IKARIKAR http://www.ikar.sk

Kráľ a kat (Baška)4.12.2009
 

5
 počet hodnotení: 433
prečítané 1215, Komentáre 10

 

Kráľ a kat
V konci mesta domec malý,
pozrieť naň sa každý bál,
desné veci sa v ňom diali,
kat ho totiž obýval.
Ďalej domu pustatina,
krížami zem posiata,
pusté pole cintorína,
vlčím makom zarastá.
Stovky hrobov bez mena,
kríže vedľa seba blízko,
vedľa ruina kamenná,
kostolíka zbúranisko.
Tých čo na smrť odsúdili,
keď im kat ich život vzal,
tu ležia tí previnilí,
tu ich hrobár pochoval.
Nebol to súd spravodlivý,
sudca konal zločinne ,
idú mŕtvi...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Elis26.2.2010
 

Toto pre deti a mládež? Určite nie! Ešte aj ja som mala zimomriavky z toho chladu čo z tejto ...básne?... priam kričí. napadlo ma jedíne...FUJ. Ináč sorry.

Dana19.2.2010
 

Ja sa rad pridam k chvále. Veľmi sa mi páčia. A to nie som dieťa. Pekné, zaujémave a dobre sa to číta.

Zuzanka11.1.2010
 

Ako ucitelka v materskej skole som skusila vase texty precitat detom. Nemali velky uspech, okrem styroch (deti, podotykam) zaspali vsetky po par riadkoch. Tym styrom sa urobilo spatne a k dvom z nich sme volali zachranku :)

Maruska30.12.2009
 

Vase basnicky su zaujimave a pekne. Som v dennom kontakte s detmi rozneho veku a inspiraciu pre pracu s nimi cerpam aj z tohto portalu. Preto Vas mozem uistit, ze sa im velmi pacia a uz sa tesime na Vase dalsie prispevky.

F.M.30.12.2009
 

Este horsie! Potom pridu do skol a znechutene touto, pre ich myslenie skvelou poeziou, uz nikdy viac po inej nesiahnu. Ani po tej sturovskej:) asi nepoznate napr. taku Feldekovu Hru pre tvoje modre oci, nehovori vam nic fraza, ze detska fantazia je nekonecna, a preto im podsuvate svoje bezobrazne a technicky nekvalitne verse. Este niekto sa prida k frenetickemu potlesku prisluhovacov chudobnej poezie pre deti?

VaL30.12.2009
 

Baska, mate pravdu, myslim si, ze vacsina citatelov (a zaroven aj autori tohto projektu, kedze tuto basnicku odporucaju ako zaujimavu) pochopila, ze tato ROZPRAVKA je urcena pre DETI... a preto je aj pisana touto formou. Mojej dcere sa Vase rozpravky velmi pacia - dej - pribeh a predstavte si, ze sa jej paci aj ten \"gramaticky rym\"! myslim si, ze pre deti je tento rym vhodny, pretoze rozpravka ich musi zaujat aj takto. Prajem vela dobrych napadov.

Baška30.12.2009
 

Moje básne sú určené deťom a mám overené, že sa im aj páčia, práve kvôli štýlu, akým sú napísané. Sú to príbehy, v ktorých sa niečo odohráva a tak je samozrejmé, že v nich prevažuje gramatický rým. K slovám pána F.M. sa ťažko vyjadriť. Písať pre deti si vyžaduje vcítiť sa do ich duší, prispôsobiť sa ich mysleniu. Som rád, že sa mu to nepáčilo, potvrdil mi tak, že mu ide o len to, aby mohol niečo kritizovať, bez toho aby si uvedomil, že táto báseň nebola určená dospelému čitateľovi.

Richard Miške1.1.2010
 

To, že sú to príbehy v ktorých sa niečo odohráva nemá nič spoločné s tým, že sú písané v gramatickom rýme, to sa dá aj v kvalitnom rýme.

F.M.30.12.2009
 

Vraciame sa do sturovskeho romantizmu? Ale aj Janko Kral mal svoju uroven, tak aspon jeho nepodcenujme! A hlavne, ako mozete na taketo nieco upozornovat ako tip na citanie, smiesne :)

Richard Miške29.12.2009
 

Pojem gramatický rým a jeho hodnota ti nič nehovorí?

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec
 

Projekt

mediálne
podporujú: