IKARIKAR http://www.ikar.sk

Kráľovna Laura (Júlia Hubeňáková)13.3.2017
 

4
 počet hodnotení: 30
prečítané 86, Komentáre 9

 
Kráľovná Laura - 1. kapitola Kráľovstvo
Kde bolo tam bolo, bolo raz jedno celkom malilinké kráľovstvo. Pravdupovediac, nebolo to kráľovstvo až tak naozaj, ako ho poznáme napríklad z rozprávok, lebo sa tam ani voda nesypala, ani piesok sa nelial, predsa len, zamak pravdy na tom je. Po prvé platí, že to kráľovstvo je naozaj malilinké. Nie je zakreslené na žiadnej mape sveta, nemá svoj zámok, ani poddaných, ani svoje cesty necesty, ani čierny les, ani strašidlá, neusporadúvajú sa tam plesy ani poľovačky a dokonca tam nikto s nikým nebojuje, lebo sa tam všetci majú veľmi radi. Verte neverte, také kráľovstvo naozaj existuje. Možno, ba skôr určite, je takýchto kráľovstiev viac, alebo aj veľa, no to o ktorom je reč v tomto skutočnom príbehu, sa nachádza  na treťom poschodí ružového paneláka, ktorý na prvý pohľad zblízka, vyzerá ako cukrová vata. Na druhý pohľad zďaleka, vyzerá ako kopček jahodovej zmrzliny. Ktovie, ako vyzerá na tretí po...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Kristína Hušeková26.5.2017
 

Ahoj Julka, dlhšie som tu nebola, teraz som nakukla a vidím známe meno. Asi sa už na mňa nebudeš pamätať, bolo to pred niekoľkými rokmi, v časoch, keď sme obe mali blog na Sme. Chvíľu sme si písali, ty ako skúsená autorka si mi radila. Veľmi dobre si to pamätám, lebo vtedy som mala ťažké obdobie po nehode, nemohla som chodiť a počítač bol pre mňa hlavné spojivo so svetom. No a po rokoch som ťa tu objavila...
Si tu nová, tak ťa chcem privítať na tomto portáli a možno aj trošička poradiť, keďže píšeš, že si tu nejaká stratená. Píšeš dobre, koniec koncov nie si začiatočník, už máš na konte nejaké knihy, takže sa nebudem venovať textu, ale tomu ostatnému.
V prvom rade, ak si si prečítala úvod o tom, že sa tu posudzujú texty známymi osobnosťami, to už patrí minulosti. Občas síce pribudne recenzia niektorého autora, ale je toho čím ďalej, tým menej. Kedysi tu organizovali aj rôzne súťaže, to bolo fajn, ale aj to už patrí minulosti. Príspevky si hodnotíme navzájom, ale neboj sa, je tu dosť šikovných a fundovaných ľudí, tiež niekoľko úspešných autorov, ktorým už vyšli knihy.
Z toho vyplýva moja prvá rada: je potrebné zapojiť sa do hodnotenia. Čítaj svojich kolegov tu na portáli a píš im svoje rady a hodnotenia. Oni si ťa tak všimnú a budú potom hodnotiť tvoje dielo.
Máš nízku čítanosť, si tu nová a musíš na seba upozorniť. To sa dá jednak tým, že budeš chodiť do diskusií k iným autorom, a potom môžeš umiestniť na stránku banner, ktorý by upozorňoval a lákal na tvoju prácu. Všimni si, že bannery sú po bokoch aj hore na stránke, podmienky pre banner nájdeš na stránke medzi informáciami. Ale vo všeobecnosti rozprávky majú nižšiu čítanosť, než ostatné žánre, tak nebuď sklamaná :-)
Neviem, čo by som ti ešte poradila. Aha, to hlavné: vydržať!

Júlia Hubeňáková26.5.2017
 

ahoj, Kristína, ďakujem, že si ma objavila a že si mi napísala toľko múdrych slov.
Rozpamätala som sa na Teba a je super, že si to ťažké obdobie prekonala.
Pochopila som, že známi autori už nehodnotia, tie dátumy hodnotení sú riadne staré. Takže môj sen, aby ma ohodnotil pán Janovic, ostáva snom:-) Ja som už párkarát hodnotila iných prispievateľov, no akosi to ostalo bez odozvy. Ja už mám rozprávku dopísanú, len ju dolaďujem, uvidím, možno sa podarí, že vyjde knižne. Dokonca si viem predstaviť, že by z toho mohol byť animovaný film:-)
Ak si dočítala až tu, tak sa ešte pochválim, že pred pár dňami mi vyšla kniha. Pozri na dobrakniha.sk , je to medzi novinkami na úvodnej strane.
Keď som objavila stránku MT, bola som ňou nadšená, ale už to opadlo. Mnohí ľudia tu píšu pekné veci a mnohí zase úplne nezmysly. Nemyslím si, že sa z niekoho stane spisovateľ tým, že ho bude niekto v diskusiách viesť a opravovať. Písanie musí prinášať radosť tomu kto píše i tomu kto číta.
Joj, ale som sa rozbehla. Ešte raz, vďaka.

Kristína Hušeková26.5.2017
 

Blahoželám k ďalšej knihe, vidím, že si sa dala na literatúru pre deti a tínedžerov :) Je fajn, že ti to takto dobre píše.
Ja by som ale nepodceňovala diskusie na tomto portáli, z vlastných skúseností môžem povedať, že ma upozornili na viacero nedostatkov a omylov, ktorých som sa v tvorbe dopúšťala. Na druhej strane, občas ti napíšu aj zlomyseľnosti, ale s tým sa musí počítať a mať v sebe filter, ktorým oddelíš zrno od pliev.
Jasné, keď človek píše, musí mať z toho radosť, v tom s tebou súhlasím. Ale zároveň píše pre čitateľov, ináč by to nezverejňoval, preto by ho mali názory čitateľov zaujímať, a o tom sú diskusie. Je to dôležitá spätná väzba.
Mimochodom, táto rozprávočka je prekrásna, dúfam, že vyjde knižne s ilustráciami, ktoré budú rovnako pôvabné ako text. Viem si predstaviť, že ju budem raz čítať svojim vnúčatám, keďže moje deti sú už na rozprávky priveľké...

Júlia Hubeňáková26.5.2017
 

teším sa, že sa Ti Laura páči, lebo aj mne sa páči:-)
Diskusie sú fajn, lenže ak nepoznáš, kto Ťa hodnotí, tak je to dosť relatívne. To keby ma hodnotil pán Janovic, to by... :-) Žartujem.
Našla som si Tvoje dielka, určite prečítam, len si musím nájsť čas, na smečku som Ťa nenašla.

Táňa9.4.2017
 

Krásna,veľmi milá rozprávočka z \"ríše\" ľudí a zvierat, ktorá svojou poetikou pohladí dušičku nielen dieťaťa, ale aj dospeláka.
A to zvlášť v dobe \"dnešných moderných\" rozprávok pre deti, ktoré sú poväčšine o ničom.

Júlia Hubeňáková9.4.2017
 

Ďakujem, potešila si ma. Som tu nejaká stratená :-)

Julka3.4.2017
 

Aho, Mária, prepáč, že som ťa zmazala - to nie kvolu tvojmu príspevku, ale preto, že som zle vložila kapitolu. Je to na mňa akési veľmi komplikované.
Neviem, aké opakovance máš na mysli, ale napr.: Preletela cez kúpeľňu ako namydlený blesk. A potom \"Preletela si cez kúpeľňu ako namydlený blesk,\" tak to bol zámer. Je v tom určité čaro (podľa mňa). Ostatné pripomienky som zabudla :-) Vďaka.

Verunka31.3.2017
 

Tento príspevok je prudko ovplyvnený vzťahom k autorke, ktorej zrejme najväčším kritikom som :D

Mami, čítať túto rozprávku je, ako keby mi niekto opisoval, ako mu voňajú kvety na jar a ja som z toho začala kýchať. Alebo ako keby mi niekto opisoval ako mu chutí med a mne bolo sladko až za ušami. Také rozprávkové až je to naozajstné. Alebo také naozajstné, až je to rozprávkové. Neviem. Ale je to fajné.

mum31.3.2017
 

MŤR

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Júlia Hubeňáková

O mne

Dobrý deň, pár rokov som písala na blog SME, kde som mala aj rubriku Moje povedačky (poviedky) Rada píšem a hrám sa so slovom. Momentálne mám rozpísanú rozprávku Kráľovná Laura. Myslím, že je to originálne, s jemným humorom, trochou smútku i radosti. Sama som zvedavá, ako to skončí, i keď to už tuším.(Už je dopísaná a skončilo to veľmi dobre:-) Keby si moju rozprávku prečítal pán Janovic, bola by som veľmi rada. A keby sa mu aj páčila, to by som bola najradšej. Mám nádej, že sa mu moje písanie bude páčiť. To by hádam o mne stačilo.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: