IKARIKAR http://www.ikar.sk

Krv v piesku (Avada)20.6.2014
 

4
 počet hodnotení: 6
prečítané 441, Komentáre 10

 
Kasandra
Peritej bol v Aténach známy ako hrdý a čestný muž, ktorý mal za svoj život tri manželky. Vždy chcel veľa synov, bohovia mu však dopriali len jedného. Jeho súčasná manželka Sapfo mu dala len jedinú dcéru Isauru. Lyda, jeho druhá a najmilovanejšia manželka, matka jeho milovaného syna, zomrela krátko po pôrode. Meno svojej prvej manželky však nikdy nevyslovoval a nikdy o nej nehovoril. Zomrela už pred mnohými rokmi, ale ako Sapfo vravela, duch tej ženy žije stále v jej dvoch dcérach. Najstaršej Adriane a mladšej Kasandre.
„Kasandra!“ skríkla Sapfo a snažila sa zobudiť nevlastnú dcéru.
„Čo je?“ vzdychla. „Nechaj ma.“
„Okamžite vstávaj!“
„Dobré ráno, sestrička,“ Orestes k nej priskočil.
„Aj tebe, braček,“ posadila sa. „Už je ráno?“
„Už dávno, vstávaj musíš nám pomôcť,“ povedala Sapfo.
Orestes a Kasandra pozreli na seba, len čo Sapfo zavrela dvere, znova si ľahla. „Kasandra, no tak.“ Brat ju začal štekliť. „Prestaň! Nie.“
Vstala a on sa jej smial. „Dn...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Hugo Boss7.7.2014
 

Ahoj Avada, všimol som si, že si pridala novú kapitolu. Ako aj tie predtým je to písané veľmi pútavým štýlom. Čitateľ ako ja má po prečítaní chuť dozvedieť sa príbeh ďalej. To je na knižke podľa môjho názoru najdôležitejšie.

Hugo Boss3.7.2014
 

Ahoj Avada, tvoj historický román sa mi veľmi páči. Priznám sa, že som si ho prečítal celý, lebo je písaný veľmi pútavým štýlom. Páči sa mi obdobie, v ktorom sa príbeh odohráva, lebo sa o neho zaujímam aj osobne. Veľmi rád by som si prečítal ďalšie kapitoly. Prajem ti ešte veľa tvorivých chvíľ.

Daisy2.7.2014
 

Ahoj, Avada,
tie prvé dve kapitoly boli na mňa ešte stále pridlhé. Emke (ospravedlňujem sa autorke komentáru, ak jej prezývku zle skloňujem) dlhé príspevky zrejme vyhovujú (čo, samozrejme, nekritizujem, je to svetlá výnimka), ale väčšina ľudí sa do dlhých príspevkov nerada púšťa. Otvorila som si druhú kapitolu a nerozumiem veľmi tým krátkym vsuvkám na začiatku kapitol.
Napr. \"Môj príbeh vás zavedie do obdobia starovekého Grécka. Kasandra je mladé dievča, ktoré žije v Aténach a je nútená do svadby s mužom, ktorého nechce.\" Alebo \"Kasandra je mladá aténska šľachtičná, ktorá sa, spolu so svojou známou, dostala do zajatia Peržanov.\"
Neviem, akú plnia funkciu. Ak majú byť anotáciou, tak tú by si mala uviesť ešte pred prvou kapitolou (a len raz) z dôvodu, ktorý som už v inom komentári spomenula.
Opäť som si poznačila, že treba preškrtať dialógy, vyhodiť nepotrebné a nedejotvorné, text zdynamizovať, pretože v tretej kapitole pomaly čo riadok, to priama reč. Zdá sa mi jej neúrekom. No keď tak čítam komentáre podo mnou, nikto problém v dialógoch nevidí, takže je to asi len môj problém.

Myš.Myš.2.7.2014
 

Text má dlhší rozsah, čo hodnotím ako jediné negatívum, pretože môže odrádzať čitateľa tejto stránky \"kliknúť\" práve naň. Inak veľmi zaujímavá historická tematika, pre mňa veľmi pútavo rozpracovaná. Pre mňa 7/10 bodov.
Veľa tvorivých nápadov prajem!

K. H.2.7.2014
 

Mne sa to pacilo, bolo to sice dlhsie, ale aspon som si urobila komplexnejsi pohlad. Mena mi neprekazaju, skor vychadzam z toho motivu eroticna, ktory autorka vsunula do oblasti Grecka, historie. Pretoze nieco podobne urobili aj ini autori, ze napriklad do motivu 2. sv. vojny pridali motiv erotiky, za co boli vlastne aj kritizovani lit. kritikou a toto dielo je podobne. Ide tu o vacsiu mysienku ako je nezny cit, ale zaroven tam je zakomponovany. Ja chvalim a dufam, ze sa raz vyskytne aj na mojej policke v tlacenej verzii.

Emko27.6.2014
 

Neviem, či je vhodné vtesnať do diela mená gréckych bohov a bohýň, ktoré sú známe všetkým iným, len nie postami, aké si im pridelila. Napríklad Sapfó - nežila náhodou na Lefkáde? Alebo taký Paris? Toto mi vadilo hneď od začiatku. Tie mená nezoškriabeš z pôvodných nositeľov a čitateľa to mätie.
Daisy poznamenala, že si kamarátka s gramatikou, no ja som zaznamenala viacero chybičiek, a to som došla len do polovice. Neber to v zlom, skôr ako podnet na vylepšenie.
Taktiež útes nad aténskym prístavom - nežila som v staroveku, ale pokiaľ viem, Atény sú známe svojou nížinnou polohou, pričom z malých pahorkov obklopujúcich mesto vyniká jedine Akropola. Okrem toho, dnes síce aténsky prístav, Pireus, síce splýva so samotným mestom, ale v dávnych dobách bol od Atén pomerne vzdialený.

Avada27.6.2014
 

Ďakujem Ti za komentár, ale ak by si si lepšie prečítal text, zistil by si, že ja som nemenila význam bohov. Bohyňa Hestia bola skutočne ochrankyňou žien a pokiaľ ide o Parisa a Sapfo, tak Paris bol synom trójskeho kráľa, čiže žiadny boh. Sapfo bola poetka, ktorá písala milostné piesne. Obaja boli ľudia, žiadni bohovia. Svojim postavám som dala mená po Grékoch, nemohla som ich predsa pomenovať Peter a Soňa :-) Pokiaľ ide o to, že Atény nemajú prístav. Nebola som tam čiže neviem. Ale nepíšem historickú encyklopédiu, ale román, ktorý je len inšpirovaný históriou. Ale som rada, že si si prečítal text a budem rada ak moje dielo zhodnotíš z historického hľadiska :-)

Emko 28.6.2014
 

Opäť raz bol význam toho, čo som napísala pochopený inak. Asi je chyba vo mne :) Mimochodom, poznám grécku históriu a mytológiu dosť dobre, takže tu nie je namieste poúčať ma, kto a či vôbec bol grécky boh. Len som chcela (nie chcel :) zanechať svoj postreh a to, že viac by mi pasovali obyčajné grécke mená, než tie, aké si zvolila. Plne však rešpektujem súčasný stav, lebo v prvom rade, autor si ty a nemám ti do toho čo kecať :) Ale vážne - snáď si tvoj román prečítam celý (už len kvôli prostrediu, aké si zvolila, lebo Grécko ako také má neskutočný potenciál, tak sa s ním vyhraj, ok?), ale až keď bude uverejnený celý. Nerada čakám na kapitoly, zvlášť keď pribúdajú (alebo aj nie) s veľkým časovým odstupom.
Takže, Avada (Kedavra ?), nech Ti to píše.
PS: Staroveké Atény boli asi krásne, ale tie dnešné veľmi neoslnia, takže ak nemusíš, vyhni sa im :) Je to síce mesto, ktoré je nutné vidieť, ale nie je nutné sa tam vracať.
Cherete :)

Daisy24.6.2014
 

Ahoj, Avada,
dĺžka pridávaného textu naznačuje, že si tu nováčikom. Zopár rád na začiatok: Pridávaj tak štvrtinu súčasnej dĺžky textu, pretože väčšinu autorov takáto dĺžka odradí od čítania aj od zanechania zmysluplnejšieho komentára. Skrátením textu zvýšiš šancu, že si niekto dielo prečíta a zanechá komentár. Taktiež by si sa aj ty mala zapájať do čítania a komentovania diel na portáli z viacerých dôvodov: všimneš si chyby ostatných a ľahšie sa im vyhneš; niekoho svojím názorom môžeš zaujať a príde sa pozrieť, ako píšeš; neaktívni autori na portáli väčšinou dlho nezostávajú, pretože bez spätnej reakcie pridávanie kapitol stráca zmysel (to som si už stihla všimnúť za tú dobu, čo tu som) a je to fér, ak človek očakáva spätnú väzbu, sám by ju aj mal poskytovať.
No poďme k románu. Páči sa mi, že si zvolila celkom inú dobu. To však so sebou prináša aj veľké štúdium, tak snáď si na to pripravená. S čiarkami a gramatikou si zrejme kamarátka, čo sa tu často nevidí, takže aj to rátam ako plus. No za mínusové považujem rozvláčne dialógy. Pristihla som sa, že ich preskakujem a snažím sa nájsť niečo, čoho by sa dalo chytiť. Našla som aj preklep: snažila sa hrebeň uhladiť neposlušné vlasy. Nebolo by na škodu uviesť na začiatok nejakú anotáciu (viem, že ju máš uvedenú v časti na to určenej, ale tam sa neukazuje celá, takže by si ju mohla prekopírovať na začiatok, nech k dielu nalákaš hneď tých, ktorí sa o podobnú problematiku zaujímajú). Na záver ti snáď už len zaželám veľa tvorivých chvíľok :)

Avada24.6.2014
 

Ahoj Daisy, ďakujem za komentár, máš pravdu na tomto fóre som nováčikom, ale už som písala na iné, moje staršie dielo sa volalo Dcéra Bellatrix, preto mám aj rovnaký nick ako tam. Viem, že písanie historických diel si vyžaduje znalosti z dejín, ale mňa vždy veľmi bavil dejepis :-) Vzala som si tvoju radu k srdcu a opravila svoj preklep :-)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Avada

O mne

Som študentka vysokej školy a bývam v Trenčíne.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: