IKARIKAR http://www.ikar.sk

Lucy (Katarína Veinhardtová)27.3.2015
 

3
 počet hodnotení: 5
prečítané 173, Komentáre 4

 
Prológ
Na večne preplnenej vlakovej stanici boli zrazu len piati ľudia. Na prvom nástupišti stará žena v jemne fialových šatách a na nástupišti rovno cez koľajnice traja dospelý a jedno malé dievčatko. Mohla mať okolo siedmich rokov, ťažko rozoznať vek dnešných detí.
    Mala dlhé tmavohnedé vlasy a jemnú bledú pokožku. Napriek suchej horúčave ktorá morila ovzdušie mala na sebe hrubé tmavohnedé šaty, krémové pančušky a čižmy. Jej  zeleno hnedé oči hľadeli na starú pani no napriek tomu boli mŕtve, uzavreté pred s...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Felis Catus4.11.2015
 

Ahoj Hagura,

vyzerá to zaujímavo a určite máš neošúchané nápady.Ale tvoj text je strašne zmätený. Ako ti už napísali predošlí komentujúci, máš tam dosť veľa nedostatkov, ktoré dosť vyrušujú pri čítaní. Opakovanie slov, pridlhé súvetia, ktorých zmysel sa objasní až po viacerých čítaniach a niekedy ani vtedy nie. Tiež podľa mňa priveľa adjektív, občas priveľa \"táraš\",napr. pri popise odchodu, čo kazí dynamiku a čitateľa môže nudiť. Skús si to ešte prejsť, prečítaj si to sama, ako text plynie a aký máš ty sama z neho dojem. Určite si však vzbudila pozornosť.

PS. To prirovnanie, že srdce búšilo ako práčka, je možno čudné, ale mne sa zdá výstižné :) Držím palce.

Domz4.11.2015
 

Ahoj, Hagura,
teda, musím uznať, tvoje dielo vyzerá zatiaľ nadmieru zaujímavo a už sa teším na pokračovanie ;)

Talent rozhodne máš, o tom niet pochýb, no aby som len nechválil, pár vecí, čo som si všimol:

Hneď v úvode musím \"skritizovať\" tvoj popis v stĺpčeku \"o mne\" :D Byť tebou, opravil by som chyby, vety začínal normálne veľkým písmenom, dlhé súvetia mierne skrátil. Totižto, človek keď si prečíta \"o tebe\" a zistí, že tam máš kopu chýb, nepoužívaš veľké písmená atď. stratí chuť vôbec začínať čítať tvoje dielo. Ja som to prekusol a predsa si ho prečítal, za čo som ozaj rád, no i tak radím ten stĺpček upraviť ;)

Teraz už k textu. Veľmi dobrý, pútavý, no málo používaš dynamiku textu. Rozumej: rýchle, krátke vety, ktoré ti \"zrýchlia text\". Všade užívaš spojky \"a\", čím si text úmyselne spomaľuješ. Inak toto robí väčšina ľudí, ktorým komentujem príspevky, ako tak sledujem :)
Uvediem príklad z tvojho textu: \"Jeho posteľ tlačili muži, ktorí nás s Michaelom privítali, a za nimi kráčala žena s prísnymi črtami tváre a vlasmi vo vysokom drdole. Oprela ruku o rám postele a kov sa rozligotal, Darius začal dýchať a jeho tvár sa skrivila do pokojného úsmevu.\"
V dvoch vetách 4x spojka \"a\". Teraz si dovolím menšiu úpravu, akoby sa to dalo prepísať s použitím kratších jednoduchých viet, ktoré tomu dodajú \"grády\". Len aby si vedela, o čom hovorím.

\"Jeho posteľ tlačili muži, ktorí nás s Michaelom privítali. Za nimi kráčala žena s prísnymi črtami tváre a vlasmi vo vysokom drdole. Oprela ruku o rám postele. Kov sa z ničoho nič rozligotal. Darius začal dýchať a na jeho tvári sa objavil spokojný úsmev.\"

Slovo \"skrivilo\" mi veľmi nepasuje k úsmevu ... skriviť do grimasy, do úškľabku, no skriviť do úsmevu. Neviem. Toť ale len môj osobný názor, takže zaňho sa hádať nebudem.

Ďalšie nezmyselnosti, ktoré som si všimol:
- \"Žiaci mali povolené vyvolať učiteľa na súboj...\" Miesto slovesa vyvolať by som použil vyzvať. Vyzvať na súboj, určite nie vyvolať na súboj.
- \"znovu mi napádali spomienky\" - možno to nie je chyba, no niečo mi na tom spojení nesedí. Použil by som iné sloveso, nie \"napádať\". Ale chválim, že si použila zámeno v tvare \"mi\" a nie \"ma\", ako to robí väčšina ľudí :D
- v poslednej časti máš 2x za sebou použité slovo Osvietenstva \"... bála sa totiž cien v hlavnom meste Osvietenstva\", \"...už dávno sa nepohybovala vo svete Osvietenstva\". Nejak by som to prepísal.
- \"kým sme dorazili domov boli otlaky zaručené\" - toto nie je chyba, no mne to okamžite napadlo: vymenil by som slovosled \"boli otlaky zaručené\" za \"otlaky boli zaručené\". Zdôrazníš tým práve slovo otlaky, čo bolo podľa mňa zámerom ;)
- \"pokoj, ktorý oblieval moje telo, bol známe príjemný\" - čo to je \"známe príjemný\"? Nesprávny tvar slova. Nejako prepísať.

Bolo viac vecí, čo som si ešte všimol, no poznámky som si robil až od polovice, takže nebudem to tu už spätne hľadať. Všetko to boli viac-menej drobnosti. Dúfam, že ti moje postrehy aspoň trošku pomôžu a skús fakt popracovať na tých súvetiach. Niektoré zbytočne dlhé skrátiť a používať viac krátkych jednoduchých viet. Ak sa nepohneváš, v závere uvediem ešte jednu časť, ako verím, že by bola zaujímavejšia. Samozrejme, je to tvoje dielo, takže týmto sa rozhodne riadiť nemusíš, no ide o to zrýchlenie deja, prácu s dynamikou textu.

\"Strhla som sa ako zo zlého sna. V miestnosti bola tma. Nevedela som rozoznať predmety okolo seba. Prisudzovala som to náhlemu prebudeniu (pozor na 2x slovo sen po sebe). Po čele mi stekal pot. Srdce búšilo ako šialené (prirovnanie k práčke mi príde trochu zvláštne a smiešne :D). Dvihla som ruku, aby som zotrela kvapky potu z premočeného čela (príd. m. mastný mi príde nevhodne použité - mastný a spotený nie je to isté). Keď sa končeky prstov dotkli pokožky (opäť 2x za sebou použité slovo čelo, takže som si dovolil to pozmeniť), mráz mi prebehol po chrbte. Ucítila som čosi, čo kožu vôbec nepripomínalo.\"

Ja nechcem, aby si to napísala takto od slova doslova, no skôr ti ukázať, že napätie a \"zimomriavky\" u čitateľa docieliš nielen správnym výberom slov, ale i správnou dynamikou textu. A určite ste sa i vy na škole učili, že použitím krátkych viet docieliš pocit \"zrýchlenia\", \"väčšej akcie\" ;)

Držím palce a už teraz sa teším na pokračovanie.

PS: ešte jedna \"kritika\" :D Popremýšľaj nad skrátením príspevkov. Tento bol ozaj dlhý a málokomu sa chce čítať toľko textu naraz ;)

Mima Čierna27.3.2015
 

No tak to teda nemám páru, o čom toto bude :O som zvedavá. Máš tam krátko po sebe dvakrát \"krvou posiate\". Možno bude lepšie, keď to druhé napíšeš inými slovami ;) (a skôr, než sa tu nájde niekto gramaticky zaťažený a dá Ti to vyžrať, oprav si chybičky krásy v \"o mne\"). ak bude čas, vrátim sa, pretože to vyzerá zaujímavo. Držím palce a nech Ti to píše. :)

Majka27.3.2015
 

Lucy zatiaľ máš len prológ. Neviem o čom bude dielo. Ale začala si poriadne z ostra....
Iba ťa upozorním, na mňa tam máš dosť veľa \"ako keby\".
Držím Ti palce a želám vysokú čítanosť.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Katarína Veinhardtová

ja.jpg
O mne

Písanie ma chytilo keď som mala desať. Často som nevedela od toľkých nápadov spávať, tak som sa teda rozhodla písať. Dovtedy mi knižky prišli ako najväčšia nuda na svete, a nevedela som pochopiť, ako sa dievča, ktoré sedelo vtedy vedľa mňa, na tom zdrape vedelo tak zabávať.

Mám množstvo nepublikovaných, ba aj nedokončených poviedok a príbehov. Len preto, lebo som presvedčená o tom, že na to, aby ich niekto čítal, buď ja nie som dostatočne pripravená alebo to ony nestoja ani o zmienku. Neviem či je to celkom normálne, no ešte nikdy som kritiku nebrala ako urážku, či niečo, kvôli čomu by som mala smútiť. Beriem to skôr ako podporu od ostatných, lebo potom viem, kde som spravila chybu a čo naozaj nebolo správne, a tým sa vlastne učím.

Veľmi pekne ďakujem tým, čo sa dostali až sem a prečítali si moje kecy. :D Vážne ďakujem. A ak už ste tu, prečítajte si niečo a komentujte. :)
Ps: Veľmi sa ospravedlnujem, že neviem odpísať na Vaše komentáre, no z nejakého dôvodu sa neviem prihlásiť na svoje konto návštevníka. Prepáčte a vedzte, že všetky Vaše komentáre vidím a beriem na vedomie. :)

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: