IKARIKAR http://www.ikar.sk

Lesný robotník Ondro Ťažkorob a jeho ráno... (Jozef)1.3.2017
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 69, Komentáre 1

 
Lesný robotník Ondro Ťažkorob a jeho ráno...
Lesný robotník Ondro Ťažkorob  a jeho ráno...
Je skoro ráno, myslím že tri hodiny a tridsať minút nie som si istý. Ondro vstáva zo svojej postele v ktorej ostalo len prázdne miesto po jeho žene ktorá zahynula pod kolesami rozbehnutého vlaku keď sa vracala z práce. Vždy keď si Ondro líha a vstáva pozerá na posteľ a v hlave mu prebehne ako by to bolo keby nebol na všetky problémy a starosti sám ale mal by po svojom boku svoju milovanú ženu Annu. Ondro je chlap mocnej postavy širokých ramien ale krivým chrbtom ktorý je...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Alia S.6.3.2017
 

Ak je to celé poviedka, tak to nie je poviedka. Ak začiatok, tak veľmi zlý. Polovicu najdôležitejších informácií si povedal v nadpise. Máš ho trikrát po sebe a poviem ti, poriadne si ma otrávil. Keby som nevidela, že poviedka (alebo úvod do nej) je krátka, odišla by som hneď.
V nadpisoch sú dve informácie: Ondro je lesný robotník a pracuje ťažko. V texte dve: zomrela mu žena, zostali dve deti. Nič viac. Ostatné si omieľal dokola. Napríklad, že ťažko robí, si pre istotu zopakoval štyrikrát. Najlepšie spravíš, keď všetkých sedem rovnakých informácií o lopotnej práci nenapíšeš vôbec a ponúkneš zaujímavý nadpis, jeden, a potom vykreslíš situáciu tak, aby sme pochopili.
Mimochodom, vieš, koľkokrát máš v texte, vrátane nadpisov, meno hlavného hrdinu? 14, slovom štrnásť. A pritom úplne stačí pomenovať ho raz. Ak je text iba o ňom, treba občas použiť: on, prípadne meno vynechať, veď z prvého pomenovania sa čitateľ dozvie, ako sa volá, a pokiaľ do hry nevstúpia iné osoby, ktoré by niečo konali, niekam išli, raňajkovali či sa umývali, neomieľaj, o kom je reč.
Aj to, že má dve deti, si raz oznámil, zopakoval trikrát.
Jeho žena zahynula pod kolesami „rozbehnutého“ vlaku – ono sa pod kolesami stojaceho zahynúť ani nedá. Píš bez zbytočností.
„Je skoro ráno, myslím, že tri hodiny, nie som si istý“ – zle. Zvolil si rozprávača vševediaceho, teda takého, ktorý pozerá na všetko odkiaľsi zvrchu. Taký rozprávač musí vedieť všetko presne. Nemôže sa domnievať. Mohol by vtedy, ak by rozprával priateľ hlavného hrdinu či hocikto iný, že „Ondrej vstal asi o pol štvrtej“ – lebo mu nebýva v hlave ani pri ňom nespí.
O čiarkových pravidlách tiež nemáš potrebné znalosti, ako vidím.
Svačina – nespisovné.
Ktorý/á/é je tiež použité nadmieru. Aj mnoho iných slov. Škrtaj.
Ešte niekoľko začiatočníckych omylov obsahuje tvoje (zatiaľ) krátke dielo, mal by si sa poobzerať po usmerňujúcich radách, ak chceš, aby tvoje texty niekto čítal a netrpezlivo čakal na pokračovanie.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Jozef

O mne

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: