IKARIKAR http://www.ikar.sk

Kto počúva hlas svojho srdca (Ellen Olenska)14.2.2017
 

3
 počet hodnotení: 1
prečítané 70, Komentáre 7

 

Slnko sa skláňalo za obzor, keď skupinka chlapov na koňoch prichádzala k zrúcanine pevnosti črtajúcej sa na miernom holom kopci. Kapitán stráže Evan Torba vzhliadol k jedinej veži pevnosti, ktorá ešte v neporušenom stave vzbudzovala niekdajší dojem nedobytnosti.
Rod Avari, pod ktorého správu pevnosť patrila, ju ponechal svojmu osudu od čias, keď zvíťazil v neľútostnom boji nad Dračím národom. Posledný potomok kráľovskej krvi porazeného národa, princ Ortox,  sa nachádzal uväznený v podzemí  a Torba prišiel z rozkazu svojho vrchného veliteľa a pána vykonať už iba jedinú úlohu: zabiť princa, vylúpnuť jeho oči a priniesť ich späť na dôkaz svojej poslušnosti.
Zdvihol ruku, aby jeho spoločníci zastali, a tí naňho prekvapene pozreli. Mysleli, že pôjdu až do útrob pevnosti, ale Torba zoskočil z koňa a  trom ozbrojeným strážam neostávalo nič iné, len ho nasledovať.
„Pôjdem k nemu sám,“ oslovil ich Torba a ukázal na pevnosť. „Počkajte pri koňoch.“ Mohutný bývalý žoldnier Carlo nespokojne odfrkol, vedomý si nebezpečenstva, ktorému sa jeho veliteľ vystavuje.
„Neriskoval by som,...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Ellen Olenska15.2.2017
 

Alia vďaka za rozbor. Ani som nedúfala, že si niekto dá takú prácu. A máš v mnohom pravdu.
Slová, čo si upozornila, zmením a fakt som doteraz nevedela, že treba vyhodiť vždy aj - tu, sem, teraz. Len teda neviem prechod z minulosti k prítomnosti, že hrdina rozmýšľa o niečom čo bolo kedysi a ako naskočiť zasa na súčasnosť. Vtedy sa mi - teraz - hodí, ale asi to nie je najšťastnejšie riešenie.

Zmenila som medzitým text (u seba ) na dupot jeho čižiem. Ale ak vyhodím - jeho - napadlo ma to tiež - pripadá mi to hlúpe. Ja viem, že čitateľ vie, že asi len - jeho čižmy - dupali, ale myslela som, že zdupľovanie v tomto prípade nevadí. Aby si zasa niekto nemyslel, že tam ešte niekto dupal.

Pochvu som hľadala - nie je asi spisovná, ale používa sa a slovenský ekvivalent som nenašla. Neviem fakt, aké iné slovo pre puzdro na meč.

Je mi ľúto, že určitá vznešenosť slov zo strany draka vyznela blbo. Brala som to tak, že drak sa má noblesne vyjadrovať. Sedí mi to nielen k jeho postave, ale aj do dávnych čias, kedy sa príbeh odohráva, i keď bližšie neurčených.

Čo sa týka príbehu a zápletky - no, samozrejme, že namietnem, ale v dobrom. Beriem Tvoj názor. Ja si ale myslím, že na malom priestore som uviedla začiatok čohosi veľkého, čo sa môže rozvinúť a nemusí.Ale pokiaľ to nikoho nezaujme - v pohode.

Pre mňa bolo stvárnenie obrazu, že drsný kapitán stráže uverí vznešenému drakovi, oslobodí ho a prijme jeho ponuku v dobrodružstve pokračovať - pekné. Tak aspoň pre mňa :). Ešte raz vďaka za venovaný čas a pokiaľ máš ešte nejaké pripomienky, či rady - sem s nimi, budem veľmi vďačná.

Alia S.15.2.2017
 

V pasážach, kde premýšľa, pokojne tu, tam, sem, dnes a pod. môže byť, veď je to ako priama reč. Nehodí sa v rozprávaní mimo.
No veď pošva je spisovné slovo pre puzdro na meč.
Rozumela som ti, že príbeh nebude pokračovať, preto som upozornila na nevhodnosť uverejnenia. Hypotetické vyjadrenie, že sa môže rozvinúť, nie je dôvod uverejniť. Bu´d pokračovať, alebo nevložiť na verejný portál. Ani v kníhkupectve si nekúpiš knihy spolovice nedopísané, ani časopis by si si nekúpila, ak by bola polovica článkov začiernená. Nezaujímali by ťa čiastočné informácie. O to ide.
Nie je za čo.

Ellen Olenska15.2.2017
 

Máš pravdu. Vŕtala mi v hlave - pochva a neviem kde som predtým hľadala, ale teraz som ju pozrela a fakt je spisovne pošva. Mám tie čechizmy asi pomýlené.

Rozumiem. Vloženie nedokončeného asi fakt nie je vhodné. Ale ako autor som sa vďaka nemu dozvedela niečo nové. Pre mňa je to veľké plus. A či to tu prečíta 5 alebo 8 ľudí, na tom až tak nezáleží. V pravidlách nie je napísané, že sa môžu vkladať len diela s definitívnym koncom. Ale chápem, ako si to myslela a už podobné sem nedám.

Alia S.15.2.2017
 

Nejde o pravidlá, ale o čitateľa a v konečnom dôsledku i autora. Prvá si nezaslúži, aby sa nedozvedel pokračovanie/koniec, druhý tým stratí jeho dôveru - čitateľ bude predpokladať, že aj nasledovné dielo zostane nedokončené.

Alia S.15.2.2017
 

„Ísť sem sám“ – ´sem´ radšej vynechaj. Označuje smer k hovoriacemu. Do príbehu, ktorý sa stal v minulosti, sa nehodí. Iba do priamej reči. Podobne: tu, dnes, teraz (neodohráva sa teraz) aj: táto (pevnosť) - čitateľ nestojí pri hrdinovi, aby mu na ňu ukázal, keďže aj tento, toto, táto označujú veci v blízkosti.

„Daj kľúče a vypadni,“ vyštekol. Pýta sa výkričník.

Vyhadzuj privlastňovacie zámená, prídavné mená, príslovky, zdupľované informácie. Aj tento text si žiada škrtať.

Plameň (pochodne – vieme, že ju má). Schádzal po schodoch (dole – ak schádza, tak jedine nadol). Ticho narúšalo (iba) dupanie (jeho) čižiem. Zvolal (do tmy – túto informáciu už máme) a jeho hlas sa (viacnásobne – vieme, čo je ozvena) rozľahol v (dutej) ozvene.
Pre rezkosť a spád by som vyhadzovala týmto spôsobom. Všetko sú to zbytočné prívesky, je ich v texte dosť.

Zvyšok jeho národa „bol vyzabíjaný“ - sa dá vhodnejšie vyjadriť.

Kostrbaté vety: drak javil známky, že zomiera. Vhodnejšie: drak javil známky zomierania. Všeobecne sa nadnesene vyjadruješ. Drsné prostredie si žiada drsnejšiu atmosféru. Lojálnosť mi v texte zaškrípala asi ako spomínaný necht po železnej platni. Atmosfére, akú by som si predstavovala, neprispieva ani vyjadrovanie sa hlavných hrdinov ako slečiniek. Už nadpis: „Kto počúva hlas svojho srdca“ znie denníčkovo.

Torbu napadlo = Torbovi napadlo. Napadlo mA divé zviera, napadla mI myšlienka.

Pochva – nespisovné.

K obsahu sa nevyjadrím, mne takéto texty nič nehovoria. Ale aspoň v niečom chcem poradiť, keď už som prečítala.
Veľký nedostatok je chýbajúci záver. Radšej nič ako text, vytrhnutý z kontextu.
Postavy odniekiaľ prišli, nemajú minulosť ani budúcnosť. To prvé neprekáža. Druhé vždy.
Poviedka má byť buď rezonančná, alebo klasická. Druhý druh musí mať pointu, inak nemá zmysel. Oboje sa nevylučuje. Náčrtky na verejnú publikáciu nestačia. Či sa nedokončené dielo, bez pointy, bez odkazu, zapáči, musia povedať vyznávači fantasy.

Zdá sa ti, že si zvolila inú formu. Prepáč, vidím to isté. Chýba spád, akcia, zápletka. Aj tá opakovaná skratkovitosť. Môžeš namietať, že z prvej kapitoly sa veľa vytlačiť nedá, ale práve to prvé uvedenie by malo vypovedať o zmene, keďže sa čitateľ vždy mieni niečo dozvedieť a je zvedavý, ako bude príbeh pokračovať. Ak sa mu nič nevšedné nenadškrtne, nemá dôvod prísť znovu.

Ellen Olenska14.2.2017
 

Moja chyba, že pri vkladaní ubehlo veľa času a odhlásilo ma. Takže názov sa objavil bez textu, ale už tam je.

Alia S.14.2.2017
 

Text nie je vidno.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Ellen Olenska

O mne

Som autor odborných článkov z histórie. Snažím sa aj o vlastnú tvorbu.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: