IKARIKAR http://www.ikar.sk

Legenda ožíva 1.kapitola (Misha)31.3.2013
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 106, Komentáre 6

 
Legenda ožíva - 1.kapitola
 Kedysi veľmi, veľmi dávno, za čias, keď na svete ešte neboli ľudia, existovali bytosti s nadľudskou silou. Boli to predovšetkým čarodejníci, víly, mágovia a škriatkovia, o ktorých sa tradovalo mnoho legiend. No jedna z nich sa stala skutočnou...
          Sily dobra a zla medzi sebou začali súperiť čo svet svetom stojí. Proti sebe sa stavali bytosti s magickou silou. Všetci sa pokúšali dobyť svet kúzlami a získať tak nadvládu. Hrozilo, že Zem kvôli neustálym bojom zanikne.
     Tieto nekonečné boje však poškodzovali nielen krajinu, v ktorej čarodejné bytosti žili, ale ničili aj seba navzájom. Svet sa rútil do záhuby, pretože všetci si boli istý, že víťaz môže byť len jeden. Zabíjali sa, pálili svoje príbytky až napokon, po niekoľkých storočiach, neostalo v ich krajine nič iné iba obrovská a hustá hmla.
     Hmla bola predzvesťou toho, čo čakalo každú čarodejnú bytosť – jej koniec. Všade nastalo ticho a jedi...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Misha3.4.2013
 

Milý DARK,
začnem s tým, že tento príspevok som sem dala len preto, aby som sa mohla zapojiť do súťaže, e-mailom som poslala celé dielo - hoci priznávam, ja viem, že je v tom veľa chýb. A aj som im to napísala v maily, že hoci ma ani nemusia do súťaže zahlásiť, išlo mi len o to, aby mi s tým niekto pomohol. Myslela som, že je to stránka na rozvíjanie talentov a kde inde sa mám obrátiť ak nie tu? V mojom okolí nie je nikto, kto by mi dokázal pomôcť prerobiť to do prijateľnej formy. Pochop, že je veľmi ťažké začať písať niečo odznovu pokiaľ sa stále vraciam k tomuto.
Čo sa týka tej legendy - len pre detail, je to akýsi paradox. To, že je to legenda, ktorá sa stane skutočnou. Je to svet mágie, v ktorom je možné čokoľvek...
A áno - sily dobra a zla medzi sebou začali súperiť, čo svet svetom stojí - je to metafora na to, že medzi bojujú odjakživa! A bojovali medzi sebou, každý s každým, pretože iba JEDEN sa chcel stať víťazom. Je to tam napísané. To, že ma chytáš za každé slovíčko, neznamená, že teraz žiadna veta nemá zmysel.
A iste, niekde sa nájdu chyby s „i“, „y“, ale uisťujem ťa, že viem kedy sa ktoré používa. Je to len chyba z nepozornosti. Nikto nie je dokonalý...
Ďalej, „Osadu Leithen, v ktorej každá bytosť mala svoje miesto.“ - je pokračovanie predošlej vety. Nadväzuje na ňu, to by si si možno všimol, keby si sa nesnažil vo všetkom hľadať len chyby.
Čo sa týka Bohov, píšem ich veľkým a nikto neodchádza do domova dôchodcov :D. Je to ako keď boli Bohovia na Olympe - podobne iba jeden bol ten najmocnejší, ale aj ostatní boli Bohovia. A takto sa aj mojom príbehu striedajú, lebo hoci je Boh všemohúci, nikto nemôže mať moc navždy.
Čarodejník a mág nie je to isté - tiež som to ďalej písala, že mágovia boli skôr ako druidi, boli spätí s prírodou, vyrábali séra a pod. Ale čarodejníci - tí boli skôr ako ľudia, žili v domoch, deti chodili do školy, iba mali magické schopnosti.
Ďalšia vec, hrad sa nachádza v osade, a Azeiš ich vyhnal, neviem, čo je na tom nepochopiteľné. Dal im ich zaslúženú slobodu, dovolil im, aby si založili vlastnú osadu. A áno, používajú ľudské praktiky, veď stále „žijú v našom svete“, ide len o paralelný svet, do ktorého môžu len bytosti s nadľudskými schopnosťami. A samozrejme, Boh tam mal vstup, ale on dal škriatkom slobodu! Ďalšia Bohyňa vytvorila pravidlá pre svojich nástupcov - pretože nechcela, aby sa niečo také opakovalo. Ale to tam je tiež napísané. A mimochodom, z jednej kapitoly je jasné, že možno nepochopíš všetko, ale v priebehu príbehu pochopíš, na čo boli tie pravidlá.
A ak by si to fakt čítal pozorne a nehľadal len chyby, možno by si postrehol, že „bytosti s nadľudskou silou“ je všeobecný pojem pre všetky čarodejné bytosti - teda čarodejníci, mágovia, škriatkovia, víly...

Ja viem, že to má k dokonalosti ďaleko, ale jednoducho z jednej kapitoly sa nedá vyčítať všetko, nemôžem hneď v jednej kapitole všetko vysvetliť. A mimochodom, je to len úryvok z knihy Legiend, ktorú si číta hlavná hrdinka a v nasledujúcej kapitole knihu zatvorí a žije v realite, vo svete ľudí. Ja si skutočne cením tvoj názor, to naozaj :) Hoci mi trochu ublížil, musím priznať, lebo sama viem, že je v tom mnoho chýb, ale snažím sa. Hľadám pomoc, pretože tento príbeh sa snažím napísať už veľmi dlho. A na druhej strane, ja som aspoň rada, že si to tu niekto všimol. Len naozaj dúfam, že raz to bude v takej podobe, ktorá bude vyhovovať aj tým najnáročnejším čitateľom, ako si napr. aj ty. :)

Kenji31.3.2013
 

Ahoj Dark
netraduje sa legenda skôr ako povesť? Teda môže mať reálny základ, ale je prerozprávaná veľmi voľne a nedá sa povedať, čo z toho je po tých rokoch ústneho podania pravda a čo nie?

DARK31.3.2013
 

Ahoj Kenji, rozdiel medzi týmito dvomi pojmami je asi takýto:
legenda je mýtus, príbeh zo života svätých (čiže vymyslený), aj primitívny výklad prírodných javov, je to skrátka hlavne vymyslená príhoda.
Povesť je čiastočne vymyslená príhoda na podklade nejakej udalosti z histórie. Napríklad studňa na Trenčianskom hrade - ja tam, je hlboká, ale koľko pravdy je na tom, že ju kopal jediný človek, Omar, Fatime, to už sa presne nedozvieme.

Kenji31.3.2013
 

Takže legenda o kráľovi Artušovi znamená, že kráľ Artuš vôbec nebol? Ach do pekla, tu už nemá cenu žiť :D

DARK1.4.2013
 

Veru tak, je to mýtus. Kenji, nerev, neber si to tak, pozri von, ako je tam krásne zima a napadaný sneh. A keď sa pozrieš z môjho okna von, tuto, presne odtiaľto, kde mám písí a písím ti, tak na poli za ním uvidíš potopu a nasťahované kačičky - a kvôli tomu pohľadu sa oplatí žiť, nie? :DD

DARK31.3.2013
 

Misha, pokúsim sa upozorniť ťa na niektoré nezrovnalosti v texte, ktoré hovoria v neprospech diela:

... mnoho legiend a jedna z nich sa stala skutočnou – podstata slova „legenda“ tkvie v tom, že sa traduje ako mýtus, teda niečo, čo sa nikdy, naozaj nikdy nestalo, je to len predstava, vymyslený príbeh, ktorý sa prenáša stáročiami a dostáva medzi ostatný, neskôr žijúci ľud. Alebo si ju vytvorí súčasný ľud, ale stále je to niečo, čo sa naozaj nestalo. Čiže buď je niečo legenda, alebo sú to skutočné udalosti, teda príbeh postavený na reálnych základoch. Dokopy to jednoducho nejde. Treba mať jasno v pojmoch.

Sily dobra a zla medzi sebou začali súperiť čo svet svetom stojí – okrem toho, že klišé textu dosť škodí a „čo svet svetom stojí“ je klišé, vylučuje prvú časť vety. Buď medzi sebou ZAČALI súperiť, teda je zrejmé, že predtým nesúperili, alebo SÚPERIA odkedy „svet svetom stojí“, teda odjakživa.

Tieto nekonečné boje poškodzovali nielen krajinu... ale ničili aj seba navzájom. – tiež divná veta. Boje ničili seba navzájom?

Všetci si boli istý = istí
Lesný mužíci = lesní
Takýchto chýb máš v texte mnoho, snaž sa naučiť, kedy „i“ a kedy „y“

Zabíjali SA, pálili SVOJE príbytky – tak bojovali proti sebe alebo proti iným?


Osadu Leithen, v ktorej každá bytosť mala svoje miesto. – veta zostala nedokončená – čo je s tou osadou?

Čarodejníci sa uchýlili v malých domčekoch – „uchýliť sa“ znamená odchýliť sa, odbočiť od pôvodného smeru, alebo aj
utiahnuť sa. A ak platí to posledné, tak “uchýliť sa do domov“, nie „v domoch“.


Ak napíšeš „Boh“, teda s veľkým „B“ myslí sa tým ten jediný, ktorý je jediný. Ak si vytvorila iného, lepšie, ak ho budeš písať s malým „b“. Inak sa to mýli.

Čarodejníci žili v domoch, mágovia v jaskyniach. Aký je rozdiel medzi prvým a druhým, keď mág = čarodejník?

Boh Azeiš zistil zradu, ktorá sa blížila (nie je to dobrá formulácia), zajal škriatkov, strčil ich do hladomorne a niekoľko týždňov (používali naše, teda ľudské meranie času?) ich tam držal. A začalo sa obdobie tyranie. Takže boh stvoril bytosti preto, aby ich tyranizoval, kým nepochopil, že to nemá zmysel, takto ich trápiť. A vyhnal ich z osady. Ale veď žijú s ním na hrade. Alebo tomu nerozumiem.

Škriatkovia sa osamostatnili, vytvorili si vlastnú osadu a nik do nej mal prístup. Napadá mi: ani boha si sem nevpustíme! Žartujem, ale tak mi to všetko pripadá. Fantasy nie je mojim obľúbeným žánrom, ale tvrdím, že by sa nemalo vymykať z logiky, z určitých pravidiel a zákonitostí a nemal by si v ňom robiť kto chce čo chce až natoľko, že sa čitateľovi zdá, že zametá aj so svojim autorom. A to je tvoj prípad, Misha.

Ešte kúsok vydržím čítať - nastáva zlom. Nadišiel čas, aby s vystriedali bohovia. Starý šiel asi do domova dôchodcov, nahradila ho Penelona a vydala nové pravidlo: boh/yňa nesmie vytvoriť nič iné, okrem čarodejných bytostí. Vytvorila si pravidlo, teda prikázala sama sebe, keďže je jediná, čo má a nemá robiť. A čo s tými bytosťami, ktoré už „vytvorené“ sú a počas stáročí sa rozmnožili (či nie?)? A tretie pravidlo sa mi páči viac: Všetci musia poslúchať boha/yňu. Konečne musia poslúchať! Dovtedy si robili čo chceli.

Okrem toho, že nechápem, o čo v diele vlastne ide, nerozumiem, na čo boli čarodejníci stvorení, čo robia, ako ich život prebieha, komu čo vyčarovávajú.
A to je ten najväčší problém - všetko, čo sa deje, deje sa bez zmyslu. A to by sa v dobrom diele nemalo. Motív v diele musí byť. Ak by boh „vytvoril“ obyčajných ľudí, rozumela by som, malo by to zmysel – siali by, žali, kosili, zberali úrodu, vyrábali náradie, chovali zvieratá... ale takto?

Dostávam sa po ďalšiu, novú bohyňu, keď predošlá vydala tri zákony, \"nevytvárala\" škriatkov, lebo si to zakázala. Nič viac sa neudialo počas jej vlády a aj ona odišla do domova dôchodcov.

Nie je to čítanie určené mne, ale i tak som presvedčená, že ak sa niečo deje, tak musí mať zmysel, aby čitateľ mal pocit, že autor vodí bábky, dáva im zmysel, nie naopak.

Všetci tínedžeri sa púšťajú do fantasy, lebo je to „in“, len neviem, či to pre nich nie je zároveň aj „out“. Doterajšie pokusy tu na mt o tom svedčia takmer stopercentne.

Nuž, Misha, na tebe je či a ako pokračovať, či nevytáraš niečo, čo tu už bolo tisíckrát a či to, čo vytváraš, má zmysel aj čítať.
Možno by bolo vhodnejšie, ak by si sa doučila slovenčinu, mnoho jej pravidiel, štylizáciu, čítala rôzne knihy, písala kratšie žánre, potom si detailne premyslela, čo vlastne chceš ponúknuť. Aby si nestrácala čas tým, čím strácaš doteraz. Alebo možno nie, len musíš naozaj dielu dať takú formu, aby zaujala. Nie tých, čo im je jedno, čo im naservíruješ, ale tých ostatných.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Misha

O mne

Kde začať??

Mám 14 rokov a písanie ma skutočne baví. Po stretnutí s Danielom Hevierom v Inšpirátorovi som načerpala nové inšpirácie a uvedomila si, že aj tá najznezmyselnejšia veta má svoj zmysel. :D

Som šéfredaktorka školských novín, hrajem na klavír a gitaru...

Bola by som skutočne rada, keby ste pri prezeraní môjho diela čo-to z neho prečítali a ohodnotili ho.

Potešil by aj komentár, aby som vedela, ako sa vám moje dielo páči a čo na ňom po prípade zmeniť. Môžete písať aj na moju e-mailovú adresu misha888@zoznam.sk

A naozaj by mi urobilo veľkú radosť, keby ste urobili aspoň niečo z toho... :) :) :)

Vopred ďakujem

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: