IKARIKAR http://www.ikar.sk

Krajina Mesačného údolia (Vayne Stephens)31.8.2014
 

4
 počet hodnotení: 2
prečítané 208, Komentáre 9

 
Na počiatku bolo slovo...
Na počiatku bolo slovo...
 
Kedysi veľmi dávno, vo svete Fantázie, sa zrodila najkrajšia a najčistejšia láska po ktorej iste každý túži, ale nie každý ju zažije. No, ale predtým, než začnete čítať samotný príbeh lásky, by bolo na mieste vás oboznámiť s krajinou, prostredím a spoločnosťou, kde sa tento príbeh bude odohrávať.
Som už starý. Mám veľa spomienok- dobrých aj zlých. Veľa som sa naučil na vlastných chybách.
Možno si poviete, že byť čarodejníkom znamená to mať v živote ľahšie. Ale nie. Mám len moc dať slovám viac ako len istý význam. To nie sú len obyčajné slová. Vlastne, sú to práve ľudia, ktorí im túto vlastnosť pripísali. Majú oveľa väčšiu silu, než sa na prvý pohľad zdá. Viac- menej je to tá najsilnejšia zbraň, akú môžete vlastniť.
Byť čarodejníkom je veľmi ťažké.
Túlaním si vyplňujem čas, ktorý mi ešte zostáva. Blúdim, lebo nenachádzam pokoja. Snažím sa nájsť to... šťastie, ktoré všetci tak úpenlivo hľadáme.  Či nie ?
Vráťme sa však  k príbehu. Tej noci bola veľká búrka, keď spolu so mnou na palube plavili po mori nejakí poc...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Domz25.10.2015
 

Príbeh sa mi veľmi páčil. Čo sa ale týka gramatiky a štylistiky, to už bolo horšie. Ako už bolo spomenuté, časté opakovanie slov typu \"som\", gramatické chyby ako napr. \"Janette a Dunter boli k sebe veľmi dobrý (plurál sa píše s \"i\", nie s \"y\"). Tiež napri veta: \"Naučili ho bojovať, šermovať, lukostreľbu, lúpiť...\" mi vôbec nesedí. Všade máš slovesá a do toho pods. m. \"lukostreľba\". Už by som tam dal skôr \"strieľať z luku\" (napr.). Inak ale sa mi príbeh páčil. Takže odo mňa 3 hviezdičky :)

Alia S.5.9.2014
 

Vayne, ak by som ti mala poradiť, tak ti radím začať od začiatku. Tým myslím prečítaj si základné záležitosti literárnej tvorby, slovenčinu nevynímajúc. Zrejme si neuvedomuješ, ale robíš dosť začiatočníckych chýb, ktoré by mal každý s ambíciami písať ovládať úplne automaticky, už len preto, že veľa číta, teda mu ani nenapadne vynechávať za slovom pred bodkou či iným interpunkčným znamienkom medzeru.
Príbeh na mňa pôsobil iba ako vymenovanie, ale je to len začiatok, takže nebudem hodnotiť tak ani tak, ak sa rozbehneš, snáď sa dá očakávať iný prístup.
Z ostatných nedostatkov ťa upozorním aspoň na neustále opakovanie \"som\" - zvoliť rozprávanie v 1. osobe je dosť náročné a autor by mal hľadať alternatívy tak, aby sa \"som\" opakovalo len v nevyhnutných prípadoch, nie v každej vete.
1. kapitola - máš 98 viet a 75 \"som\"-ov. Veľa. Spýtaš sa: ako sa to robí? Aj toto je jeden zo spôsobov:
V ústach som mal piesok. Rozkašľal som sa. Pomaly som sa posadil. Obzrel som sa okolo seba. Nohy a ruky som zaboril do piesku. Postavil som sa. Okrem toho, že som cítil smäd, potreboval som niečo pod zub.
Návrh: Medzi zubami mi zaškrípal piesok. Rozkašľa som sa, pomaly posadil, ruky zaboril do piesku. Myseĺ ma nútila vstať. Okrem smädu ma prenasledoval hlad.
- netvrdím, že je to spôsob, s ktorým sa stotožňuješ, ale odstráni sa nimi veľa som-ov a čitateľ vidí, že si sa s vetami aj hral, nie ich len písal.
Ak budeš viac čítať (netvrdím, že nečítaš), prípadne si zoženieš teóriu, dozvieš sa omnoho viac a svoje písanie dostaneš na vyšší level určite. Len sa učiť, všímať si.

Vo vyššie vypísanom súbore viet máš ďalší nedostatok: Obzrel som sa okolo seba - obzrieť sa znamená pozrieť jedným smerom, teda za seba.
Okolo seba - znamená všetkými smermi.
Takže buď: obzrel som sa alebo rozhliadol som sa okolo (po okolí...). Týmto chcem upozorniť na uvedomovanie si každého voleného pojmu či presne vystihuje to, čo má.
Je toho oveľa viac, niekde sa nájdu preklepy, niekde hrubice, číslovky sa vypisujú slovom (zväčša), ale to všetko sa naučíš, ak budeš chcieť. Gramatika a pravopis je základom k písaniu, bez nich nejde napísať zaujímavý príbeh, keďže čitateľa neustále rušia autorove nedostatky v základoch, neuverí, že príbeh je jedinečný. Možno je, ale treba ho o tom presvedčiť každým detailom.
Aspoň toľko.

:)6.9.2014
 

Nekontaktovali by ste ma prosím cez mail?
vayne.stephens@gmail.com

Alia S.22.10.2014
 

Keď sa prihlásiš ako autor, nad príspevkami nájdeš komentáre, tam nájdeš, kto ti písal, a teda aj môj mail.

Alia S.5.9.2014
 

Prepáč, veď som si prečítala, že si dievča, napriek tomu sa mi v texte podarilo v rýchlosti písania použiť aj slovesá v mužskom rode. :)

Alia S.5.9.2014
 

Druhá kapitola ti začína poslednými cca dvadsiatimi riadkami prvej kapitoly, tak si to oprav.

Larry Wolf2.9.2014
 

I keď je to krátke, je to veľmi pútové, rád by som držal v rukách už hotovú knihu ;-)
PS: ja som Vlk...

...3.9.2014
 

Ďakujem veľmi pekne a vážne ma potešila tvoja reakcia a dúfam,že v najbližšej dobe nesklamem. Zajtra pridám novú kapitolu, lebo dnes som nemala čas dokončiť zopár úprav. :)

Vlk2.9.2014
 

Skutočne výborné!

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Vayne Stephens

O mne

Som obyčajné dievča s neobyčajnými s nami ukrytými vo svojej hlave, fantázii, do ktorej vkročím kedykoľvek mi krutý svet ublíži. Je to miesto, kde nájdem šťastie, nech sa deje čokoľvek. Milujem knihy a milujem slová. Je to sloboda.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: