IKARIKAR http://www.ikar.sk

Láska a smola (Renáta Bukaiová)3.12.2016
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 105, Komentáre 3

 
Moja smola
Prológ
 Je začiatok apríla, sneh sa roztápa a po dlhej dobe mi je v zimnom kabáte teplo. Smerujem domov ale už dlhšiu dobu ma zahŕňa pocit, že ma niekto sleduje . Osoba v čiernom kabáte, čiapkou na hlave a so šálom obmotaným okolo krku, ide celú cestu za mnou. Odbáčam na ulice, ktoré ani smerom k môjmu paneláku nevedú. Celý čas ide za mnou, každou minútou sa bojím viac a viac. Nechcem celé poobede blúdiť uličkami, chcem ísť domov a zrekapitulovať si pondelok. Napokon odbočím na správnu cestu domov, môj tajný ctiteľ- ako som ho ja nazvala, sa nevzdáva a pochoduje za mnou. Chvíľku nedávam pozor a náhodou sa pošmyknem, nemám sa o...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Reni4.12.2016
 

Ďakujem za radu, cením si,že si si našla čas :) samozrejme, budem sa snažiť čo najmenej chýb robiť.

Alia S.4.12.2016
 

:).
Chápem, že vek je dôležitý, že nemôžeš vedieť toľko ako o desať rokov. Ale jednoznačne si uvedomuj každé slovko, vetu, logiku. Predstavuj si všetko, čo napíšeš, všetky detaily, nikam sa neponáhľaj. Nemá ti čo ujsť.

Alia S.4.12.2016
 

Text s veľkým počtom chýb sotva zaujme. Ovládať jazyk je základ.

Celú cestu, celý čas, celé poobedie (nie poobede) – niekedy stačí prečítať prvé vety a je zrejmé, že dielo je nekvalitné. Častým čítaním sa totiž človek učí a čítanie je, okrem vedomostí, ďalšia z nevyhnutných podmienok, ak chce písať.

„Odbáčam na ulice“ – 2 chyby. Správne má byť „do ulice.“ (Neodbočí do niekoľkých ulíc naraz, preto m. č., predložka je tiež zlá).

Čiarky poletujú dielom ako snehové vločky, sadnú, kam chcú, sú neriadené. Zväčša trafia medzi slová správne, mnohokrát ani nie.

Spadla na zem. Ak má roztrhnuté nohavice na kolene, spadla na kolená. Ako jej môžu padať vločky na ne? Jedine ak by sa rýchlo otočila a do toho marasu sa posadila.
Ak by mali vločky padať, roztápať sa a putovať do ponožiek, ako chceš ty, to by hlavná hrdinka musela sedieť na zemi niekoľko minút, ak nie hodín. Čo je nepravdepodobné.

Opakovanie slov krátko po sebe: ísť, domov, celý, sneh, mnou, pričom, sledovať, pomoc... (a ich obmeny).

„Nato“ má iný význam ako „na to“.

Aj medzi „typovať“ a „tipovať“ je veľký rozdiel.

Nepozrel na ňu S veľkým očami, ale pozrel na ňu veľkými očami.

Ja sa mu ďakovať nebudem = ja mu ďakovať nebudem, bez sa.

Kebyže ma nesleduje = keby ma nesledoval.

Chýb je viac, ako som vypísala.

Tri bodky sú vždy tri, nikdy nie dve: „Ja..ja..dovidenia“, po nich nasleduje medzera.

Ku koncu sa hlavná hrdinka vyjadrí, že nevie, kto bol ten muž. Veď vieme od začiatku, netreba duplikovať. Pre istotu zopakuje aj v nasledovnej vete, že nevie, kto to bol.
Aj to, že je kabát čierny, sme sa dozvedeliuž z prvých viet.

Ešte si zapamätaj, že čím menej privlastňovacích, ukazovacích zámen a prísloviek, tým lepšie.

Celok deľ na logické odseky, každú priamu reč daj do nového riadku. Ako v knihách. Otvor ich a všímaj si. Nielen priamu reč.

Iné nie je čo hodnotiť, v podstate sa nič zaujímavé nestalo, len ťa chcem upozorniť, že ak chceš získať pozornosť, vyvaruj sa chýb a neznalostí.
Často odporúčam prečítať si čo najviac rád, ako písať, až potom začať tvoriť. Vtedy sa autor skôr prepracuje k vzniku diela, čo zaujme, nie nutkaním zo strany čitateĺa spisovať chyby, keďže sa rušivé elementy vyskytujú neustále. Ak by si dielo poslala skúsenému a povestnému vydavateľovi, po prvých vetách pôjde do koša.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Renáta Bukaiová

O mne

Som dievča, mám pomaly 17 rokov, rada píšem romány, horory.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: