IKARIKAR http://www.ikar.sk

Koniec všetkým nádejám (Pedestrem)20.9.2014
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 225, Komentáre 7

 

Nechoďte, sny, čo zrod vám dalo moje bdenie,
nech nezanikne žiara vašich plameňov,
ktorá ako maják loď do prúdov ma ženie,
davá silu trpieť bi...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

März Helliel12.1.2015
 

Mne sa to páči. Poézia rozhodne má ísť zo srdca. Iba tak dokáže vyvolať emócie. A u mňa ich vyvoláva.

Básne sú strašne subjektívne. Ja som si vedela predstaviť tú strašnú tmu. Naopak, neviem si predstaviť miznúce steny (možno preto, že nepoznám kontext).
Hudba aj umenie sa môžu študovať roky, no sú ľudia, ktorí to neštudovali na univerzitách a aj tak sú v tom lepší. To isté pri básňach. Jasné, nie je to dokonalé, ale nie je to ani zlé.
Nenechaj sa znechutiť :)


Pedestrem13.1.2015
 

Ďakujem :) Veď mne sa páčilo veľa básní, ktoré tuto Natália roztrhala. Nuž, čo, je to až priostrý kritik.

Natália23.9.2014
 

Podľa mňa, sú tieto pokusy o poéziu iba zhluk prostoduchých a tisíckrát obohraných slov, ktoré čitateľovi, ktorý už čo to prečítal, neprinesú emóciu. Ak chceš dobre písať a stojíš o radu, môžem poradiť, ale najskôr si prečítaj niečo o súčasnej poézii.

Pedestrem23.9.2014
 

V prvom rade ďakujem za komentár, v druhom rade ďakujem ešte viac. Zdá sa mi, že tunajších autorov, ktorí to píšu predovšetkým PRE SEBA, hodnotíš s hroznými predsudkami. Akoby si ich poetickosť hodnotila podľa návodu z tých strán nejakej učebnice, ktoré učiteľ Keating vytrhal vo filme Spolok mŕtvych básnikov (určite si pozri). Navyše odporúčaš samú teóriu, ku ktorej sa moc nechcem vyjadrovať. Básne majú vychádzať zo srdca, nie z nejakej príručky. Minimálne báseň Vzdor sprednedávna mala fajn nádych. Ale mohla by si odporučiť nejakú klasiku, aby som vedel, aký druh písania ti prináša emócie. Prípadne oznámiť svoje autorské meno, nech vidím, aký má tá znamenitá (v takýchto slovách máš tuším obľubu a sú pre teba predpokladom dobrej tvorby) teória vplyv.

Natália24.9.2014
 

Ahoj Pedestrem,
ak nepoznáš noty, budeš hrať stále ako amatér, ale keď nepoznáš ani akordy, budeš hrať falošne. A ty nepoznáš stopy, dôraz ani rytmus, nevieš čo je to genitívna metafora ani gramatický rým, ktorých tu máš neúrekom . Výkriky, v zmysle že „nečítajte ak sa vám to nepáči“ sú tu časté aj budú, ale to je len chabá obhajoba nepodarenej tvorby. Ja nehodnotím teba, nie je to osobné, nepoznám ťa, hodnotím to, čo si tu zavesil na verejný portál a preto čakaj, že ťa budú ľudia čítať a hodnotiť. Pokiaľ píšeš „predovšetkým pre seba“, tak to tak aj malo ostať.
Na týchto stránkach som už písala a možno sa budem opakovať, ale musím ťa sklamať, básne nemajú vychádzať zo žiadneho srdca, poézia je umenie, pomocou ktorej autor prezentuje v duchaplných spojeniach myšlienok a filozofických úvah tvorbu, čo má priviesť čitateľa do emocionálneho vzrušenia a fantázie, a to sa dá dosiahnuť iba vedomosťami autora, intelektu ( IQ , EQ ) a jeho talente. Hudba aj výtvarné umenie sa študujú na univerzitách dlhé roky aj literatúra, ale ak niekto zavrhne aj samoštúdium, potom nech nečaká, že zo srdca vypotí poéziu.
Na záver ti chcem povedať, že keď sa cítiš na to, že zvládneš náročnú techniku a obrazotvornosť dokážeš zobraziť slovami, tak ti držím palce a čaká ťa naozajstný svet poézie, ktorú si zamiluješ. Hulinová tu na portáli v jednej básni napísala „ stojím uprostred izby až kým nezmiznú steny“ Mala som z toho zimomriavky po celom tele, keď som si to sama predstavila videla som za stenami vesmír, a o to práve ide o navodenie emočných predstáv nie pre seba, ale pre čitateľa. Želám ti veľa trpezlivosti a inšpirácie.

März Helliel12.1.2015
 

Á, prečítala som si niečo od Cat Sagari a už rozumiem. Ty máš rada modernú poéziu. Voľný verš.

Lenže toto je o niečom úplne inom. Mne sa moderné veci nepáčia, teda voľný verš. Skúšala som to čítať, písať, nepáčilo sa. Až na výnimky.

März Helliel12.1.2015
 

Nepoznáš noty - budeš hrať ako amatér?
Nepoznáš akordy - budeš hrať falošne?

Zaujímavé. Poznám xy ľudí, ktorí hrajú iba podľa sluchu a noty nepoznajú a veľa z nich hrá úžasne.
A akordy? Ešte mi povedz, akoby si na flaute zahrala akord. (Zlý príklad, na flaute sa to dá. Skúsme, napríklad, klarinet.)

Tieto metafory Ti neprešli ;) Nemyslím to v zlom, no nesúhlasím s Tebou. Umenie musí ísť zo srdca.

Jeho báseň nie je dokonalá. Ale na začiatočníka je dobrá. Toť môj názor.

Poézia sa píše aj vníma veľmi subjektívne. U mňa táto báseň vyvolala emočné predstavy.

Tiež si nemyslím, že každý jeden básnik má naštudovanú teóriu.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec
 

Projekt

mediálne
podporujú: