IKARIKAR http://www.ikar.sk

Krátke rozprávky pre najmenších 1,2,3,4,5 (Andy-Aďka Bugatka)13.12.2009
 

Hodnotenie vydavateľstva:

S veľkou chuťou čítam rozprávky, básne, poviedky aj dlhšie prózy pre deti a mládež na MT. Cítiť z nich vášeň, vášeň niečo vytvoriť. Niečo hodnotné, zaujímavé, ale aj - prečo nie? - niečo dlhodobo slávne.
(Celé hodnotenie nájdete v sekcii Hodnotenia)

TOMÁŠ JANOVIC, spisovateľ

4
 počet hodnotení: 126
prečítané 276941, Komentáre 276

 
Krátke rozprávky pre najmenších 1: Úvod + Rozprávka o smutnej jedličke Evičke + vymaľovánka

 
 ÚVOD:
  
 Krátke rozprávky pre najmenších sú určené deťom vo veku
približne od 3 do 6-7 rokov. No na moje milé prekvapenie, moju prvú knižku čítajú aj staršie deti, školáci, i mladšie detičky ako tri roky, ktoré si ilustrácie aspoň prezerajú, keďže sú zámerne väčšieho formátu. Ku každej rozprávke sú v knihe pripojené aj obrázky. Postupne mi pribúdajú ďalšie a ďalšie k novým rozprávkam. Vkladám ich priamo k nim, aby deti lepšie pochopili, o čo v príbehu ide. 

V mojich dielach neživé veci, zvieratká, hračky ožívajú a rozprávajú, aj keď v bežnom živote nie.

Detská fantázia však nemá hraníc a práve touto formou ju chcem obohatiť o niektoré fakty, ktoré by vo svojom bežnom, či dospeláckom, živote isto nezažili.


Na konci rozprávok, ktoré sa samozrejme skončia šťastne, som vložila "ezopov" záver, kto...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Simona30.10.2015
 

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, či mi neviete poradiť ako si vaše rozprávky vytlačiť. Nakoľko text sa mi nedá skopírovať ani vytlačiť. Potrebovala by som to v tlačenej forme, nakoľko to chcem prečítať deťom.
Ďakujem

Andy B.5.4.2016
 

Dobry den. Malo by sa dat vytlacit, len su malinke pismenka. Pripadne napiste priamo adminom, ked sa spojite viaceri, ze mate o ne zaujem, mozno mi rozpravky aj vydaju knizne. Aj ja by som ich radsej mala knizne, ako narocne a zdlhavo vytlacat na tlaciarni. Dakujem za zaujem.

Dominik Prokop14.12.2012
 

Ani neuveríte, ako ma vaša tvorba milo prekvapila. Vždy sa mi priečila väčšina rozprávok, ktoré hovoria o dvoch čertíkoch, o vodnej víle a o podobných, v dnešnej dobe už otrepaných postavičkách, ktoré sa nachádzajú v skoro každej rozprávke. Vždy sa mi páčili iba rozprávky o ľuďoch, ako je Janko a Marienka, Karkulka alebo popoluška a na druhej strane sa mi vôbec nepáčili príbehy o \"hovoriacom slimákovi s klobúčikom a o dáždniku ktorý cestoval po svete\", ale vaša rozprávka, sa mi zapáčila a myslím, že má v sebe viac, ako niektoré rozprávky od svetoznámych autorov. Len tak ďalej. :)

Andy B.15.12.2012
 

Milý Dominik,
ani mi neuveríte, že ste naopak vy mňa milo prekvapili a ešte s akým pozitívnym komplimentom na konci. Veľmi pekne ďakujem.
PS: Ak sa smiem spýtať, ktorú konkrétne rozprávku ste mysleli?
PS2: Mám rozprávku aj o vodných vílach - Dočke a Bočke a ich kamarátoch. Je niekde na konci, skúste si preklikať, možno sa vám tiež zapáči, aj keď práve o týchto postavičkách nemusíte čítať, no ktovie, možno tie moje vás presvedčia o opaku. :)

Ešte raz vrelá vďaka.

Dominik Prokop15.12.2012
 

Nemáte za čo, autor ktorého dielo si pochvalu a uznanie zaslúži, sa nemusí ďakovať.

PS: Myslel som v podstate všetky rozprávky. Neprečítal som ešte všetky, ale keď som si ich tak preklikával a čítal, zapáčilo sa mi to oživenie neživého a \"znovuzrodenie\" starých postavičiek. Inokedy, ak by som natrafil na rozprávku o hovoriacej platničke a hrnci, pozeral by som sa nato tak, že kto môže písať také somariny, ale vaša tvorba, prišla mi taká, že tento štýl rozprávok sa mi nezdá vôbec zlý, ak je dobre napísaný, čo vo vašom prípade je dobre napísaný, skôr skvele.

PS2: Na Dočku a Bočku sa určite onedlho pozriem :)

A inak, ak budete mať čas a náladu, pozrite sa na moje dielo, je to tiež v podstate rozprávka, ale možno skôr pre staršie deti. Je to niečo ako Pán prsteňov, či Narnia, ak ste čítali. :) nájdete to, ak si napíšete do vyhladávača hore Fleonderovi potomkovia.

A ešte raz prajem mnoho úspechov a určite pokračujte v písaní:)

Andy B.15.12.2012
 

Dominik,
rozprávky mám už napísané dlhú dobu, už sú len upravované do konečnej podoby, možno preto sú už lepšie ako boli na začiatku. Práve tu na MT som sa dostala až k tým konečným verziám, tu mi veľa pomohli práve komentovaním :) Určite sa na vašu tvorbu pozriem /už som aj pozerala pod týmto menom, no nenašla som/ a veľmi rada, keď budem mať chvíľu čas, no teraz je také predvianočné obdobie, tak len kuk, čo nové a odbehujem zase, kam musím :)
Ďakujem za všetko.

Silvia K.30.10.2012
 

Andy,
malé deti síce nemám, ale tvoje rozprávky určite potešia detské srdiečka :)nie sú zbytočne dlhé, a ako poznám deti, vďaka rodičom, ktorí im ich budú čítať pred spaním, kniha (ak by vyšla) bude prečítaná raz-dva.

Andy B.30.10.2012
 

Ďakujem, Silvinka,
áno, presne o to mi šlo, aby práve pred tým spánkom čítanie dlhých rozprávok nezaťažovalo dospelých po ťažkom pracovnom dni. Každá rozprávka je kratučká + ilustrácia. Skrátka rýchlo prečítaná rozprávka odbremení rodičov, a zároveň detičky poteší aj pred spaním. Pričom ju vypočujú celú, majú z rozprávky zážitok a nezaspia rýchlo pri čítaní. Potom môžu o nej snívať. Takže kľudne vhodná aj na bežný deň :)

Ajka13.4.2012
 

Tato knizocka nas velmi prijemne prekvapila a potesila. Je plna rozpravociek sitych priamo pre nase deticky. Detom sa velmi paci. Dakujeme!

Andy Bugatka13.4.2012
 

Ajka,
som veľmi rada, že sa drobcom knižka páčila. Deti sú mojou doménou, moji čitatelia ma inšpirujú ďalej tvoriť a písať... Som nesmierne šťastná, keď sa najmenším Krátke rozprávky páčia, to je mojim hlavným cieľom, potešiť detváky.
Čo iné k tomu dodať? Len v krátkosti: Ďakujem veľmi pekne a pozdravujem ich.

Monika Sorádová22.2.2012
 

Dobrý deň. Aj my sme práve dočítali knižku a sme musím uznať, že deti sú očarené, ako aj dvojročný synček, tak aj staršie dcérky. Verím,že bude patriť medzi naše najoblúbenejšie. Anrejka prajem Vám všetko dobré, a hlavne veľa úspešných kníh.S pozdravom
Monika

Andy Bugatka22.2.2012
 

Dobrý deň, Monika.

Som veľmi šťastná, že Vašim detičkám /aj tým starším/ sa moje rozprávočky páčia. Tomáška, Ninku, aj Laurinku veľmi pozdravujem a prajem ešte veľa príjemného čítania.

A čo sa týka kníh, ja len dúfam, že sa raz dočkám aj viacerých kníh s mojimi rozprávkami, aby naďalej tešili detičky a patrili medzi ich najobľúbenejšie :)

Veľmi, veľmi pekne ďakujem. Andy.

PS: Autíčko Titít bude zrejme najobľúbenejšia Tomáškova rozprávka, teda v to dúfam. :)

Ola9.2.2012
 

Dobry deň. Zaujala ma vaša tvorba, všetky tie diela, ktoré ste už napísali. Ja sa tiež venujem písaniu pre deti, a chcela by som vás poprosiť o radu. Tie pekné ilustrácie čo máte...robili ste ich cez nejaký grafický program? Nemohli by ste mi v tomto poradiť, ja by som si tiež chcela sama vytvoriť kresby k textom, ale neviem, ako tu funguje v praxi, keď si ich navrhujete sama.
Mala by som ešte jednu otázku, či vám vaša tvorba vyšla vo vlastnom náklade alebo ste oslovili nejaké vydavateľstvo.
Ak môžete, prosím o odpoveď.
Ďakujem

Andy Bugatka9.2.2012
 

Dobrý deň, Ola.
V prvom rade by som sa Vám chcela poďakovať za Váš komentár, ktorý ma veľmi potešil. V druhom rade, samozrejme rada poradím a ak Vám to pomôže, budem len rada :)

1/ ilustrácie:
- ak máte na mysli obrázky k rozprávkam: Ilustroval mi ich môj švagor, niektoré ja a ostatné obrázky aj moji priatelia, niektorí aj z Mám talentu. Momentálne tiež čakám na upravenú ilustráciu od mojej známej, ktorá sa mi podujala nakresliť zvyšné kresby, ktoré ešte nemám. Určite nie sú vyrábané v žiadnom grafickom programe, ani počítačovo ilustrované, upravované /niektoré som síce musela takouto formou upraviť, ale to boli minimálne detaily/. Ilustrovať v grafickom programe by som ani nevedela, nemám na to v mojom PC dostatočný grafický program, ktorého aktivácia stojí tiež nemalé peniaze :(.
- ak myslíte na bannery /obrázky s názvami/: Tie som si poväčšine robila sama v skicáry, príp. mi ich pomohli niektoré zostaviť tiež priatelia z Mám talentu. Samozrejme som si obrázky niektoré sťahovala z internetu a upravovala podľa vlastných predstáv.

2/ moja prvotina - kniha: Krátke rozprávky pre najmenších mi vydali u nás vo vydavateľstve, pričom tam išla len moja vlastná investícia, bolo to dosť peňazí, lebo som si dala urobiť viac kusov, aby ks vyšiel lacnejšie. Preto som sa prihlásila aj na MT, lebo vydanie knihy finančne dosť zaťažuje peňaženku a na druhú stranu je predsa viditeľnosť mojich rozprávok tu oveľa väčšia, ako by som ich mala mať schované doma v zásuvke, v pivnici...

Zatiaľ som mala hodnotenie z vydavateľstva, ale... no uvidíme, či sa vôbec dočkám nejakého druhého vydania... Musím sa neustále zlepšovať, stále si vidím po sebe chyby, upravujem, vynovujem, dopĺňam,...

Ešte raz vďaka a veľa zdaru v tvorbe pre deti.

PS: Tiež ste tu registrovaná? Ak áno, pôjdem si veľmi rada pozrieť aj Vašu tvorbu :)

alimrajka1.2.2012
 

Práve som vyhrala túto knižôčku a veľmi sa teším ako ju budem čítať svojmu malému vnúčikovi. Veľmi rád tancuje a \"číta\". Je ešte malý, ale prstíkom ukazuje všetko, čo sa na obrázku nachádza a naozaj sa tvári akoby čítal. Teším sa, že sú v knižke aj krásne ilustrácie. Rada si prečítam aj knihy pre dospelých od Andrejky.

Andy Bugatka1.2.2012
 

alimrajka:
Ja sa vytešujem, že môžem obdarovať ďalšieho malého tvora, Vášho malého vnúčika - mojou prvotinou. Dúfam, že budete spokojná, aj vnúčik :)
PS: Knihy pre dospelých??? Myslíte román? Tak to by som si aj ja rada prečítala :)) Veľmi pekne ďakujem.

marta a lukasko24.10.2011
 

mila adka,ja som sice tvoju knihu necitala,ale syn ju precital na jeden sup a to uz je co povedat,kedze nema rad rozpravkove knihy,skor encyklopedie a pod.,ale tato kniha sa mu velmi pacila,pacilo sa mu,ze rozpravky nie su prilis dlhe,prilis roztahane a su k veci.drzim päste,aby sa ti darilo pisat aj nadalej krasne rozpravocky.

Andy Bugatka24.10.2011
 

Veľmi pekne ďakujem za komentár, Martuška :)
Som rada, že Lukáškovi sa rozprávky páčili, aj keď je už zrejme veľký chalan, keďže má rád skôr encyklopédie :)

Ďakujem za päste, hádam ma moja fantázia neopustí :))

Wanda G.19.1.2011
 

Jeeeej, ty mas pekny banner aj s vilami :)Len teraz som ho videla. Vila Amy je inak u nas velmi oblubena, okrem auticka samozrejme.
Vsetko dobre :)

Andy Bugatka19.1.2011
 

Ďakujem, aj za Tinku VdH, ktorá mi banner urobila a ešte aj rýchlosťou blesku.
Som rada, že Amy a autíčko sa páčia. Sú aj moje obľúbené, dík. :)

Wanda28.1.2011
 

A rozprávočka o vodných vílach je nádherná, milučká a pekne napísaná skvelý nápad :)

Andy Bugatka28.1.2011
 

ďakujem veľmi, veľmi pekne :)

reňa10.12.2010
 

Adi, ahoj, námet pekný, ale môj názor: popracovať na úvode a ako Ti hovorila Veronika trošku to vygradovať. Inak nie je pochýb, že Tvoje rozprávky majäú srdiečko. Prajem veľa tvorivých nápadov.

Andy Bugatka10.12.2010
 

Ahoj Reni,
Veronika myslela inú rozprávku - o paprike a paradajke, myslím. Ty myslíš o Mikulášovi. Ale zamyslím sa nad tým, keďže to žiadate, asi to tak bude lepšie. Díky, aj za to srdiečko.
P.S.: Stále je, čo upravovať, len toho času, keby bolo :( Určite sa k tomu vrátim a upravím to, keď bude čas...

Veronika Árendášová26.11.2010
 

Andy Tvoje pribehy maju vydz skvelu pointu, pre male deti, ake mam aj, sa zidu, ani nevies ako. Len neviem...trochu mi tam chzbala gradacia deja. Niekdy ako ked ja prerozpravam rozpravku. Ale inak fajn. Ja pisem poeziu pre deti. Ak budes mat chut. Zaskoc, vymenime si nazory.

Andy Bugatka26.11.2010
 

Veronika, ďakujem.
Ja som ju v praxi vymyslela a porozprávala mojej dcérke. Potom sem vložila, takže už je odskúšaná na dieťati /ešte mi aj poradila, že ich má krokodíl zjesť aj, keď ona mi navrhla žraloka/ :-)
Určite ešte nejaké úpravy budú, aj na ostatných rozprávkach. To je zatiaľ len v takom \"hrubom\" prevedení - nečistopise? by som to nazvala.
Stále sa učím, radia mi, píšu mi, prepisujem a znova to kontrolujem...
Inak mám tiež básničky /také \"samoukovské\" :-)/ k týmto rozprávkam. Prídem sa mrknúť aj na tvoje :-)
P.S.: možno zmením aj nejakú tú gradáciu deja, uvidíme. :-)

Veronika26.11.2010
 

a mne tam preskakuje klavesnica:o)

Andy Bugatka26.11.2010
 

...protiva jedna tvrdohlavá /myslím klávesnicu/:D

mária5.10.2010
 

aďa,tento príbeh o chlapčekovi bez peňaženky by som zahrnula pod čojaviem, dets. poviedočky. To už nie je rozprávka ale reálne sa to môže prihodiť. Téma ok, len by som to upravila, npr. hneď 2 veta 4x tam máš -mu- inak štylizovať vety:
Podala mu tašku (načo do ruky, veď to je jasné) a pridala zoznam nákupu... No ale to je na tebe, ja si tiež veľa krát po sebe nájdem kopec chýb..,

ANDREA BUGÁTOVÁ5.10.2010
 

Majka,
ďakujem za koment. Ja to rozprávam už dlhšie svojej malej na dobrú noc, tak mi napadlo, že to aj sem vložím. Ona to berie ako rozprávku, príbeh s poučením - vložila som to sem s tým, že sa mi to sem hodí. Snáď to bude tým, že je tam menej zdrobnenín :-)
Kuknem sa na tú štylistiku, díky.
P.S.: Aj ja si nájdem kopec chýb po sebe :-) Hlavne po čase...

Alexandra Enderle9.8.2010
 

Tak moja. Musím sa priznať,že rozprávky nečítam, ale ako by som mohla ved nemám čas:) Ale pre teba som si našla.. Páčila sa aj môjmu synovi, ktorý si ju čítal sám. Už nie je 6- ročný. Ale sloník Hip-hopík sa nám páčil ...:)

ANDREA BUGÁTOVÁ10.8.2010
 

Vitaj Alex,
som rada, že sa ti podarilo dať mi komentár, po toľkých nevydarených pokusoch, čo si mi písala.
Veľmi rada počujem, že deťom sa rozprávky, resp. rozprávka páči. Malému sa páčil Hip-hopík - to je skvelé. Veď na jeho podnet aj vznikla. Som šťastná, že aj keď už nemá 6 rokov, ale o niečo viac, aj tak sa mu videla. :) Pozdravujem a ďakujem :)

Evelina Ch3.8.2010
 

Adi,
dakujeme za rozpravku k narodeninam :-) malemu sopm ju teraz docitala, pacila sa mu a stale vykrikoval este citaj....aj sa ma pytal, ze ci by mu Patka naozaj robila na piesku zle, tak som mu povedala, ze neviem, ale ze to mozeme zistit :-)

ANDREA BUGÁTOVÁ4.8.2010
 

Ahoj.
Som taká rada, že ste si prečítali vymyslenú rozprávku o kamarátoch krtkovi Adamkovi a myške Paťke. Dodatočne všetko naj k 3-rôčkom Adamčovi a som nesmierne šťastná, že sa mu páčila a, že si mu ju musela neustále čítať :)
Paťky som sa pýtala, že keby ona bola tou myškou, či by krtkovi Adamkovi zbúrala ten hrad. Povedala, že áno :) Tak si to musíme asi naozaj vyskúšať v praxi a keďže je od nej aj starší \"až\" o pol roka, mal by jej hádam postaviť aj ten spomínaný zámok pre princezné :)
Ďakujem za prečítanie a komentár. Hlavne, že sa jemu páčila a dúfam, že aj iným deťom sa bude. Veď o to tu v podstate išlo :)

Ľubica Noščáková15.7.2010
 

Takže pokus č.2:
Milá Aďka! Keď som vstúpila do tančiarne MT, ako prvé som otvorila rozprávky /srdcová záležitosť a pri mojom povolaní tak trochu profesionálna deformácia./ Tvoje boli medzi hodnotenými, hodnotil človek, ktorého mienku si vážim, takže-boli prvé. Nedočítala som. Bola som sklamaná. Zároveň, keď som zapojila do aktivity - jedno hodnotenie týždenne- rozhodla som sa, že jedno z mnou napísaných bude určené práve týmto rozprávkam. Aj ma to prinúti četne ich prečítať a aj som dúfala, že časový odstup zmení trochu moje postoje. Včera sa mi podarilo zoštylizovať svoj komentár- a je v nenávratne. Takže aspoň časť z neho skúsim zreprodukovať- vopred sa ospravedlňujem za nesústredenosť- moje dve deti behajú okolo mňa a stále niečo chcú a tak komentár iste nebude oplývať ucelnosťou a systematickosťou ako ten pôvodný.Takže:
Čo je nad slnko jasnejšie, je cieľová skupina- sú naozaj veku primerané, dĺžkou i obsahom. vZároveň z nich vyžarujú ľudské hodnoty- človečenstvo/ nenapadá ma teraz iný výraz/ empatia, dobreé komunikačné zručnosti, láskavosť, priateľskosť, dobrota i pochopenie, ochota hľadať a príjmať riešenia. Je jasné, že ich písal láskavý človek a že tieto charakteristiky, ktoré sú mu vlastné,sprostredkovane cez stotožnenie a spolu prežívanie nanápadne vstupujú a ostávajú súčasťou detského sveta čitateľov /ich detí/. Personalizácie zvierat aj vecí, \"zosobňovanie\" v najhlbšom zmysle slova- nielen hovoria, ale majú aj svoje povahy, nálady, dobré aj zlé stránky...to všetko je súčasťou detského sveta a teda oslovuje a je príjmané deťmi. Zároveň je čarovné, že autor vie počuť, ako naňho veci, zvieratá, všetko svetské prehovára, ako to komunikuje medzi sebou a s odrazom diania v jeho reálnom svete to pretavuje do rozprávkového príbehu.
Prečo teda som sa musela tieto perly zodpovedne a vedome donútiť čítať? /Chcela som, to je jasné, ale aj tak som mala tendenciu preskakovať, vynechávať/
Štruktúra textu je totiž taká, akoby dakto len tak priamo z hlavy rozprával svojmu dieťaťu niečo, čo ho napadlo vzhľadom k tomu, čo spolu cez deň prežili. Také niečo je ako rozprávanie neoceniteľné a pomáha to vývoju osobnosti a spolu prežívanie- ale ak sa na to pozerám ako na knihu rozprávok- je to len veľká zbierka nespracovaného materiálu. /Pre mňa/. Ako podklady pre knihu dobré, ale ako knihu by som si ot v tejto podobe vonkoncom nekúpila. Ak opomeniem výhrady mojej pedagogickej duše / to by bol samostatný komentár, kde ako a prečo upraviť správanie :))) / mám veľa iných vecí, na ktorých by som určite zapracovala- keby šlo o moje po/d/klady.
Hoci sú rozprávky primerane krátke- je v nich veľa zbytočných slov, často sa opakujúcich, nadbytočných opisov, štylizačných chýb v slovoslede. Kompozícia je tiež zrejme vôbec neopracovaná a z hĺadiska obshu je čitateľ často rozptylovaný od krátkeho a jasného posolstva okrem už popísaného odtrhávaný aj zbytočným /do/vysvetľovávaním. Rozprávočky tak strácajú dynamiku a aj istý druh humoru a keďže je obvykle v jednom texte viac zameraní- prasiatko a jeho dom, prasiatko a sliepočka-spotreba priateľstva, vysvetlenie liahnutia, neznalosť prasiatka, výsmech, sebaľútosť, zasmiať sa na vlastnej chybe, čo sa skrýva v kaluži, že prasiatko chce byť čisté-hoci bežne je popisované inak/ to je nqa malého čitateľa priveľa impulzov na spracovanie a tak sa mu buď podarí vybrať \"pilier\" a uložiť alebo ostane pri vypočutí a pobavení sa. To, čo sa snažím pomenovať teraz je, že samotné rozprávky sa na mňa len tak \"vysypú\"- a nemajú v sebe ani medzi sebou žiadny systém, usporiadanie, prvok ucelenia, oslovenia, vtiahnutia do deja/ten je často rozbitý rôznorodosťou opisov a priľahlých skutočností/. Takže to, čo považujem za nádhernú výhru- istý druh výchovy cez rozprávku- ak autorka hovorí svojmu vlastnému dieťaťu takéto personalizované rozprávania na základe spoluprežitého- sa pri čítaní \"cudzincom\" stráca. A hoci podvedome vnáša do jeho života ľudské hodnoty a radosť, je to skôr náhodný proces. A ja mám pri výbere pre svoje deti vysoké nároky a náhode nezvyknem nechávať veľa- vlastne iba toľko, aby náš život bol plánovaná náhoda... :)
Chcela som nejaké rozprávky prepracovať a napísať tak, aby spĺňali to, na čo myslím- aby bolo jasné ako to myslím- ale p.Mámtalent ich starostlivo stráži a neviem ich skopírovať.Každopádne- skvelý materiál na poctivú mravenčiu autorskú prácu- podľa mňa. Prajem Ti radostné a príjemné písanie a veľa čitateľov .

ANDREA BUGÁTOVÁ15.7.2010
 

Ahoj Ľubka.
Veľmi ma mrzí, že si bola sklamaná mojimi rozprávkami. Vieš, ja nemôžem vyhovieť všetkým. Snažím sa, opravujem, prepisujem,...

Môj prvý komentár som mala od M.Kolcuna. Prečítaj si čo mi napísal. Potom pochopíš prečo sú moje rozprávky také, aké sú. Napísal, aby som rozvíjala a viac opisovala. Tak som z jednoduchých viet urobila súvetia. Rozvíjala som dej. No niekomu sa zdajú dlhé pre malé deti a zbytočne rozpitvané a niekomu zase krátke a výstižné. Tak ja už fakt neviem, čo je lepšie.

Neskôr prišla komentovať sem DARK - s tým, že mi opravovala hlavne gramatiku. Poslúchla som, poopravovala som a snažím sa dodržiavať všetky rady, aj keď sa niekedy to nedá. Stále som len začiatočník a amatér v tomto.

Teraz si došla ty a ja ani neviem, čo mám na to odpovedať. Vieš, pre mňa je najpodstatnejšia moja cieľová skupina a to sú deti. Moja 2,5 ročná dcérka pri rozprávke vydrží, keď jej ju čítam a aj ju pochopí. Lebo keď sa jej spýtam o čom bola, tak mi to povie. Ale podľa nej som veľmi málo rozprávok písala. Ona ma práve, že veľmi málo inšpiruje. Mojou inšpiráciou sú deti, ktoré stretávame na piesku, na ulici, v obchode, známych mamičiek... Deti mám rada a preto píšem hlavne pre ne :) Treba ich naučiť aj trpezlivosti, nielen neposednosti.

Keď som začala písať, mojou inšpiráciou mi bola vtedy ešte 3-ročná neterka /mimochodom jej maminka je p. učiteľka/. Jej som ich čítala ako prvej. Páčili sa jej, tak som ich dala do PC a potom aj do knihy. Teraz už má 6 rokov a tiež jej ich prečítam. Takisto sa jej páčia a aj ma počúva. Možno záleží ako človek podá tú rozprávku. Ja rada aj čítam deťom rozprávky a som rada tej spätnej väzbe od nich. Keď sa na konci usmejú a povedia \"pekná,\" príp. ešte mi prečítaj.

Ja sa nestotožňujem s dnešnou modernou výchovou - t.j. dovoliť dieťaťu všetko, len aby sme mali od neho pokoj. Žiadne pravidlá, ani hranice a to už nehovorím radšej o dôslednosti vo výchove. Potom nemajú rešpekt pre dospelými, ani učiteľmi v škole. Je dôležité, že práve rodičia sú zodpovední za správanie ich detí.

Chcem odkázať týmito rozprávkami na dobro, čo je v nás. Ale aj to zlo, ktoré existuje a stretnú sa v živote s ním - v škôlke, škole, v meste, na ulici,...

Bola by som rada, keby sa moje rozprávky pochopili tak, ako ich podávam. Neviem, aký systém by som mala zvoliť, keďže tam nejaký už je. Nenadväzujú na seba, ale spomínam v niektorých už postavičky, ktoré boli spomínané v predošlých rozprávkach. To, že nerozpisujem, že ako sliepočka sedí a ako sa liahne. Možno to bude v budúcej rozprávke. Nebola by dlhá? Nebolo by práve toto priveľa impulzov? Ale stále opisuješ len jednu rozprávku - tú poslednú, čo som napísala.

Za to, že rozprávky vznikli vďačím hlavne práve neposlušným detičkám. A pritom ani to moje dieťa nie je také poslušné a dokonalé :) Každé má aj svoje \"muchy\" a je na nás ako my rodičia sa k tomu postavíme.

Toto bol hádam moja najdlhšia odpoveď.

Veľmi pekne Ľubka ďakujem. Určite mi aj tento komentár pomohol k zlepšeniu.

Tina VdH14.7.2010
 

Aj ja sa dnes chcem čvachtať vo voľačom - najradšej však v bazéniku! Milé, Aďka, pobavila si ma v týchto extrémnych horúčavách. Len tak ďalej!

ANDREA BUGÁTOVÁ14.7.2010
 

Tini,
máš pravdu. V týchto extrémoch by bola vhodná nejaká mláka na osvieženie. Ďakujem za reakciu, potešila si ma ňou. Ani vo sne by ma nenapadlo, že mi dôjdeš komentovať :) Díky Tinuš.
P.S.: Som rada, že sa ti dal vložiť komentár.

opica29.6.2010
 

Chcem sa trošku pridať k DARK s poznámkou, že by som sa nespoliehala na jazykovú úpravu vo vydavateľstve, pretože knihy, a bohužiaľ HLAVNE knihy pre deti, vychádzajú dnes s takými jazykovými chybami (o štylistických nehovoriac), že sa mi z toho dvíha tlak. A keď si predstavím, že to deti takto čítajú a učia sa z toho... Kedysi sa dbalo na jazykovú úpravu oveľa viac, dnes chceme len všetkého rýchlo a veľa - a potom to tak aj vyzerá. Ak má človek dobré nápady, ale zlú štylistiku, mal by si podľa mňa hoci aj zaplatiť jazykovú úpravu, pretože inak tak vyrušuje zlá štylistika a gramatické chyby, že sa v tom aj dobrá myšlienka stratí...

DARK23.6.2010
 

Rozprávka o zajkovi Nebojkovi:
Oj, oj, oj, kde na to ľudia chodia, že zdraviť je zvratné sloveso? Nie pozdravila sa mu a odzdravil sa jej, ale POZDRAVILA HO a ODZDRAVIL JU.
Zdraviť sa má význam jedine v prípade, ak sa dvaja zdravia navzájom, napr. Pozdravili sa ako dobrí známi. Vysvetlila som to, dúfam, zrozumiteľne.

\"Kdeže to skáčeš?\" je zle. Zmeniť na \"Kamže to skáčeš?\". Pýta sa ho na smer, predsa. KDE je opytovanie zámeno miesta, KAM pohybu.

Mrkvičku či kapustičku = bez čiarky

\"ucháň ” = začiatočník, nováčik. Nepliesť deti nesprávnymi výrazmi. Radšej zmeniť na ušiačik.

skrÝkla = čo to je?

drkotať znamená cvakať, isto sa necvakali, drkotať mohli zubami, preto nahradiť slovom triasť, príp. iným ekvivalentom

vtedy HO zbadala - ešte sa nevie, kto, alebo čo to je, preto radšej napísať všeobecne - A vtedy to, čo ich naľakalo, zbadala.

zajko zúbky vystrčil, nie vytrčil - trčať a vystrkovať sú dva rôzne pojmy.

A nazáver záver - prerobila by som ho. S tými tromi bodkami zostáva otvorený, a nemá žiaden význam. V čom ich oklamali? V tom, že porozprávali príbeh trochu inak, ako sa v skutočnosti udial? To iba tak trochu mystifikovali, zahmlievali skutočnosť, ale neklamali. Oklamať je pre dieťa silné slovo, takže by malo mať jasno v tom, čo je klamstvo. Ak už chceme rozprávku tlačiť tým smerom. Takže - šup-šup prerábať!

DARK23.6.2010
 

Ospravedlňujem sa, chyba sa stala niekde v prenose. Ako posledné som videla:
\"Oklamali ich...\"
Až keď som poslala príspevok, až potom som uvidela koniec rozprávky inak. Takže poslednú radu nebrať.

ANDREA BUGÁTOVÁ23.6.2010
 

Milá DARK,
na vysvetlenie: Akurát som to písala, keď sa mi malá 2,5 r. dcérka zobudila - skôr. Uložila som to a len dala tri bodky. Neskôr som sa k tomu vrátila, opravovala a vyhadzovala, čo bolo zle. Idem si pozrieť tie chyby. Sloveso - skríkla som opravila ešte predtým :) Ďakujem.
P.S.: Ste boli v nevhodnom čase pri mojom diele :( Ešte som to ani nedokončila, len uložila - je tam nejaký čas na uloženie - škoda, že ste nevydržali.

DARK20.6.2010
 

Andrea,
oceňujem nápady, s akými boli tieto rozprávky tvorené. Momenty, ktoré ma veľmi pri čítaní rušili, boli chyby v slovách (skúste byť vystretý = vystretí)a veľa ďalších chýb, ktoré naozaj kazia dojem z čítania. Evidentná a tiež rušivá je neznalosť vkladania čiarok. A miestami zlá štylistika. Rozprávkam by tiež prospelo oddelenie priamej reči od ostatného textu, tak, ako v každej správnej knihe.
Krátkosť textov pre udržanie pozornosti je tiež dobrá voľba.
Keby sa chcelo textami pohrať a upraviť ich (alebo dať upaviť)tak, aby neboli ničím narúšané, bolo by to pekné čítanie.

ANDREA BUGÁTOVÁ20.6.2010
 

DARK,
som rada, že ste sa aj pri mne pristavili. Popri tých románoch, čo čítate je toto trošku iná šálka kávy, však?
Tak a k Vášmu komentáru:
1/ rada by som vedela z ktorej rozprávky je vypichnuté, čo mi vytýkate - vystretý = vystretí /to je fakt zle - mn.č./, aby som si to tam mohla opraviť. Ešte by som bola rada, keby ste mi aspoň časť z tých veľa chýb, čo píšete vypísali, nech viem o čom píšete. Samozrejme aj s tými čiarkami, ktoré tam nepatria, resp. mali by tam byť.
2/ Mám tu vyše 200 komentárov, ale ani jednému nenapadlo mi napísať, že by bolo vhodné oddeliť priamu reč od ostatného textu. A ak sa mám priznať, ani mne. Je to celkom dobrý nápad. Uvidíme.
3/ Krátkosť textov - ďakujem za uznanie.
4/ Som stále len amatér a začiatočník v písaní. Ani sa nechválim, že som niečo viac. Ja nemám nikoho, kto by mi text upravil. Spolieham sa hlavne sama na seba a na komentáre, ktoré mi tu v mnohom už aj pomohli. Mala som vždy rada v škole slovenčinu, aj diktáty. Nakoniec pred vydaním dielo ešte redigujú, takže sa ešte upravuje pred konečnou podobou. A ak by im nevyhovovalo, a bolo tam aj moc chýb, tak mi ho nevydajú, nie?

P.S. Aj mňa rušia niektoré chyby, čo sú v dielach na MT. Keď na niektoré natrafím, tak im to aj napíšem konkrétne, nie všeobecne. Pretože mi to potom pripadá, že to človek ani nečítal, iba vypichol to, čo mu práve padlo, ako nevhodné, príp. len preletel očami text. Ďakujem za veľmi poučný komentár.

DARK21.6.2010
 

Mno, to naozaj bola iná šálka kávy. Ale kvôli tým chybám. Budete sa na mňa opäť hnevať, ale nerobí mi problém písať kriticky. Svoje názory, také či onaké, otvorene a bez škrupulí dávam najavo. Som presvedčená, že kritika, nie zbytočné tľapkanie po pleci, posúva najviac. Taktiež píšem rozprávky ale iného charakteru a tiež sa na MT dostanú. Ale neskôr.
Andrea, v prvom rade gratulujem, ak už máte vydanú knihu. Len dúfam ,že ju vydavateľstvo vydalo bez chýb (ak nepredpokladám, že to bol samizdat).
Odpovedám:
1. z rozprávky o rolete
Chyby som preto zovšeobecnila, že ich je naozaj veľa. Nahnevala som Vás týmto vyjadrením? Dobre, pokúsim sa ich skonkretizovať:
R o bielej jedličke:
1. krásny, biely = tam čiarka nemá byť
2. chytro = rýchlo (chytrosť má úplne iný význam, je to bystrosť, duchaplnosť, vynaliezavosť...)
3. Veď jedlička, aj tak ... = bez čiarky
4. zobrali chlapček, spolu s rodičmi = za 1. zobral, za 2. bez čiarky
5. od tej doby, chodili = bez čiarky
6. na prechádzky, do lesa, polievať jedličku = bez čiarok

R o radiátore:
1. v malom meste, bol raz = bez čiarky
2. Tak sa jednej noci dievčatko odvážilo, a radiátora sa spýtalo = vhodnejšia by bola štylizácia: Raz v noci sa dievčatko odvážilo spýtať radiátora, príp: sa dievčatko odvážilo a spýtalo radiátora (bez čiarky)
3. hundreš?“ nechápavo = veľké N
4. vtedy jej skrsol = skrsnúť v niekom, niečom (skrsnúť v mysli, napr), ale aj tak by som toto slovo nahradila úplne iným
5. mala lepší nápad a hovorí = ak bol v jednom slovese použitý minulý čas, treba v rámci vety pokračovať v ňom
6. dcérka chytro bežala = viď predošlá rozprávka
7. po namaľovaní, už = bez čiarky

R o autíčku
1. Tak, aj keď T chcel, či nechcel = návrh: A tak, či T chcel, či nechcel
2. liečky = toto by som nezdrobňovala, napriek tomu, že je rozprávka určená najmenším deťom, som zástancom názoru, že ich treba odmala učiť správne pomenovať veci
3. Cestou domou = domov
4. že taký pekný deň = že je taký pekný deň
5. nemohol zaspať, a tak = bez čiarky
6. von, “ prečítala = von.“ Prečítala mu...
7. V druhom odstavci je šesťkrát spomenuté slovo auto v rôznych obmenách. Skúsila by som ich preriediť, umením je aj neopakovať tie isté slová. Dobrý autor píše tak, aby sa v rámci jedného odstavca vyskytovalo slovo len raz. Samozrejme, ak sa nedá inak a odstavec je dlhší, dvakrát sa vyskytujúce rovnaké slovo dielu až tak neublíži. Ale treba sa snažiť neopakovať zbytočne. Prečítajte si odstavec ešte raz a pochopíte, ako zle to ušiam znie.
8. v celej rozprávke je deväťkrát spomenuté meno Tomáško. Je to naozaj veľa na taký krátky text, dá sa nahrádzať slovami napr. chlapček, synček, malý pacient...
9. páči“ a v tom = páči“, a vtom - t.j. za 1. s čiarkou, za 2. \"vtom\" sa píše spolu
10. Na to, sa = bez čiarky
11. Ale, akurát = bez čiarky
12. A ten darček bol: krásne = A tým darčekom bolo krásne (znie to lepšie)
13. šťastím zvolal = od šťastia zvolal
14. úvodzovky v úvodzovkách by nemali byť, vôbec by som ich k slovu Titít nedávala. Celkovo slovo dané do úvodzoviek znižuje jeho význam (okrem priamej reči), neviem, prečo je veľa ľudí presvedčených o opaku
15. radosť a, že = radosť, a že
Pre nedostatok času nepokračujem, ale ako návod to dúfam postačí a som presvedčená že takéto zmeny dielu neublížia, naopak.
P.S. Mňa chyby doslova presviedčajú o zlých základoch slovenčiny u autora, a také diela nečítam vôbec. Vaše rozprávky sú zaujímavé nápadmi, preto som ich prečítala všetky a z toho dôvodu som sa aj vyjadrila o chybách, ktoré som som týmto (nie povrchne) snažila napraviť, resp. aspoň niektoré. Prajem ešte veľa inšpirácie a posun v korekciách.

ANDREA BUGÁTOVÁ21.6.2010
 

No DARK,
už som si myslela, že ste fakt tie rozprávky ani nečítali. Som rada a vôbec ma neuráža, ani nehnevá, skôr ma to posilňuje, že vám stálo za námahu vypísať mi chyby v dielach.

Vopred sa ospravedlňujem za chyby, ktoré robím, aj v komentároch. Snažím sa písať tak, aby to bolo zrozumiteľné.

Keby som sa mala porovnávať s inými vynikajúcimi autormi na MT, som len nič proti nim. Ja skrátka len píšem, aby som potešila. Dávam si veľký pozor na gramatické chyby, aj čiarky. O niektorých chybách, čo ste mi vytkli si stále myslím, že chybami až takými závažnými nie sú. Ale beriem každý názor. Samozrejme, aj ten váš. Ste kritička a to ma veľmi zaujímalo, ako sa postavíte k tomu.
Ako som už písala - som amatér. A určite sa tu nájde zopár autorov, ktorí píšu oveľa horšie ako ja a nelámu si nad tým hlavu, aj keď im vytýkajú chyby pod dielami. Mňa písanie baví, a prežívam so svojimi hrdinami ich zážitky. Viem, že moje rozprávky sa deťom páčia a to je pre mňa to najdôležitejšie - môj cieľový čitateľ.

Neviem, čo je pre Vás prvotné, či dej alebo či je vhodne daná čiarka, aj keď aj tá niekedy rozhoduje. Uvedomujem si, že niekedy píšem aj rovnaké slová, ale stále rozmýšľam, ako ich nahradiť, aby to nevyznelo rovnako. Viem, že moje dielo, ak by ho chceli vydať, ešte budú určite kontrolovať a redigovať, ako som už písala. Pre mňa je písanie hlavne niečo, čo ma baví a napĺňa.

Ďakujem Vám veľmi pekne a vážim si každý názor, aj ten Váš. Pomohol. Premyslím si ako to upraviť, keďže nemám moc času /nejdem tu rozpisovať prečo?/ a nejde mi ani tlačiareň /a to tiež nie je výhovorka/, takže iba z PC do PC :)

P.S. Nechcete mi robiť korektora? Keď ste taká \"čiperná\"? A ešte niečo, prečo sa skrývate za anonym, keď slovenčine evidentne veľmi dobre rozumiete? :)

DARK21.6.2010
 

oprava - v predposlednom riadku druhé SOM malo byť SA

ANDREA BUGÁTOVÁ21.6.2010
 

DARK,
trošku som sa dnes pousilovala a chyby, ktoré mi boli vytknuté sú opravené. Dúfam :)
Viem, že robím chyby /človek v rýchlosti spraví veľa chýb, veď sme ľudia/, aj že píšem veľa čiarok.
Ďakujem, že ste si ich všimli a zároveň ma na ne aj upozornili. Je tu málo takých ľudí, čo napíšu názor tak, ako vy. Vážim si ho a ešte raz ďakujem.
P.S. Ja to stále priebežne opravujem, ale aj tak to nikdy nebude dokonalé :(

DARK22.6.2010
 

Andrea,
viem, že moje trochu tvrdé zobudenie Vášho ega po všetkých tých vzletných chválach v predošlých komentároch mohla byť studenšia sprcha. O to mi aj šlo. Nie je nič horšie, ako učiť sa od tých, ktorým chýba to, čo mne.* Pochvaly povzbudia, aj to treba, ale vynášať niekoho do neba nie je preňho hnacím motorom. Všetci sme trochu narcisti a každý má pochvalu rád. Preto sa ňou nechávame ukolísavať a vlastné chyby nevidíme, nehľadáme.

Nechcem Vás liečiť z Vášho presvedčenia o tom, že na MT je veľa vynikajúcich autorov. To je na každom z nás, v čom nachádza kvalitu. Z Vášho najzoznamu by som 80 % s kľudným svedomím vyhádzala. Fandím každému v tom, že sa venuje písaniu, že sa chce podeliť s ostatnými, píše, lebo chce potešiť. Ale prečo mu nezáleží na tom, v akej forme a kvalite svoje myšlienky ponúkne? A čo vlastne ponúka? Kvalitných (jazykovo, myšlienkovo...) diel je na MT málo. Čo sa nakoniec aj prejavuje v hodnoteniach.

K opravám – rozprávky sa čítajú lepšie, plynulejšie. Hovorová reč je iná, ako písaná. V reči (na zvýraznenie, apod.) medzi slovami robíme medzery a najpravdepodobnejšie preto sa Vám žiadalo pohádzať čiarky kade-tade. Vyvrátim Vaše tvrdenie o tom, že to nie sú až tak závažné chyby. Ovplyvnení písaním diktátov v škole, keď nás učili, že veľkými chybami sú hrubice (čo aj sú) a mnoho iných závažných prehreškov voči slovenskému jazyku, v mnohých školách nejdú do hĺbky a preto, okrem iného, podceňujeme aj diakritické znamienka. Ich nesprávne umiestnenie rozbíja syntax (pekne a zrozumiteľne to napísal pán Hochel v poslednom hodnotení), podľa mňa aj podsúvajú iný zmysel viet, občas nútia vrátiť sa na začiatok a prečítať si ju ešte raz, kvôli pochopeniu zmyslu. A to je dosť závažný rušivý element. Pre mňa je prvotné všetko – znalosť jazyka, gramatiky, umiestnenie čiarok, zmysel, dej, logika... Detaily tvoria celok.*

Krátkosť času je výhovorka. Chcete argument? Tu je:
Je dôležité umiestniť dielo pred zrak ostatných čo najskôr a s chybami, alebo sa k nemu vrátiť, hoci aj niekoľkokrát, prepracovať ho, prelistovať slovníky, nájsť v googli (na niekoľkých stránkach, nie vziať prvé riešenie), spýtať sa, overiť vo viacerých zdrojoch? Aj na úkor toho, že napíšeme toho menej, resp. ostatné diela sa na papier, v tomto prípade na sklo, dostanú neskôr? Odpoveď nechám na Vás.

Nie, nie som kritička povolaním. To len veľmi pozitívny vzťah k rodnému jazyku a zmysel pre správnosť písania ma niekedy neudrží zostať kľudnou pri čítaní. Môj prvý pokus (odpoveď na výzvu zo strany jedného z prispievateľov MT) o síce ostrú kritiku, ale bez toho to neviem, no s úmyslom pomôcť skvalitniť dielo, bol odmietnutý zo strany prispievateľa so slovami zbytočnosti (!) opráv, druhý sa prejavil u Tiny, ktorá je trochu iný „kaliber“, ak ju tak smiem nazvať, a vedela som, že tam sa stretnem s pochopením a tretia ste Vy. Lenže u Vás je problém robiť korektora. Dôvod? Tina píše takmer bez chýb, jej plynulosť, jazyková správnosť, logickosť a pod. nevyžadujú takmer žiadne zásahy. U Vás je to iné. Vidíte sama, koľko chýb sa našlo v krátkych textoch. A potom – celkovo by som poprehadzovala slovosledy, pomenila slová, používala menej zdrobnenín, napriek tomu, že je to detská literatúra, priblížiť by sme sa im mali primeranými slovami a nie prílišným vkladaním písmena „k“ do výrazov. A keby som mala upravovať celé vety, state, rozprávky, potom už by bol autor DARK a nie Andrea Bugátová. Takže ťažké rozhodovanie. (Ale sľubujem, že sa ešte niekedy pri AB zastavím).

Apropos – vyjsť z anonymity by bolo zbytočné. Zámerne som tu inkognito, nechcem sa prezentovať pod vlastným menom, nepovažujem za dôležité, aby moje okolie vedelo, či a kam prispievam. Som iba prispievateľ a hlavne zástanca názoru, že svoj rodný jazyk máme ovládať ak nie na profesionálnej, tak aspoň na viac ako dobrej úrovni.

Celý tento text by mal byť pre Vás tak trochu vodítkom a budem veriť tomu, že Vás nasmeruje aj samu na správnejšiu cestu (netvrdím, že máte zlý smer).

Záverom vďaka za vyjadrenie uznania mojej snahy a aj za to, že padla na úrodnú pôdu. Ak Vás niekam posunula (a posunie), bude to pre mňa veľké zadosťučinenie.

* toto sú moje vlastné myšlienky a presvedčenia, neskrývam sa za cudzie.

ANDREA BUGÁTOVÁ22.6.2010
 

DARK,
ja som len čakala, že kedy príde tá \"studená sprcha\", ako ste ju nazvali vy. Som si vedomá toho, že nepíšem až tak správne, ako by ste chceli, ale určite by som vyvrátila Vaše tvrdenie o tom, že čiarky dávam kade-tade. Vôbec to nie je pravda. Snažím sa práve, aby boli tam, kde majú byť. Práve tak, ako nás v škole učili. Pred spojky,...
Ja neviem, či vy pracujete v školstve, príp. vo vydavateľstve alebo niekde v úplne inej oblasti.
Keď si čítam hodnotenia pre iných autorov, až ma mrazí, čo všetko im vytýkajú. A stále nechápem, prečo nás porovnávajú s profesionálmi, ktorí už čo to popísali, príp. majú na to školy, kde sa tomu viac venovali.
Ja som maturovala, aj zo slovenského jazyka a som rada, že som Slovenka. Už si niekedy pripadám ako magor, ale fakt veľa ľuďom, aj na tu na MT, príp.na facebooku opravujem niektoré slová, čo mi nesedia. Ale beriem to trošku s rezervou. Keby som ich mala fakt zvoziť, že slovenčinu majú hroznú, tak by tu bolo naozaj veľmi, veľmi málo diel.

Zdrobneniny - vytýkali ste mi, že ich moc používam. Áno, lebo ja sa rada deťom prihováram pekne. Veď si toho v dospelosti užijú dosť, tak prečo im detstvo nespraviť pekné. Máte deti, vnúčatá? Nie? Pracujete s deťmi? Ja mám malú dcérku, ktorej sa prihováram väčšinou v jemnejšom tóne, aj keď niekedy sa to nedá. Ale to už by bolo na inú tému. Ak nemáte, tak nemôžete pochopiť, čo je to mať dieťa a starať sa oň a samozrejme ani ako mu tú rozprávku prečítať... Všetko so všetkým súvisí, aj toto, čo ja robím.

K tým mojim naj. Viem, že niektoré z nich, čo mám vypísané sú po gramatickej stránke na veľmi zlej úrovni. Ale mňa to fakt neodradilo pri čítaní. Som rada, že sú tu, lebo píšu krásne a za tým si stojím. Aj keď gramatika im moc nejde.

Každá z nás má asi iné priority a predsa rovnaké - to je slovenčina. Vaše skvelé, dopodrobna vypísané komentáre ma určite posunuli dopredu a postupne si pozerám a vyčiarkujem niektoré, aj celé vety. Ono je lepšie po čase sa k tomu vrátiť. Vidím sama kopec chýb, čo som spravila. Boli to len začiatky a ešte stále aj sú.

A k Tine? To je fakt iná kapitola - je skvelá :)

Som rada, že ste sa mi prihovorili touto cestou a ešte radšej Vás tu uvítam, keďže ste ma najviac, aj s Marekom Kolcunom /ktorý mi prvý komentoval/ posunuli vpred. Ďakujem.

P.S.: Prepáčte, ak tam boli chyby. Chcela som to rýchlo napísať, aby mi to nevymazalo :)

DARK22.6.2010
 

AB,
učili Vás zle. Nie je pravidlom, že pred každou spojkou je čiarka. Pravidlá sú úplne niekde inde. Ako príklad uvediem: Peter a Lucia. „a“ je spojka. Patrí teda pred ňu čiarka? A dám si tú námahu a budem pokračovať:
Spojky - neplnovýznamový slovný druh, spájajú slová a vety
- pred priraďovacími spojkami a, i, aj, ani, alebo, či, ako – v prirovnaní NEPÍŠEME ČIARKU
- pred zloženými spojkami a spojovacími výrazmi typu a teda, a jednako, a predsa, a tým,.. PÍŠEME ČIARKU
- ak sa opakuje spojka, ČIARKU PÍŠEME

atď. Všetko sa dá nájsť aj na internete, len treba chcieť hľadať.

Tak kto má s čiarkami pravdu? A to pracujem v úplne inej oblasti...

Ak hodnotitelia ostrejšie vytýkajú, vedia prečo. Vedia čo a prečo píšu. Sú na to, aby usmernili a poučili. Ak to nebudú tak robiť, budú strácať čas prispievateľov i ten svoj. Pozor – nikoho nikdy s profesionálmi neporovnávali. To je možno dôsledok myslenia tých, čo im nie sú ich hodnotenia po vôli. Sú priami a kritickí preto, že veria vo vyprofilovanosť a vycibrenie niektorých (nie mnohých a už vôbec nie všetkých) prispievateľov na MT. V poslednom z inšpirátorov odzneli aj vzdychy nad jazykovými defektami mnohých. Asi už sú naozaj mnohé príspevky pre nich nestráviteľné. Majú pravdu a treba ich počúvať. A čítať (počúvať) aj medzi riadkami. Všetko Vám nikdy nikto nepovie.
Väčší efekt má výchova dôrazným a primeraným napomenutím, ako hladkaním ega, ako dobre dotyčný robí všetko, čo robí. Ak by sme nepočúvali rodičov, tak by sme dodnes vyplazovali jazyk na hocikoho, skákali po kalužiach, rozbíjali okná, chodili neučesaní, neupravení... Či?

Niektoré diela sú tak prešpikované chybami (všetkých druhov), banalitou, opakovaním, hádzaním slov a slovných spojení na sklo len tak z plezíru, či z akýchkoľvek iných pohnútok, že je umenie dočítať ich do konca. Čo sa postupne prejavuje aj na hodnoteniach. Akokoľvek sa to zdá mnohým (väčšine?) vydateľné. Krutý príklad: ak väčšina ľudí bude sledovať banálne telenovely a prihlúple komerčné realityšou, znamená, že majú dobrý vkus? (Odpoveď je na každom z nás).

Portál MT chápem ako cepy pre žito – buď sa z neho niečo vymláti, a bude to trochu bolieť, alebo... a dobré zrno sa oddelí. A vydať knihu – to už je imidž vydavateľstva a to je o inom, ako hrať sa na pieskovisku MT.

Deti mám dve. Prešla som všetkým a práve preto trvám na vyjadrovanie sa primerane veku, vhodne a správne, výberom správnych slov, výberom hodnotnej literatúry a tiež neprehnané zinfantilňovanie. Ale to je na každom z nás, akú cestu si zvolí. A nemyslím to v zlom.

Vyčiarkujte, meňte, kombinujte, dbajte na správne výrazy a významy, množné číslo, správne používanie diakritiky, štylistiku, gramatiku.... veľa zdaru!

ANDREA BUGÁTOVÁ22.6.2010
 

DARK,
rada by som Vám oponovala. Mňa učili, že aj pred spojku \"a\" sa dáva čiarka, keď pripomína spojku \"ale\", \"buď\", \"či\"... a sú medzi nimi dve slovesá - to som si zapamätala ja zo školy. Napíšem Vám to aj odbornejšie - zo slovníka slovenského pravopisu, citujem: \"Pred spojkou a píšeme čiarku, ak má iný ako zlučovací význam /odporovací, vysvetľovací, dôsledkový/. V takých prípadoch často býva po spojke a zdôrazňovacia častica, ktorá tvorí s ňou spájacie výrazy: a nie, a predsa, a jednako, a tak, a to, a teda, a preto... To sú tie Vaše zložené spojky, čo píšete.
Ale inak samozrejme sa pred \"a\" nepíše čiarka - to máte pravdu.

Inšpirátor sa mi bohužiaľ nedá pozrieť, ale rada by som si ho pozrela. Keď budem mať možnosť, tak si ho určite pozriem :)

Viem, že pred vydaním sa dielo ešte okresáva. Určite by ho Ikar nevydal bez predchádzajúcej korekcie.

Ale stále som Vám vďačná za Vaše rady a to, že sa ku mne vraciate a prispievate mi komentármi. Ďakujem.

P.S. Nikto nie je bez chýb :)

DARK22.6.2010
 

AB-V,
uf, uf!
Týmto mi vôbec neoponujete, naopak, potrdzujete moju verziu, že nie pred každou spojkou sa dáva čiarka (v predošlom príspevku bola Vaša reakcia v tom zmysle, že pred spojkami Vás učili dávať čiarky, tak ich tam preto dávate).
Za mojim krátkym výpočtom (ne)vkladania spojek nasledovalo atď. To znamenalo, že sa treba riadiť aj ďalšími pravidlami.
A že ich nedávate priveľa? Tvrdím opak. Spravila som náhodný klik na rozprávku č. 9. Pozrime a na ňu spolu:
Veta č. 1) Na malom, červenom, plyšovom srdiečku, sa uvelebila tenká, pichľavá ihla Inka.
Čo tak upraviť na:
1) Na malom červenom plyšovom srdiečku sa uvelebila tenká pichľavá ihla Inka.
Aj niektoré ostatné vety si zaslúžia podobnú korekciu.
Ale dosť už o čiarkach.

Viem, že sa dielo pred vydaním upravuje. Ale prečo podsúvať nekvalitné texty? Tým sa iba znižuje pravdepodobnosť možnosti vydania. Nechcime po všetkých tých, ktorí sa o konečnú verziu starajú, aby celé hodiny a dni trávili tým, čo má urobiť autor.
Och, Andrea, už som Vám dala toľko rád, koľko som ani sama nechcela. Už je načase nechať Vás prísť na mnohé sama. Ako? Čítaš, počúvať, všímať si, nezamotávať sa do spletí nekvalitných diel...

ANDREA BUGÁTOVÁ22.6.2010
 

DARK,
rada by som to aj ja ukončila tým, že nikde som nepísala, že nedávam priveľa čiarok. Ja si práve že uvedomujem, že ich dávam veľa. Viem o tom.
Keď som tu začínala, tak došiel komentovať moje dielo M.Kolcun - tiež skvelý rečník a teraz už aj veľmi dobrý známy a napísal mi, aby som vety trošku viac rozvíjala o prídavné mená. Tak som dopĺňala a dopĺňala, až z nich boli súvetia. Nakoniec mi vytýkali, že ich mám pre istotu moc dlhé. :( čo už...

Stále sa učím a učím, aj tu :) a asi začnem viac používať slovník slovenského pravopisu. Nebude chudák stáť v kúte opustený :)

Ešte som ani nestihla ich poopravovať a vy ste tu znovu :) Ale to len zo žartu. Ja som skôr veselšia kopa a rada by som bola, aby sme toto všetko už naozaj nechali tak. Viem, že treba veľa vecí opraviť a aj ich postupne upravujem, tak sa zastavte o nejaký čas, aby som to aj stihla :) Ďakujem veľmi pekne za Váš čas strávený s mojimi rozprávkami.

reňa9.6.2010
 

Kvák, kvák, samá chvála a reňa Ti za žabiačika 5 hviezdičiek dáva.

ANDREA BUGÁTOVÁ9.6.2010
 

Reňuš, akurát som dočítala koment na básničku o palme Vilme a jej kamarátovi psíkovi Maxíkovi a ty už aj tu :) Ďakujem - kvaky, kvak :)

Eva7.6.2010
 

Knihu už dávno máme doma a s obľubou si ju s deťmi čítame. Páči sa im každý príbeh a tiež obrázky.

ANDREA BUGÁTOVÁ7.6.2010
 

Ďakujem Evka. Som rada, že sa detičkám páči, veď mi hlavne o to ide, aby sa im páčili a s nimi aj obrázky. Som rada.

Angie Lencsesová2.6.2010
 

Rozprávky sú rozkošné. Páči sa mi ako v nich obyčajné predmety ožívajú a žijú si svoj vlastný život. Rozprávka o nezbednom medvedíkovi ako sa snaží vyškriabať za medom ma rozosmiala. Musel pritom vyzerať chudák komicky.Podľa mňa budú mať rozprávky veľký úspech u maličkých detí, sú nápadité, vtipné a dej má rýchly spád, takže deti vydržia počúvať.Pridávam hviezdičky -rovno päť

ANDREA BUGÁTOVÁ3.6.2010
 

Ahoj Angie - tak aj ty si sa u mňa stavila? To som rada, aj, že sa ti páčili. Medvedík Hubert bola veľká náhoda, asi o tom, aby detičky poslúchali a neutekali od rodičov. Lebo sa im môže niečo stať a je lepšie sa pri nich držať, teda aspoň kým neprídu do puberty, ale to už by bol iný príbeh, rozprávka :))
Díky Angie za koment, aj za bodíky :)

mária7.6.2010
 

kvaky, kvak...dobré

ANDREA BUGÁTOVÁ7.6.2010
 

Kvaky, kvak - veru tak. Ďakujem Majula :)

reňa28.5.2010
 

Ahoj Aďka, opäť si potešila moju dospelácko-detskú dušu..
Možno by si mohla dať vetu, zo 4.ods. \"Tak sa na ne tešil..\" hneď do druhého ods., keď mu rodičia rozprávajú o deťoch a návštevníkoch...ale rešpektujem Tvoje rozhodnutie pa, dávam 5 hviezd.

ANDREA BUGÁTOVÁ28.5.2010
 

Ahoj Reňuš,
pozerala som si ten odst., ale je to v 5.odst. nie vo 4.
Keďže v 2.odst. sa skôr rozprávajú jeho rodičia, prišlo mi vhodnejšie to zakomponovať až do toho 5 odstavce, kde už je uvedený aj malý sloník do príbehu, ktorý sa skrýva za mamu slonicu.
Ale pozriem si to lepšie, ešte to určite po čase trošku upravím. To je len prvotný vklad príbehu a neskôr sa k nim ešte vraciam a opravujem, dodám niečo a potom napíšem, že som ich upravila. O.K.? Díky za hviezdičky.
P.S.: Aj básničku mám novú - mrkni, ak chceš :) Vďaka.

Katka27.5.2010
 

vyyborne, tak toto je podla mna velky talent!

ANDREA BUGÁTOVÁ27.5.2010
 

Kati - ďakujem, aj za poklonu :) Ale oponujem - veľkých talentov je tu oveľa, oveľa viac a podľa mňa aj lepších, ako ja.

mária18.5.2010
 

aďa, ja že čo to spomíňaš aký vlak, a kukám, okrem Oľgy aj teba zbadám, tak som si to tu počítkávala... pekný aj dobrý vláčik, nie ako môj popleta Tralaláčik... tak si vás tu aj obodujem..

mária18.5.2010
 

To vážne, a ja že minulý týždeň som čítala o mráčikoch a dohnala si ich až sem do Senca. Dážď odplavil piesok a aj bábovkové formičky... mám pokračovať?

ANDREA BUGÁTOVÁ18.5.2010
 

Tetuľa, taká som rada, že ste ku mne po skoro 2 mesiacoch zavítali /posl.koment od Vás bol 26/3/2010/. Olinku som si všimla aj ja s jej Rozprávkou. Musím ísť kuknúť, čo to je vnútri.
Váš Tralaláčik je skvelý, to sa nedá s mojim ani porovnávať, ešte aj s hudbou :)
Ďakujem za pekný komentík, aj za bodíky :).

ANDREA BUGÁTOVÁ18.5.2010
 

Majula, vy reagujete na svoj komentár? Lebo to dalo pod neho :)) Tak ja pod svoj musím, lebo by bol pred mojim prvým a to by blbo vyznelo :)
Vraveli ste mi, že ste to čítali, len ste nekomentovali, preto som rada, že ste sa zastavili :) A ďakujem.

reňa pre Aďku18.5.2010
 

tutút...pozor, pozor práve k Vám vezieme päť krásnych hviezdičiek, to za to, že viete vyčariť úsmev na tvárach dospelých i detičiek...pa

ANDREA BUGÁTOVÁ18.5.2010
 

Cililing - už som si myslela, že si nik nevšimne novú sériu rozprávok. Som rada, že ty prvá Reni. Díky, aj za úsmev, aj za hviezdičky, až 5? Kto mi tam potom dáva 4? :))))

Evelina Ch5.5.2010
 

Adi,
tak kym sa maly hral,som precitala aspon trosku a musim povedat, ze sa mi to paci, urcite ju pojdem malemu kupit a budeme si citat pred kazdym spanim :-) a prideme si aj po ten slubeny podpis a venovanie :-)))

ANDREA BUGÁTOVÁ5.5.2010
 

Evi, hádam ju ešte budú mať, ak nie dojdi a rada sa podelím o ňu s Tvojim malým. Samozrejme bez podpisu s venovaním neodídete :) Díky za koment.

Daniela Peleščáková5.5.2010
 

Adi, viem si živo predstaviť, že by sa rozprávka o Nahnevaných oblakoch, ale aj iné, stali večerníčkovými rozprávkami na dobrú noc. Možno raz... :-))

ANDREA BUGÁTOVÁ5.5.2010
 

Dani, keď ti toto píšem akurát znie znelka Večerníčka :) - to je znamenie? Malá má rada práve tú znelku - to povie - večerníček - aj keď teraz chodí Macko z plyšu - to patrí medzi jej najobľúbenejšie. Neviem si predstaviť, ako by vyzerali tie moje, ale toto ma ani nenapadlo. Bolo by to veľmi pekné. Díky Dani. Vážim si to, hlavne od takých, čo vedia, ako to je písať a dobre písať :) Ďakujem krásne, potešila si ma.

reňa5.5.2010
 

joj Aďuš, tak táto rozprávka ma veľmi bavila, bola taká, hm.. dramatická, myslím, že deti sa budú pri tejto rozprávočke krásne báť a potom sa tešiť z toho slniečka, dávam 5

ANDREA BUGÁTOVÁ5.5.2010
 

Reni, ani som to tak nechcela, ale samo to tak vzniklo. Veď také počasie je fakt hrozivé :( Ale vždy vyjde slniečko, nie? :)
Díky Reni.

Zdenka5.5.2010
 

Ahoj Andrejka,
aj mám rada rozprávky s takým \"nenásilným presahom\". Kto chce, číta o počasí a kto chce, číta aj medzi riadkami.

ANDREA BUGÁTOVÁ5.5.2010
 

Ďakujem Zdeni,
akurát som pozerala, ako mi to zobrazilo a hneď komentár. Taká som rada, že nové meno sa mi naskytlo tu :) Áno máte pravdu, treba čítať hlavne medzi riadkami - dobro a zlo :) ako u ľudí :)
Ďakujem, potešili ste ma. Ja len dúfam, že to nebolo moc prehnané s tou búrkou, aby sa rozprávky nakoniec nebáli :(

Zdenka5.5.2010
 

Myslím, že to nebolo vôbec prehnané. A taká poriadna búrka je ozaj strašidelná vec a nedá sa ju nepočuť ani deťom. Niektoré veci sa im jednoducho nevyhnú. Sama chystám v rámci Rozprávok pre princeznú aj jednu o detskom pohľade na smrť. Som zvedavá, ako to dopadne. Budem vďačná za názor, ale uverejním ju až neskôr.

ANDREA BUGÁTOVÁ5.5.2010
 

Ďakujem, že sa mojim rozprávkam venujete, keďže aj vy píšete, že ste tiež autorkou rozprávok. Pôjdem si pozrieť - píšete pod Zdenka, alebo pseudonym, príp. pod akým menom? Pozriem si Vás, aj ja :) Ďakujem za názor.

Zdenka Šujanová6.5.2010
 

Aďka,
keď som si dnes ráno uverejňovala rozprávku, hneď som našla aj Váš (Tvoj) komentár. Ale pre väčšiu prehľadnosť sa budem podpisovať plným menom. Inak máte pravdu, deti sú skvelá inšpirácia. Len to, ako po tých mojich niekedy hučím, radšej uverejňovať nebudem. :-)

ANDREA BUGÁTOVÁ6.5.2010
 

Zdeni, budeme si tykať, nie? Väčšinou si tu tykáme všetci, tak prečo výnimka.
Každí z nás má svoj deň, aj deti, raz je slniečko a oni nám svietia, aj očká im svietia a raz je zamračené, aj tváričky sú zachmúrené. Tak prečo si deň kaziť preto, že dnes je zamračené? Veď vyjde to slnko a bude dobre, nie? Ja sa tiež pozastavím niekedy nad sebou, že prečo do detí kričíme? Asi to bude, aj tým počasím, aj starosťami a deti to nevedia, oni nie sú zlé, len niekedy nemáme na nich nervy a to je to posledné, že sa na nich vyzlostíme :( Prajem pekný deň a ďakujem:)

Daniela Peleščáková26.4.2010
 

Znovu pekná rozprávočka s nenásilným poučením. Pekné, Aďka! Máš pravdu, malým deťom sa treba prihovárať zrozumiteľným jazykom. Pá

ANDREA BUGÁTOVÁ26.4.2010
 

Dani, ďakujem veľmi pekne, aj za podporu na FB MT. Dúfam, že jazyk, ktorý som použila v rozprávke je dostatočne zrozumiteľný :))) Díky.

reňa pre Aďku25.4.2010
 

Milá Andrejka, musím skonštatovať, že sa od rozprávky k rozprávke zlepšuješ a zlepšuješ,...rozprávku o formičke si veľmi pekne spracovala.

ANDREA BUGÁTOVÁ25.4.2010
 

Reni, fakt? Neviem, som práve s tým, čo píšem, čím ďalej nespokojnejšia a stále to upravujem a stále ma niekto pri tom ruší :))) haha.
Si zlatá, že sa ti rozprávka o formičke - bábovke páčila. Ďakujem Reni.

Marcel Páleš15.4.2010
 

Andrejka, obdivuhodné je, že sa pri svojej tvorbe a vytváraní rozprávok dokážeš svojou osobnosťou a cítením skloniť na latku detí - adekvátne, priam na milimeter presne. Rozsahom, vyjadrovaním, formou i obsahom to deti, najmä v skôlke, musí fascinovať rovnako, ako keby čítali iných popredných slovenských dejateľov z oblasti rozprávok. :)

ANDREA BUGÁTOVÁ15.4.2010
 

Marcelíno, som rada, že si aj ty došiel. Ty to vieš, tak pekne napísať. Máš pravdu, áno, ja sa vcítim do toho dieťatka, resp. detí, ktorým to píšem. Tak zmením zmýšľanie dospelého na zmýšľanie dieťaťa, aby to pochopilo. Preto také ľahké slová, nechcem ich zbytočne zaťažovať odbornými výrazmi, tých sa naučia v škole dosť. Je to určené hlavne pre škôlkárov, príp. deti 1.stupňa ZŠ.
Rozprávka by mala byť odľahčujúca a nie, aby rozmýšľali, čo to je tam napísané. Niekedy mám aj ja taký pocit, keď čítam nejakú rozprávku, že je tak veta položená, príp. slovo, že ja sama tomu nerozumiem. Som rada, že si si to všimol.
Díky za perfektné komenty, aj keď tu sú vlastne všetky perfektné a každý jeden je originálny. Inak som rada, že mám nového fanúšika :)

Lipárová Vlasta15.4.2010
 

Rozprávky nemajú chybu.sú veľmi pekné,určite potešia detskú dušičku.

ANDREA BUGÁTOVÁ15.4.2010
 

Milá Vlastička,
som rada, že ste sa pristavili. Nejaká tá chyba sa tam určite nájde. Viď niektoré komenty, snažila som sa ich opraviť, tak dúfam, že je to už lepšie.
Ďakujem.

reňa12.4.2010
 

Ahoj Aďka, opäť pekný príbeh.
Viem si predstaviť rozžiarené detské očká (pri počúvaní tejto rozprávky), ako pozerajú smerom k oblohe :)))

Aďka, v ods. II. mali krásne tvary... a iné všakovaké tvary,
- v ods. 4 - všetky hviezdičky,aj jedna... (tam by mohla za hviezdičky byť bodka. A potom nová veta...napr. Jedna padala..
V.ods. - ...ja zase v noci, keď nebude sa im dať zaspať - trošku pozmeniť slovosled. :)) pa

ANDREA BUGÁTOVÁ12.4.2010
 

Ahoj Reni,
som sa unáhlila, díky. Musím písať iba večer, keď nemám vyrušovanie. Hneď to idem opraviť, ak budem mať čas :).
Díky za upozornenie na chyby a za prečítanie.

Marcel Páleš11.4.2010
 

v jednoduchosti ukrytá je krása...:)
zdá sa, že už nejeden z nás tuší, čo bude dnešná mladá generácia čítať svojim deťom o pár rokov resp. už dnes. :)

ANDREA BUGÁTOVÁ11.4.2010
 

Marcel,
no comment. Na toto nemám slov, len napísať ďakujem... a nejeden z Vás tuší, fíha? :) Žeby tu boli, nejakí veštci?

reňa pre Aďku10.4.2010
 

Ahojček, už som tu dlho nebola a preto ma potešilo, keď som tu objavila kopec nových príbehov. Klobúk dolu Andrejka, sú opäť super. Platnička..., Pastelky... i vaňa...na jednotku.
Možno len k tej poslednej (palónik...)pár postrehov:
v prvej vete uvádzaš, že sú rivnakej farby a hneď v druhej tiež..
- v prvej vete oznamuješ, že sa rozvaľovali spolu v positeľke a na začiatku druhého odseku tiež...
- štvrtý odsek - I. veta a jej druhá polovica trošku upraviť slovosled - slovo doma mi nejak nepasuje na koniec...

Dávam 5 hviezdičiek. pa

ANDREA BUGÁTOVÁ10.4.2010
 

Ahoj Reni,
priznám sa, túto rozprávku som vložila veľmi, veľmi rýchlo. Ešte, že si mi dala nejaký, ten koment, aspoň som si to, aj ja všimla, že som sa unáhlila. Bolo tam viac chýb, ktoré som sa snažila upraviť, teda - v rozprávke o kamarátoch - perinke a paplóniku. Nemala som čas sa k tomu vrátiť a potom som na to pozabudla. Aká som rada, že Vás mám, dodávate mi energiu.
Takže poopravené, dúfam, že to teraz vyhovuje.
P.S.: Môžem ťa, aj ja poopraviť? :) - v postieľke, nie v positeľke a paplónik, nie palónik a rovnakej, nie rivnakej /mimochodom, mne to tu podčiarkuje, tie gramatické chyby, tebe nie? :)) no vidíš, aj ten majster kat, sa tiež raz utne :D :D.
Toto len zo žartu, viem, že niekedy sa komenty vkladajú narýchlo, som si toho vedomá :)

Díky, aj za hviezdičky, aj za to, že si sa stavila.

reňa pre Aďku11.4.2010
 

Ahoj slniečko, mne táto moja koťuha nepodčiarkuje... a stáva sa mi, že stlačím písmenko a ono tam nie je. Mám asi veľmi rýchly prstoklad... a nekontrolujem po sebe, to je to:)) papa

ANDREA BUGÁTOVÁ11.4.2010
 

Ahoj Reňúšik,
mne táto koťuha (koťuha je spisovné? To mi nepodčiarklo.) pre istotu podčiarkuje, aspoň tu, inak v diele by tiež mohla. Tam mi nie, keď to tu ukladám v admine, tam musím pracne kontrolovať. :)
Ja mám tiež rýchly prstoklad - tie 4 roky učenia na strednej škole stáli za to. :) Ja si pozerám, čo píšem, už som tak zvyknutá, nepozerám na klávesnicu, len čítam na obrazovke, čo píšem :) Ale, aj mne sa podarí zaťať :)) Len škoda, že tu sa to už potom nedá opraviť :( ...iba poopraviť ďalším komentárom :)
Tak díky, aj za to slniečko a nevyjadrila si sa, že či to je o.k. - opravená rozprávka?

reňa15.4.2010
 

Čauky, čauky, slniečko opravené super!

Lienka je tiež super, len v druhom ods. slovosled...Krásne na oblohe svietilo slniečko... skôr mi pasuje Slniečko krásne svietilo...(ale to je len môj pohľad), ináč fakt pekné.

ANDREA BUGÁTOVÁ15.4.2010
 

Ahoj Reni,
ja len kukám, že kde je koment a tu :)
Díky, díky 100x aj za opravy, len teraz som dala a už koment, super. :) Idem to kuknúť :) Pa.

Kiebel Tomáš31.3.2010
 

Knižka p. Bugátovej je najkrajšia a pritom tak jednoduchá knižka akú som za posledné roky čítal :) Predchvíľkou som ju dočítal a už teraz viem že sa mojej dcérke ktorá uzrie svelo sveta cca za mesiac bude páčiť :)
Adi máš obrovský talent a dokážeš z jednoduchosti spraviť niečo na čo sa nezabudne za 5 minút od prečítania :)
Ďakujem že si nám dala možnosť vlastniť tvoju knižku. :) veľká vďaka ešte raz :)

ANDREA BUGÁTOVÁ31.3.2010
 

Milý Tomáš,
ja som ani nečakala, že sa tu objavíš a nieto ešte, že ohodnotíš - moju knihu, ktorú si vyhral v mestskej súťaži. Som rada, že ti spravila radosť a dúfam, že aj tvojmu budúcemu anjelikovi :)
Vieš, ako si ma potešil, že si si našiel čas a pozrel si ju, aj tu na webe. Ďakujem.

mária26.3.2010
 

aďa, mala som tu čosi zameškané, tak som to pri káve dočítala... vidím že poučných nápadov máš stále veľa (dúfam, že v praxi je to inak-inak ľutujem tvoju malú kukulienku: Pozor! To nesmieš! To nechytaj! ... a to by som nebola ja, ten motorček zo žabky daj preč,v spojitosti s vodou, žiadny čínsky vynález...

ANDREA BUGÁTOVÁ26.3.2010
 

Mária, fakt by ste to neboli vy, aby ste nepovedali no,no,no. Ha.
Ja chcem rozprávkami poučiť, preto, že viem, že je to práve naopak. Aj pri mojej malej, aj keď niektoré príbehy sú vymyslené, ale fakt nie z maminkovskej praxe. Nemusíte kukulu ľutovať, aj tak si bude robiť po svojom, ako jej mama - ha, ha. :D :D
A inak - takú žabku nakrúcaciu máme fakt vo vani a je určite bezpečná, lebo ten prístroj je vnútri v nej. Klasický otáčací mechanizmus. Kúpená v hypermarkete, myslím, že je vhodná pre deti od 6+, takže je aj s certifikátom kvality a nezávadná, teda dúfam. Máme ju už 2 roky. Ale to je o žabke, nie o vani :))
Ďakujem. Nápadov mám fakt dosť, len sa tak sypú. Tak uvidíme. Nestihnem ich, ani všetky sem vložiť. :))

Oľga Kohútiková26.3.2010
 

Milá Andrejka,
kiež by sa aj v živote takto hravo dohodli \"ĽUDIA\", ako uzáver a vaňa vo Vašej milej rozprávočke. Chcem sa s Vami rozlúčiť, lebo dnes ukončujem mojú púť na mamtalent. (Preto dnes tlačím aj básničky. Nebudem už pridávať, iba očkom nakuknem.) Želám Vám veľa úspechov, šťastia a radosti vo Vašom živote. OK

ANDREA BUGÁTOVÁ26.3.2010
 

Pani Kohútiková,
veľmi pekne ďakujem za komentár.
Ohľadom rozlúčky: Hádam nechcete stiahnuť svoje príspevky. Prídete o šancu na vydanie knihy. Dúfam, že nie, keďže ste sa snažili, spolu s nami.
Veľmi pekne ďakujem za Vaše skvelé komentáre. Prajem, aj ja Vám, veľa úspechov.

Lipárová Vlasta26.3.2010
 

O škôlke Smejke,vydarená rozprávočka, ale aj ostatné sú pekné.Len tak ďalej Addrejka

ANDREA BUGÁTOVÁ26.3.2010
 

Vlastička, beriem, ale hlavne od kompetentních, pani učiteľka zo škôlky. Som rada, že sa páčila. Môžete ju vo škôlke prečítať. :)
Ďakujem veľmi pekne.

Daniela25.3.2010
 

No nazdar Adi. Ty sa teda nezdáš. Naozaj nádherné rozprávočky. Prajem Ti veľa šťastia v pokračovaní.

ANDREA BUGÁTOVÁ25.3.2010
 

Dani, díky. Som rada, že si to našla a prečítala. Super.

Katka B.25.3.2010
 

Ahoj Aďka, pekné, poučné rozprávočky, mne sa páči, že nie sú veľmi dlhé a detičky nezaspia skôr ako dočítam do konca...držím palce a prajem veľa úspechov.

ANDREA BUGÁTOVÁ25.3.2010
 

Ahoj Katka,
som rada, že sa ti páčili a presne preto sú krátke, aby ich zaujali a nezaspali skôr, ako je koniec a môžeš čítať aj druhú.
Ďakujem za palce. Uvidíme.

Lipárová Vlasta25.3.2010
 

Andrejka, čo to máš za neschopného milenca,keď nevie potešiť?

ANDREA BUGÁTOVÁ25.3.2010
 

Vlastička :))))
asi ho musím vymeniť, však uznáte.
Ďakujem, ale vy ste ma mimoriadne potešili. Som rada, že mám takých viacerých priaznivcov, ako vy, moji zlatí komentátori.

reňa pre Aďku23.3.2010
 

Ahoj AĎka, už teraz chápem, (čo ste včera rozoberali s babami).

Pre milenca: tvoj komentár je nuda, chýba mu duchaprítomnosť, sila výpovede, opora vo faktoch a podobne...

Pre aĎKU: Tvoje rozprávky sú pre najmenších (koniec koncov je to aj v názve)a čítala som niektoré kámoškinmu 3,5 ročnému synovi a môžem povedať, že máš nového fanúška. Takže podľa jeho reakcie môžem čestne prehlásiať, že pri ich čítaní sme sa ozaj nenudili :)))

ANDREA BUGÁTOVÁ23.3.2010
 

Reni,
ďakujem veľmi pekne, aj za koment pre tzv. milenca. Som rada, že sa kamoškinmu synčekovi páčili. Môj nový fanúšik, takým som rada, veď je to hlavne pre nich. Tak ho pozdravujem. A tebe ďakujem za podporu.

Vita22.3.2010
 

Ahoj, Aďa:)
Máš pravdu, nie je to milenec:))))) Kašli na neho, je to anonym, takže aj jeho názor je o ničom.
Píšeš pre deti a robiš to veľmi dobre, tak len pokračuj.

ANDREA BUGÁTOVÁ23.3.2010
 

Ahoj Vitka,
ďakujem za podporu. Fakt si myslím, že asi má menej, ako 2 roky. Lebo do toho veku cca, detičky nevnímajú dej, tak asi, aj ten milenec. Len si myslím, že deti v takom veku, vnímajú aspoň obrázky, čo jeho evidentne nezaujali, asi je iná veková kategória :) Ale snáď to ani nečítal, keď predpokladám, jeho gramotnosť na úrovni prvákov v ZŠ - komentár bez čiarok... :)
Vieš, mňa takýto anonymní, ani nerozhádžu, ani nezaujímajú, lebo sama vidím, že mám ostatné komentáre pozitívne a deťom sa to páči. Tak jeden milenec, nestojí za hriech a tobôž nie takýto :)) Rada by som si prečítala jeho tvorbu pre deti, či by to napísal aspoň tak nudne, ako ja :D:D:D
Vitka, ďakujem za pozitívnu energiu, už som sa bála, že jeho koment bude posledný, tak ďakujem, že si ho predbehla. Nech ide komentovať do iných portálov. Tento je preňho moc inteligentný :)

Milenec22.3.2010
 

Strasna nuda uplna blbost koho to ma bavit

ANDREA BUGÁTOVÁ22.3.2010
 

Snáď, iba ak - deti. Nenapadlo ťa? A milenec sa inak správa, ten chváli, nie? Teraz na konci, takéto pozitívne? Ale beriem, nie každý je dieťa, niekto je aj dospelý a ešte aj anonym, tak to beriem.

J.W.T18.3.2010
 

Ahoj :-)
Takže ako vidím, vystriedal sa Ti tu už v komentároch celý ansámbel MT :-)
Takže ja mojimi odrobinkami veľmi Tvoje plné vrece nedoplním..:-)
A Tvojich rozprávok sa mi najviac páčili O hladnom brušku a lenivej sliepočke-to asi preto, že to sú dve vlastnosti, ktoré sa u mňa striedajú-hoci som skôr kohútik :-)
Rozdávaj dobrú náladu a pochvaly ďalej- je to vzácne :-)

ANDREA BUGÁTOVÁ18.3.2010
 

Ahoj J.
to máš pravdu, vystriedal sa tu riadny kopec ľudí. Sú to všetci, čo ich mám ako tak rada a som šťastná, že mi napísali a okomentovali. A si medzi ansáblom MT, aj ty a to som rada.
Tak to spojím. Ty si taký hladný, lenivý kohútik? Takú ešte rozprávku nemám :)
Ďakujem.

J.W.T18.3.2010
 

:-)
...tak začni písať, bude to trhák :-)
\"Kde nebolo, tam ešte len bude, žil, teda len sa tak ponevieral, na jednom pekne preležanom hnojisku, večne hladný kohútik..No vlastne bol to kohútisko, ani nie tak veľkosťou ale tým, že každý o ňom vedel, pretože jeho hladné bruško tak škvŕkalo, že ho počuli kohúty aj na susednom smetisku....
...ostatok nechám na Teba :-)

ANDREA BUGÁTOVÁ19.3.2010
 

...až jedného pekného dňa sa zaľúbil do krásnej hnedo-čokoládkovej sliepočky. Ona mu navarila fajnú, zrnkovú polievočku s chlebíkom.
Od toho dňa, už milému kohútikovi, nikdy neškvŕkalo v brušku :) A kohúty na susednom smetisku, mu závideli takú, dobrú žienku - sliepočku, ktorá vedela super variť úžasné dobroty. :)
Môže byť? Len pre Teba rozprávka. Si rád? Teda okrem tety Čechovičovej, ktorá ju napísala o Tebe. Ja som pre teba, aj s tvojím úvodom.
Ďakujem za spoluprácu: A.B + J.W.T. /J.S./ :) ...,aj za koment.

J.W.T19.3.2010
 

No dík :-)
Len neviem, či by mi sedela hnedo-čokoládová sliepočka :-) ...ale zase závisí, ako hrabe, nie akej je farby :-)
A radšej, ako správnemu kohútovi, by mi mohla navariť napr. dážďovkovú polievku, tú majú kohúty radšej...celý deň zobú zrno, tak kus mäsa na spestrenie poteší vždy :-)
A záver by mohol byť, že si postavili mramorový kurinec s vyhrievaným bydlom v kukuričnom poli :-)

ANDREA BUGÁTOVÁ19.3.2010
 

No neviem, závisí od toho, či má sliepka dobré hrable.
A ohľadom tej polievočky, veď nie každý deň máme to isté, nie? Tak na druhý deň mu navarila tú dobrotu a to bola tá spomínaná dážďovková polievočka.
A záver - to ma nenapadlo - najprv strom, potom dom a deti doň. Zo stromu - z konárov si postavia ten mramorovo-drevený kurín, jasné, že s vyhrievaným bydlom a kukuričné pole? No neviem, hádam by im bolo lepšie na dvore, kde gazdiná niečo prinesie vždy do hrnca, aby mohla sliepočka kohútikovi samé všakovaké dobroty z toho navariť, nielen z kukurice, veď by mu to šlo krkom :)
A ešte tie detičky - pipinky - hladné po ockovi kohútovi a pekné po maminke hraboške :)
No, ozaj a nebola by to už rozprávka pre dospelých? Lebo táto by bola dosť dlhá a ešte nejaké doplnenia k tomu - také nahrane.:)

mária15.3.2010
 

aďa, tak ja ti mám dať bodíky zato že si Tánička popálila ručičku? Ale áno, už sú tam. A čo si to popísala na pravo? Patríme do rozprávky či - čo? Tak ja chcem byť autíčko Titiíít...

ANDREA BUGÁTOVÁ15.3.2010
 

Mária, Mária,
ďakujem za bodíky a komentár. Tak k veci - to, čo vravíte - napravo, že či-čo, sú moje naj príspevky do MT, ktoré som si prečítala, keď nie celé, aspoň z časti a sú niečím zaujímavé, resp. ma zaujali. A samozrejme, že všetci patríte do mojich rozprávok. Veď len v rozprávke sa všetko dobre skončí a tí, čo sú tu, tak dobre skončia, ak nie, tak ešte lepšie :)
A Vy chcete byť autíčko Titít, neponižujte sa, vy ste určite lepšia a múdrejšia :)
Ešte raz ďakujem.

ava15.3.2010
 

Ahoj Andrejka:)
Tak dnes som sa konečne dostala k Tvojím rozprávkam a musím povedať, že sú veľmi pekné a nepochybne poučné. Detičky sa môžu nenásilnou formou dozvedieť, čo je správne a čo nie a taktiež na čo by si mali dávať pozor. Usudzujem to z tých pár dielok, ktoré som zatiaľ mala možnosť prečítať.
Prajem Ti všetko dobré a hlavne nech Ti to píše aj naďalej.:)
Maj sa pekne.

ANDREA BUGÁTOVÁ15.3.2010
 

Ahoj Ava,
tak som rada, že si si pozrela všetky 3 moje dielka a aj ich pozitívne okomentovala. Ďakujem. Ja ti prajem to isté.

Daniela Peleščáková15.3.2010
 

Andrejka, veľmi poučné rozprávky. Na vlastnej koži som sa v detstve presvedčila, aký nebezpečný je sporák. Kiež by som vtedy mohla počuť Tvoju rozprávku, mohla som si ušetriť jazvu na ruke. Prajem všetkým detičkám, aby si Tvoje rozprávky mohli vypočuť, alebo sami prečítať.
PS: Som milo prekvapená, že si môj román zaradila k svojim naj príspevkom v MT a moje meno sa ocitlo v takej vyberanej spoločnosti. Ďakujem!:)

ANDREA BUGÁTOVÁ15.3.2010
 

Ahoj Danka,
jedna ponuka: Nemohla by si mi poslať foto, tej tvojej zjazvenej ruky :)), ja by som ju vložila k tej rozprávke o sporáku. Aby bol aj dôkaz :D. Škoda, že som ešte nežila, keď si bola malá :), myslím, aby som ťa mohla poučiť, a dala by si sa?
P.S.: Rada som ťa dala k svojim naj na MT a veru máš pravdu - vyberaná spoločnosť, veď som aj mala z čoho vyberať a ešte stále tam nie sú všetci :)
Ďakujem za pekný koment. A dúfam, že si sa poučila, aj keď na vlastných chybách:)

Tina VdH12.3.2010
 

Ahoj, Aďka! Hoci rozprávky nie sú moja parketa a už dávno ich nemám komu čítať, niektoré Tvoje rozprávky ma skutočne chytili - O autíčku Titít, O smutnej jedličke, O šteniatku Beníkovi, O uhundranom radiátore... Napísala si ich s veľkou láskou, dobrotou srdca a s nevyhnutnou štipkou humoru - tak, ako len matka dokáže písať pre svoje deti. Dúfam, že kým sa mi pritrafia vnúčatá, bude už na pultoch kníhkupectiev Tvoja knižka, aby som zas mohla drobcom čítať niečo milé a zároveň poučné na dobrú noc. Lebo Tvoje rozprávky obsahujú aj poučenia, pekne, nenásilne zakompované do príbehu, ktorý tiež rozprávaš primerane, ale - nepodliezaš istú úroveň. To je podľa mňa tiež dôležité, nie je jedno, aké semienka zasievame do krehkej detskej duše. Prajem Ti veľa ďalšej invencie, výdrž, a všetko dobré :)

ANDREA BUGÁTOVÁ12.3.2010
 

Tinuška,
som taká rada, že si si na mňa našla čas. Len chcem dodať - tie rozprávočky, čo sa ti páčili, som ešte písala, keď som ešte maminkou nebola, len krstnou maminkou a moje krstniatko ma inšpirovalo. Rozprávočky 2,3 sú už novšie, a to ma inšpirovala moja dcérka, príp. deti kamarátok.
Písala som to tak, aby to detičky prijali a aby to bolo ľahké pre ich detské chápanie. A keď budeš mať vnúčatká, tak sa ozvi, ešte niekoľko kníh mám v pivnici, tak ti darujem :)
Ďakujem za pozitívny a príjemný komentár.

Eva Vokelova11.3.2010
 

Adi ahoj...konecne som si nasla chvilu cas,aby som si precitala Tvoje dielka pre deti,i ked nie este vsetky.Nemam ich este komu citat,takze detsku reakciu Ti neopisem,ale musim povedat,ze mne sa pacili a hlavne Ti vyjadrujem obdiv za napaditost, fantaziu a tektiez za vytrvalost a chut tvorit...a moj nazor na dlzku rozpravok:knizka sa vola-Kratke rozpravky pre najmensich,tak su kratke a vystizne a tak si to aj chcela.no nie?A deticky,co sa ucia citat a chcu si precitat rozpravku aj same sa skor popasuju s kratsim textom...Prajem vela uspechov,chuti,fantazie a inspiracie!

ANDREA BUGÁTOVÁ11.3.2010
 

Evka veľmi pekne ti ďakujem za názor a som rada, že si ma našla. Niekedy mi stačí aspoň zo začiatku dospelácky názor a potom sa uvidí. Veď rodičia väčšinou kupujú deťom rozprávky, tak hlavne rodičov musia najprv upútať. Som rada, že si sa k tomu dostala a ešte raz ďakujem za priania.

mária8.3.2010
 

aďa, pridávam bodíky, až teraz som sa k tebe dostala, prepáč ale kdesi sa stále mocem, kedy začneš písať o babkách?
V budúcom kole?

ANDREA BUGÁTOVÁ8.3.2010
 

Rodičia, detičky, aj starký tu už bol. Zabúdam na starké a babky. Dobrý nápad. Uvidíme, potom sa ozvem, ale Majku už mám, tak si dáku inú vymyslím.
Budúce kolo? ...
Ďakujem za bodíky.

Jana2.3.2010
 

knižka je super adufam, že druhý diel bude čo najskôr !!! :o)

ANDREA BUGÁTOVÁ2.3.2010
 

Jani, bodaj by si mala pravdu. Som rada, že sa ti knižka páči. Ďakujem za super komentár. Každý mi dodáva silu pracovať na sebe s na ďalšom pokračovaní.

Mata s Kristinkou.28.2.2010
 

Ahoj Adka. Krasne su tie tvoje rozpravocky. Uz sa tesim, ked ich budem citat nasej Kristinke. Prajem vela napadov na pisanie dalsich krasnych rozpravociek. Pozdravujeme.

ANDREA BUGÁTOVÁ28.2.2010
 

Jéj, ďakujem Maťka, som rada, že sa ti páčia a že si mi ich okomentovala. V tomto projekte som rozprávočky trošku okrášlila, ako sú pôvodne v knihe. A ďakujem za motiváciu. Si super. Kristínka bude čítať a ja budem jej písať a všetkým ostatným detičkám. Ak to vyjde. Ďakujem, tiež pozdravujem do Martina.

giguska28.2.2010
 

Ahoj moja, veľmi pekné a vidím, že ťa to baví, malej sa veľmi páči tá rozprávka o spievajúcom nočníku aj ked už dávno na nočník nechodí:D...držím palce, aby ti to takto išlo dalej:D....pa

ANDREA BUGÁTOVÁ28.2.2010
 

Ahoj Giguš, som rada, že si tu našla tieto rozprávky a som šťastná, že sa Dominike páčia. A čo keby tak dostala pod stromček, od Ježiška, samozrejme? Nebude chápať. A dáme nejaký ten autogram s venovaním a bude. Díky.

reňa pre Aďku28.2.2010
 

Ahoj Adi, príbeh o stoličke, opäť poučný pre detičky. Je to reálne, skoro mi to pripadá, že vieš verne zachytiť príbehy, ktoré prináša život tebe a tvojej malej bambuľke. Dávam 5 a teším sa na ďalší príbeh.

ANDREA BUGÁTOVÁ28.2.2010
 

Ahoj Reňuš. Ďakujem.
Musím sa ti priznať. Jediné jedno dielo z tohto bola inšpirácia, moja malá a to o hrajúcom nočníku, aj keď ja som neurobila, tak rázny krok. Teraz som rada, že vyhráva-nočník, aj malá sa teší, keď sa vyciká a hrá. Inak o uhundranom radiátore ma inšpirovala neter. Inak všetko vymyslené a bohudík aj o stoličke Paličke, aj o polievočke, lebo moja malá, je práve super jedák. Ja mám inšpirácie od iných mamičiek, ktoré majú detičky a takéto nezbedy vystrájajú, niektoré. Ale určite je tento príbeh o stoličke Paličke vymyslený.
Díky Reni. Som rada, že si sa ozvala.

ANDREA BUGÁTOVÁ25.2.2010
 

Milí moji čitatelia a komentátori. Ďakujem Vám za Vašu priazeň. Len by som Vám chcela oznámiť, že v sekcii VIDEO, mám vložené videjko s touto knižkou. Ak chcete, môžete si to pozrieť a ohodnotiť. Ďakujem. Aďa.

Ján J. Nynamo25.2.2010
 

Ahoj Andrea,
myslím, že názov vystihuje to, čo píšeš. Nepochybujem, že najmenšie deti sú fascinované, keď im to rodič číta. Krátkosť určite nie je na škodu.
Tiež Ti držím palce.

ANDREA BUGÁTOVÁ25.2.2010
 

Ahoj Janko,
ďakujem veľmi pekne. Aj tvoj škriatok Ado je zaujímavo stvorený.
Samozrejme, aj ja tebe držím palce v tvojej tvorbe.

reňa23.2.2010
 

Ahoj Adi, pripájam svoj komentár trošku neskôr, pretože som si na MT rozčítala toľko príbehov, že nejako nestíham reagovať na všetko nové. A v tvojom prípade by ma to veľmi mrzelo, pretože ti aj so svojimi rozprávkami si pozornosť určite zalúžiš.
Takže rozprávka opäť veľmi milá a pre malých poučná (my dospeláci o tých zničených bábikach, autičkách a pod. vieme svoje) dávam 5 a teším sa na ďalší príbeh (aj pre dopselákov).

ANDREA BUGÁTOVÁ23.2.2010
 

Ahoj Reni, díky. Hneď na úvod - ten rozprávkový škriatok sa pohral aj s tvojimi dospelákmi-dopselákmi :).A to, že Vašu pozornosť si zaslúžim, tak to ti teda veľmi pekne ďakujem. Aj ja sa vždy teším, kedy už bude ďaľšia Tvoja nová časť z románu Čo ďalej... Potešila si ma.
A príbeh pre dospelákov mám rozpísaný, už len tá pointa chýba, no uvidíme. Ale čítanosť je celkom fajn, mrzí ma to, že sa viac venujem rozprávkam. Len priznám sa, že mi to viac ide od srdca-pre najmenších.

reňa23.2.2010
 

oprava - nie \"ti\" ale \"ty\" - to ten rozprávkový škriatok :))

Lipárová Vlasta22.2.2010
 

Andrejka,máš dobre, originálne nápady.Rozprávky sú krásne a poučné.

ANDREA BUGÁTOVÁ23.2.2010
 

Ďakujem Vlastička. Nápady idú samé, keby sa aj samé písali, ale aj ty máš pekné básničky a nápady. Pa.

Enrique21.2.2010
 

Milá pani Andrea, chcem sa Vám na tomto mieste poďakovať za tip na facebooku, ktorým ste mňa a verím, že mnohých iných čitateľov upozornili na skvelú autorku menom Lula, na ktorú by som azda Vašim pričinením ani nenatrafila, čo by bola obrovská škoda. Na tomto mieste si dovolím odporučiť ju do pozornosti aj ja. Ale, keďže som nechcela byť nezdvorilá a využívať iba tak Vaše dielo a meno, prečítala som si dnes Vaše nádherné rozprávočky s milučkými kresbičkami a týmto sa teda chcem vyjadriť aj k nim: skutočne milé, poučné, určené s láskou tým, pre ktorých boli napísané a nielen im. Vyčarili mi úsmev na tvári a boli pre mňa príjemným zakončením nedeľného popoludnia. Ešte raz vďaka za Vaše diela, aj za usmerňovanie čitateľa.

ANDREA BUGÁTOVÁ21.2.2010
 

Enrique, ďakujem veľmi pekne za Váš komentár. Veľmi ma potešil. Akurát som pozerala Lulku s jej 5P, či mi nedala odkaz a tam Váš komentár, k jej dielu. Potom pozriem moje, že mám komentár a čo nevidím a tam Vy. Ste zlatá, že ste si nedeľné popoludnie zakončili mojimi krátkymi rozprávkami a, že Vám vyčarili úsmev na tvári. Chcem vyčarovať úsmev na tvári, všetkým deťom, aj ich rodičom. Veď svet je nie len, kráčanie ružovým snom. Tak nech sú aspoň tie rozprávky také ružové a pekné. Ešte raz ďakujem, aj Vy ste vyčarili úsmev mne.

Enrique22.2.2010
 

Naopak, ja ďakujem Vám, Anrejka, pretože spolu s Vlastičkou Lipárovou sa venujete tak ušľachtilej tvorbe pre tak malých, ale náročných čitateľov, akými sú deti. Zaujať ich a udržať si ich pozornosť je niekdy ťažšie, než u dospelého a chce to kus majstrovstva. Ale to tu dokazuje veľa autorov, ktorí sa venujú detskej tvorbe. Nemám ich všetkých ,, prelúskaných\", to sa ani nedá stihnúť, preto spomínam iba Vás a Vlastičku. Škoda, že tie moje deti už sú v inej vekovej kategórii. Dotvorenia a dopísania Vám, milá Andrejka!

ANDREA BUGÁTOVÁ22.2.2010
 

Ďakujem Enrique. Som rada, že ste sa spätne vrátili k môjmu krátkemu dielku. Každý sme talent na niečo iné. Ja keď píšem rozprávky, tak ani neviem, ide to zo mňa samé. Napíšem si názov a už to ide samo- úvod, zápletka a poučný záver. Chcem, aby to detičky pochopili a poučili sa čo môžu a čoho by sa mali vyvarovať. Držkajte sa a ďakujem.

Lula16.2.2010
 

Adi, včera som Ti písala, že to Tvoje video ma \"vyhecovalo\", aby som si konečne prečítala Tvoje rozprávočky. Tak sa stalo a prečítala som si ich. Naozaj sú milé, originálne a povedala by som také \"bájko-rozprávkové\". Kratučké, výstižne, poučné, ideálne pre tú vekovú skupinu, ktorú chceš osloviť. Ale zapáčila sa mi aj myšlienka rozprávok pre dospelých, len mi v tom príbehu ku koncu čosi chýbalo. Zaujal ma hneď od začiatku, ale čakala som akúsi \"zápletku\". Takže skús niečo aj v tom smere, ale pre tých dospelých \"trošičku korenia\" a bude to super :)

ANDREA BUGÁTOVÁ17.2.2010
 

Ahoj Lulka.
Ďakujem, že ťa oslovilo moje video na FB, uvidíme, či sa to bude dať, aj na túto stránku do sekcie Video. Presne si vystihla podstatu bájkovo-rozprávkové, vždy sa mi páčili Ezopove bájky- na konci vždy poučenie, napr. dvaja kohúti na smetisku....vyhráva tretí.
Rozprávky pre dospelých, sú len niečo plus, takže sú len také prvoplánové-t.z. nápad, šup na papier, šup do PC a už sú aj komenty, viem, že tam niečo chýba, už len to zistiť, čo. Práve preto, je tam iba jedna, lebo som len chcela zistiť, či sa budú páčiť, no uvidíme, ako to osloví, prerobím a dám nové. Všetko čas ukáže. A to korenie tam, chýba, aj mne. Dáko to domyslím. Ešte raz ďakujem. Pa.

reňa16.2.2010
 

Aďka, no nápad super, určite pomôže prekonať detský strach z nočníka. ...aj moje sa ho báli, škoda, že som nemala po ruke tvoju rozprávočku :)) Super ako vždy.

ANDREA BUGÁTOVÁ16.2.2010
 

Reni,
bodaj by si mala pravdu, ale nepomohlo to bohužiaľ, ani mojej dcérke, ale hádam vyberiem tie baterky, aj ja. :)
Ale rozprávky sú o tom, že je to len fantázia, tak nemôžeme čakať, aj mi také zázračné deti, aké sú v rozprávkach. :) Ďakujem.

Anna Zara15.2.2010
 

Andrejka tvoje kratke rozpravky su naozaj kratke, ale detickam to urcite vyhovuje, pretoze udrzat ich v pozornosti je dost narocne. Moja dcera ma len dva a rozpravky este pocuvat nechce, ale ked budeme zacinat, tak zacneme tymi tvojimi. Aj tie napady, kam na to chodis, stale nieco ine a take zaujimave? Asi sam zivot..obcas. :) Drzim palce, len tak dalej.

ANDREA BUGÁTOVÁ15.2.2010
 

Ďakujem. Prvá moja inšpirácia bola moja neter, vtedy mala 3 rôčky a nevydržala dlho pri rozprávkach a pri mojich áno a chcela ďalšie. To ma posunulo a teraz je to moja tiež 2-roč. dcérka, ale tiež jej nič rozprávky ešte nehovoria, tak aspoň kresby sa jej páčia. Ale básničky a pesničky sú jednotka pre ňu, v tejto dobe, tak uvidíme....Ešte raz ďakujem.

mária15.2.2010
 

Máš šťastie, nočník spieva a spev je moja parketa...

ANDREA BUGÁTOVÁ15.2.2010
 

Veď, o to v tej rozprávke šlo. A potom si spolu spievali, musím dodať, aj s Majkou. Aj vy spievate? Aj ja a rada. Juchú...

SLAVKA KOLCAKOVA.12.2.2010
 

ahoj adka . prve vidanie tvojej knizky , bolo super , aj je . tesim sa na to druhe, co je uz na svete. dufam ze sa mi dostane , aj s venovanim .

ANDREA BUGÁTOVÁ13.2.2010
 

Milá Slávka, si zlatá, že si mi dala komentár. Ďakujem, ale môžem len so smútkom konštatovať, že to druhé vydanie, je zatiaľ len na tejto stránke Mám talent, ak sa to dá považovať za svet. Ale pozrelo si ho už dosť čitateľov, tak som šťastná, a teraz už je to pre mňa dosť veľa, že je to vôbec takto čítané. A jasné, že ak by druhé vydanie, ale aj hocijaké s Ikaru vydanie bolo, určite sa Ti, s venovaním a autogramom do rúk - Tebe, aj Tvojim detičkám dostane. A ďakujem, že sa Ti aj z Anglicka podarilo otvoriť a komentovať túto stránku.
Ešte raz ďakujem.Pa.

Daniela Peleščáková11.2.2010
 

Milá Andrejka, s radosťou som si prečítala Vaše rozprávky. Mám dvoch, už odrastených synov, ale celé ich detstvo ich sprevádzali rozprávky. Nemohli sa ich nabažiť. A jedna na dobrú noc nikdy nestačila. Najprv som im čítala knižky, ale neskôr som si musela vymýšľať ja. A deti spolupracovali. Nechala som ich rozhodovať, akým smerom sa rozprávka bude vyvíjať. Bola to nádherná spolupráca, ani ja, ani moje deti na to nikdy nezabudnú. Je dôležité, aby deti prežili detstvo s rozprávkami. Tých importovaných majú v televízii dosť, preto je výborné, že sa venujete písaniu rozprávok, v ktorých vystupujú postavičky s menami z prostredia našich detí. Rozprávka o Jankovi-polievkovi ma zvlášť pobavila, akoby bola o mojom synovi, tiež som ho musela presviedčať, že každá zeleninka je dôležitá na niektorú činnosť ľudského tela. Prejem veľa pekných rozprávkových nápadov.

ANDREA BUGÁTOVÁ11.2.2010
 

Milá Danka, ďakujem Vám veľmi pekne za prečítanie rozprávok a samozrejme aj za komentár, ktorý ma veľmi potešil.
K rozprávke o Jankovi-polievkovi ma inšpirovali mamičky a ich deťúrence, s ktorými sa stýkame s mojou dcérkou. Moja dcérka je zatiaľ dobrý jedák a vždy bola, tak som nemala s ňou problém. Ale viem, že veľa mamičiek má s týmto problém. Nakoniec, aj moja mama mala taký istý so mnou. Niektoré detičky treba doslova presviedčať o tom, že je to pre nich dôležité-jesť. Je to len rozprávka, ale skutočnosť je samozrejme trochu iná. Ale snáď trochu pomôže, dúfam. Ešte raz ďakujem.

lulu9.2.2010
 

Milá Aďka, Tvoju knížočku doma máme už pekne dlho a musím uznať, že je aj značne obdratá nakoľko z nej veľmi rada čítam mojim dcérkam. Pomaly toto žezlo prenechávam mojej druháčke Vaneske a ona číta pred spaním sestričkám aj Tvoje rozprávočky. Bodaj by takýchto dielok bolo viac. Prajem Ti aby Ťa múza kopala čím najčastejšie.

ANDREA BUGÁTOVÁ9.2.2010
 

Ahoj Lulu-Ľubka, som šťastná, že si si to pozrela a okomentovala. Som rada, že sa kočkám páči a ešte radšej, že už je obdratá, asi to bude toľkou čítanosťou? A Vaneska sa popri nej naučí čítať, lebo sú dosť veľké písmenká. Si zlatá, že si si to kukla. Ešte raz ďakujem. Pa.

reňa8.2.2010
 

Milá Aďka, si studnica nápadov - samozrejme nevyčerpateľná. Určite ma to pobavilo, to kýchnutie bolo milé.
u mňa za 5

ANDREA BUGÁTOVÁ8.2.2010
 

Ďakujem Reňuška, rozmýšľala som ako pobaviť deti a toto sa mi zdala dobrá forma na pobavenie, aj dospelých. Pa. Díky.

mária7.2.2010
 

Tak toto mi akosi ušlo. Čo len teba nenapadne? Počúvaj, nebola si náhodou aj ty hladná???

ANDREA BUGÁTOVÁ7.2.2010
 

Ako viete? Hneď na to som sa išla najesť nejakej tej polievočky Janko-polievko s mojou malou vílou Amy, pri jedličke Evičke, s bábikou Barborkou a tikajúcim budíkom, samozrejme po boku stola sedel aj náš psík Beník a vonku kotkodákala sliepočka Kvočka a dnu som mala zapnutý svietiaci televízor....:))) Ďakujem Mária.

mária7.2.2010
 

aďa ...Tak toto mi zasa neušlo a som prvá...
Snehuliačik, vždy vďačná téma pre detičky, ušká budú mať až po \"hubičky\"..
A kde je snehuliak?

ANDREA BUGÁTOVÁ7.2.2010
 

To som napísala dnes a hneď som to musela dať na web. Môžem dať iba foto, uvidíme, aby to moc nekazilo dojem, tým, že je to foto, nie ilustrácia. Ďakujem.

mária8.2.2010
 

Snehuliaka nechaj pekne na švagríka, času dosť, aj snehu dosť...

ANDREA BUGÁTOVÁ9.2.2010
 

Nakoniec som si snehuliaka nakreslila sama s pomocou dcérkiných super pasteliek. Druhý je z webu. Tak komentujte.

Jaroslav Vereb5.2.2010
 

Milá Andrea, čítal som Vaše krátke rozprávky a oceňujem ich. Mám 3 deti tak viem, čo hovorím. Krátke, akurát na udržanie pozornosti a hlavne všetko sa končí dobre. Sú milé a inšpiratívne. Na znak toho, že si vážime s Pani Lipárovou Vaše dielka, napísali sme básničku a pesničku o Víle Amy. Ak súhlasíte, uverejníme ju na stránke p. Lipárovej alebo neskôr na mojej/asi o týždeň/, alebo navrhnite alternatívu, kde ju môžeme poslať. Držím palce a píšte ďalej.

ANDREA BUGÁTOVÁ5.2.2010
 

Pán Jarko. Ste ma dostali. Pani Vlastička Lipárová mi píše komenty k rozprávkam a Vás tu mám prvý krát. Tak moja alternatíva na Vílu Amy: rada by som ju mala aj vo svojej e-mailovej stránke: andreabug@centrum.sk, ak môže byť a je to Vaše dielo, tak si ho samozrejme uverejnite, aj pri Vašom diele, asi pri mojom by sa nedalo, alebo len v komentoch, tam to tiež môžete dať, ak to nie je moc dlhé. Ale ste obaja zlatí, že si ma vážite, ešte, že vážim málo a keď ste dvaja máte viac sily :)). Ešte raz samozrejme ďakujem, aj za koment, aj za ponuku. Už mi aj Zimmet nakreslila k rozpráke víla Amy aj nový obrázok. Som veľmi rada, že Vás tak zaujala Víla Amy. Sa mi o ňu riadne staráte. Ďakujem veľmi pekne.

Katka Tholtová4.2.2010
 

Milá Andrea,
prečítala som si niekoľko Vašich rozprávok, i keď asi nie som ich cieľovým čitateľom - dieťa (už) nie som a vlastné deti (ešte) nemám. Napriek tomu sa mi páčili, máte pekné nápady, držím palce a prajem veľa inšpirácie:-)

ANDREA BUGÁTOVÁ4.2.2010
 

Ďakujem veľmi pekne Katuška, zrejme si ma našla, len tak, že si pozerala hodnotenia vydavateľstva. A aj, keď to nie je tvoj momentálny štýl, určite k nemu nájdeš cestu, keď budeš mať detičky. A môžeš mi kľudne tykať, tu si všetci tykáme. Teda ja ľuďom iba nad 50 rokov vykám :)). Však Mária a iné panie, čo mi komentovali. Ďakujem, asi tak. Musím si pozrieť tiež tvoje komentované dielko-román.

NOX1.2.2010
 

Ahoj, Tvoje rozprávky sa mi páčili, boli veľmi milé a kedže mám malého brata, tak ti môžem povedať, že takéto rozprávky by som mu rada čítavala, lebo sú krátke, jednoduché a veľmi hravé. je v nich veľa lásky, to cítiť. :) mne osobne vadilo veľa zdrobnenín, ale ako sa hovorí, asi som zostarla :-D

ANDREA BUGÁTOVÁ1.2.2010
 

Ahoj NOX. Som rada, že si si prečítala moje k.r. a dala koment. Veľmi pekne Ti ďakujem za názor, hlavne o tom, že Ti vadilo veľa zdrobnenín. Vieš, ja sa prihováram detskému poslucháčovi a myslím, že oni používajú taký detský dialekt, ktorý používam aj ja v rozprávkach. Ale, že by ich bolo veľa, naozaj? Neviem. Možno áno, pre dospelého poslucháča. Som rada za takýto postreh, uvidíme, čo na to povedia druhí čitatelia. Či je moc, alebo to trochu treba poupravovať. Na to, že máš tuším 18 rokov, si veľmi vyspelá, ja v Tvojich rokoch som mala pred maturitou a vôbec nič mi také, napr. básne, čo píšeš napr. aj ty - nehovorili. Postupom času sa človek mení a niekedy mu príde vhod, aj nejaká tá poézia. Hlavne, keď je človek nešťastný, príp. zaľúbený, a.i.
Zuzka NOX ďakujem veľmi pekne za Tvoj názor, aj ten ma posunul dopredu.

reňa1.2.2010
 

Andrejka, opäť spojené príjemné s užitočným, teda príbeh a ponaučenie.
Pozn. možno by si mohla vyhodiť to jakživ nevidela, je to tam zbytočné, pretože to máš o vetu vyššie. Pa

ANDREA BUGÁTOVÁ1.2.2010
 

Ešte, že Vás mám, zdalo sa mi to podobné, že som to už písala a neuvedomila som si, že to tam už je, len podobné.
Vieš, na moje ospravedlnenie, mala som to už napísané-prvá verzia, ale asi som to dlho upravovala, až mi to nezapamätalo.
Tak toto je už druhá verzia, tej istej rozprávky. Potom som už musela vypnúť PC-iné starosti...
Nahnevalo ma to, lebo tá prvá bola lepšie upravená a človek mieni, PC mení :)). To je, na margo mojej obhajoby. Dík, už som to vymazala.Pa.

mária1.2.2010
 

aďa, aby ti to blikanie vydržalo do konca,
aj ja potrebujem blikajúcu novú telku,
alebo iba útierku? No to som sa vyznamenala... Tak tam vsun nejaké PRONTO veľmi unavené... (ja som príjemne unavená z nového videoklipu kukni vo asi štvrtok. (posl. veta.oprav.malý blik )

ANDREA BUGÁTOVÁ1.2.2010
 

Mária, neviem, čo ste tým mysleli - malý blik? Neviem, či myslíte svietiaci televízor, za blikajúci televízor, alebo spätne na roletu Alicu-spi dieťa, spi...a hviezdy svietia blik, blik, blik? Vyveďte ma z omylu alebo uveďte jasnejšie.
Tú telku možno nemáte pokazenú, len zaprášenú obrazovku. Nemusíte hneď kupovať novú, stačí iba spomenutá utierka, ani pronto nemusí byť. :)
Ďakujem za názor.

Oľga Kohútiková1.2.2010
 

Andrejka, tak to máte dvojnásobnú oslavu. Všetko najlepšie. OK

Oľga Kohútiková1.2.2010
 

Andrejka, gratulujem k úspechu (ešte raz). Teším sa s vami a želám, aby to vyšlo. OK

ANDREA BUGÁTOVÁ1.2.2010
 

Ďakujem veľmi pekne, ale za svoj najväčší úspech považujem moju dcérku, ktorá dnes oslavuje 2 rôčky.
Ďakujem, aj vydavateľstvu a MT na čele s p. Janovicom, ktorý mi hodnotil moje dielko. Jeho zásluhou, som sa dostala do povedomia širšej časti ľudí z tohto projektu. Ešte raz ďakujem.

reňa pre Aďku30.1.2010
 

Super fantázia, si veľmi vnímavý človek, vtvojich rozprávkach sa premieta život, upravený do podoby pre detského poslucháča resp. čitateľa. Dávam päť hviezdičiek.
pa

ANDREA BUGÁTOVÁ30.1.2010
 

Moja Reňuška, nezabudla si na mňa, super. Ďakujem, mám následníka na vnímavosť-moju... Dúfam a neskôr mi možno bude ona kresliť k rozprávkam ilustrácie. Díky, povzbudivé. Pa.

mária31.1.2010
 

aďa čítala som, dala, a dávam bodíky, už aj kôli tomu, že sa mi jedna roleta pokazila a stone, nepošleš niekoho z rozprávky nech to opraví? Uplne sa z nej kotúľajú slzy,,,

ANDREA BUGÁTOVÁ31.1.2010
 

Treba napísať novú rozprávku o pokazenej rolete, ktorá stoná, a kotúľajú sa jej roletové slzy... :) Alebo, že by sme jej zaspievali? :) Ďakujem Mária.

Oľga Kohútiková26.1.2010
 

Milá Andrejka, krátke rozprávky pribúdajú ako huby po daždi. Všetky sú zlatučké, aj obrázky sú krásne.
Potešil ma spisovateľ Tomáš Janovic ako pekne sa o Vašej práci vyjadril. Gratulujem. Teším sa s Vami.
Ste nádejná spisovateľka. Vytvárate niečo krásne, čo dnešným deťom v tomto modernom kolotoči veľmi chýba.
Želám Vám, aby sa Vaše krátke rozprávky dlho dlho predávali. OK

ANDREA BUGÁTOVÁ26.1.2010
 

P.Oľga, ďakujem, aj ja som rada, že p. Janovic si vybral práve mňa, ani som to nečakala, lebo som zo všetkých pre deti a mládež až tretia v poradí, ale asi ho zaujalo, že som najkomentovanejšia. A, že som nádejná spisovateľka, no to už je predčasné hovoriť, stále sa mám, čo učiť a stále mi pribúdajú nejaké komentáre, čo mám opraviť. No, a či sa už budú moje rozprávky vôbec predávať rozhodnú oni, nie ja a, či dlho, dlho to už vôbec neviem, ale bola by som veľmi rada, ak by sa detičkám páčili, veď o to mi vlastne ide. Ešte raz Vám ďakujem. Som rada, že ste si ma všimli, a okomentovali.

maria26.1.2010
 

aďa, čítam asi ako prvá, reagujem rýchlo, zabodovala si u mňa, doplň...\"po celom dni -spať- spinkať ...\" dolu oprava... pozri si aj mail...

ANDREA BUGÁTOVÁ26.1.2010
 

Mária ďakujem, ale mala som to tam, len som to vymazala, aby tam nebolo moc slov spať, spinkať, zaspávať, ale uvidíme, snáď opravím, ani mne sa to nezdá.
Mail som kukla-kuk :)

reňa pre Aďku24.1.2010
 

No Andrejka, veľmi pekne si to uvarila :)) Vtipné, poučné, skrátka opäť skvelé.

ANDREA BUGÁTOVÁ24.1.2010
 

Reni, my sme asi nejako prepojené, akurát som dočítala pokračovanie tvojho románu a písala ti koment, a ty ma takto prekvapíš, no čo dodať, ďakujem. Pa.

mária22.1.2010
 

aďa, práve som prišla z mesta vyhladovaná ako... daj mi z tej polievočky, ale mám rada aj v polievočke čočky... Dobre si pobavila, daj to aj medzi kucharky, je tam málo príspevkov...(rada)

ANDREA BUGÁTOVÁ22.1.2010
 

Príďte, mám takú istú, ale s krupicovými haluštičkami a ryžový nákyp s čučoriedkami, také mlsky, ale malej to chutí. Medzi kuchárky by som sa práve neradila, to by som poslala moju mamu, tá je výborná kuchárka a čo viem ma naučila ona + život doučil.

Roman Laco19.1.2010
 

Takže Andrejka, sľúbený koment...
...ale v prvom rade, nezabudni, že rozprávky nie sú môj štýl...takže...nečítal som všetky rozprávky, aj keď si ich prečítam, ale to, čo už mám za sebou, sa mi čítalo príjemne. Sú tam ti S´ˇtastné konce, ktoré do rozprávok patria, určite sa deťom tvoje rozprávky budú páčiť. Jediné, čo by som mohol vytknúť, je spájanie niektorých viet. Nie som odborník, ale niektoré vety sa mi zdajú moc dlhé a z jednej takej by som urobil kľudne dve, niekedy tri. Na kvalite to však neuberá, je to skôr gramatická chybička krásy, ale tá by nemala byť vážnym problémom do budúcna. Takže držím palce ;)
ps: ilustroval manžel?:) ak áno, hviezdičky dávam aj jemu :)

ANDREA BUGÁTOVÁ20.1.2010
 

Takže milý Romanko, ďakujem za koment a máš pravdu. Tie vety by mohli byť kratšie, ale to som menila pôvodný text za tento, aby bolo viac prídavných mien. Lebo aj to som už mala vytknuté od Mareka Kolcuna, tak som len dodala a zrazu z krátkych vetičiek, boli dlhé, ale to už časom sa prípadne upraví. Ale díky. Každý názor je ten, čo ma posúva vpred. Pa.

Lipárová Vlasta18.1.2010
 

Andrejka,dávam 5 hviezdičiek krásne.

ANDREA BUGÁTOVÁ18.1.2010
 

Ďakujem Vlastička, potešilo.

Oľga Kohútiková18.1.2010
 

Milá Andrejka, mini rozprávočky sa mi veľmi páčia, i keď som z detských topánok už dáááááávno vyrástla. Určite je dôležitý názor odborníkov, posúva ďalej, aj keď sa vždy dobre nepočúva (z vlastnej skúsenosti), lenže najdôležitejší názor pre autora je ten, ktorý si vypočuje od čitateľa, pre ktorého dielo bolo určené a kto siahol po tomto diele a uspokojilo ho. To je hlavné, čo Vás ženie do predu a má zmysel niečo písať.

Strašne zbožňujem, ak niekto má jasnovidecké skúsenosti a vie dopredu, že práve dané dielo je otrasné a nebude nikoho zaujímať. Diela sú rôznorodé, určite všetky krásne a zaujímavé, ale nie pre všetkých rovnako.
Prajem Vám veľa krásnych rozprávočiek a aby sa Vám to podarilo s tou druhou knižkou, aby mali deti radosť. Aj Vy... OK

ANDREA BUGÁTOVÁ18.1.2010
 

Ďakujem p.Kohútiková. Určite je dôležitý názor odborníkov, ja som mala zatiaľ iba názory tých, čo tu píšu a zatiaľ som spokojná, lebo ma posúvajú vpred. Môj čitateľ je vlastne dieťa-pre to je to určené, takže hádam v budúcnosti mi to bude dopriate, nielen dospelý čitateľ, iba ak by im to čítal on. Aj ja Vám prajem nech Vás neodsudzujú, aby ste písali, čo Vás baví. Ďakujem.

Hana T.18.1.2010
 

Jaj Andrejka, teraz si ma dostala. Ja mám totiž psíka Maxa. Takže táto rozprávočka mi sadla. Skvelé.
Obdivujem na Tebe ako pospájaš na prvý pohľad \"nepospájateľné\". Palma a psík. Toto je Tvoja prednosť podľa mňa.

ANDREA BUGÁTOVÁ18.1.2010
 

Hanka, som rada, že som ťa dostala tým psíkom, to ma ani vo sne nenapadlo, bola to náhoda, to meno. Nepospájateľné rada spájam, aby to bolo iné ako ostatní. Ďakujem.

mária18.1.2010
 

A ja zasa aďa, chýba mi tam Haf,haf,nechcel som...(je to aj spoznávanie zvieratiek)ale je to na tebe...
Díky za darček...

ANDREA BUGÁTOVÁ18.1.2010
 

Mária, som rada, že Vás poznám, aj keď len cez web. Ďakujem vedela som, že mi tam niečo chýba, ale toto obyčajné haf, haf mi nenapadlo. Už bežím doplniť a ešte niečo, ak mi napadne, potom kuknite, uvidíme, čo sa s tým dá robiť. Pa. Aj koment považujem za darček. Nemáte za čo. Aj ja ďakujem Vám.

reňa pre Aďku18.1.2010
 

No Andrejka, dovolím si povedať, že cestou týchto milých rozprávočiek pokazuješ na neduhy dnešnej doby. Krátke, výstižné, poučné spracované do veľmi vhodnej formy pre najmenších. Dávam +++++ a fandím ti.

ANDREA BUGÁTOVÁ18.1.2010
 

Reňka, aj ty si pohotová, akurát som dopísala a ty môj rýchly fanda. Ďakujem, aj ja ti fandím.

Lipárová Vlasta16.1.2010
 

Andrejka,aj ilustrácie sú pekné.

aďa pre Vlastičku16.1.2010
 

Vlastička, ďakujem a poďakovanie patrí môjmu švagrovi. Som šťastná, že sa páčia, aj mne sa páčia.

Zimmet14.1.2010
 

Ahoj Andrea, prečítala som si rozprávku o čarovnej víle Amy, pre deti je to naozaj pekné čítanie, z rozprávky vyznel aj nepriamy odkaz - priateľstvo, čo sa mi na nej páčilo ešte viac :). Držím palce, nech vzíde z Tvojej fantázie ešte viac podobných príbehov.

AĎA PRE ZIMMET15.1.2010
 

Milá ZIMMET, ďakujem veľmi pekne za prečítanie, ale kedy sľúbený obrázok bude? Rada sa na to pozriem. A priateľstvo je veľmi dôležité, ja som aj tu našla zatiaľ imaginárne, ale časom človek nikdy nevie, ako dopadneme. Uvidíme, možno, že sa budeme aj stretávať, nielen cez PC. Pa Aďa.

Elizabeth J.V.14.1.2010
 

Andrejka, prečítala som si teda aj ďalšiu rozprávočku. Moje dieťa nie je momentálne doma, ale o jeho reakciu sa s tebou rada podelím potom na Face booku. Áno, zasmiala som sa na sliepočke. Takto by to mohlo byť...:)

aďa pre Elizabeth14.1.2010
 

Ahoj Elizabeth, to si ty Elis z minulého komentu? Som šťastná, že si nezavrhla moje rozprávky a klikla si si znovu na ne, som zvedavá ako sa bude synátor tváriť keď mu prečítaš. Tak na FB.O.K. Pa Aďa.

Lipárová Vlasta14.1.2010
 

Veľmi pekné rozprávočky a poučné.Vhodné aj na vzbudenie záujmu pre deti do Mš.

aďa pre Vlastičku14.1.2010
 

Milá Vlastička, ďakujem za koment. V minulých komentároch som asi písala, že mám ich aj v Mš u nás v meste, aj sa popredala, aj rodičia kupovali v škôlke, ale teraz je taký útlm.Tak uvidíme, ako ďalej, ale cez vydavateľstvo by mi to viacej vyhovovalo, lebo by som to nemusela núkať sama zákazníkom. Ozaj, mala som Vlastičku kolegyňu, takú perfektnú. Ešte raz ďakujem.

reňa pre Aďku13.1.2010
 

Aďka, každou rozprávočkou sa prihováraš nielen deťom, ale pozornému dospelému - teda tomu, kto bude tvoje rozprávky deťom čítať iste neunikne, že v každej je odkaz aj pre dospelákov. Jato tam aspoň vidím. A to aj ich (dospelákov)možno touto formou donúti k zamyslenu sa...
teším sa na ďalší odkaz.
reňa

Aďa pre Reňušku13.1.2010
 

Reni, trefa, presne o toto mi išlo, aké kadejaké zlé vlastnosti majú ľudia, nielen deti. Aj keď ani táto rozprávka im nepomôže k zlepšeniu sa. Skrátka sme takí, akí sme, ale sme. Toť vsjo, charašo. Pa.

Hanka T.13.1.2010
 

Jéééj, to je chutné...
neverím, že nevyčaruješ na detskej tvári úsmev, Andrejka.

AĎA pre Hanku13.1.2010
 

Hanka, to teda dúfam, že sa potešia, veď o to ide, nielen na detskej tvári, ale aj dospelej. Pa.Dík.

mária13.1.2010
 

aďa, vidím nový príspevok, no dúfam že sa neurazíš na môj komentár. Ale keby som to s tebou nemyslela úprimne tak ti to nenapíšem. (chyby samozrejme npr: v prvej aj v posl. vete, to je jasné robíme všetci len svoje akosi nevidíme?)
A chýba mi tam oživenie zvieratiek.npr
Kikirikí ja som kohút! alebo:Vajcia znášať nebudem kotkotkokotdák a basta!
A neviem keď sliepka je Kvočka a sedí na vajíčkach alebo na kuriatkach tak vajička myslím neznáša, ale to už...sama nie som si istá... treba zistiť, pohrať sa trocha a O.K.

aďa pre máriu13.1.2010
 

Milá Mária. Ospravedlňujem sa, bolo to vložené veľmi rýchlo, lebo som nemala čas na to, nieže by nebol, ale dnes sme mali deň otvorených dverí u nás doma a ešte k tomu mi aj malá spala, tak som behala od dverí k PC. A potom sa mi aj malá zobudila, tak som to len uložila a bežala za ňou, toť moja obhajoba. Ďakujem za upozornenie. Som rada, že konečne vypočuli moje prosby a uznania na Facebooku a dali Vás do Náš tip. Konečne, ja som tam bola dlhých skoro 10 dní, tak som si užívala na prvom mieste. :))). Dobrý postreh s tými Kvočkami - nosnicami, či ako to je? Musím sa informovať na určitých miestach - môj oco? Majú sliepky, čo znášajú vajcia, no a toto ma ani nenapadlo, to ešte doriešime, aby to bolo správne. Pošlem súkr.mail za poštu, viete čo myslím.

aďa pre máriu 213.1.2010
 

A ešte niečo, bolo ich tam viac tých sliepok, jedna znášala vajcia a druhá bola maminka. Asi tak to môže byť? Idem to hneď opraviť. :))

mária14.1.2010
 

Kikiríkanie obohatilo, ale ešte jedno:(zniesla hneď dve vajíčka -dvojičky)(pre humor) deti sa začudujú, a nie dvááá. aďa...lepšíš sa...mária

aďa pre máriu15.1.2010
 

Mária, to je fakt, len pre detskú fantáziu, nie naozaj, ani stromček nerozpráva, ani radiátor, ani sliepka neznesie dva vajíčka, ani nerozpráva, ale o tom je rozprávka, vymyslené a trochu ľudské, nie? Ďakujem.

Aďa pre Máriu a pozorných čitateľov13.1.2010
 

OPRAVENÉ!!!!! \"HURÁ, PEČENÁ KURA\"

Silvia12.1.2010
 

Sú to také milé mini rozprávočky, myslím, že pre detičky ako stvorené. Čo dodať? Snáď len to, že budem držať palce, aby mali úspech v širokej čitateľskej verejnosti a možno ich raz budem svojim vnúčatám čítať aj ja :)

aďa pre Silviu12.1.2010
 

Milá Silvia, ďakujem za predpovedanú ideálnu budúcnosť, ale to necháme na osud a ....MT,príp.IKAR? :)

tina12.1.2010
 

Ahoj Adrejka, pacia sa mi Tvoje rozpravocky. Rada by som si precitala aj hodnotenie vydavatelstva, ale neviem sa k nemu spatne dostat. Nevies mi poradit? Dakujem

Aďa pre Tinu12.1.2010
 

Tinka, neviem, aké hodnotenie myslíš, ja som žiadne konkrétne od vydavateľstva nedostala a to, že som na prvom mieste v Náš tip som sa neviem ako dostala, ale som šťastná. A ďakujem za koment, som rada, že sa Ti páčili. Tobôž Tebe. Pa.

Viera Hincová12.1.2010
 

Milá Andrejka, Tvoje rozprávky sú milé a pútavé pre detičky. Páčia sa mi tiež ilustrácie pána Bugáta.

Aďa pre Vierku12.1.2010
 

Ďakujem Vierka, som rada, že sú milé a pútavé, ale uvidíme, či uzrejú svetlo sveta. Uvidíme. A som rada, že sa páčia aj ilustrácie. Švagor bude rád.Ešte raz ďakujem.

reňa pre p. Bugáta7.1.2010
 

Pochvala p. bugátovi za ilustrácie, výstižné a veľmi ozaj veľmi pekné.
reňa

Aďa pre Reňušku, za švagra7.1.2010
 

Milá Reňuška, tvoju pochvalu odovzdám švagrovi. Už o tom vie, že aj jeho kresby sú v tomto projekte a je rád. Tak pa. Aďa.

reňa pre Aďku7.1.2010
 

Aďka, rozprávočka o ihle: žiaľ častokrát je to tak, že na svojich starkých akosi zabúdame a nemáme čas, keby sa to tak dalo zariadiť, aby ich deti častejšie navštevovali aj bez toho či dostanú nové \"šatôčky\" a pod. Rozprávočka peknáá.
pa reňa

Aďa pre Reňušku7.1.2010
 

Moja zlatá, obhajkyňa Reňka. Ani ma nenapadlo, že sa ťa dotknem práve tými starkými. Moji už pomreli dávno.Keby sa dal vrátiť čas, čo všetko by som im ešte povedala... Hocikedy na nich myslím, ale môj starký mi ostal v pamäti stále, lebo som už bola dospelá, keď zomrel, tak som to aj inak brala. Bolo to smutné, aj teraz, keď si na to spomeniem, je to melancholické, ale už je to dávno. Taký je život. Mám namiesto neho moju dcérku, povedala som si. Mala som ho veľmi rada, rada som k nemu chodila, aj keď žila aj starká. Podobal sa na môjho otca a hundraním na môjho muža, aj na ten uhundraný radiátor v rozprávke :-) Tak ďakujem Reni, že si na mňa nezabudla a venuješ mojim rozprávkam časť zo dňa. Díky moc. Aďa.

Hana Tóthová7.1.2010
 

Ahoj Andrejka, Vaše rozprávočky sú určené pre najmenšie deti. Ich krátkosť je ich veľké plus. Deti, pre ktoré píšete si rozširujú slovnú zásobu, nevedia sa dlho sústrediť, preto si myslím, že Vy máte prídavných mient tak akurát.
Úplne stačí ak si dieťa zapamätá, že ihla pichá, že psík je prítulný a verný, že medvedík má rád med...
Ideálne podľa mňa pre detičky do škôlky.
Dávam 5.

AĎA pre Hanku7.1.2010
 

Milá Hanka, ďakujem za pozitívne hodnotenie. Aj za to, že prídavných mien je tam akurát. U nás v RBK, majú túto knižku už niekoľké škôlky, aj školy (pre školské kluby a družiny). Zatiaľ sú spokojný.Aj ja. Len ma nemá kto propagovať, tí ľudia, čo si to kúpili, by chceli druhý diel, ale finančne sa to už z mojej strany nedá, tak táto forma my vyhovuje, zatiaľ ako prezentovanie. Pa Aďa.

Marek J. Kolcun6.1.2010
 

Ahoj, Andrea,
Na tvoju prosbu som si znova pozrel tvoje dielka a môžem iba spokojne odvetiť, že je vidieť snahu ako sa snažíš zdokonaliť a prispôsobiť čitateľom. Istotne uznáš aj sama, že prihlásiť sa do tohto portálu bola dobrá voľba, vyjadrenia a hodnotenia desiatok ľudí si zozbierala za rekordne krátky čas a hoci neviem ako sleduješ stav svojej čítanosti a komentovanosti (diela si autori môžu \"načítať\" aj sami ale ja pevne verím, že stav svojho diela si overuješ iba cez svoj profil ;), myslím, že tvoja tvorba si postupne nachádza fanúšikov hlavne v dospelejšej časti čitateľskej obce.

Dodať na záver, spomeniem, že ilustrácie sú celkom podarené a ak sú tvojím vlastným výtvorom, hodnotenie ešte trochu dvihnem - za toľkú vervu s ktorou si sa pustila do literárnej činnosti :) Prajem ti úspešný rok 2010 a myslím, že keď niekedy v budúcnosti (veľmi, veľmi vzdialenej) tvoje rozprávky nenájdem rovno doma na poličke v detskej izbe, istotne na ne narazím v kníhkupectve.

Aďa pre Mareka 6.1.2010
 

Milý Marek, ďakujem, že popri tom všetkom si si našiel čas aj na tvoj komentár k mojim rozprávkam. Veľmi si ho vážim, lebo ma posunul dopredu a stále posúvam. Len ťa sklamem, ja som kresby nekreslila, len písala. Kreslil môj švagor. A ozaj moja kniha už v kníhkupectvách je aj bola, aj u mňa v obchode, ktorý som mala 6 rokov.Takže nejakú tú \"slávu\" som už v Rbk zažila a prezentovala som sa aj v regionálnej Ružomb.TV. Ale aj tak, by som to najradšej cez vydavateľstvo IKAR,nech to nie je len v Rbk, ale aj po Slovensku. Ale to už predbieham, uvidíme, nechám sa prekvapiť, ale určite aj na tvoju knihu natrafím v knihe, stopro.Som rada, že si mi napísal. Ďakujem. Andrea,pa.

reňa pre Aďku4.1.2010
 

Aďka, opäť si ma nesklamala. Ja ako majiteľka psíka a veľká milovníčka hlavne psíkov som takúto rozprávočku privítala. Tiež sa mi v detstve zatúlal písk, žiaľ koniec bol tragickejší (prešiel ho vlak a ja sum rumázgala a rumázgala a rumázgala).
super.

Aďa pre Reňušku4.1.2010
 

Milá Reňka, ja mám tiež rada psíkov, mali sme 13 rokov- moji rodičia, pri dome, bol už chudáčik starý a zomrel. Vtedy som tiež mravčala za ním a na Vianoce Ježiško našim dal list, že už nebudú smutný a že už je k nim na ceste malý psík, ale musí byť ešte pri maminke, lebo musel piť jej mliečko.Tak sme ho im doniesli, až keď mal 3 mesiačiky,bol to kokršpaniel. Teraz má už asi 3 roky a je riadne šialený, oco ho rozmaznáva. Ale je von v búde. Ale aj nám už dávno tiež zomrel psík, taký bol dobrý, strážieval bratranca v kočíku, keď sa zobudil, tak škrabal na dvere. Išli s nim na prechádzku, zbadal muchu a hodil sa pod autobus. To bolo hrozné. Taký dobrý havko.Pa.

Hana Tóthová /Bambolák/4.1.2010
 

Rozprávka o stratenom psíkovi sa mi páči asi najviac. Je umenie do krátkeho textu, na ktorý sa dokážu detičky ešte sústrediť, napísať všetko dôležité, a ešte aj zaujímavo a pútavo. Hodnotím ako výborné.

AĎA pre Hanku4.1.2010
 

Ďakujem veľmi pekne pani Bamboláková. Držím palce aj Bambolákovi.Aďa.

Hana Tóthová31.12.2009
 

Ahoj Andrejka, mne sa Vaše rozprávky páčia. Sú písané jednoducho pre najmenšie deti sú ako stvorené.

AĎA pre Hanku1.1.2010
 

Milá Hanka. Ďakujem za názor, bodaj by mali na to taký istý názor aj tí,čo nás budú podávať do vydavateľstva, ale pozerám, že som v Nás tip, síce na poslednom mieste, ale ďakujem, že si ma všimli.Aj to je niečo.PF 2010, všetkým pisateľom, aj čitateľom.

reňa pre Aďku30.12.2009
 

Ahoj Aďka, dnes som sa prihlásila na facebook. Môžeme si sem tam napísať touto formou. Už som ti myslím priala, ale priani nie je nikdy dosť, do Nového roku veľa zdravia a lásky a ... novú knihu.
pa reňa

Aďa pre Reňušku31.12.2009
 

Ahoj Reňuška, aj ja ti prajem všetko,všetko dobré do Nového roka a hlavne, aby bol lepší ako tento, veľa zdravia,šťastia, lásky a euríčatiek alebo euríkov a ....takisto novú knihu. Pa držkám palce. Aďa.

reňa pre Aďku31.12.2009
 

Roprávka o medvedíkovi, super,krátke, výstižné a detičky pochopia, že sa namjú samé vybrať kam sa im zachce, lebo môžu dopadnúť ako medvedík. Fakt peknučkéé.
pa reňa

Aďa pre Reňušku31.12.2009
 

Ahoj Reňuška,
ďakujem za názor, bola som aj na facebooku, ale nik tam nebol. Tak ja som väčšinou okolo obeda alebo večer. Tak sa mi ozvi. Dík a píš, píš.

Autorka pre čitateľov 27.12.2009
 

Milí moji čitatelia, kresby ku všetkým rozprávkam si môžete pozrieť, keď si kliknete na GRAFIKU. Ďakujem za to, že si rozprávky čítate a prajem príjemné chvíle pri čítani a pekný koniec roka.

Autorka pre čitateľov - Andrea Bugátová23.12.2009
 

V sekcii fotografia si môžete pozrieť obal tejto knihy, aj ako si ju moja dcéra prezerá. Ďakujem všetkým za námahu a kliknutie si na tieto rozprávky, aj za prečítanie. Všetkým prajem Krásne Vianoce a veľa darčekov v kruhu rodiny a hľavne veľa zdravia, aj keď je to otrepané, ale najpotrebnejšie. Aj pre nás, lebo by sme nemohli, prípadne nevládali ani písať. Ďakujem všetkým za príspevky a povzbudenia. Vaša Aďa.

reňa pre Aďku23.12.2009
 

Aďka, mne sa \"vzbúra hračiek veľmi ale ozaj veľmi páči. Normalne mi prišlo ľúto. mala som svoju obľúbenú takú chodiacu bábiku, a keď saom sa vydala, niekde mi zmizla, neviem či ju sestral laebo rodičia vyhodili. Bola to taká citová pripomienka detstva. Je dobré u deti vzbudzovať zmysel pre krásu tým, že ju nebudeme ničiť, či už sú to hračky alebo niečo iné. Rozprávočka supeer.
P.S. neviem či si prečítaš v sekcii Halária, ale ak nie tak ti to napíšem aj sem: Ďakujem za tvoje komentáre, sú pre mnňa veľkým povzbudením. Si dobrý človek. ... a príííííjemnéééé vianočné sviatky.

Aďa pre Reňku23.12.2009
 

Ahoj Reňuška, no ja som ostala v šoku z čoho usudzuješ, že som \"dobrý\" človek, hneď som to mužovi bežala povedať. Haláriu som čítala a príspevok si tam aj nájdeš a tiež prajem Péééééééééknééé Vianočeky. Tvoja Aďa.

Reňa pre Aďku17.12.2009
 

Aďka, neviem či sa správne vyjadrím, ale myslím si, že dnes je väčšinou život deťom predstavovaný cez playstation a rôzne bojové mašínérie. Takže deti potom z tohjo dosť čerpajú. Je vhodné (vkusné) povedať im o živote takouto hravou formou - formou rozprávky. Je to nenútené, poučné. Skrátka milé. Tiež tak ako Marek Kolcum by som sa pripojila k tomu, že môžeš svoje rozprávočky trošku okoreniť nejakým tým opisom, trebárs hlavnej postavy...
Ináč ako som hovorila milé, vkusné.
Držím palec
P.S. Neviem či si si všimla mám aj v tejto sekcii niečo uverejnené, pod názvom So zvieratkami do školy. Každý názor poteší .....
Reňa

Aďa pre Reňku17.12.2009
 

Ahoj Reni.
Idem sa hneď pozrieť na tie tvoje \"zvery v škole\" uvidíme aký rozprávkový thriller si napísala. Ďakujem za názor, potešil ma, že si mi napísala.Ahojky Aďa.

Marek J. Kolcun16.12.2009
 

Zdravím,
prečítal som si aj ostatné rozprávky a myslím, že tieto sú podarenejšie než tá prvá. Z oboch som mal už pocit plynulejšieho deja a potešilo aj, že nie všetky sa riadia podľa jednej rozprávacej schémy. Všetky rozprávky sú jednoduché a krátke ale k dĺžke som sa už vyjadroval tak to nechcem rozoberať znova.
Ešte mi nedá upresniť jednu vec - už to, že sa vôbec vyjadrujem k rozprávkam pre malé deti je odo mňa veľká trúfalosť, keďže ako som spomínal, až na maličkého trojročného bratranca, s ktorým som už pekne dlho nebol v kontakte, sú moje skúsenosti s deťmi mizivé. Napokon nemožno sa ani čudovať, mám len niečo ľahko cez 20 rokov a fakt, že sa moje komentáre berú na \"ťažkú váhu\" je spôsobený asi iba tým, že píšem obšírne a komplexné komentáre (čo, myslím, nie je vždy na škodu). Takže ak môžem poprosiť, nevykať a už vôbec ma neoslovovať \"pán\", cítim sa potom staro :D

Teraz som si všimol, že som v prvej reakcii zabudol priložiť pochvalu za vytrvalosť a vôbec odhodlanie prihlásiť sa do projektu a ukázať svoje diela svetu. Myslím, že každý autor, ktorý sa tu dočká hodnotenia či konštruktívnej kritiky, si môže povedať: \"Dobrý začiatok\", keďže sa tu našli ľudia, ktorí venovali čas aj úsilie a vyjadrili sa k jeho tvorbe. A o to viac poteší, keď sa vyjadria pozitívne a s prianím mnohých úspechov a inšpirácie do ďalšej tvorby. Prajem Vám teda aj ja veľa odhodlania, pretože s odstupom času sa mi tieto dielka zdajú byť vskutku podarené :)

Aďa pre \"pána\" Mareka :D16.12.2009
 

Takže, ahoj milý \"pán\" Marek :D,
ďakujem návrh na tykanie, respektíve nevykanie. Ja mám niečo cez 30 rokov (stará páka), takže môže byť. Ďakujem za slová pochvaly, veľmi si to vážim. Budem pridávať ďaľšie rozprávky, tak si prosím prečítaj a hodnoť. Ľudia-čitatelia ťa chvália za komentáre, beriem si príklad. Som rada, že už viacerí komentovali. Dúfam, že sa polepším a rozprávky sa budú páčiť. Ešte raz ďakujem a ostávam s pozdravom. Aďa.

Melania15.12.2009
 

Milá Andrejka,zatiaľ som prečítala len rozprávku o radiátore,čo mi nedáva asi právo komentovať to,ale napriek tomu som bola zvedavá,čo na to iní.Páčila sa mi reakcia pána Kolcuna,ktorý by dielko oživil viacerými prídavnými menami. To predsa nemôže uškodiť, len dodať dielku originalitu. Prečo sa k tomu vyjadrujem? Mám vo svojej blízkej rodine zopár maličkých dievčatiek aj chlapčekov a ich inteligencia mi zakaždým,keď s nimi komunikujem , vyráža dych.Môj názor na dnešné deti predškolského veku je, že sú na veľmi vysokej úrovni,či už inteligenčnej alebo emočnej,doprajme im preto rozprávky, ktoré ich zaujmú a zároveň v nich vyvolajú potrebu pýtať sa. Prajem vám, aby ste svoj talent rozvíjali a písali naše ratolesti čo najkrajšie rozprávočky,Melania

Andrea pre Melaniu a ostatných čitateľov15.12.2009
 

Milá Melania, ďakujem za postreh, že prídavné mená by dodali niečo viac, ale k samotnej rozprávke ste sa nevyjadrili. Sama som zvedavá, čo priamo hovoria deti a ich rodičia na to. Uvidíme, čo sa s tým dá robiť. Tie zatiaľ posledné rozprávky sú už viac vyčačkané a doupravované - autíčko a radiátor,ako originál v mojej knihe. Som rada, že ste sa za 2 dni už viacerí ozvali, čo som to dala do pc.A som aj rada, že vyjadrujete svoje názory, len tak ďalej. Aj ja som len človek, ktorý sa každým dňom učí. Ďakujem za Vaše postrehy a názory.Aďa.

Elis14.12.2009
 

Andrejka, suhlasim s Marekom. ja som to prave precitala svojmu takmer 6 rocnemu synovi a.... a nic. Zarazila ma dlzka, ked som si na to klikla, ale co uz, ked som to otvorila. Do buducna drzim palce.

Andrea pre Elis 215.12.2009
 

Milá Elis, Dodala som ešte ďaľsie 2 rozprávky, ak chcete, môžete to prečítať Vášmu synčekovi a som zvedavá, ako sa mu bude páčiť hlavne tá o hovoriacom autíčku, aj tak by som bola najradšej na Vašom mieste, aby som videla reakciu. Dúfam, že bude lepšia ako pri jedličke a že na konci sa aspoň usmeje. Ďakujem Aďa.

Andrea pre Elis15.12.2009
 

Milá Elis, ďakujem za názor, ale nechápem prečo Vás zaráža dĺžka rozprávky, veď o tom to má byť- krátka. Ja som nechcela opisovať, ale aby deti pri nej vydržali, nie zaspali. Mám už viac rozprávok, potom doplním a môžete mi napísať názor. Ja mám tiež už 6-ročnú neter a tej sa rozprávky páčia, aj keď máte pravdu, už je pre ňu krátka. Ale písala som to, keď bola 3-ročná. Neviem, či záleží od náročnosti detí alebo od vývinu. Možno niektoré sú viac zrelšie, niektorý už v tomto veku čítajú encyklopédie, takže taká krátka rozprávka im nič nedá. Ale ďakujem pekne za prečítanie a za názor. Aďa.

Marek J. Kolcun14.12.2009
 

Ahoj, Andrea. Som dosť rozmontovaný po nočnej štylistickej korektúre vlastného diela a prednáške v škole, takže svojím spôsobom máš na mňa smolu, tvoje dielo je na najbližších osem hodín to najdlhšie, čo som schopný prečítať.

Poviem pravdu, nemám skúsenosti s detským poslucháčom (keďže rozprávočky tohto razenia si deti určite nebudú čítať samé) a tým pádom nemám jasnú predstavu o tom, čo dieťa ešte pochopí a čo už je nad jeho sily. Pozrieť sa však na problematiku rozprávok pre najmenších zo svojho uhla, našiel by som zopár vecí, ktoré by som sa na diele podobnom tomu tvojmu pokúsil trocha zlepšiť.

Rozprávať dieťaťu takúto rozprávku na dobrú noc, rozprávku ktorá obsahuje jeden hlavný (a v podstate jediný) motív a jej dĺžka nepresahuje päť minút, zameral by som sa trocha viac na zmyslové (hlavne audiovizuálne) prvky. Opisy izbičky so stromčekom, atmosféry za oknom, výrazov chlapca i stromčeka. Možno sa mýlim a kecám teraz do vetra ale takýto druh prózy u mňa predstavuje najzákladnejší edukačný stupeň, kedy si dieťa rozširuje fantáziu a učí sa správne spájať výrazové prostriedky s emóciami s nimi spätými, nevraviac o upevňovaní si slovnej zásoby. A aký je dôsledok tohto môjho sledu myšlienok? Nešetri prídavnými menami.

Zastavím sa ešte pri stavbe celého dielka. Pri hovorenom slove si rozprávač často domyslí vlastné vety, tu a tam trocha zaimprovizuje, čo sa mu jednak nedá odoprieť, jednak tým dielo získa akýsi punc originality, jedinečnosti (pre daného poslucháča). Pri písanom diele je ale niečo také dosť neprípustné, čitateľovi by sa nemala dostať do rúk kostra deja ale kompletné dielo. Inými slovami, dosť mi v rozprávke chýbajú ucelené skutočnosti - odrazu prásk, sú Vianoce. Ani sa nespamätám a chlapec už beží k stromčeku obkolesenom darčekmi - Kedy beží? A bol Ježiško ešte tam keď chlapček vošiel do izbičky? A aké darčeky dostal? A má jedlička Evička na hlave hviezdičku, tak ako náš stromček? Jednoducho spomenúť detaily, ktoré môžu z práce znavení rodičia použiť ako odpovede na náhodné otázky svojich ratolestí.

A jedna perlička na záver - skvelá vec je pre malé dieťa lepšia ako super vec ;)

Reakcia Bugátová- Kolcum14.12.2009
 

Dobrý deň, p.Kolcum, rada by som reagovala na váš komentár. Som veľmi rada, že ste reagovali, ale mala by som nejaký dotaz k tomu. Predála som okolo 300 ks knihy s touto rozprávkou, ale zatiaľ som sa nestretla s takouto odbornou reakciou, len reakciou detí a ich rodičou, ktorí už chcú ďaľšiu knihu. A reakcia na Váš názor? Keby som mala opisovať aký bol stromček, či mal hviezdu, aké bolo počasie, aká bola izba, tak to by už nebola krátka rozprávka a deti by pri nej nevydržali, aj keď sa z Vášho názoru poučím a uvidíme, čo s tým. V tej dobe som mala 3-ročnú neter a tej som to čítala. Dlho pri rozprávke nevydržala, ale vtedy pýtala ďaľšiu a ešte. To ma povzbudilo, že sa jej to páčilo a vydržala. Je to určené hlavne pre deti približne vo veku škôlkárov a prvákov. Aj keď to nie sú celkom najmenšie deti, ale deti, ktoré už rozprávku, ako tak chápu. Moja 2-ročná dcéra si pozerá len obrázky a dej jej nehovorí zatiaľ nič, aj keď výňatky si pamätá. Ešte raz ďakujem za reakciu a prajem pekný deň. Andrea Bugátová

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Andy-Aďka Bugatka

Krátke rozprávky pre najmenších a prvá rozprávka v knihe - Jedlička Evička
O mne

Nie som spisovateľ, len amatér. Písať rozprávky pre deti, ale aj dospelých, ma baví. Akonáhle mi prišla ponuka z vydavateľstva IKAR o projekte "Mám talent" rozhodla som sa, že vyskúšam aj túto cestu. Uvidím, či to bola tá správna voľba.
"Krátke rozprávky pre najmenších" /knižne vydaných prvých 9 rozprávok/ som napísala v roku 2006. Knižná verzia bola vytlačená v počte vyše 500 ks, pričom už sú všetky dávno predané. Preto sa pokúšam o nemožné, keďže vydanie rozprávkových kníh je v dnešnej dobe nákladné práve pre ilustrácie, bez ktorých by neboli rozprávky to pravé orechové. Na Mám talente sú texty už upravené a doplnené o nové rozprávky a ilustrácie, o ktore som poprosila talentovanu profesionalnu maliarku. Krátke básničky pre najmenších sú písané len ako bonus k rozprávkam. :-)

Postupne texty, ktoré mám vložené na MT, upravujem podľa Vašich postrehov a rád, za ktoré som veľmi povďačná. Ďakujem všetkým, ktorí moje texty čítajú a čítali. :-)

PS: Mám nové ilustrátorky, ktoré mi maľujú k už napísaným rozprávkam.

Moje naj
Daniela Peleščáková - Prebuď sa! (román) - kniha vydaná :-)

Daniela Peleščáková - Prebuď sa!

Sondra /Silvia Koscelanská/ - Drsná neha (román) - kniha vydaná :-) a Na vysokých podpätkoch... (román)

Sondra /Silvia K./- Drsná neha /pôvod.názov-V sieti bielej pavučinky/
Sondra /Silvia K./ - Na vysokých podpätkoch...

Alexandra Enderle - Kúsok šťastia (autobiografia - sekcia: román)

Alexandra Enderle - Kúsok šťastia

Soňa Glendová-Kysucká - Tajomstvá minulosti (román)

Soňa Glendová-Kysucká Tajomstvá minulosti

Bulles - Nový život bez chlapa (román) - kniha vydaná :-)

Bulles - Nový život bez chlapa

Natali - Mylné šťastie, predtým názov Laura (román)

Natali - Mylné šťastie - predtým názov Laura

Wanda - Snívalkovo /predtým Bublinkové rozprávočky/ (pre deti a mládež)

Wanda - Snívalkovo /predtým Bublinkové rozprávočky/

Mária Čechovičová - Rozprávky-z-lesa (pre deti a mládež) a Škriatok DiDi...

Mária Čechovičová - Rozprávky z lesa
Mária Čechovičová - Škriatok-DiDi-a-jeho-zázracný-zvonček-Cilko

Ján J. Nynamo - Pribehy škriatka Ada (pre deti a mládež)

Ján J.Nynamo - Príbehy škriatka Ada

Roman Shadowe Laco - Rada ôsmich (romány - fantasy)

Roman Shadowe Laco - Rada ôsmich

Marek Kolcun - Tyrelinská legenda - Ooben (romány - fantasy)

Marek Kolcun - Tyrelinská legenda Ooben

Lula - (sekcia poviedky)

Lula - Štvrtý rozmer

J.W.T - O písaní...? (poviedka)

J.W.T. - O písani...

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: