IKARIKAR http://www.ikar.sk

Kľúč minulosti (Michala Ňochová)2.8.2014
 

1
 počet hodnotení: 1
prečítané 198, Komentáre 3

 
Začiatok
     Po smrti môjho otca som našiel kľúč, kľúč ktorý mi otvoril moju budúcnosť a ukázal aj minulosť, ktorá podľa neho nie je taká, ako by mala byť. Dlho som hľadal odpovede a vysvetlenia prečo sa to stalo a teraz na to pomaly prichádzam. Siahol som do jamy plnej hadov a tým som rozbúril všetko čo doteraz bolo v poriadku. Zistenia, ktoré prišli po tomto všetkom sú zaujímavé a mne prinášajú nové príležitosti. Otec, ktorý ma vychovával a mal ma rád, aspoň tak tomu hovoril, nebol taký za akého som ho považoval. Jeho láska ku mne bola iba predstieraná, aby zakryla jeho čin z pred dávnych rokov.
 
ROK 2002
 
     Tichú ulicu mesta prerušovala iba voda dopadajúca na strechy domov a áut. Aj keď pršalo, nedalo sa to považovať za búrku. Bol to skôr letný dáždik, ktorý upokojoval ľudí v domácnostiach.
     Neskoré večerné hodiny prinášali plynulú premávku, keďže na ulici bolo zopár áut. Jedno z nich patrilo mužovi, ktorý vládol polovici mesta. Jeho nelegálne obchody bolii povestné, ale teraz vyzeral napäto. Možno skôr povedané strhane. Sedel vo svojom čiernom terén...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Mona8.10.2016
 

Uprav si korekciu textu, máš tam strašne veľa chýb, čo sa diakritiky týka. Medzi vetami skús plynule prechádzať, neskackaj ako vrabec. Niekedy spájaš dve vety, ktoré k sebe nepatria (jeho nelegálne obchody boli povestné, no napriek tomu mal v tvári napätie..skús: jeho nelegálne obchody boli povestné, vďaka čomu sa vždy tváril odvážne a nepriestreľne, no teraz mal v tvári napätie, bo dokonca strhanosť. Aj slovo strhanosť by som doporučila nahradiť. Ak je niekto napätý, je nervózny, ošíva sa, mrví, vraští čelo, bije mu srdce,....ak je niekto strhaný, väčšinou je zlomený, smutný, pohľad zapichnutý do zeme, v tvári bezvýrazný. Vyber si, nemiešaj dva odlišné pocity, čitateľa tu ruší.
Ešte jedna vec: moje priestupky nenavštívili súd. Uprav to skôr na: moje priestupky sa nikdy nedostali až k súdu/moje priestupky neboli nikdy predložené súdu. Inak som si predstavila lajster papierov ako sadá na autobus a cestuje po meste. Slovo navštíviť v kombinácii so slovom priestupky ma ruší. ďalej: Spolužiačky a aj hocijaké iné dievčatá ma začali viac zaujímať. Preboha nie! Skús: začal som sa zaujímať o všetky dievčatá, vrátane mojich spolužiačok. Dovtedy to bola pre mňa blbosť - úplne vynechaj, to je každému jasné.
Je tam toho ešte dosť, ale bojím sa, že ma to odhlási skôr ako ti stihnem pridať reakciu.
Na záver: s trochou korekcie by to mohol byť dobrý príbeh, alý týmto hala bala textoma zle usporiadanými slovami čitateľa odradíš skôr, ako by ho pohltil dej. Pridávaj ďalej, som zvedavá akos a to vyvinie a dúfam, že ti moje rady trochu pomohli :)

NatQa7.8.2014
 

Ahoj Michala. Súhlasím s Júliou. No ešte chcem upozorniť na čiarky. Veľa ti ich v texte chýba. A nepáči sa mi, ako na seba kapitoly nenadväzujú. Najprv píšeš, že hrdina je v nemocnici, a potom, že je všetko v poriadku a rozchádza sa so svojou priateľkou. Na začiatok druhej kapitoly by som dala nejakú tú vetičku, buď O nejaký čas, keď som sa už vrátil z nemocnice..., alebo Ešte predtým, ako ma postrelili... Lebo bez toho, sú to ako dve úplne iné texty, ktoré majú spoločné postavy a problémy. :) Ale bez toho je text dobrý, ako už spomínala Júlia. :)

Júlia Florková 6.8.2014
 

Ahoj. Celkom zaujímavý príbeh. Páči sa mi zápletka aj napätie, ktoré vytvára hneď od začiatku, ale mierne mi prekáža štylistika viet. Našla som aj pár preklepov, ktoré sú zrejme z nepozornosti a tak ich vypíšem, aby som uľahčila ich hľadanie v texte a opravu: /Tým som si bol istý (nie istí)/ Chránení ochrankou bolo myslím tiež jednotné číslo teda mal by tam ísť ý/ čo som jej mal povedať (chýba ť)/ Som si istý (nie istí), že ťa milujem/ Ešte by som chcela vytknúť jednu vec. Nepozdáva sa mi veta \"V sanitke som ležal...\" postrelení ľudia zväčša v sanitke ležia, je to dosť logické. Ak si chcela spresniť polohu a činnosť postavy, možno by bolo lepšie:\" ležal som v sanitke\" To je všetko z kritiky. Som zvedavá, ako sa vyvinie dej. :)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Michala Ňochová

cervena.jpg
O mne

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: