IKARIKAR http://www.ikar.sk

Kto píše scenár? (Ela)15.5.2017
 

3
 počet hodnotení: 5
prečítané 24, Komentáre 5

 

Kto píše scenár?


Sedel na barovej stoličke a poťahoval z cigarety.  Pozorne ju sledoval ako sa zvŕta na parkete, venujúc mu žiarivý úsmev.  Odhodlával sa krátko, pozval ju hneď ako sa spoznali. Stálo ho značné úsilie, kým súhlasila, obrúčka z bieleho zlata mu napovedala dôvod jej odmietania.  Pritancovala k nemu a štíhle prsty preplietla s jeho. Alkohol jej do úst vkladal slová, ktoré ho podnecovali.


 


Stála pred zrkadlom a podopierajúc sa dlaňami o umývadlo skúmala podgurážený výraz. V kabelke sa rozozvučal mobil. Rýchla kontrola ju utvrdila v tušení. Vhodila ho späť a povzdychla si. Posledných pár rokov bola vzornou manželkou, privierala oči a v tichosti prežívala všedné dni, mladosť vymenila za rodinné zázemie a potreby muža kládla nad svoje. Jednotvárny život, ktorý viedla, ju vyčerpával. Túžila po dobrodružstve, chcela sa znovu stať, hoci len na jednu noc, slobodnou, divokou ženou s iskrou v očiach, ktorou kedysi bývala. Stála tam a žila pre daný moment, v tú noc písala scenár ona. Odosobnila sa od všetkého, čo jej bolo dôverne známe, ignorovala hlas v hlave, ktorý ju varoval pred násle ...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Max (Silver)22.5.2017
 

Ahoj Ela,
Nemáš tu zatiaľ veľa názorov. S dovolením, pridám aj ja ten svoj. Chápem Tvoj zámer, vytvárať kratšie dielka, aby si počkala na reakcie. Dovolím si nesúhlasiť s Tebou v tom, že človeka napĺňa dobrý pocit z písania, ak píše len sám pre seba. To je písanie (tajného)denníka, kde zveríme sami sebe tie najtajnejšie pocity a dáme ich na papier. Na MT píšeš preto, aby to čítal aj niekto iný ,takže to je v poriadku. Ale nemusíš so mnou súhlasiť.:)
A teraz k veci. Ja Ti napíšem , čo som sa dozvedel a napíšem aj to, čo mne chýbalo. Krátka scénka z baru, kde žena, ktorá sa zrejme počas vzťahu s partnerom natoľko zmenila, že už nepoznáva samu seba a chce si „vyhodiť z kopýtka“ , aby si pripomenula svoju vlastnú identitu. Niekoho si vyhliadla a mala svoju predstavu o priebehu večera. Vyhliadnutý muž reagoval na jej vyzývavé správanie spočiatku tak, ako si to ona predstavovala. Má smolu a narazí na psychopata. On sa spočiatku pohrával s myšlienkou, že voči nej zmení svoje štandardné správanie, kde jeho jediným cieľom je vražda, ktorá ho uspokojuje. Nestalo sa tak. Záver už poznáme.
Ela, zvolila si si úžasne ťažkú tému. Táto téma sa nevojde do krátkeho dielka. Pokúsim sa čitateľsky poradiť. Mne chýbajú dialógy. Rozhodne. To dá prácu, oživiť text , ktorý je v rovine úvah a myšlienok. Chýba mi širšie rozvedenie jej nudného, jednotvárneho života. Prečo bol život taký, ako nám ho stručne opisuješ, v niekoľkých vetách. Neberie partnerovi telefón, prečo? Čo je pravý dôvod toho, že sa tak chová? Prečo jej život dopadol tak, ako ho vidí ona. Dala si to veľmi stručne.
V jeho rovine by som si netrúfol bez hlbokej štúdie o konaní masových vrahov napísať ani jednu vetu. Prečo sa tak chovajú, čo ich napĺňa, čo ich evokuje konať tak, ako konajú. Nechcem tu byť za mudrlanta, ale toto všetko by som musel ovládať, aby som si trúfol na takúto ťažkú tému. Alia spomína odkaz, prekvapivý zvrat alebo niečo podobné, čo by čitateľa donútilo zamyslieť sa nad koncom dielka. Ak by si to nechala otvorené, spôsobom, že: „V tej chvíli pochopila, že je koniec. Spomenula si na partnera, na jeho bezpečné náručie“.....alebo niečo podobné.... Ak by si neuviedla, ako z nej prchá život, ja ako čitateľ , by som bol na pochybách, či sa posledný počin stal, alebo nestal.
Ináč: Je ľahko predstaviteľný aj fakt, že náhodný neznámy ho vyruší a muž sa preľakne a utečie, čo Ti zase dáva priestor pre ďalšie filozofovanie o jej živote, s ktorým voditeľne nie je spokojná. Ako bude žiť ďalej atď. Nechcem sa tu zbytočne rozpisovať, nie som autor. Len čitateľ.
Odporúčam Ti, prečítať si niektoré veci tu na MT, a naschvál nechcem menovať autorky(výborných vecí je tu dosť) , niektorú by som náhodou nespomenul alebo vynechal, a mohol by som dostať od nich „vyhubované“ , po čom ja nijako zvlášť netúžim. Sú to majsterky písaného slova a každá Ti niečo dá. Uč sa od nich. „Odkukaj“ to od nich. Máš to zadarmo!
Zhrniem to: Ako skelet je do použiteľné. Je to ako špirála DNA, ale prázdna. Všetko, čo chceš povedať, by si mala postupne nabaliť.
Čo sa týka štýlu, ktorým píšeš, to je len a len na Tebe. Štýl sa získava napísaním množstva textu. Je buď dobrý, alebo je nanič. Každý autor má svoj rukopis , podľa ktorého čitateľ jeho texty spozná. Verím, že si nájdeš svoj štýl. Mojím neduhom je, že sa vyjadrujem veľmi rozsiahlym spôsobom,ako si už iste postrehla takže dúfam len, že si pri čítaní tohto komentáru nezaspala. Prajem Ti veľa trpezlivosti pri písaní ďalších textov.

p.balam16.5.2017
 

Hoci Alia.S. má možno v niečom pravdu, lebo je náročná, určite píš ďalej. Ja som si to prečítal so záujmom ...

Ela16.5.2017
 

ďakujem :) písania sa nevzdám, aj keby som písala len pre seba. Baví ma to :)

Ela15.5.2017
 

Ahoj ďakujem za reakciu. Súvisí to spolu, je to písané na tému rande, všetko sa odohráva v priebehu jednej noci.
Hviezdičky si nepridávam, to nie je môj úmysel. Nepotrebujem zbierať lajky, potrebujem názory ľudí :)

Alia S.15.5.2017
 

Bezmenné postavy a nepodstatné činnosti. Tajomno až príliš tajomné. Chýba moment prekvapenia. Odseky akoby nesúviseli navzájom.
Ona a on. Potom ona. Zas ona a on (možno niekto druhý). Dopustila sa omylu. Bez vysvetlenia akého. Dala sa na odchod. On za ňou. Dobehol ju. Vrhol sa na ňu. Nebránila sa. Uľahla na zadné sedadlo (podľa toho ju naháňal v aute). Uškrtil ju. Podľa jeho scenára a jeho pravidiel.
A čo s tým?
Poviedka pôsobila na mňa ako platenie šeku na pošte. Alebo zaparkovanie auta. Bez emócií.

Aby som aj poradila: poviedka môže byť rezonančné, teda že zanechá v čitateľovi dojem, dôvod na premýšľanie. Alebo s pointou - prekvapivou, nečakanou. V tejto poviedka sa nič nedialo.
Nedávaj si hviezdy, neporadí ti to.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Ela

16002785_1241374982617677_702251158836684648_n.jpg
O mne

:)

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: