IKARIKAR http://www.ikar.sk

M.Almanová hodnotí rukopis Tri mesiace + 2 nepostupujúci a 6 finalistov! Celkový počet komentárov: 27
 

Hodnotí Miriam Almanová
rukopis Tri mesiace (Emília Kosztolányiová)

----- 6 finalistov na konci článku -----

(Hodnotenia sa zhostila 14-ročná vášnivá čitateľka Miriam Almanová, keďže ide o dievčenský ľúbostný román určený mladšej generácii)

     Od začiatku ide o otrepanú tému, príbehové línie a záplatka prehnaná, nápad príliš obyčajný, všetko takpovediac na jedno kopyto...

     Ten dojem vo mne pretrval aj po dočítaní, no keď som sa nad tým poriadne zamyslela – zrazu sa mi to javilo inak. Také čisté, ľudské. Keď sa totiž Mirka dozvedela, že je nevyliečiteľne chorá, samotná správa ma zaskočila. Nie práve najlepší výhľad budúcnosti čerstvej osemnástky. Aj keď takéto situácie sa určite dejú. A rôzne situácie, ktoré jej pomáha zvládnuť nový – čoskoro však bývalý – priateľ či ďalší kamoši.

     Na prvý pohľad malicherné, na druhý – pozornejší a detailnejší pohľad - však zamysleniahodné. Z takto napísaného a upraveného príbehu sa však dá vziať málo, takmer nič ...alebo aj veľa, ak ste menej náročný čitateľ. Záleží od povahy čitateľa a prístupu ku knihe.

     V každom prípade ide o literárne slabučký text, ktorý v takejto podobe ani nemôže pomyslieť na vydanie, tobôž na postup do finále.

 

Verdikt LC MT 2013
NEPOSTUPUJE

 


A ďalšie dva rukopisy, ktoré nepostupujú:

  • Nesmrteľní (Jarmila Svoreňová)
  • Stojím pri tebe (Gabriela Bernátová)


 

     Dospeli sme tak do druhej etapy Literárnej ceny Mám Talent – zostalo nám 6 rukopisov, ktoré postúpili do finále tohto ročníka. Získa niekto Literárnu cenu, či prémiu? Koľko kníh z finálovej zostavy odporučí porota na vydanie?
Tipujte a píšte pod tento článok.

6 finalistov LC MT 2013

Bianca (Barbara Zmušková)
Čierna schránka (Nina Protušová)
Staraj sa o živých (Jiří Zaťovič)
Tunel (Michal Valúch)
Ty si môj problém (Veronika Vajayová)
Zoe (Ján Mrva)

 Komentáre

knxtid9.9.2013
 

Nebol som si isty ale citam ze postapo je subzaner scifi. Ale myslel som tu druhu - Tunel. Ta ma k scifi velmi daleko. To ze je v nej nejaka parodia na kozmonautov este neznamena, ze ide o scifi.

badger8.9.2013
 

Nebol som si isty ale pisu ze postapo je subzaner scifi. Ale myslel som tu druhu - Tunel. To ma k scifi velmi daleko.

Marta B.25.8.2013
 

Tak toto ma fakt sklamalo. Oboje. Neviem čo viac, či to hodnotenie \"14-ročnej vášnivej čitateľky Miriam\" alebo rukopis Tri mesiace od Emílie Kosztolányiovej. \"Vášnivá čitateľka\" má zrejme radosť z reklamy svojej osoby (neviem komu za to môže vďačiť a akým spôsobom sa ocitla v zodpovednej úlohe hodnotiteľky). Autorka zasa chcela povýšiť zápisky z dievčenského denníka na \"literárne dielo\".
Nechce sa mi veriť, že mladučká čitateľka by napísala, že \"od začiatku ide o otrepanú tému, príbehové línie a záplatka prehnaná, nápad príliš obyčajný, všetko takpovediac na jedno kopyto...\" Iba tú \"záplatku\" som jej uverila.
Toľko môj názor. Ozaj, a kto potom vyradil tie ďalšie dve diela, keď tam je uvedená iba 14-ročná vášnivá čitateľka? S trochou irónie sa musím spýtať: jej teta, mama alebo strýko? :-)) Nič v zlom, iba chcem v tom mať trochu jasno.

Maťo24.8.2013
 

Mne sa nepáčilo, že vyradili plno diel bez udania dôvodu. Každá súťaž napíše aspoň hodnotenie, čo znamená, že autor nebol ignorovaný, ale tuto... Akoby vyraďovali podľa odhadu názvu diela :)
Ale inak všetkým postupujúcim držím palce...

Kenji25.8.2013
 

Ahoj Maťo, len chcem zareagovať na - každá súťaž napíše aspoň hodnotene - to je veľký omyl. Neviem do koľkých súťaží si už posielal svoje diela, ale ak nepostúpiš, tak vo väčšine prípadov hodnotenie nedostaneš, často ani spätný mail :D

Adhara25.8.2013
 

V tomto máš žiaľ pravdu. Ak v nejakej súťaži dostanú hodnotenie všetci súťažiaci, je to väčšinou vďaka dobrej vôli porotcu, nie preto, že by to bolo v pravidlách. A tá dobrá vôľa je zriedkavá a keď sa aj objaví, nie je samozrejmosťou každého ročníka danej súťaže.

Dan23.8.2013
 

Odkedy je odborníkom na ohodnotenie diela 14-ročné dievča? Napísat, že to bolo otrepané, dokáže zvládnut každé nedochůdče. Samozrejme, názor tínedžera třeba brat do úvahy,pokial sa jedná o príbeh pre mládež, ale odborné hodnotenie? to je trocha prisilná káva...

Lucia K.23.8.2013
 

Literárnu cenu porota neudelí. Možno prémiu a dva alebo tri príspevky odporučí na vydanie. Postup do finále literárnej súťaže niektorým dielam, a hlavne ich autorom skôr ublíži ako pomôže. Najmenej v troch prípadoch o kladných verdiktoch hodnotiteľov pochybujem.

Júlia24.8.2013
 

Viac-menej súhlasím, hoci tých divných rozhodnutí bolo viac - aj na strane niektorých nepostupujúcich. Myslím, že vo všeobecnosti sa bude dať tento ročník LC MT zhodnotiť jedným slovom - rozpačitý.

Optimista23.8.2013
 

Šancu na vydanie všetci - už v odporúčaní do finále bola šanca na vydanie u všetkých postupujúcich diel uvedená

Literárna prémia - jeden, ale bez literárnej ceny

Pesimista23.8.2013
 

Žiadne dielo nezíska ani literárnu cenu, ani literárnu prémiu. Odporučenie na vydanie dostanú dve diela.

Mária Blšáková23.8.2013
 

Neprečítala som všetko, len som nahliadala, takže môj tip nebude fundovaný odhad, vychádzajúci z porovnávaní, ale odzrkadľuje mieru \"uchvátenia,\" nadšenia a očarenia dejom i krásnymi ilustráciami.
Jednoznačne Zoe... vrátane prémie.

matasaska23.8.2013
 

Akosi sa nikomu nechce tipovať... :)
Tak ja skúsim:
1. Literárnu prémiu nezíska nikto.
2. Literárnu cenu získa jedno dielo.
Odporúčanie na vydanie dostanú tri diela.

Z týchto diel som sa začítala iba do jedného, do ostatných som nahliadla jedným očkom.
Tipujem na základe zbežného nahliadnutia do diel a ich hodnotení.
Všetkým finalistom držím prsty.

Kenji25.8.2013
 

Zoe pôjde na vydanie, ale hlavnú cenu nezíska.
Johnny niežeby som ti tých päť litrov neprial :D

Ján Mrva25.8.2013
 

No, zišlo by sa, som total švorc. Mimochodom, prípadný výherca/kyňa musí odpočítať daň z výhry :D , takže čistá ruka 5 litrov to určite nebude.

Kenji25.8.2013
 

Musíš si zadovážiť lepšieho účtovníka, aby ti to v daňovom priznaní zahladil :D

Lýdia J.26.8.2013
 

Johno, tie tri tisícky by som Ti dokázala zahladiť.:))

Ján Mrva27.8.2013
 

Ahoj, ale ja som to ešte nevyhral a ani nemusím, potom sa vôbec nebudem musieť zaoberať účtovníctvom :)

matasaska23.8.2013
 

Oprava: Prémiu získa jedno dielo, cenu žiadne :D

Lýdia J.23.8.2013
 

Matasaska? Úprimne? Provokuješ, že sú čitatelia ticho. Vadí vám to? Pardon ten čechizmus asi \"prekáža\". Tento ročník nestojí po odpale za nič. Ibaže by motyka strelila, ale to sa už ani neodvažujem dúfať. Veľa šťastia Vám prajem.

DARK23.8.2013
 

Všetkým gratulujem, držím palce, veď výhra v akejkoľvek súťaži poteší, tak nech niekto (viacerí) má radosť.
Zároveň musím súhlasiť s Lýdiou - akýsi divný ročník.
Na výsledok budem čakať rovnako netrpezlivo ako ostatní. Ak neprídem zablahoželať medzi prvými, ospravedlňujem sa, mám neodkladné povinnosti, ktoré ma pustia ledva nachvíľu nazrieť. Pozdravujem všetkých. :))

Ján Mrva23.8.2013
 

Čo ti ja viem... divný? V čom? Podľa mňa je tento ročník úplne štandardný. Akurát že bolo prihlásených zhruba 2x viac diel, ako je zvyčajné. Som zvedavý, ako to dopadne.

Adhara23.8.2013
 

Divný je napríklad postup sci-fi diel a to hneď dvoch. To tu predtým nebolo. Rovnako divné je aj to, že u postupujúcich neboli výhrady k amerického prostrediu a postavám. Aj keď z objektívneho pohľadu je viac divné to, že tu nejaké výhrady niekedy boli. :-D Pozitívne hodnotím „divnosť“, že napísali, ktoré diela nebudú zhodnotené, aby autori nemuseli zbytočne čakať. V každom prípade, na výsledok som veľmi zvedavá.

badger5.9.2013
 

divne je tiez to, ze jedno z tych \"sci-fi\" nie je sci-fi ani nahodou (nanajvys fi :)

Ján Mrva6.9.2013
 

Zoe sa príliš nedá za sci-fi pokladať. Skôr postapo.

badger9.9.2013
 

prepac, nejak sa mi prispevky dostali hore a nie tu kde mali byt.

Ján Mrva12.9.2013
 

v pohode, pochopil som :)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: