IKARIKAR http://www.ikar.sk

Krutá vášeň (NK)7.10.2018
 

2
 počet hodnotení: 3
prečítané 79, Komentáre 8

 
Krutá vášeň - Kapitola 1
1.
 
Ponurú lesnú čistinu, postupne zaplavuje hustá, ranná hmla. Postupuje pozvoľna, hranicou okrajov hustého, tmavého, smrekového lesa. Navôkol počuť len zvuk zurčiacej vody, odrážajúc ozvenu neďalekej bystriny, ktorá vydáva nádherný tón, predierajúci sa bielym závojom hmly. Všetko navôkol ešte spí, len ranné zore začínajú lenivo meniť paletu purpurovo žltých farieb. Svitá a príroda sa prebúdza k životu.
Harmóniu prebúdzajúceho sa života do nového dňa, na tomto pokojnom kúsku zeme, náhle prerušuje zvuk hlbokého a ťažkopádneho dychu, rozrušeného, húževnato bežiaceho muža.
Jeho statná postava sa prediera závojom vlhkej, rannej hmly. Do tváre ho bičujú nespratné konáre mladých smrekov, prekážajúc mu v jeho zbesilom behu. Muž s ponuro-zvláštnym výrazom v tvári však, akoby nič nevníma a ako bez duše beží stále vpred.
Pohľad jeho hlbokých hnedých očí, sa zabodáva do nepreniknuteľnej hmly. Husté, vlhkom zvlnené tmavohnedé vlasy, mu divoko padajú, až na široké ramená. Starý, ošúchaný kožený vak, mu splýva s mohutnými ramenami a v ruke stíska jed...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

xxx14.10.2018
 

Jaj,jaj,jaj...prepáč NK. Prečítala som si prvú kapitolu do polovice a ďalej som nemohla. Kritiku nemám rada, ak je vyjadrená spôsobom, ktorý uráža a ubližuje. Ja ti však nechcem zle. Naťahuješ to ako žuvačku. Máš tam veľa zbytočných slov a viet, čo čitateľa unavuje. Prestane ho to baviť. Nadnesené, poetické ako na divadelnej scéne. Opakovanie slov...hustá, ranná hmla...bielym závojom hmly...prebúdza k životu...prebúdzajúceho sa života...prediera závojom vlhkej, rannej hmly...zabodáva do nepreniknuteľnej hmly...atď. Našla som aj iné nedostatky. Ak píšeš pre svoje potešenie, tak pokračuj. Pre vydanie knihy...bez šance. Redakcia je krutá.

N.14.10.2018
 

Ďakujem. Určite neprestanem písať.

N.13.10.2018
 

Prekvapuje ma, že keď je to pre teba také neznesiteľné, ako hlboko sa tomu venuješ. Určite môj prejav nie je dokonalý, ale ja to tak cítim.

Alia S.13.10.2018
 

Zrekapitulujem časť 7. kapitoly, v ktorej som vyškrtala všetko zbytočné a predstav si, zostalo všetko zbytočné, nefunkčné, dielo nikam neposúvajúce, ničím nezaujímavé, čo by navnadilo:

Hustý opar sa šíri pochmúrnym lesom, kde sa nedávno odohrala krvavá dráma, mliečny opar sa prediera hustým lesom, masívny smrek je celý zahalený v hustom bielom povlaku.
Driemajúci Leon sa pomaly malátne preberá zo spánku, netuší, kedy upadol do spánku. Malátne vstáva a hľadí do diaľky. Nič nevidí, všade navôkol je hustá hmla.
V tichosti sa prediera hustou hmlou, keď sa obzrie a zbadá koňa. Kôň ho dovedie na čistinu, kde leží Leonov brat. Zostáva stáť ako obarený (bez čiarky pred ako – občas ich máš zle umiestnené), šok ho ohromuje, akoby mu niekto vrazil dýku do hrude. O chvíľu uvidí dobodaného brata, ktorý je samá rana, samá krvavá rana, zovšadiaľ krváca, krv sa rinie z celého zraneného bratovho tela. Kto bratovi spôsobil rany, toho Leon pomstí, zatiaľ ďakuje, že má brata pri sebe.
Šíp zabodnutý v stehne preťal stehno naprieč, rana krváca, možno načisto brat vykrváca, brat sa snaží obviazať krvácajúcu nohu, zhotoví nosidlá, donesie nosidlá, rana krváca... čítaj bez vnímania deja a uvidíš, ako vtieravo opakuješ mnohé slová.

Ten pátos je vskutku neznesiteľný - hodí sa iba do ódy.

Nechaj text pár mesiacov odležať, veľa čítaj, vráť sa a škrtaj, kým nezostane iba všetko funkčné. Možno to bude pár viet, možno kratučký príbeh a možno sa objaví aj zaujímavá zápletka a dielo nebude utárané a prázdne.
Dúfam, že keď budeš čítať s odstupom, tak ťa konečne pátos, navŕšené klišé a prídavné mená a prechodníky otrávia a možno si všimneš aj, ako nelogicky sa Leon správa: bratovi sa „zo všetkých strán rinie krv“, „krv je jednoducho všade“ a dokonca mu tá krv „zatieňuje úsudok“. Rinúť sa znamená neprerušovane prúdiť. Pri množstve 5 – 6 litrov musel vykrvácať za pár sekúnd. Napriek tomu brat z neho vyzlečie košeľu, musí byť do posledného centimetra štvorcového od krvi, ako inak, natrhá ju na menšie kúsky a tými kúskami v okamžiku zastaví krvácanie. Zdravotníci sú oproti nemu hadr.
A čitateľ tomu má veriť.

Lucia M.9.10.2018
 

Ahoj.Je to zaujímavé len som sa tam trochu stratila.nepochopila som o čo šlo.

Alia S. 8.10.2018
 

Na konci kapitoly som zistila, že neviem, o čom vlastne bola. Postavy mi pripadali ako beztvaré bábky, ktoré vodili za nitky iné bábky, a toľko mazľavého pátosu, čo sa vydralo na povrch, mi zalepilo klávesnicu, že skoro nedokážem napísať pár slovami dojmy.

Niekto vytrhol z knihy prvú kapitolu, keď je vložená druhá, či je to zámer zámerne neuviesť čitateľa najskôr do deja, ale rovno skočiť inam?

N.12.10.2018
 

Omylom som vložila najprv druhú kapitolu. Už by to malo byť v poriadku. A ten mazľavý pátos sa podľa môjho názoru hodí k dobe v akej sa príbeh odohráva. :/

Alia S. 13.10.2018
 

Vzletný štýl prejavu a epocha vo vývoji ľudstva sú dva nesúvisiace pojmy. Žiadna doba doposiaľ nebola teatrálna.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

NK

O mne

Večný hľadač zmyslu života.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: