IKARIKAR http://www.ikar.sk

Literárny stĺpček (Richard Miške)20.6.2011
 

4
 počet hodnotení: 34
prečítané 4147, Komentáre 15

 
Literárny stĺpček /1/ - Biznis alebo umenie?

Tento stĺpček som napísal pred dvoma týždňami. Pôvodne som ho neplánoval zverejniť ako prvý, ale keďže táto téma sa v poslednom čase dosť pretriasa, tak som urobil zmenu oproti pôvodnému plánu. Na začiatok chcem upozorniť, že kniha, ktorá sa dobré predáva môže byť kvalitná, ale môže byť aj brak. Rovnako kniha, z ktorej sa predá len pár kusov môže byť pre literatúru hodnotným prínosom, ale i odpadom. Nespájam kvalitu resp. nekvalitu a priori s počtom predaných kníh, mne prekáža niečo iné.

Občas mám pocit, že umenie, v tomto prípade budem písať o knihách, kleslo na úroveň jogurtov alebo pracích práškov. Kniha sa stala tovarom určeným na predaj, produktom...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Matt van den Bryll3.1.2014
 

Ahoj Richard,
veľmi poučné:) Škoda, že som prišiel na niektoré akcie dva roky po funuse:)
Pekný večer
Matt

Lýdia J.19.11.2012
 

Richard, dobre - už budem držať hubu.:((

Lýdia J.19.11.2012
 

Elena? Tento termín si mi urobila náročky?! Nedokážem byť v jeden deň na dvoch miestach.:((

E.E.9.7.2012
 

Zdá sa mi, že ak začneš pozorne a podrobne čítať mnohých autorov, tak sa také niečo objaví - aspoň ja som narazila na také variácie dosť často - konkrétne v próze. A aj ja sama mám tiež 1 motív, kt. sa mi votrel už do druhej prózy. Inak sa mi páči, ak na niečo také u niekoho narazím - núti ma to viac o tom premýšľať.

Lýdia J.9.7.2012
 

Ad: O variovaní...

Richard, zaujalo ma toto: \"Zvažoval sa básnický výraz pripodobňovaný k chrleniu, nekompaktný básnický tvar...\"

Už toľkokrát som si to musela vypočuť na adresu, mnou obľúbených, sokoliacich písmeniek. Niektorých - mimoriadne. Prosím, povedz mi, fakt som svojím vnímaním mimo?:) Napr.: čo hovoríš na Chlapec a bezdomovec?

Richard Miške10.7.2012
 

Keď ťa jeho tvorba oslovuje, tak je to v priadku :) Nie je na mne, aby som súdil, či si \"mimo\" alebo nie :)

Lýdia J.10.7.2012
 

:))

salamanderv9.7.2012
 

cau richard?. Som rad ze si tu pridal, nieco nove som sa dozvedel.

Lýdia J.10.8.2011
 

Ad: Dnešný FB MT

Richard, toto je môj posledný pokus.
Neviem, kde mám reagovať na Tvoje vyjadrenia. Nemám prístup k fackovaciemu boxu. Došľaka, ale zobuď sa!!! Veď je v Tebe mladosť. Skutočne si myslíš, že čitatelia sú natvrdlí? A, Ikar, podlieha ich vkusu? Dobre, znova ignoruj cítenie obyčajných a hraj sa na experta. Som hnusná? Budiš, alebo budiž, ja už fakt neviem, MT má napriek tomu niečo do seba.:))

Elena E.8.8.2011
 

V sobotu som bola na Literárnom cirkuse KK Bagalu. Pre zaujímavosť: povedal, že autor by sa mal oťukať v lit. súťažiach tak do dvadsiatky, okolo dvadsiatky by už mal publikovať prvotinu... To máme teda podaktorí riadny sklz.:-)))
A ešte jeden postreh od porotcu z regionálnej lit. súťaže: Sú súťažiaci, ktorí len súťažia...
Inak fajn prehľad. A dodávam, že KKB pripravuje Literány hajdpark - ďalšia možnosť preznetácie na nete s možnosťou, že si autora všimne aj vydavateľstvo združené v LK.

Elena E.18.7.2011
 

Výnimočne súhlasím s pesimizmom Tvojho realistického pohľadu. Nebudem sa síce tváriť, že sa vyznám v poézii, ani, že mám doma v knižnici poetickú sekciu, ale niečo by sa našlo. Aj mená mladšej generácie, kt. spomínaš, síce všetky, až na tie ženské /ako si ich \"správne\" okrajovo priradil/ poznám, ale to je tak všetko. Určite textári to majú ľahšie, aj Válkova Jesenná láska je známejšia než mnohé iné. A myslím, že tým mladším je aj \"chronicky známy\" Rúfus vrytý do povedomia najmä skrz televízne spropagované Modlitbičky. Btw.: Pri ňom mi vadí, ako sa ho súčasníci snažia \"zvrhnúť z piedestálu\". Ak už je posledná poznámka aj o osobnostiach, pre mňa bol aj ozajstná osobnosť. Jeho vášnivé protesty voči dianiu vo svete, reflexia morálky, nielen hra so slovom, to všetko a ešte viac mu dáva právo zostať na tom pomyselnom pediestáli.

Vasil4.7.2011
 

Ján Litvák a Szczepan Kopyt - Košice 23.7. - obaja sú dobrým prísľubom zaujímavého večera. Včera (v nedeľu) Kopyta veľmi odporúčal poľský kolega.

Elena E.4.7.2011
 

Richard, to teda naozaj nečakám:-).

Ingrid Rudavská20.6.2011
 

Toto všetko je jasné. Komercia je tu už dobre dlho, a bohužiaľ, aj autori, ktorí si radi, že niečo môžu vydať, sa jej podriaďujú. U mňa by asi bolo to isté. Bola by som rada, keby som mohla vydať knihu, a aby sa mi to splnilo, asi sa podriadim, ale asi len do malej miery. nemohla by som prerobiť celý príbeh, to by už bolo veľa,ale zatiaľ len snívam, takže mám čisté svedomie. A možno by to urobili aj ostatní.

Elena E.20.6.2011
 

Kajúcne priznávam, že som čakala čosi hlbokomyseľnejšie, keď už bola potreba sa k tomu opakovane vyjadrovať, možno aj s citáciami ľudí, kt. \"majú k umeniu čo povedať\".
Prirovnanie k jogurtom a pracím práškom sa mi videlo akurát dostatočne, ba až bulvárne expresívne, ale mierne mimo. Ad obálka knihy. Sú také, ktoré jemnocitné duše vyslovene odpudzujú, to poznám. A je pravda, že väčšina starších kníh v knižniciach nemá na svojej obálke nič okrem názvu - to je mimochodom jeden z mnohých predsudkov, podľa ktorého možno posudzovať kvalitu súčasnej knihy - že sa dostala do knižnice, aj keď nie je bestsellerom.
Btw.: zdá sa mi, že aj dizajn a reklama patria k umeniu:-) No tiež nie všetci, čo pracujú v tejto branži, sú aj umelci...

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Richard Miške

ja.jpg
O mne

Prvé "pokusy o básne" som začal písať na strednej škole, odvtedy som písať neprestal.

Vediem Literárny klub Generácia /Bratislava/ www.generacia.sk.

Člen Literárneho klubu POET /Prievidza/ www.lk-poet.estranky.sk.

Publikoval som v zborníkoch Literárneho klubu Generácia, Literárneho klubu POET (Do vody skákať zakázané, 2013) a v antológii Sólo pre 9 hlasov (Ikar, 2011).

Moje básne ste si mohli prečítať v literárnych periodikách Vlna, Romboid, Vertigo, Dotyky, Slovenské pohľady, Orol tatranský (príloha SNN pre mladú literatúru, umenie a spoločnosť), či českom - Tvar literární obtýdeník.

Poviedku Čerešňa nájdete v: RAK (Revue aktuálnej kultúry) 11-12/2012.

Príležitostne sa venujem literárnej publicistike a kritike. Viac v: Romboid 8/2012, Knižná revue 23/2012, RAK 4/2013, Knižná revue 5/2014 (rozhovor s Mirkou Ábelovou).

Publikoval som aj na iných literárnych portáloch: www.citanie.madness.sk, www.pismak.cz.

Som redaktorom pre poéziu v časopise Arbalet (http://arbalet-poet.sk/).

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: