IKARIKAR http://www.ikar.sk

Leo (Perla de Smaľko)25.4.2018
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 52, Komentáre 2

 
Leo
                                               Úvod
 
  Leontína sa vrátila po piatich rokoch domou zo súkromnej psychiatrickej klinike doktora Faustusa. Dlho sa dostávala z kómy po nehode. Mala riadny zmätok v hlave, lebo si nepamätala nič pred nehodou. Ale hneď ako si spomenula na svojho manžela Petra, chcela ísť domou. Bohužiaľ, čakalo ju veľa nemilých prekvapení a boj nielen o vlastný život.
 
                                               1 kapitola
 
  Utekala skrz dážď, čo jej sily stačili. Dážď silnej a pomaly zmýval krv z jej tela a oblečenia.  Rýchlo vybehla cez recepciu motela po schodoch do svojej izby. Snažila sa, čo najrýchlejšie vyzliecť oblečenie v kúpeľni. Pri pohľade na seba do zrkadla sa naľakala. Ustúpila dva kroky vzad, viacej jej sprchový kút nedovolil. Nechcela veriť vlastným očiam. V zrkadle videla monštrum s čiernymi vlasmi a zelenými očami. Pri pohľade na svoje nechty, videla pazúry. Pozerala na stvorenie v zrkadle dovtedy, kým sa nezačala meniť v samu seba. V blondínku s modrými očami. Nahovárala si, že to je len zlý sen. Zajtra...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Xénia Betáková4.5.2018
 

Ďakujem za spätnú väzbu. Budem brať na to ohľad. Dám to zobrazovať na vašej stránke až keď to budem mať hotové a tip top.

Alia S.2.5.2018
 

Rušivé sú chyby, časté používanie rovnakých slov za sebou, bohemizmy (sklenička, a pod.), čiarkové neznalosti a mnoho vaty, zastúpenej v podobe zbytočných opisov a zbytočných prísloviek, častí, zámen, najmä privlastňovacích a ukazovacích, občas neurčitých, bez ktorých sa text zaobíde a nestratí na význame. Miestami sú aj kvôli nim vety kostrbaté.

Je vidno, že s písaním nemáš žiadne skúsenosti.

Pozri si, ako sa píše priama reč.

Treba mať jasno v pojmoch:
- rúžový kabriolet znamená, že je vyrobený z rúžu,
- upustiť znamená vzdať sa, zrieknuť niečoho, upustiť od úmyslu a pod., nie je vhodné použiť ho v spojení nechať spadnúť na zem (v češtine je to možné),
- arogantne = povýšenecky („choval sa arogantne a povýšenecky“ je dvakrát to isté)


Mala by si začať s krátkymi útvarmi, cibriť sa v písaní. Predmety, ľudí a pod. popisuješ veľmi školácky prostredníctvom byť/nebyť a mať/nemať. Dielo vyznieva miestami ako slohová práca na tému: jednoducho popíšte vášho suseda, izbu, triedu, sídlisko, činžiak...

Veľmi ruší i veľké množstvo prechodníkov: opierajúc sa, ľaknúc sa, dumajúc a pod.


Miestami nešikovne prechádzaš z minulého času do prítomného.


No a dosť kríva logika a problém pamätať si, čo si napísala:

- z brány vyšli naraz tri autá, no z ďalšieho textu vyplynulo, že odišla z domu len jedna osoba,
- videla, ako si on nalieva brandy, pričom sa on musel otočiť, aby spoznal, kto k nemu kráča – značí to, že stál chrbtom, a teda ona nemohla cez neho vidieť, čo a z čoho si nalieva (brandy z karafy),
- „veď som ťa videl klesať na dno (nie ku dnu) oceána (nie oceánu)“ – kde sa nachádzal, keď ju videl? V potápačskom odeve pod hladinou, inak to nie je možné.
- namiesto nechtov mala pazúry – pazúr je prst zvierat s rohovitým útvarom, prípadne sa týmto pojmom označuje prenesene ruka človeka. Nechápem, čo mala zrazu namiesto nechtov – prsty s rohovitými výčnelkami, alebo paže, alebo to malo byť inak napísané. Zrejme je správna tretia možnosť.
- 5 rokov žije na opačnom konci zemegule, z toho roky v kóme, potom sa prebudí, z obdobia po havárii si nič alebo takmer nič nepamätá, je odkázaná na pomoc iných, zrazu len tak vstane z nemocničného lôžka a odíde do rodnej krajiny, k domu, v ktorom žila, pamätá si absolútne všetko, dokáže sa ubytovať...
Býva to naopak – človek si nepamätá vôbec alebo málo z obdobia pred kómou.
Ďalšie nelogické je, kde vzala peniaze na cestu do vlasti, na oblečenie, na motel a pod. a ako to, že ju pustili len tak do neznáma, keďže bola vážnym pacientom.
- prebehla jedenásť kilometrov za päť minút, t.j. viac ako dva kilometre za minútu, to je rýchlosť cca 130 km/hod, čo je rýchlosť auta po diaľnici.
- preraziť, rozraziť, urobiť ryhy do predmetov možno vždy iba ostrejším predmetom, akým je predmet sám. Necht (rohovina) nikdy neprerazí umývadlo ani v sci-fi, jedine, že by situácia bola popísaná napríklad tak, že mala nechty z betónu, ocele a pod.

Podľa zmeny nechtov na tie zmienené pazúry, rýchlosti človeka rovnajúcej sa rýchlosti auta, pamäť detailov pred kómou a zabudnutie na to, čo bolo po nej, vyčarovaných finančných prostriedky na spomínané výdaje, dokonca zmena DNA, čo v reálnom svete nie je možné, zatiaľ sa nenašli dve zhodné ani spôsob, ako ju zmeniť, sa teda určite jedná o sci-fi.
Téma priláka priaznivcov tohto žánru, ale treba na románe popracovať, aby nevykazoval začiatočnícke chyby.


Aj keď si ma vďaka omylom a chybám nezaujala, aspoň som si niečo zistila o ostrove Guam. Dočítala som sa všade, že patrí k Mariánskym ostrovom v Tichom oceáne, že je z jednej strany obmývaný Tichým oceánom a z druhej Filipínskym morom, teda neleží priamo vo Filipínskom mori, v Atlantickom oceáne, ako si napísala.

Ani Paul (či dokonca Paulo) mi ako človek pôvodom z Talianska nesedí – oni majú Paola. Paul je skôr z francúzštiny, nemčiny.
Keď sme pri ňom – ak zbil ženu tak, že v nej zabil dieťa, nešiel na „odvykačku“, ale v prvom rade do väzenia za zabitie plus pár ďalších paragrafov. A už vôbec sa po roku od incidentu nemohol zamestnať v SBS, kde sa žiada bezúhonnosť a za násilie ani zabitie by ho nik práve v týchto službách nezamestnal.

„Povedali, že ho našli (jej domnelé telo) v Čínskom mori“ – keď lietadlo stroskotalo a našli sa telá, ona živá, hoci v kóme, od leteckej spoločnosti nie je problém zistiť mená ani totožnosť. Ale v tvojom románe sa stalo niečo, čo sa vymyká: niekto nájde v Čínskom mori mŕtvolu a označí, že je to ona. Tomu predsa nie je možné uveriť – z lietadla, ktoré stroskotá, netušia, o koho ide, hoci je výber obmedzený na pár desiatok či stoviek pasažierov, naproti tomu sa niekde stovky kilometrov ďalej nájde mŕtvola a tá je označená presne a niekto ju dovezie do vlasti, aby ju mohli pochovať. Ako sa od mŕtvoly dozvedeli, odkiaľ pochádza, je nevysvetlené. Podľa všetkého lietadlo spadlo v blízkosti Guamu, keďže ju umiestnili do nemocnice na Guame, a teda ju nik v Čínskom mori nemôže identifikovať ako pasažierku lietadla, ktoré spadlo inde.
Po ôsmych mesiacoch pátrania ak by našli telo v mori, tak muselo byť obžraté na kosť a nie v ňom spoznať hlavnú hrdinku tvojho príbehu. Realita je iná: najskôr sa robia testy DNA, potom sa telo privezie príbuzným. Nie naopak, že ho z Číny dovezú špeciálom na Slovensko a potom jej príbuzný nechá vykonať test, či je to naozaj ona. Ak nie, tak nech ju krajina/príbuzní odvezie inam a nech mŕtvola putuje po svete, kým sa nezistí, kto to vlastne bol. Je to naopak, najskôr musí byť istota. Zaiste chápeš, že nie je možné naložiť mŕtveho a odviezť kamkoľvek, dokonca aj preto, že testy DNA sa vyhotovujú na podnet vyšetrovateľov, resp. súdneho lekára, nie rodiny, ak sa jedná o mŕtveho.

Ešte jedna záležitosť okolo kómy. Po prebratí sa je potrebná dlhodobá rehabilitácia, človek sa učí všetko odznova. Ona bola v kóme 4 roky, mala zrejme dosť poškodený centrálny nervový systém a mozog, zníženú pohyblivosť, potom pol roka ešte stále o sebe veľa nevedela, keďže si nič z toho obdobia nepamätá a pol roka matne. Preto nie je mysliteľné, aby sa zrazu zázračne dala dokopy a šup von z postele! Dokonca ju učia slovensky, aby sa mohla vrátiť do vlasti. Veď nevedia, kto je to, odkiaľ pochádza, nedali vedieť rodine, ale vedeli, že ju majú po prebudení učiť práve slovenčinu. Naučia ju všetko vrátane toho, kto je, odkiaľ, ako a kde sa ubytovať, poznať peniaze, vedieť, kde hľadať ostatných príbuzných, ako sa volajú, naučia ju robiť aj s appkou CP, čo je len asi 3 roky stará záležitosť, a teda ju pred 5 rokmi ona nemohla poznať... no, hlúposť, uznáš sama.
Len vo filmoch to tak funguje, že človek sa preberie a funguje.


Chcela som niečo vedieť aj o „Paráskych ostrovoch“, no nenašla. Zrejme je to chyba a volajú sa inak.

Perla, to, čo ponúkaš, má samú dieru. Mnoho informácií, o ktoré sa opieraš, si si nezisťovala vopred, a preto kopíš nezmysly.

Neustále premýšľaj, zisťuj si, o čom píšeš, aby čitateľ nemusel neustále odhaľovať slabiny – strácaš dôveru. Nepresnosti sa občas skryjú, ale vážne nedostatky určite nie. Veľmi ovplyvňujú záujem čitateľa, tak veľký pozor na ne.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Perla de Smaľko

O mne

Už od mala mám bujnú fantáziu. No písať len tak pre seba som začala pred pár mesiacmi. Po objavení stránky www.mamtalent.sk ma podnietilo v písaní ďalej a rada by som sa tu podelila o moju tvorbu. A hlavne zistiť, či sa moje nápady budú páčiť aj iným ľuďom.
Som matka dvoch krásnych synov.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: