IKARIKAR http://www.ikar.sk

Lienka ťa má v paži (trajektoria)11.3.2013
 

5
 počet hodnotení: 2
prečítané 315, Komentáre 7

 
Zuzana sa predstavuje
Môj deň začína tým, že mi mama uvarí kakavko. Má červené bodky a ja čakám, kedy z nej odídu. Teda tie bodky nemá mama, ale jej zástera. Neznášam ju. Teda nie mamu, ale tú jej zásteru. Pripomína mi lienku. A ja sa lienok bojím.

Ale začnem pekne po poriadku. Volám sa Zuzana. Ale tak ma nevolá skoronikto. Mama má volá cukrík, srdiečko alebo Zuzinka. Ocino ma volá Zana. Brat na mňa vrieska akokoľvek. Viem, že čokoľvek povie, som to ja. Spolužiaci ma volajú Tučko. Ale oficiálne sa volám Zuzana. Tak to mám napísané v žiacej knižke. A do žiackej knižky mi to napísala pani učiteľka. A učiteľky sú predsa múdre. Preto učia. Okrem telocvikárky. Tá iba cvičí.
Takže som Zuzana,mám deväť rokov a som tučná.
Teda nie tučná, som obézna. Tak tomu vraví doktorka. Potom chce, aby som jej vyplazila jazyk. Ro...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

zosivacka pochvalena25.8.2013
 

mam precitane od: moj den zacina; po:a vsetko sa to zacalo takto; nevidim dovod nieco na tom menit- tym padom nesuhlasim s mr. heffnerom. jedine, co sa mi nepaci, je zhluk vyrazov v komentaroch, ktore nemaju so slovencinou nic spolocne- odporucam velmi vrele: zbavit sa ich! vyskrtnut zo slovnika nadobro .

Christian Heffner13.3.2013
 

Neočakával som, že budeš vo väčšine súhlasiť, predsa každý máme svoj názor. Ten opis nie je zlý, ale ako to povedať. Každý má rád niečo iné. To ospravedlnie píšem vždy, pretože sa mi občas stáva, že autor si kritiku stiahne na svoju osobu a takpovediac sa zatne. Určite si prečítam aj pokračovanie. Mimochodom mňa si nájdeš v abecednom zozname autorov pod H.
Pochybujem o tom, že ťa zaujmem, pretože mám kopec práce pred sebou, ale nejaký názor na moje dielko ma zakaždým poteší.

S pozdravom Ch.Heffner.

trajektoria13.3.2013
 

Umenie je vždy viac menej subjektívna záležitosť, ktorá sa odráža aj pri hodnotení. Participuje s istými objektívnymi znakmi, trebárs ako sú atribúty poézie, detsk.liter., ale zároven je podmienená práve vkusom. práve preto je rôznorodá a farebná. na druhej strane, aby sa z nej nestal iba grafomanský výkrik, treba splniť základné kritéria a požiadavky. Ale to je na dlho a ako vraví, je to prvotina v tomto smere, takže nevidím dôvod robiť teatrálne gestá. Máš šťastie, nie som vzťahovačný typ. Dobre, pozriem si to.

Christian Heffner13.3.2013
 

Znova ahoj Trajektoria.
Keďže som prvý krát prehliadol prvú kapitolu a v nej som teraz našiel ďalších pár chýb. Neviem kde si videla, že sa rozprávač opisuje sám seba. Opisy sa teda vsunú do nejakej scény, toto nie je školský sloh. Najlepšie je pri nich používať prirovnania.
Používaš ďalšie zbytočné slovíčko a ním je len.
Číslovky sa vždy a opakujem vždy píšu slovom a nie číslom. To je všetko, čo som si povšimol. Asi to vyznelo dosť tvrdo, ale neber to zle. V podstate som opakoval to, čo iný vytkli mne. Snažím sa ti pomôcť, tak dúfam, že sa ťa to nedotklo.
S pozdravom Ch.Heffner.

(PS: Ak ťa náhodou zaujíma, ako píšem ja, kľudne sa ozvi tu, ja ti poviem, ako má nájdeš.)

trajektoria13.3.2013
 

Zdravím druhykrát. V tomto smere s tebou nebudem súhlasiť, mne osobne sa neskutočne páči podanie \"opisu \" práve cez prvú osobu, nakoľko zároven prezentuje jej vzťyh k okoilu, interakcie, emocie- takže v tomto smere nebudem tuším nič menej. Po druhé, nemáš sa začo ospravedlnovať, v podstate si mi vytkol iba číslovky a drobné slovíčka, ktoré / budem sa opakovať / zatial mi tam sedia, nemyslím, že ich výskyt je natolko markantný, aby pôsobil disfunkčne a rozpíjal dejovú líniu. iste, celkom rada si to pozriem.

Christian Heffner13.3.2013
 

Ahoj trajektoria,
Teda tu krátko zhrniem chyby, ktoré robíš pri písaní.
Ihneď mi udrelo do očí to, že sa ti neustále v texte opakujú slová. Napríklad: učiteľka, zarábala, korunky atd.
Text mi príde akýsi pozdrobneninovaný, viem, že rozprávačom je malé dieťa, ale proste mi tam to more jemných slovíčok vadí. Trochu by som to upravil, ale to je vec názoru.
Používaš zbytočné výrazy ako: už, ešte, bol-bolo. Už a ešte vo vetách nemá čo robiť, ak tam naozaj nie je potrebné. Vyjadrím sa aj k tomu bolo. Snaž sa ho používať čo najmenej, pretože tie vety sú potom také isté. Preštylizuj ich a bude to znieť lepšie.
Neprehliadol som ani tri bodky. Tie sa proste do viet nedávajú. Využívajú ich ľudia bez fantázie, pochybujem, že ty patríš medzi nich.
V texte nemáš preklepy až na jeden, ktorý sa ti tam vyskytol, to je super. Gramatiku a interpunkciu taktiež ovládaš.

S pozdravom Ch.Heffner, držím ti palce v písaní.

trajektoria13.3.2013
 

Typografický zlozvyk. Za prečítanie a komentár samozrejme dakujem,nemyslím však, že by som štylisticky nejako ten text menila, nakoľko tie jemné slovíčka majú aj svoj sekundárny zmysel, respektíve snažila som sa tam dať istú sofistikovanú iróniu. je možné, že som to podcenila. To sa pri prvotinách stáva. Každopádne vďaka

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

trajektoria

O mne

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: