorá by sa skvele vynímala napríklad na televíznej obrazovke. Prezrádzať, čo sa v príbehu stane a ako sa hrdinka popasuje so vzniknutými situáciami popisovať nebudem, počas trvania románu sa toho neudeje veľa a pripravovať čitateľov o prekvapenia by bola škoda.

Ak by som už mal vytknúť nejaké chyby, spomenul by som úvodný opis kláštora, ktorý je popísaný tak bohato a pestro, až som vo výsledku strácal ucelený obraz o tom, aký pocit má vlastne vo mne vyvolávať. Je pochmúrny? Prívetivý? Pôsobí domácky? Zastrašujúco? Neskôr v deji som sa síce naladil na jednu vlnu s autorkou a prežíval všetko tak ako asi chcela, no ako vieme, úvod a záver príbehu sú najdôležitejšie a výrazne sa podieľajú na celkovom dojme z diela.
Občas som mal tiež pocit, že autorka mala potrebu vysvetliť čitateľovi každú činnosť, ktorú robila hlavná hrdinka. Čitateľ nie je hlúpy, možno občas unavený a nemá chuť premýšľať ale napriek tomu ho neradno podceňovať.
Aby som netáral do vetra, ako príklad môžem uviesť časť vety zo začiatku tretej kapitoly:

a ona (bolesť) si vezme to, pre čo si prišla, život.

Slovo život je tam v podstate navyše, z predošlého čítania je, myslím, každému jasné, pre čo si bolesť príde.
Záverom by som ešte rád podotkol, že keby mala vyššia žena bežať tak, ako to dovolia nôžky trojročného chlapčeka, ťažko by čo i len klusala.

Napriek týmto hnidopišským chybám tomuto krátkemu románu (či skôr novele) nemám absolútne nič, čo by som vytkol. Čítal sa jedným dychom, pomaly odhaľoval mystickú silu hlavnej hrdinky a napriek tomu, že som väčšinou čítal Allyanine pocity a výlevy, môžem toto dielo odporučiť aj mužskej časti čitateľskej obce.

Anna Zara22.5.2010
 

Ahoj Marek,
asi najprv napíšem to, že si ma prekvapil. Neočakávala som, že si môj román (totižto on ešte pokračuje, toto nie je celé dielo) naozaj prečítaš, lebo ako si sám uviedol, ubehlo už veľa času od kedy som ťa požiadala o názor.
V tomto prípade by však mohlo platiť, trpezlivosť ruže prináša :)
Tvoje, prevažne pozitívne hodnotenie je pre mňa skutočne prínosom. Keďže som zatiaľ nemala to šťastie, aby ma chytil do rúk nejaký odborník na slovo vzatý, takéto vcelku podrobné hodnotenie od kolegu \"mámtalenťáka\" má pre mňa reálnu hodnotu a verím, že ma iba posunie vpred.
Už nie raz si hodnotil diela - príspevky iných ľudí z MT a myslím, že si každý tvoje názory váži a berie Ťa, aspoň z tej väčšej časti za slovo. To isté môžem urobiť po prečítaní Tvojho komentáru aj ja. Som si vedomá svojich kvetnatých opisov (je to moja slabina) a tiež mám občas dilemu s tým ako položiť moju predstavu na papier správne. Teda aby čitateľ určite pochopil moje zámery. A tak sa miestami stáva, že mám potrebu priblížiť situáciu podrobne až detailne, a nakoniec to preženiem :D
Úvod? S tým som si lámala hlavu dlhšiu dobu, a ako vidím, stále nie je napísaný tak, ako by som chcela. Aj keď, musím sa priznať, že tie zmiešané pocity, ktoré si z Kláštora nadobudol, sú v podstate správne, pretože on je v istom okamihu života hlavnej hrdinky odstrašujúci a pochmúrny, no neskôr, keď sa do opátstva vráti, ale to predbieham, môže pôsobiť domácky až prívetivo. Takže si to vystihol presne !!! Ale možno by na úvod stačilo opísať ho tak, ako ho vníma po prvý krát. Menej, je niekedy viac.
Na tom ešte môžem popracovať.
Záverom len opakovane poďakujem za Tvoj čas a ochotu a som nesmierne rada, že si nebol sklamaný, (keďže ako si napísal, názov evokujúci žánrové zaradenie ťa odrádzal)a mal si aspoň dobrý (čo je za 3) zážitok.

L :)20.5.2010
 

Ake pekne meno si mu dala :) Lucia :)

Anna Zara20.5.2010
 

No ahoj, tomu ver. Jedno z najkraších. Mne sa vôbec meno Lucia veľmi páči. Aj v mužskom prevedení.. Tak na Tvoju česť!

ava18.5.2010
 

Ahoj Anna:-)
už som myslela, že sa dnes ani nedočkám!
Žeby sa nám tu vynárala láska? Kus dobrodružstva prepojený citom... teším sa na to, čo sa z toho vykľuje.:-)
Pekný večer, ahoj, ja mám dosť...

Anna Zara18.5.2010
 

Ty si ale rýchla, počuj! :D
Veru, keďže je to román, trošku lásky nezaškodí. Aj keď, toto určite nie je všetko. Treba počkať.. tak ako sa čaká na pravú lásku. :)
Ďakujem Ava, že čítaš. Veď vieš...

Alenka8.5.2010
 

Uzasne citanie!! Nie som kritik, preto je moj nazor cisto laicky, ale hodnotim to ako spokojny a zaujaty pribehom citatel.Drzim palceky a tesim sa na dalsie pokracovanie. Dakujem za krasne citatelske sobotnajsie popoludie. :-))

Anna Zara10.5.2010
 

Milá Alenka, nie som profesionál, ale aj tak úprimná vďaka.

secentity3.5.2010
 

Ahoj, Anna Zara. Napísala si mi veľmi krásny komentár k mojej poviedke a tak som sa začítala do tvojho textu. A teraz skúsim povedať pár slov - nemám žiadne právo niečo hodnotiť, preto ber moje postrehy s rezervou. Príbeh to nie je rozprávanie ako sa niekomu niečo stalo a niečo s tým urobil. Príbeh má byť kľukatý a zaujímavý. U teba nachádzam príliš veľa pekných slov k jednoduchým veciam a skutočnostiam, a nenachádzam tie kudrlinky, ktoré by mi naznačovali o čom, že to vlastne píšeš. Viet je tak veľa, až sa mi chce ich preskakovať. Preto si myslím, že by si pokojne mohla niektoré veci vyškrtať. A zvážiť, či ti niekto uverí, keď napíšeš, že: Endora zavolala hliadku hneď ako som upadla do bezvedomia. Alebo napríklad vo vete: Zakopla som o niečo - keď si si nevybrala o čo zakopla, tak povedz len zakopla som - a stačí. Myslím, že iba samé chvály pri písaní človekovi nepomôžu, ale pripomienky a reprodukovanie svojich pocitov azda áno. Toto sú teda tie moje z čítania tvojho textu, nalož s nimi ako uznáš za vhodné. A odpusť, ak som bola príliš protivná. Monika.

Anna3.5.2010
 

Ahoj Monika,
ďakujem, že si venovala čas môjmu príspevku a ďakujem aj za komentár a kritiku. Som presvedčená, že v mojom románe by renomovaný kritik našiel veľa priestoru na opravu, či zmenu. A keďže som amatér, určite nečakám, že je moje dielko dokonalé, v žiadnom prípade. Ja sa iba snažím dať na papier príbeh, ktorý nosím v hlave a v svojich predstavách a skúšam ho interpretovať tak, aby si čitateľ dokázal pri jeho čítaní predstaviť a fiktívne vidieť to, čo vidím vo svojom príbehu ja. Ak sa mi to nepodarí, mrzí ma to. Zrejme ty nevidíš to, čo ja a tým pádom to nie je asi napísané dosť dobre, alebo lepšie povedané univerzálne, keďže každý sme iný. To, že sa moje dielo zopár dobrým ľudom páči a aj mi to napíšu, prepáč, nebudem ich za to odsudzovať, budem im len ďakovať. To však neznamená, že si myslím, že píšem bezchybne. Nebudem sa opakovať, ale som iba začiatočník, a tak ako sa učíme rozprávať a komunikovať s ľuďmi, tak sa ja pomaličky učím písať. Možno sa to nikdy nenaučím, ale aspoň to skúsim.

ava3.5.2010
 

Vraví sa, že kto čaká, ten sa dočká.:-)
A ja som sa dočkala, ďakujem, krásne to bolo! Priam som si novú kapitolu vychutnávala, dúšok po dúšku, pekne pomaličky.:-)))
Maj sa pekne, Anna a želám, aby Ti to i neďalej takto dobre písalo, ahoj.:-D

Anna3.5.2010
 

Avuš, ani nevieš ako ma za každým poteší fakt, že sa Ti to páči. Už niekedy čakám, že mi niekto napíše, že: \"no, toto nebolo boh vie čo.\" Alebo: \"už aj lepšie sme od teba čítali.\" Ale zatiaľ samé pozivíta. Ale, ako som Ti písala, keby si ma vzal na mušku napr. taký pán Holka, tak ma zvozí pod čiernu zem :))))) Nevadí, však sa mám čo učiť, dobrá kritika by mi len pomohla. No nie?
Ešte raz ďakujem Ava !

reňa20.4.2010
 

Milá Ani, netrpezlivo očakávam každé pokračovanie príbehu. A opäť si ma nesklamala. Ja už ani neviem čo ti písať, aby to neznelo príliš lepkavo.
Super!

P.S - kurzívou písané -\" o toto nenarodeného dieťatko\"...

Anna20.4.2010
 

Ahoj Reni, ja už zasa neviem, ako Vám všetkým ďakovať za slová chvály. Dajte aj nejakú kritiku, nech viem, v čom sa zlepšiť :D Určite je toho veľa, keby moje dielko chytil do ruky nejaky odborník, nestačila by som sa čudovať, čo všetko by tam našiel na opravovanie...
PS: Ďakujem za upozonenie na chybu..

ava19.4.2010
 

Milá Anna,
práve som sa dostala k PC a medzi inými novinkami, som si všimla aj Tvoje krásne dielo, ktoré sa ocitlo v Tipoch. Veľmi sa teším s Tebou a prajem Ti, aby si Tvoj román všimlo čo najviac čitateľov, lebo si to právom zaslúži.:-)))
Veľa šťastíčka... a ja idem čítať, lebo som si tiež všimla, že si pridala.
Maj sa krásne a teš sa, ahoj.

Anna19.4.2010
 

Drahá Ava, ďakujem zo srdca. Naozaj som veľmi prekvapená, aké ste všetky všímavé. Ja sama teda nie :)
Ozaj sa teším a uvidíme, čo to prinesie.
Len čítaj, čítaj.. ďakujem za Tvoj čas a podporu.

ava19.4.2010
 

...už som, práve som všuchla hviezdičku, keď naskočila Tvoja odpoveď.:-) Ahoj.

Anna19.4.2010
 

..čo iné, ako bezmedzne ďakujem..

Enrique19.4.2010
 

Milá Anna, blahoželám Ti k postupu do Tipov, určite sa tešíš, poznám to, lebo dodnes som tam svietila aj ja so svojim dielom. Prajem Ti to a nech si Tvoje dielko všimne veľa čitateľov, pretože je zaujímavé. Všetko dobré!

Anna19.4.2010
 

Drahá Enrique, ako môžeš čítať nižšie, aj vďaka Tebe som si svoj malý \"úspech\" všimla. Ďakujem za Tvoju pozornosť a máš pravdu, je to úžasny pocit :)

ANDREA BUGÁTOVÁ19.4.2010
 

Ahoj Anna Zara,
som rada, že si v Náš tip. Lebo si aj môj tip, spomedzi niektorých skvelých autorov tu na MT. Možno budeš, aj hodnotená, ak sa nemýlim, väčšina diel, ktoré boli hodnotené, tak boli pred tým v Náš tip. Tak držím palce a som rada, že si ťa všimli :)

Anna19.4.2010
 

Ahoj Andrejka, ďakujem za povzbudenie. Uprimne, všimla som si, že som v \"Náš tip\" až na základe komentárov od Teba a Enrique :) Ani vo sne ma nenapadlo, žeby sa tam mohol objaviť môj príspevok. Som úplne mimo...myslím pozitívne, prekvapená je slabé slovo.

reňa14.4.2010
 

Ahoj Anna, opäť veľmi pútavo napísané pokračovanie. Za dobre odvedenú prácu, zaslúúžiš si primeranú plácu... dávam 5 hviezd.
pa

Anna14.4.2010
 

Ahoj Reňka,
zo srdca Ti pekne ďakujem a v písaní usilovne pokračujem :))))

ava14.4.2010
 

Ahoj Anna:-)
Tvoj nový príspevok dnes na mňa \"žmurkol\" ako prvý a ver, že keď som ho zazrela, veľmi som sa potešila.:-)
Tajomno, nevypovedané slová- pekne sa s tým pohrávaš, som zvedavá, čo všetko sa za tým skrýva!
Maj sa pekne, som rada, že som Ťa opäť mohla čítať. Prajem, nech Ti to píše...:-))
Ahoj

Anna14.4.2010
 

Ahoj Ava!
Ďakujem, že si si našla čas a som rada, že sa páči pokračovanie. Napätie, očakávanie, zvedavosť...presne to bol môj zámer.

Lipárová Vlasta4.4.2010
 

Milá Anna,tak som si prečítala ďalšie časti a musím povedať,že je tu všetko,čo má kvalitný román obsahovať.Je originálny a krásny.Rada by som ho videla v knižnej podobe.Patrite medzi mojich najobľúbenejších autorov na tomto portáli.Prajem veselú Veľkú noc a všetko dobré.

Anna Zara6.4.2010
 

Drahá Vlasta, veľmi pekne Vám ďakujem, za Vaše slová chvály. Úprimne si to vážim. Mrzí ma, že nemôžem svojich podporovateľov v najbližších dňoch potešiť pokračovaním...no verím, že tí čo vydržia, sa dočkajú zaslúženej odmeny, v podobe ozajstnej lásky, ktorá na hrdinku čaká...

ANDREA BUGÁTOVÁ2.4.2010
 

Ahoj Anna Zara,
tak sa aj ty usiluješ o Literárnu cenu? Držím palce. Tvoj román si to iste zaslúži, s toľkou bolesťou a láskou.
Len som ti chcela oznámiť, že som napísala nesúťažný príspevok a v ňom som spomenula aj teba. Sú to rozprávky pre MT. Niečo o ďakovačke atď. Díky za komenty k mojim dielkam. A držkaj sa a píš. Môžeš im aj e-mailom, ak si nestihla toľko strán. Pa.

Lipárová Vlasta31.3.2010
 

Neviem prečo mi nenaskočilo moje meno,tak pridávam ešte jeden koment.Veľmi pekný román.Prajem pekné dní.

l31.3.2010
 

Milá Anna,často sa sem vraciam ,aby som mohla pokračovať v čítaní.Je krásne,ako viete oživiť postavy z dávnej doby a pritom tak uveriteľné podať dej.Hodnotné dielo,veľmi sa mi páči,len by som privítala viacej romantiky.

ava22.3.2010
 

Čo iné povedať ako \"fajné\"? Asi si to budem nechávať takto po dvoch kap.,aspoň to budem mať na dlhšie...:))
Ahoj.

Anna22.3.2010
 

ČO iné povedať, ako:\"Vrelá vďaka\". Áno, je to takto lepšie. Vkladám to po dvoch...je toho viac, lepšie sa to číta. :)

ava12.3.2010
 

Milá Anna, včera som sa pristihla, že rozmýšľam o Tvojom románe. V jednom som si istá, že je to dobré, lebo keby som o ňom nepremýšľala, tak ma asi toľko nezaujíma. Väčšinou skoro vždy premýšľam nad nejakým dielom, ktoré čítam. Aj na základe toho sa mi potom stáva, že prichádzam na niečo, čo mi v danom príbehu nesedí, alebo to tam asi nemá čo hľadať. Teraz Ti na základe niečoho takého píšem tento koment, ale aby som nespravila zbytočné \"fó pá\", opätovne som príbeh prečítala a uistila sa v tom, že je to tak, čo Ti chcem povedať. Prosím Ťa, neber moje slová ako kritiku, lebo to nimi naozaj nemienim prejaviť, skôr dúfam, že Ti pomôžu pozrieť sa na to z môjho uhla pohľadu, tak, ako pomohli Tvoje slová mne, lebo ja som si ich vzala naozaj k srdcu a keď konečne budem môcť opravovať môj román, prelúskam ho celý, aby som skrátila vety, v ktorých sa čitateľ mohol strácať.:)

Takže ak dovolíš, tu je to, čo mi nedá, aby som nespomenula:
Tvoj príbeh sa odvíja v neurčitom čase, nešpecifikovala si dané obdobie, do ktorého zapadá. Podľa spomenutého- chrám, kláštor, mnísi- vytvorila som si predstavu, že píšeš príbeh, ktorý sa odvíja od štvrtého storočia nášho letopočtu vyššie. Teda už v čase kresťanskom. Zmiatla ma však jedna vec- v kapitole, v ktorej opisuješ ako Alaina vidí ženy- kňažky vchádzajúce do chrámu- tie, čo mala pocit, že nemala vidieť- toto mi príde mystické, priam pochádzajúce z mytológie, síce opísané pekne, ale akosi sa mi to vymyká z daného obdobia, pri ktorom to akosi nemá čo hľadať. Alebo som to nesprávne pochopila, či nebodaj si to zle vysvetlila, lebo fakt neviem a nerada by som Ti ublížila. Tak sa na mňa nehnevaj a keď budeš mať chuť mi to objasniť, budem veľmi rada.:)
Ahoj.
P.S. Vravela som Ti, že som \"fanatik\", ale dúfam, že sa napriek tomu na mňa nehneváš.

Anna15.3.2010
 

Ahoj Ava, ako by som sa mohla nahnevať za tvoje slová. Veď nikto z nás tu nie je ťažký profesionál a tak ako ostatní, aj ja mám čo vylepšovať. K tvojmu dotazu:
Je pravda, že sama som mala pri písaní týchto častí problém s tým, ako moje ženské postavy, ktoré hrajú dôležitú úlohu v románe nazvať. Ide o to, že to nie sú mníšky v pravom slova zmysle. Nechcem tu však prezdrádzať kto sú, pretože čitateľ sa to dozvie v románe. Viem aj to, že slovo \"knažka\" sa do tohto obdobia okolo 4 soročia presne nehodí. No neviem nájsť iné pomenovanie a nechcem zachádzať do šialenej fantázie. Takže preto som zvolila radšej takéto pomenovanie, ktoré síce nie je presné, ale ani nezabolí. Ak si čitateľ nechá trošku pootvorené dvere svojej mysle, určite sám priradí k slovu \"kažnka\" svoj obraz predstavivosti a zaradí si to sám. Takže s časti s Tebou súhlasím, že to úplne storočím nezapadá, ale hádam to nebude až taký veľký prešľap. Uvidíme. Každopádne ďakujem za postrehy a za to, že môjmu dielku venuješ toľko svojho času. Opakujem sa už, ale nedá mi: Vážim si to.
ahoj....

Anna14.4.2010
 

Ava až teraz som si všimla ten strašný preklep. Nie 4. storočie, ale okolo 14. storočia...je to obdobie pred storočnou vojnou. Ešte raz prepáč, v rýchlosti som si to nevšimla. Kláštor Le Marveille bol totiž postavený až v 10. storočí, reps. prvá kaplnka na jeho vrchu. Neskôr pribudovali kláštor a opátstvo atď. Takže okolo roku 1358 už bol skoro dostavaný. Preto obdobie 14. storočia. Len som chcela upresniť to obdobie... Mrzí ma, že som ťa uviedla do omylu..naozaj prepáč. Možno by som to mala niekde na začiatku románu uviesť..pre lepšiu orientáciu v čase pre čitateľa :)

Alexandra Enderle10.3.2010
 

dakujem za odpoved veľmi si to cením skvelý nápad sa musí pochváliť takže ste šikovní obidvaja

Anna10.3.2010
 

Ďakujem opäť :)

ava10.3.2010
 

Ahoj Anna:)
Skvelé, pútavé, výborné opisy- napnutá som bola ako strunka; skrátka eňo-ňuňo:))
P.S. tá kaviareň bude na dlhšie, len dnes nám dali vedieť, že odišla matičná doska a tak ešte nevieme, či to dáme spraviť, alebo kupujeme nový; záleží, koľko toho presne je- či sa to oplatí dávať robiť. Odniesli ho do Blavy- no a uvidíme. S prepáčením šľak to trafil, stalo sa to desať dní po záruke a teda nebol to žiadny \"šmejd\", ale čo už, svet sa preto neprestane krútiť a nejako si už musím \"poradiť\".
Ahoj a drž sa:)

Anna10.3.2010
 

Ahoj Ava, som rada, že si sa stavila :) Mrzí ma ten problém s notebookom, hádam to čoskoro vyriešite, pre spokojnosť nás všetkých, ktorým prispievaš svojou vždy dobrou náladou.
Ďakujem za koment k pokračovaniu. Teším sa na ďalší.

Alexandra Enderle10.3.2010
 

veľmi ,veľmi dobré a pútavé ale aj tvoj banner je nádherný prosím ako si ho spravila .

Anna10.3.2010
 

Ahoj Alexandra, v prvom rade ďakujem za pochvalu príspevku a druhom za pochvalu banneru :) Je to síce môj nápad a námet ale spracoval to jeden známy. Takže Ťa sklamem a nepoviem Ti, ako to urobil..výrobné tajomstvo :)

reňa10.3.2010
 

Ani, aj ďalšie pokračovanie je pútavo napísané a teším sa na ďališie.

Anna10.3.2010
 

ďakujem reni, budem sa snažiť vytrvať v tom :)

Enrique9.3.2010
 

Ahoj Anna, čítam Ťa sporadicky, ale keďže som začala, musím aj dokončiť, aby som vedela, aký osud stíha hlavnú hrdinku. Škoda, že román už nie je celý, mám rada, keď môžem v čítaní pokračovať v celku a na jeden šup, ako sa vraví, zvlášť, keď sa do niečoho zahryznem. Všimla som si dnes Tvoj banner - nádherný, skvelý, tajomný. Super, to Ty sama, alebo máš šikovného pomocníka? Mne nemá kto urobiť banner a sama to nedokážem :-(

Anna (Klastor Le Marveille9.3.2010
 

Ahoj Enrique, je mi ľúto, že ťa nemôžem potešiť celým románom. No ten je zatiaľ celý iba v mojej hlave.
Pomaličky ho dávam na papier a pridávam stránku po stránke..opatrne, tak aby som nabudila čitateľa. Tak ešte raz sorry, že \"trpíš\".
Ďakujem za banner. No, ja som ho iba vymyslela, urobil mi ho manželov kolega v práci, IT odborník. Vyhral sa s ním. Tiežz sa mi páči, zhmotnil moje predstavy. Tak vydrž prosím a čítaj ďalej. Ja sa tvojim románom už prelúskavam. Ahoj u teba.

ANDREA BUGÁTOVÁ8.3.2010
 

Ahoj Anna Zara,
som v polovici, väzenie, no pre ženu utrpenie. Veľmi smutný príbeh, zatiaľ. Dúfam, že sa to dobre skončí. Zaujímavý dej, aj historické zvraty.

Anna8.3.2010
 

Ahoj Andrejka, nevedela som, že sa sem vrátiš a budeš zvedavá ako to pokračuje. Milo si ma prekvapila. Toto nie je klasický sladký román, je to skôr o ľudskej bolesti, odhodlanosti, sile ale aj láske..ale až neskôr. Treba vydržať.

ANDREA BUGÁTOVÁ9.3.2010
 

Ahoj, veď práve preto som sa k nemu vrátila, že kedy bude v ňom aj niečo ako láska, keďže je to medzi románmi. A máš pravdu ja som skôr na tie sladšie romány, život niekedy nie je až taký, tak nech aspoň román. Ale na tvoj som bola zvedavá, ako to dopadne. Som rada, že som sa vrátila. Držkaj sa.

ava8.3.2010
 

Ahoj Anna:)
Som rada, že som si dnes mohla prečítať opäť niečo nové z tohto krásneho románu.:) Sedím v kaviarni a píšem tieto slová a aspoň na chvíľku som k Tebe zablúdila.
Ahoj
P.S. Máš krásny baner:)

Anna8.3.2010
 

Ahoj Ava, tak v kaviarni? Ešte stále nie si online? Nevadí, aj takáto konverzácia má niečo do seba a ja som Ti za ňu vďačná. Každý Tvoj koment ma teší. Noazaj. Ďakujem za pochvalu banneru, snažili sme sa :)

Lipárová Vlasta6.3.2010
 

Milá Anna,začítala som sa do deja skvelého románu a veľmi ma zaujal.Je to skutočne pekný príbeh a veľmi pútavý. Určite a rada sa sem vrátim.Všetko dobré.Pridávam 5 hviezdičiek.

Anna 6.3.2010
 

Milá Vlasta, každý nový čitateľ môjho románu mi dodáva energiu aby som písala ďalej. O to viac, ak sa mu môj príbeh páči. Čo v tomto prípade platí. Takže ďakujem.
Investujem do slov, viet a celej štruktúry písania veľa času aby bol dej zaujímavý a aby mal čitateľ chuť pokračovať. Tak dúfam, že to stojí za to :)

ava5.3.2010
 

Milá Anna, chcem sa Ti ospravedlniť ak dlhšiu dobu neuvidíš pod svojím románom môj komentár, nebude to však preto, že sa mi Tvoj príbeh nepáči- práve naopak, ale žiaľbohu mi dnes ráno odišiel notebook a nemám ešte dobre premyslené ako sa dostanem na stránku.
Veľmi ma to mrzí... Prajem Ti však veľa šťastia a úspechov na MT a aby Ti to takto písalo i naďalej.:)Niečo podobné píšem všetkým svojím priateľom.
Ahoj...

Anna5.3.2010
 

ava Tvoj názor mi bude chýbať...dúfam, že tento výpadok nie je na dlho :)

ava2.3.2010
 

Milá Anna, ako som už u seba písala, zišli sme sa pod Tvojím románom, ktorý charakterizujem ako veľmi pekný príbeh, písaný ľahkým, hladkým štýlom, s použitím krásnych a pútavých opisov. Skrátka- výborne a ľahučko sa číta a nepochybne je od začiatku pútavý.
Chcem, aby si vedela, že aj keď zakaždým neuvidíš môj koment pod pridaním nového príspevku, že to neznamená, že nečítam. Napokon ako som povedala pridané hviezdičky Ti povedia, koľko ľudí si nový príspevok prečítalo.
Prajem Ti veľa úspechov, ľahké pero a veľa nápadov a múzy, aby tento román mal pokračovanie...)))
Ahoj.

Anna2.3.2010
 

Milá Ava, fakt, že sa stále vraciaš k môjmu príbehu a sleduješ jeho vývoj ma naozaj veľmi teší a vážim si to. Je to o to milšie, že z našich \"diel\" cítiť že milujeme históriu, aj keď ja neuvádzam konkrétne fakty a je tam aj ľahučko, dúfam nevtieravo vhodená fantasy. Môj dej sa tiež odohráva v ďalekej histórii, čase, kedy bolo všetko možné aj nemožné. Ďakujem za Tvoje povzbudivé slová.

ava2.3.2010
 

...ja viem a aj preto Ťa čítam:) a možno je i dobre, že neuvádzaš podrobnosti z hist. hľadiska, lebo ktovie, čo keď by sa našiel \"fanatik\", ktorému by to nesedelo a prestal by Ťa čítať?:)))) Tým myslím seba, ale neber to vážne, je to myslené skôr na zasmiatie. Ahoj a vedz, že sa mi Tvoj príbeh páči.

Anna2.3.2010
 

Moje odhodlanie písať sa týmto iba prehĺbilo. Ešte raz, hlboká vďaka.

reňa27.2.2010
 

Teším sa, že ju tu ďalšie zaujímavé pokračovanie

Anna28.2.2010
 

Reni ďakujem, že čítaš aj pokračovanie. Nie je toho veľa. Čas, ktorý venujem iba sebe je veľmi vzácny a je ho zúfalo málo. O to viac ma poteší, keď vidím, že niekto moju prácu vníma.

ava25.2.2010
 

Ahoj, Anna. Ja som sem nezablúdila náhodou ako píše Enri, ale stalo sa to vďaka jej tipu a som tomu nesmierne rada.

Tvoj príbeh je výborné čítanie, vdýchla som ho na jeden šup a nesmierne ma zaujal. Veľmi sa teším na ďaľšie pokračovanie. To vieš, slovíčka- \"pomsta; čas\"- to proste milujem!:-)

Anna25.2.2010
 

Ahoj ava, som rada, že sa Ti môj úryvok páči ale hlavne, že si zvedavá čo bude ďalej. Pretože to je pre mňa najväčšou motiváciou a hnacím kolesom zároveň. Práve dnes mám v pláne pridať nejakú tú stránku a nabudiť tak čitateľov na ďalší dej.. :)

Enrique25.2.2010
 

Náhodou som sem zablúdila a neľutujem, čítanie ma zaujalo. Dúfam, že toto dielko bude mať aj pokračovanie, pretože som sa zahĺbila do deja a skvelých opisov a zrazu koniec. Veľmi rada by som sa dočkala pokračovania, zo zvedavosti, ako sa to ďalej vyvinie. Súhlasím s Tinou: výborné opisy prostredia, miest, po ktorých sa postavy pohybujú a tie metafory! Radosť čítať, veľmi, veľmi príťažlivé! Gratulujem a čakám na pokračovanie. Všetko dobré, Anna! :-)

Anna25.2.2010
 

Enrique, som naozaj poctená, že si sa zatúlala práve k môjmu príspevku. A veľká vďaka za slová, ktoré pohladili moju dušu.
Pokračovanie bude, sľubujem. Pracujem na ňom každý deň :)

Tina Van der Holland23.2.2010
 

Ahoj, Anna. Skvelé navodenie atmosféry, výborné opisy, vybrúsený štýl, prekrásne metafory (... tma sa na mňa dívala zo všetkých strán a vťahovala ma do svojho náručia, ... vietor si ma pohadzoval z jednej dlane do druhej...). Zatiaľ, t. j. dnes po Tvoju 4. stranu, môžem komentovať len v superlatívoch. Alebo jednoducho po slovensky - vtiahla si ma do doby a deja. Mám však jednu otázku - nechceš ešte zvážiť prelínanie časov? Trochu ma mätie, keď si Allyana, utekajúca z kláštora, spomína na prvé stretnutie s Breenom, ktoré sa uskutočnilo, keď doňho naopak prichádzala. Toto, prosím nie je kritika, toto je len môj pocit - ale možno je v tom úmysel, ktorý nám odhalíš neskôr. Držím palce, len tak ďalej!

Anna24.2.2010
 

Ahoj Tina, úprimne sa Ti priznám, že som prekvapená (pozitívne), že si si prečítala práve môj príspevok. Nečakala som to. Tvoj názor je pre mňa ako voda pre smädného. Kedže som amatér, mám veľa pochybností o svojom \"diele\". No takýto názor, ako je ten tvoj, mi dodá odvahu písať ďalej. Čo sa týka prelínania deja konkrétne tam, kde to uvádzaš ty, išlo mi len o to, že, kedže Allyana sa na dlhšiu dobu od Breena odlúči (čo čitateľ ešte nevie :)) zaspomínala si, ako sa stretli a tiež si uvedomila, že mu za veľa ďakuje. No sama som uvažovala nad tým, či to časové prelínanie neruší čitateľa. Možno sa ho v ďalších častiach budem snažiť ubrať. :) Ešte raz ďakujem za názor a ak budeš mať niekedy pocit, že si to vyžaduje kritiku, tak do toho! Ja to potrebujem, aby som vedela, v čom sa zlepšiť.

EMA23.2.2010
 

Je to výborne napísané, núti to fantáziu pracovať na plné obrátky. Aj keď je pravda že smrť dieťaťa ma dostala a nemohla som hneď pokračovať v čítaní. Už sa teším na pokračovanie

Anna23.2.2010
 

Drahá EMA, ďakujem za slová, ktoré ma stále posúvajú ďalej a uisťujú v tom, že môžem pokračovať v písaní.

reňa19.2.2010
 

Milá Anna, tvoj príbeh je veľmi zaujímavý a budem zvedavá ako sa bude ďalej vyvíjať Allianin príbeh.

Anna 20.2.2010
 

Milá Reňa, ďakujem, že si si prečítala môj úryvok a som rade, že si zvedavá na pokračovanie.

uznetusim19.2.2010
 

Pokračovanie sa mi páči, som zvedavá ako to bude pokračovať. Teším sa na ďalšie strany.

Madre15.2.2010
 

Príbeh ma zaujal od prvej vety. Priznávam, že som sa v ňom stratila a našla až po poslednej bodke...je skutočne pútavo napísaný, človek pri jeho čítaní slová hlce jedno za druhým a zabudne na čas,chce vedieť, ako skončí hlavný hrdina.Ďakujem a dúfam, že pokračovanie príbehu si budem môcť čoskoro prečítať.
Veľa zdaru pri jeho písaní ;)
Páčia sa mi opisy, ktoré ja osobne, vôbec v knihách, mám veľmi rada....a

Anna15.2.2010
 

Madre dakujem za komentar, velmi ma potesil. Ja opisy v knihach tiez mozem, ale nie dlhe, skor presne, putave, zaujimave a strucne :)

ANDREA BUGÁTOVÁ15.2.2010
 

Milá Anna (zara).
Tak mám dosť, nemôžem uveriť tomu, že by niekto bol toho schopný, ale sú aj taký a možno aj v tej dobe boli ľudia zákerný a chladný, aby zabili malé dieťa. Zaujímavo písané a som rada, že zatiaľ krátke-1 časť.
Som zvedavá na ďalšie pokračovanie....

Anna15.2.2010
 

Andrejka dakujem ze prispevok a som rada, ze si si nasla cas precitat si to. Dufam, ze dalsie pokracovanie sa ti bude pacit viac.

Mirka13.2.2010
 

Velmi pekne napsane! Clovek se dokaze ihned vzit do pribehu, vse je barvite dokonale popsano a tim padem predstaviviost ctenare pracuje na plne obratky. Jen tak dal a neprestavej psat.

Anna15.2.2010
 

Miri to som necakala, taky krasny pozitivny komentar od teba. Fakt si ma dostala. Dakujem..a budem sa snazit.

janeke13.2.2010
 

Naozaj vyborne napisane, velmi sa mi to pacilo. Len tak dalej, mas naozaj talent :)
A pokracovanie dufam bude ;-)

Anna15.2.2010
 

Janeke velmi pekne dakujem. Som rada, ze sa ti to paci, a ked viem, ze si knihomol tak to je pre mne o to vacsia pocta. Dik. a pokracovanie bude.:)

L:)12.2.2010
 

uffffff, no tak to ja nemusim, kde zomrie dieta....

inak je to napisane zaujimavo a napinavo... taha to citat dalej... ale ten posledny odsek ma dorazil..

Anna12.2.2010
 

L.
Dakujem za hodnotenie. Nech ta potesi aspon to, ze je to vymyslene, nie realne.

Anna12.2.2010
 

Dano,
dakujem. Strucne, ale potesilo. :)

Anna12.2.2010
 

uznetusim,
mrzi ma ze si musela plakat, ale ciastocne to bol aj moj ciel. Dufam, ze sa mi to podarilo opisat tak smutne a bolestne, ako som to ja vo vnutri citila. Dakujem za komentar. Pomsta bude...ci sladka, to uz necham na citatela.

Dano12.2.2010
 

výborné čítanie .... teším sa na pokračovanie

uznetusim12.2.2010
 

Je to napínavé, veľmi pekne farbisto opísané. Človek si vie podľa toho hneď všetko predstaviť. Smrť dieťaťa ako vždy a všade smutná a rozplakala ma. Verím, že pomsta bude sladká i keď život už nevráti.

Pampeliška8.2.2010
 

smutne...ale velmi pekne napisane.Naozaj som sa vzila do toho pribehu ajked to bolo len cca 5 stran, prislo mi to plne pocitov, ktore sa na mna prenasali sposobom, ze som sa chvilu bala, chvilu tesila a nakoniec aj skoro plakala...nie som kritik, ale pri citani tohoto pribehu som nestihala dlho premyslat o vete ktoru som prave precitala, lebo som stale hltala po tej dalsej.

Tesim sa na pokracovanie.

Anna8.2.2010
 

Dakujem. Tak takuto prvu reakciu som necakala. Naozaj ma to prekvapilo. V dobrom. Budem sa snazit, aby som dalej nesklamala.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Anna Zara

O mne

Život mi od mala ukázal strašne veľa zlého, a preto si to dobré, viem vážit. Odpúšťam aj tým, ktorí si to nezaslúžia, lebo verím, že kazdý má právo na druhú šancu.

Už teraz ďakujem všetkým, ktorí našli odhodlanosť a popri rýchlom životnom štýle, nakuknú aj sem a venujú nám, amatérom svoj čas a svoje príspevky.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: