IKARIKAR http://www.ikar.sk

Kvety tej pravej (Matt van den Bryll)12.11.2013
 

5
 počet hodnotení: 69
prečítané 2971, Komentáre 45

 
Deti a starí ľudia rozumejú anjelom

 
Narodilo sa bábätko. Je nádherné. Dlho som na neho čakal. V belasých očiach čítam prosbu o pomoc. Sadnem si k postieľke a chytím ho za ruku. Aby sa nebálo. Ukážem mu svetlo i tmu, vysvetlím radosť z maličkostí. Oddelím dôležité od pliev. Som jeho anjel.
 
Často sa rozprávame. Veľa sa pýta.
„Prečo sme na svete? Aký je zmysel života? Existuje osud? Koľko mám času?“
Usmieva sa pri rozprávaní o láske, nehe a krehkosti. Plače pri zmienke o bolesti, smútku a smrti. Prekvapene na mňa hľadí, keď mu rozprávam o hlúposti, zákernosti a závisti. Kričí na svojich rodičov múdre slová...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

meduza27.8.2016
 

dočítala som Nočnú moru, negatívna a zlá v tvojom prevedení však nebola hnusná, bola tajomná a páčila sa mi prechádzka , len nočná mora dokáže asi robiť kvalifikovaného sprievodcu vo fantázii. Aj ja som na pochybách či muž, alebo žena píše tieto diela. Čítajú sa ľahunko a sú krásne.

Matt van den Bryll27.8.2016
 

Ahoj meduza,
ďakujem za prečítanie:) Myslím, že som muž:)
Pekný zvyšok soboty

Mária Blšáková26.8.2016
 

Ešte i ten obrázok je desivý. Nemávam často nočné mory, okrem jednej, v ktorej sa mi sníva opakovane, že som v snehu bez topánok. Dúfam, že ani ty si sa neinšpiroval skutočnosťou. Už tradične dobré čítanie.

Matt van den Bryll26.8.2016
 

Ahoj Majka,
ďakujem:) Neinšpiroval a dúfam, že sa s morou nestretnem:)
Pekný víkend

meduza18.8.2016
 

folder má jeden nedostatok, zdá sa mi čudné vyjadrovať sa k ďalším kúskom a mne sa žiada, hmm dočítala som Anjela a mám zimomriavky- krásne

Matt van den Bryll18.8.2016
 

Ahoj meduza,
už sa to tu niekedy riešilo, ale neviem ako to dopadlo:) Väčšinou sa do komentu dáva názov článku, aby sa vedelo k čomu patrí. Ďakujem za prečítanie a okomentovanie Anjela, je to jedna z mojich srdcoviek, tak ako pre Teba gramofón, zatiaľ, pretože verím a čakám, že Tvoj ďalší príspevok bude vzletný slovami a hlboký precítením:)
Želám pekný deň

meduza18.8.2016
 

Ahoj, tvojich sedem žien ma očarilo. Je to pekné prelínanie skutočnosti, myšlienok, predstáv. A pritom sa nič nepomotá, všetko je jasné. Toto nie je veľmi jednoduché spojiť rôzne svety. Nič nefunguje podľa šablóny, ani návody na zvádzanie :-). K životu potrebujeme všetky pocity a je to aj vtipné.

Matt van den Bryll18.8.2016
 

Ahoj meduza,
ďakujem za pristavenie:)
Želám pekný zvyšok dňa

Felis Catus13.3.2014
 

Ahoj, No nekúp to, niečo podobné si tu už kdesi mal, nie? O kupovaní nekúpiteľných vecí. Táto je tiež krásna :) Všimla som si snáď len zlatastým
a rád by som sa s vami porozprával, ale... nechcem, to mi príde trochu zvláštne, ale možno to tak má byť.

Pekný večer.

Matt van den Bryll16.3.2014
 

Ahoj Felis,
niečo podobné som už kdesi určite mal. Ak mám viacero myšlienok a zdá sa mi príspevok pridlhý, nechám ich na neskôr:)Rád by som sa porozprával, ale nechcem je tam zámerne.:) Aj keď je nelogické, páči sa mi:)
Ďakujem.
Pekný večer
Matt

DARK25.2.2014
 

Zaujímavé. Aj mňa si nútil pri šachovnici zamýšľať sa. A hlavne sa dozvedieť (aj som si overila, lebo každú novú informáciu si overujem:)), odkiaľ pochádza. Preto som naklonená dielam, ktoré nezavádzajú a z ktorých sa občas čo-to dozviem.
Už si budem pamätať, že ho vymysleli v Indii.
Spomenula som si pri čítaní na príklad zo školy, keď sa vraj niektorý panovník chcel odmeniť svojmu poddanému za záchranu života a on si prial zrnká ryže násobené postupnosťou políčok. Na prvé jedno, na druhé dve, na tretie štyri... až z nich boli vagóny. Ale tú zaujímavosť isto poznáš :)

Matt van den Bryll25.2.2014
 

Ahoj DARK,
teší ma, že som mohol prispieť nejakou tou malou informáciou:) Tú zaujímavosť som už niekde registroval, ale vďaka za pripomenutie:) Ďakujem veľmi pekne za návštevu. Som rád, že Ťa moje texty neomrzeli:)
Želám Ti krásny večer
Matt

Felis Catus24.2.2014
 

Ahoj, pekná úvaha, len pár pripomienok. Najprv hnidopichovo okienko: veta \"Strelec môže byť…\" by mala byť buď \"…presnosťou alebo držaním…\", prípadne \"…presnosť alebo držanie…\" (dúfam, že sa to dá pochopiť:))

A pripomienka k myšlienke: mne z toho vychádza, že by som mala rozmýšľať, aby som zmiatla ostatných (znervóznila súpera).
To je dosť vtipné, ale myslel si to naozaj tak? Ja síce šach moc neviem hrať, ale obávam sa, že ak pri tom niekto filozofuje, tak asi skôr prehrá. Všetko v živote má svoj čas, filozofovanie aj šachy.

Takto ma tvoje dielo zasa dohnalo k zamysleniu. Super:)

Matt van den Bryll24.2.2014
 

Ahoj Felis,
hnidopichovo okienko ma pobavilo:) Pozriem na toho Strelca. To filozofovanie pri šachu je vymyslené, obávam sa, že tam nie je veľa času na podobné úvahy, aj keď naposledy, keď som hral šach, tak môj protihráč rozmýšľal tak dlho nad každým ťahom, že ma to veľmi znervózňovalo a nakoniec som aj prehral. Pamätám si, že som bol vlastne rád, že je koniec, kedže sme hrali bez hodín, no a kamoš videl na mne, že som z neho dosť na nervy, z každých cca 10 minút medzi ťahmi:) Patrím k tým menej trpezlivým tvorom:)
Pekný večer
Matt

Mária Blšáková24.2.2014
 

Šachovnica
Po menšom výpadku som späť a tvoje tri nové poríspevky ma veľmi potešili. Uš som zhltla chorobu :) a teraz som dočítala majstrovskú úvahu o šachu a šachovnici. Tvoje dielka sa nedajú prečítať bez zanechania stopy. Píšeš skvelo, farebne a s fantáziou.

Matt van den Bryll24.2.2014
 

Ahoj Majka,
Ďakujem veľmi pekne za uznanie i podporu. A... áno, už to bude:)
Pekný večer
Matt

Mária Blšáková24.2.2014
 

(UŹ) :)

Miriam Mikulková23.2.2014
 

Ahoj Matt, opäť sa mi veľmi páčili Tvoje myšlienky a Tvoje poetické písanie, môjmu srdcu tak blízke. Takže za 5 ako vždy. :)

Matt van den Bryll24.2.2014
 

Ahoj Miriam,
Ďakujem veľmi pekne. Potešila si ma:)
Želám Ti krásny slnečný deň
Matt

Lenush23.2.2014
 

Ahoj Matt, ten šach, to sa Ti skutočne podarilo. Je to veľmi pekné a prinúti človeka zamyslieť sa. Teda aspoň mňa určite. Všetko sa mi veľmi páčilo. Nehovoriac o kuchárovi a jeho recepte. Paráda! Nezostáva mi nič iné, len kliknúť vyššie na 5 hviezd :) Pekný deň :)

Matt van den Bryll23.2.2014
 

Ahoj Lenush,
Ďakujem za zastavenie i zanechanie príjemných slov. Potešila si ma:)
Želám krásnu slnečnú nedeľu
Matt

Jeremy23.2.2014
 

Matt, pekná úvaha o šachu a živote.
Jeremy

Matt van den Bryll23.2.2014
 

Ahoj Jeremy,
Ďakujem:)
Želám krásnu slnečnú nedeľu
Matt

ZaraE18.2.2014
 

Ahoj Matt,
Cisárove nové šaty- \"ladenie slnečných strún\"- nádherné.. Obdivujem,s akou ľahkosťou a hĺbkou zároveň píšeš. U mňa za***** ako vždy. Pekný deň prajem. :)

Matt van den Bryll18.2.2014
 

Ahoj ZaraE,
Ďakujem za pristavenie i za hviezdy:)
Želám Ti krásny večer
Matt

Felis Catus5.2.2014
 

Ahoj, krásny recept:) Ale pripadá mi hodne výživný. Vieš, my staršie ročníky už máme ten duševný metabolizmus pomalší. Takže po niečom takomto by som ľahko mohla skončiť v posteli sprísnou diétou, na predpovediach počasia a telefónnom zozname. Takže prosím opatrne :)

Matt van den Bryll5.2.2014
 

Ahoj Felis,
ďakujem:) Budem opatrný a ohľaduplný:) Všetko s mierou, aj keď občas nejaký ten prehrešok neuškodí.
Pekný večer
Matt

Mária Blšáková5.2.2014
 

Tvoj recept na chutné písanie je... skrátka bravúrny. Chcela som sa vyhnúť takémuto slovu, ale ako sa dá?
Ci pana, vedela som, čo robím, keď som si v predstihu zajednávala tvoj autogram. :)

Matt van den Bryll5.2.2014
 

Ahoj Majka,
máš ho sľúbený prednostne:) Nástojím však na bilaterálnej dohode. Ako moja verná čitateľka a zároveň človek, čo ma dokáže optimisticky naladiť vlastným písaním a psychicky podržať, ak nie je najlepší deň. Ďakujem za všetko:)
Pekný večer
Matt

Jeremy5.2.2014
 

Matt, som rád, že som narazil na tieto Tvoje krátke príbehy, prvý je nádherný, hotová poézia, druhý aktuálny, len oprav rohlík na rožok, rožtek (pokiaľ to nebol zámer, veľa ľudí tak hovorí), v tretej ma veľmi zaujal aj záver - dôvody. S radosťou si prečítam aj ostatné.
Pekný deň
Jeremy

Matt van den Bryll5.2.2014
 

Ahoj Jeremy,
aj ja som rád, že si narazil na krátke príbehy:) Rohlík pozriem:) Vždy si srdečne vítaný:)
Pekný večer
Matt

DARK17.1.2014
 

Plný výklad - výborne! Akurát by som zmenila 1. osobu za tretiu. Alebo nie? Neviem, no, trochu ma vyrušilo, že rozpráva v 1. osobe, takže aj posledný odsek mi pripadal, že hovorí tá istá osoba, kým som nepochopila, že to nie je ona. Iba to ma pomýlilo, inak 5 hviezd bez výhrad.

Matt van den Bryll17.1.2014
 

Ahoj DARK,
ďakujem za prečítanie aj za hodnotenie. Potešilo ma to:) Pozriem sa na tú prvú osobu.
Pekný večer
Matt

Zuzana14.11.2013
 

Ja neviem, Darková. Stala si sa babičkou alebo si spustila latku? Mattova poviedôčka-esejôčka je celkom milá, gramaticky aj štylisticky okej, ale žiadna bomba zasa. Ale teším sa, že si späť a poriadne nabrúsená.
Matt -k tebe osobne- píš ďalej, skúšaj dať vzletnej forme obsah a originálny príbeh alebo aspoň tému a máš na to.

DARK14.11.2013
 

Zuzana, treba originálny príbeh, keď každá veta osebe je čitateľná a výpovedná? A ako celok ju smelo dávam za príklad ako tvoriť, ak poviedka priam nemá zápletku či pointu. Lebo má čo povedať, nesie posolstvo.
Asi máme rozdielne chápania a na to sa nemusím stať babičkou, ale pobavila ma tvoja formulácia, je rovnako milá ako Mattova poviedka :))
Nič by som nemenila, ani nevymýšľala iný obsah či iný príbeh, zatieni sa podstata, s ktorou Matt pracoval. A to by nebolo celkom kóšer, teda aspoň podľa mňa - poviedka buď má pointu alebo posolstvo. A ja som ho v Mattovej poviedôčke našla.
Netreba na nás z neba MT spúšťať bomby :)), stačí, ak sa zareže. A necháme na Mattovi, či nechá či vykreše iné.
Netuším, ktorá zo Zuzán si, ale teším sa, ak sa tešíš, že som späť :)). Nabrúsená, ako inak, tupá nikdy :D. Práve zvažujem vydať si povel čelom vzad po dnešnom ráne, plnom invektív na moju osobu, že som si dovolila mať názor na poetiku pána spisovateľa, neušetril ani Richarda M., mi je naprt. Uvidím, ako sa rozhodnem.

Matt14.11.2013
 

Nechoď nikam. Tu vyzerá byť sranda:)

Lýdia J. 14.11.2013
 

A, DARK? Zuzany teraz do Teba kopú? Iba dúfam, že nemajú druhé meno na Š. Obidve, ktoré si kedysi odporúčala, a pomáhala im.

Dark, nechoď nikam! Matt dobre hovorí. Možno tu bude niečo. Nie sranda - to je taký literárno-suterénny čechizmus, no možno bude aj zábava.:) Už mám zasa chuť čítať mámtalenty.

Matt14.11.2013
 

Lýdia, to som sa len snažil odľahčiť.:) Ale dobre, že hovoríš. To slovo často používam v hovorovej reči a automaticky sa mi presúva do textu. Inak, chcem len dovysvetliť:) Neviem, čo si myslela tými holubičkami a už chápem, čo si myslela tým klikaním.:) To je rýchlosť,že?:)

Matt14.11.2013
 

Ahoj Zuzana,
moje krátke \"zamyslenia\" alebo ako to mám nazvať, nie sú primárne určené pre rozsiahlejšiu formu. Sú to len myšlienky, ktoré púšťam malým ventilom aby ma ani na minútu nenapadlo vkladať ich do románu. Na druhej strane mi je ľúto ich poslať do zatratenia. Preto sú tu. Bez príbehu, pre niekoho bez obsahu. Iba tak. Možno niekoho oslovia a hádam k nim raz niečo pridám:)
Ďakujem za prečítanie a želám pekný večer.

DARK13.11.2013
 

Ako pekne napísané. Prosím, zmaž bodku za nadpismi a aspoň niektoré vety predĺž, prípadne spoj dve. Viem, chcel/a si, aby výpoveď mala silu úderu, ale niekedy sviští ako bič, roztínajúc pokojnú hladinu.
A konečne zas niečo vysoko čitateľné, bez váhania zažíham päť hviezd.

DARK13.11.2013
 

... ako sa mu vedie - je bohemizmus, u nás sa musí inak. Veď ty už budeš vedieť ako.

Matt13.11.2013
 

Ďakujem DARK. Za rady i povzbudenie. Polepším sa:)

DARK14.11.2013
 

Nie je za čo, Matt, no tvoja hlboká myšlienka, spracovanie a citlivé vyjadrenie toho, čo si chcel vyjadriť, ma oslovila natoľko, že som musela dať plný počet a pochváliť. prečítala som si bez váhania ešte raz, čo robím výnimočne. Akurát sa čudujem, prečo máš málo odoziev - toľko poeticky a emotívne naladených ľudí sa tu pohybuje, sa divím, že ťa aspoň nehviezdičkujú, keď už nekomentujú. Naproti tomu mnohí \"hviezdia\" tam, kde nie je čo a tu... no, nerozumiem. Týmto si zaslúžiš pozornosť, určite.

DARK14.11.2013
 

Asi si žena, že.

Matt14.11.2013
 

Ahoj DARK, som muž:) Začiatky sú vždy ťažké. Som tu 5 deň. Je skoro hodnotiť:)
Želám pekný večer.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Matt van den Bryll

ja pracovna 3.jpg
O mne

Bol som tu

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: